Head Perekooli külastajad!

Perekool on Eesti esimene pereportaal. Ehkki viimastel aastatel on loodud uusi kaasaegseid suhtlus- ja infokanaleid, on Perekoolil jätkunud pikaajalisi ja aktiivseid külastajaid - oleme selle üle rõõmsad ja tänulikud.
1. juunil 2024. aastal lõpetab Perekooli foorum oma tegevuse. Hoolimata me püüdlustest hoida Perekooli heatahtliku ja toetava keskkonnana, võivad ka üksikud sobimatud postitused teha palju kurja, kahjustades asjaosaliste enesetunnet ja suhteid.
Jätkame Perekooli lehel igakuiselt uute artiklite ja taskuhäälingu osade avaldamist. Olete südamest oodatud ammutama kaasaegseid tõenduspõhiseid teadmisi naise ja lapse tervise, pere ja suhete teemadel.

Foorumihuvilistel on üks võimalus edaspidiseks suhtluseks näiteks äsja loodud Elufoorumis: elufoorum.com

Sisukate kohtumisteni Perekooli lehel.
Eesti Ämmaemandate Ühing

Esileht Kodunurk Aidake lillepeenart teha…Olemas pojengid ja iirised

Näitan 15 postitust - vahemik 1 kuni 15 (kokku 15 )

Teema: Aidake lillepeenart teha…Olemas pojengid ja iirised

Postitas:

Aidake kaasa mõelda ja ideid pakkuda, kuna aiandusest ei jaga mõhkugi, kuid tahaks teha enda aeda ühe rohkete õitega lillepeenra (mõõdud võiksid olla umbes pikkus 3-4 meetrit ja laius 1-1,5 m). Nagu pealkirjas kirjutasin, siis olemas on pojengid ja iirised. Mõlemad kasvavad päris pikaks, ülejäänud lilled võiks olla madalamad. Mõtlesin nii, et ühte peenra otsa panen pojengitaime,see siis kasvab terve peenra laiuses. Ülejäänud peenra jagaks pikuti kolmeks, sest peenar igast küljest vaadeldav, ehk siis keset aeda. Keskele paneks pikuti iiriseid,mis on kõrged. Mis aga istutada iiriste ette. Ühele poole võiks panna poole peenra laiuselt näiteks selliseid suuri lehti – peenraääriseks, ma ei tea, mis nende nimi on…saan ilmselt naabrinaise käest. Teisele poole võin istutada lehtedele tasakaaluks valgete äärtega hosta,mis ka tegelikult oelmas. Kuid ülejäänud peenraääred on vabad, tahaks kindlasti õistaimi, püsikuid. Kas saialilled näiteks ühele poole ja mingid teised õistaimed teisele poole? Või mis püsikuid veel oskate soovitada,mis õitseksid suviläbi ja rikkalikult :)?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 07.05 11:21; 07.05 13:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Püsikutest – astilbed, aed-leeklilled, habenelgid, naistenõgesed, sügisastrid

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen teemaalgataja. Mulle meeldib ka krüsanteem…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 07.05 11:21; 07.05 13:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõik need nimetatud lilled, eriti hostad võtavad üsna palju ruumi, ei kujuta ette kuidas sa kavatsed selle 1m laiuse peenra ÄÄRDE paigutada. Algul tundub jah, et peenar on hõre, kuid püsikud ju ajavad end suureks ja laiali ja tegelikult on siis alles peenar täies ilus. Seega – ei soovita väga täis toppida ja erinevaid lilli nii väikesele pinnale kuhjata.
Ja veel – suviläbi rikkalikult õitsevad suvelilled. Püsikupeenra puhul pead lihtsalt vaatama, et oleks sellised sordid, mis järgemööda õitsevad, et peenras pidevalt õisi oleks.
Tegelikult on netis selle kohta palju artikleid leida. näiteks:
http://naistekas.delfi.ee/kodu_ja_aed/aed/pusiv-ja-saastlik-lilleaed-aastateks.d?id=15596969
http://www.aialeht.ee/news/aialeht/aiaplaneerimine/article.php?id=32567943

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina teeks laiema peenra. Pikema ka, olenevalt taimede kogusest. Paneks kõige taha või keskele mõned kõrgemad sügisel õitsevad taimed, nt sügisastrid/floksid, nende ette või ümber pojengid, siis iirised, siis sibullilled (tulbid nt) ja kõige ette mõne padjandtaime (nt padjandfloksi)
Sügisastrile ja pojengile jätaks ühele taimele 1m2 pinda, iirisele 0,5m2, sibullilleld paneks korvidega, et peale õitsemist need välja võtta ja paneks asemele nt daaliad, õitsevad suve keskelt külmadeni välja.
Hostat ei paneksi sinna.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 07.05 19:31; 08.05 12:16; 09.05 19:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Iirised tahavad märjemat pinnast, kui teised taimed, neid ma peenrasse ei istutaks, pigem paneks kuskile kraaviservale (kui selline olemas on).
Ma ei suuda hetkel ühtegi suvi läbi õitsevat püsikut meenutada. Mõned roosisordid õitsevad väga pikalt, võiksid nende kohta uurida.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Iirised tahavad märjemat pinnast, kui teised taimed, neid ma peenrasse ei istutaks, pigem paneks kuskile kraaviservale (kui selline olemas on).
Ma ei suuda hetkel ühtegi suvi läbi õitsevat püsikut meenutada. Mõned roosisordid õitsevad väga pikalt, võiksid nende kohta uurida.
[/tsitaat]
AEDiiris ei taha kindlasti märga pinnast. Mädanema lähevad. Seda tahavad siberi iirised ja mõned veel.
Aediiris ja pojeng sobivad väga hästi, sest on sarnase mullastiku ja toitainete vajadusega.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 07.05 19:31; 08.05 12:16; 09.05 19:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kasutan ära Su teemat, vabanda. Aga tahaksin teada, miks mu iirised ei õitse? Kas keegi oskab lihtsalt selgeks teha nende kasvatamise nõksud?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Äkki on iiristel juurestik liiga tihedaks kasvanud? Vahel on neid hea natuke lahti kaevata ja harutada. Iirisejuur tahab ka olla peaaegu maa pinna peal, mitte üleni mulla all. Kuidas sul on?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Maa peal nad on. Suhteliselt. Kas praegu veel sobiks neid harutada? Mis veel?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu teada peaks iiriste juuresättimiseks kõige sobivam aeg olema peale õitsemist, augustikuu paiku.

Aga noh, ma pole just Räpina aianduskooli lõpetanu, ehk keegi targem teab midagi lisada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ega need iirised juhtumisi varjus ole?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõige parem ümberistutamise aeg iiristel on umbes kaks nädalat peale õitsemist.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 07.05 19:31; 08.05 12:16; 09.05 19:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]signe9 kirjutas:[/small]
[tsitaat]Kasutan ära Su teemat, vabanda. Aga tahaksin teada, miks mu iirised ei õitse? Kas keegi oskab lihtsalt selgeks teha nende kasvatamise nõksud?[/tsitaat]
minul aitas kui juured paljaks rohisin.
st mul on ämmalt päranduseks saadud poolmnetsik aed, mida jõudumööda harin. iirisele meeldib kui juured paljad ja saavad päikest. kui sel aastal ära rohid, siis järgmine aasta õitsevad.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 09.05 21:05; 09.05 21:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:

minul on suvi läbi õitsev peenar. on mitut värvi iiriseid, lumeroos vms, nartsissid,sügisastrid, talinelgid.puju, kipslill. pojengid kasvavad täiesti eraldi põõsastena, mitte peenras, need tahvad ruumi.
saialilled on üheaastased, need pole püsikud.
hostad vist ka laiutaksid liiga peenral. neid mul pole.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 09.05 21:05; 09.05 21:12;
To report this post you need to login first.
Näitan 15 postitust - vahemik 1 kuni 15 (kokku 15 )


Esileht Kodunurk Aidake lillepeenart teha…Olemas pojengid ja iirised

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.