Esileht Pereelu ja suhted Aidata või mitte?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 33 )

Teema: Aidata või mitte?

Postitas:

Mida teeksite olukorras, kus lähisugulase võimekus on langenud, aga saab veel hakkama. Sooja toitu igapäavaselt ei tee, sööb jogurtit, pizzat, võileibu. Kaal on suvega u 5-7kg tõusnud. Suurema koristamisega ei tegele, korra kuus teeb tolmuimejaga põhilise viibimisruumi. Põrandad on mustad, seinad kleepuvad, voodipesu pesemata. Peseb end 1-2x kuus. Nõusi peseb külma veega, ilma pesuvahendita. Elamises on uriinihais. Riided on katki ja mustad. Vaim on ergas, ajab asju sassi ja vaidleb ja süüdistab teisi, et nad on ise valesti aru saanud. Pasr korda nädalas käib poes, igapäevaselt suhtleb sugulastega.

Abi vastu ei võta, väidab, et kõik korras ja just tegi või, et pole riietel viga midagi.

Kas laseksite olla või sunniviisiliselt tõttaksite appi?

+9
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 11.10 20:56; 11.10 21:39; 12.10 11:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas sugulane ise olukorda selgitab? Kas ta ei jaksa pesta ja koristada? Unustab? Üritab raha säästa vett kokku hoides?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.10 21:15; 12.10 10:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sugulane ise eitab probleemi. Kui viidata, et riided on plekilised, siis ütleb, et on korralikud. Kusjuures tal on valikut ja uued riided olemas.

Koristamise osas väidab, et teeb ja koristab. Jutu järgi muud ei teegi. Tema meelest on kõik korras ja teised snoobid ja kiusavad teda. Samuti võidab, et teeb süüa, aga elukaaslane ütles, et too muud ei tee kui lobiseb telefoniga või vastab telekat.

Rahaprobleemi pole ja mõlemad on kodused. Elukaaslane on hädas ja palub abi, aga sugulane abi vastu ei võta ja nende teemade peale vihastab.

+5
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 11.10 20:56; 11.10 21:39; 12.10 11:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui vanad inimesed nad on, et kodused mõlemad, ometi raha on?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mida teeksite olukorras, kus lähisugulase võimekus on langenud, aga saab veel hakkama. Sooja toitu igapäavaselt ei tee, sööb jogurtit, pizzat, võileibu. Kaal on suvega u 5-7kg tõusnud. Suurema koristamisega ei tegele, korra kuus teeb tolmuimejaga põhilise viibimisruumi. Põrandad on mustad, seinad kleepuvad, voodipesu pesemata. Peseb end 1-2x kuus. Nõusi peseb külma veega, ilma pesuvahendita. Elamises on uriinihais. Riided on katki ja mustad. Vaim on ergas, ajab asju sassi ja vaidleb ja süüdistab teisi, et nad on ise valesti aru saanud. Pasr korda nädalas käib poes, igapäevaselt suhtleb sugulastega.

Abi vastu ei võta, väidab, et kõik korras ja just tegi või, et pole riietel viga midagi.

Kas laseksite olla või sunniviisiliselt tõttaksite appi?

Vaim on ergas? Kuidas kui asjab asju sassi? Ja pärast teisi süüdistab.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina kahtlustan dementsust. Sel puhul saab osa asju ainult salaja teha (mina näiteks emal vahetan riideid siis kui ta magab, et teda mitte ärritada – vastasel juhul ta klammerdub riietesse ja nutab, nagu need oleksid tal ainsad). Ka tube saab koristada ja nõusid pesta, kuid see ajab närvi. Söögi osas – võta rahulikult, kui on vanem inimene, siis nii ongi, kaotada pole midagi.

+17
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.10 22:23; 12.10 18:32;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sugulane ise eitab probleemi. Kui viidata, et riided on plekilised, siis ütleb, et on korralikud. Kusjuures tal on valikut ja uued riided olemas.

Koristamise osas väidab, et teeb ja koristab. Jutu järgi muud ei teegi. Tema meelest on kõik korras ja teised snoobid ja kiusavad teda. Samuti võidab, et teeb süüa, aga elukaaslane ütles, et too muud ei tee kui lobiseb telefoniga või vastab telekat.

Rahaprobleemi pole ja mõlemad on kodused. Elukaaslane on hädas ja palub abi, aga sugulane abi vastu ei võta ja nende teemade peale vihastab.

Aita siis elukaaslast, kes abi palub?

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Dementsus. Eks peate ise otsustama, kas jätkate kodus või hooldusasutuses.

+9
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miks ta elukaaslane ise nende kodu ei korista? Ma oleksin väga ettevaatlik teiste ellu sekkumise ja selle korraldamisega, eriti kuna on olemas elukaaslane.

+28
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

No see elukaaslane on küll kummaline: Põrandad on mustad, seinad kleepuvad, voodipesu pesemata. See elukaaslane ju ka elab selles sealaudas.

Kui tegu on mulle kalli inimesega, siis loomulikult läheksin ja aitaksin koristada, esialgu kord nädalas, siis vahetaksin voodipesu ja saadaksin inimese vanni. Eks siis saab kohapeal olukorda paremini hinnata. Kui tundub, et vajab abi tihedamini, siis palkaksin ilmselt kellegi tihedamini käima.

+15
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Elukaaslane on halvatud või muul põhjusel füüsiliselt väga väeti ja võimetu? Muidu tekib küsimus, miks ta siis ise ei tee, vaid ainult viriseb.

+14
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sunniviisiliselt ei saa mitte kellelegi abi anda. Kui inimene keeldub, siis keeldub. Sulle võib see asi kõik üle mõistuse tunduda, aga no lihtsalt ei saa vägisi.

Hooldekodu tuleks kõne alla siis, kui pea täitsa sassis ja tahab tuppa näiteks lõket teha vm. Mustad riided ja koristamata elamine ei ole põhjuseks.

Ma olen oma emaga selle üle elanud. Püüdsin ka vägisi koristada alguses, midagi head sellest ei tulnud. Niikaua kui vähegi võimalik, jäta enda elu üle otsustamine inimese enda hooleks.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie palkasime koristaja- hooldaja, sest asi läks ja puhtuse osas hulluks. Vanemale inimesele kõige raskem on oma kodust välja kolimine, olen seda kahe vanaema pealt näinud. Tervis hakkab suure hooga halvenema, kui kodust ära viid. Söögi tõime talle koju kohale. Aga sooja söögiga oli see häda, et ta sõi ikka seda, mis soovis, mitte seda, mida keegi valmistas seega sellel polnud mõtet.

Koristas vähem seetõttu, et ei jaksanud. Ise ütles, et olen nii vana, et võin ise valida, millele oma vähest allesjäänud jaksu kulutada ja pigem olgu see miski meeldiv, nagu näiteks aias toimetamine, kui koristamine.

 

+9
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 12.10 07:16; 12.10 08:03;
To report this post you need to login first.
Postitas:
  • Kaks tarkpead mõtlesid välja, kuidas mõni loll nende juures tasuta koristamas käiks ja näe, üks loll mõtlebki nende orjaks hakata.
  • PS mis aiatööd need oktoobrist aprillini käivad? Ausalt, nad ei viitsi koristada ja ehk mõni siis leebub.

 

0
-12
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
  • Kaks tarkpead mõtlesid välja, kuidas mõni loll nende juures tasuta koristamas käiks ja näe, üks loll mõtlebki nende orjaks hakata.
  • PS mis aiatööd need oktoobrist aprillini käivad? Ausalt, nad ei viitsi koristada ja ehk mõni siis leebub.

Mis sind hammustas ? Ise ei ole kunagi nii haige olnud, et tunned, et ei soovi ega jaksa koristada? Vanad inimesed sageli tunnevad end selliselt 24 h. Enamik neist vanadest seavad prioriteedid paika ja koristamine ja puhtus sinna prioriteetide hulka enam ei kuulu. Tavaliselt need vanainimesed ise ei pea seda mustust mingiks oluliseks probleemiks, need on teised inimesed, kelle jaoks see probleem on.

+10
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 12.10 07:16; 12.10 08:03;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõik teemaalgatuses oli loogiline kuni viimaste lauseteni. Sel inimesel on elukaaslane? Miks elukaaslane ei korista, ei pese riideid, ei tee sooja süüa?

+15
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõik teemaalgatuses oli loogiline kuni viimaste lauseteni. Sel inimesel on elukaaslane? Miks elukaaslane ei korista, ei pese riideid, ei tee sooja süüa?

Oletan, et elukaaslane on vana kooli mees, kes põhimõtteliselt selliste asjadega ei tegele. Oma vanavanemaid mäletan ka sellisena, et vanaisa võis haigete jalgadega vanaemale toiduaineid pliidi kõrvale kätte tassida, vanaema käsu peale tekile puhta koti peale ajada või Riga pesumasinas pestud pesu õues vannis loputada. Aga kõikide nende tegevuste algatus pidi tulema vanaema poolt. Vanaisa ise mingit pesupäeva või vaibakloppimist ei algatanud. Ainult toidupoes käis vanaisa omal algatusel ja hea meelega. Ja kui vanaema dementseks jäi, siis närisidki  mõlemad koristmata majas võileibu.

+11
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.10 21:15; 12.10 10:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sugulane ise eitab probleemi. Kui viidata, et riided on plekilised, siis ütleb, et on korralikud. Kusjuures tal on valikut ja uued riided olemas.

Koristamise osas väidab, et teeb ja koristab. Jutu järgi muud ei teegi. Tema meelest on kõik korras ja teised snoobid ja kiusavad teda. Samuti võidab, et teeb süüa, aga elukaaslane ütles, et too muud ei tee kui lobiseb telefoniga või vastab telekat.

Rahaprobleemi pole ja mõlemad on kodused. Elukaaslane on hädas ja palub abi, aga sugulane abi vastu ei võta ja nende teemade peale vihastab.

Elukaaslane on hädas ja palub abi? Miks elukaaslane ise ei korista? Elukaaslane talub, et kord kuus koristab, seinad kleepuvad juba mustused jne, aga ise ei korista? Kas elukaaslane on füüsilise puudega, et ei saa ise koristatud?

 

+5
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 12.10 10:07; 12.10 10:10;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõik teemaalgatuses oli loogiline kuni viimaste lauseteni. Sel inimesel on elukaaslane? Miks elukaaslane ei korista, ei pese riideid, ei tee sooja süüa?

Oletan, et elukaaslane on vana kooli mees, kes põhimõtteliselt selliste asjadega ei tegele. Oma vanavanemaid mäletan ka sellisena, et vanaisa võis haigete jalgadega vanaemale toiduaineid pliidi kõrvale kätte tassida, vanaema käsu peale tekile puhta koti peale ajada või Riga pesumasinas pestud pesu õues vannis loputada. Aga kõikide nende tegevuste algatus pidi tulema vanaema poolt. Vanaisa ise mingit pesupäeva või vaibakloppimist ei algatanud. Ja kui vanaema dementseks jäi, siis närisidki mõlemad võileibu.

See pole ka ju vabandus. Siis tuleb elukaaslast aidata – juhendamise ja õpetamisega. Õpetada tolmuimeja kasutama, põrandat pesema. Aitaks ehk nii palju, et mugavamad töövahendid poest osta, kui senised on nt “ajast ja arust” Kas oleks võimalik elamisse nõudepesumasin paigaldada – kui raha probleemi pole, siis pigem nõuga aidata, kui et jõuga.

Ah, ma ei kujuta üldse ette, mis seal elamises on toimunud, et seinad kleepuvad…. loodan, et jutt käib ainult pliidi tagaseinast, mitte enamast :d muidu on seal ikka midagi enamat lahti kui lihtsalt depressioon

+7
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 12.10 10:07; 12.10 10:10;
To report this post you need to login first.
Postitas:

hm, mis neil võileibadel siis viga?

mina imen ka korra kuus põrandaid, koristan harva ja sooja toitu ei tee, aga väga häiriv oleks küll kui keegi hakkaks mul abis käima, ema vahepeal üritas, aga olen temaga suhtlemise nüüd minimaaseks viinud, täiskasvanud inimene, kelle asi see on, millise temperatuuriga toitu ma söön 😮

+16
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 12.10 11:47; 15.10 15:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Elukaaslane on puudega, sh liikumispuudega. Saab minimaalselt hakkama st liigub wc ja voodi vahet. Sööb ka iseseisvalt, aga süüa teha ei saa. Ta niigi on hädas, et pole sooja sööki saanud. Nüüd tellib seda sugulastelt.

No mul on tunne, et ongi kaks varianti, et kas teha elukaaslase meelejärgi ja olla konfliktis või teha mitte midagi ja vaadata kuidas nad seal õnnetud on.

Ps. Minu sugulane ei tee ka aias enam midagi ning muid asju mida varem tegi. Väidab ainult, et on juba teinud.

 

+10
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 11.10 20:56; 11.10 21:39; 12.10 11:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Elukaaslane on halvatud või muul põhjusel füüsiliselt väga väeti ja võimetu? Muidu tekib küsimus, miks ta siis ise ei tee, vaid ainult viriseb.

Elukaaslane on ilmselt mees, kellel ei passi teha selliseid musti naistetöid.

+4
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Elukaaslane on puudega, sh liikumispuudega. Saab minimaalselt hakkama st liigub wc ja voodi vahet. Sööb ka iseseisvalt, aga süüa teha ei saa. Ta niigi on hädas, et pole sooja sööki saanud. Nüüd tellib seda sugulastelt.

No mul on tunne, et ongi kaks varianti, et kas teha elukaaslase meelejärgi ja olla konfliktis või teha mitte midagi ja vaadata kuidas nad seal õnnetud on.

Ps. Minu sugulane ei tee ka aias enam midagi ning muid asju mida varem tegi. Väidab ainult, et on juba teinud.

Kui nad on pensionärid ja üks puudega, siis tasuks teil rääkida kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötajaga ja küsida, mis võimalused oleks abivajajail koduhoolduse tuge saada. Ametiisikutega vanainimesed enamasti nii väga ei vaidle, kui sugulastega. Saate ehk minna koos sotsiaalametnikuga oma sugulase juurde ja seal ise ka aidata.

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

<p style=”text-align: left;”>Tegu vist vana inimesega? Aga ka noorel võivad olla teised prioriteedid, mille hulka toa koristamine ei kuulu. Riided maas, nõud, õpukud, kõik vedeleb maas. Koristab korra kuus umbes.  Mis siis sellisega teha? Lähen ja koristan ära? Kuidas minna tema asju seal korrastama. Ta ei taha.
Mu küsimus on et mis vanuses võib lähedane sekkuda ja mis vanuses
enam või veel mitte

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tahad aidata, tee seda möödaminnes. Pesed oma tassi ära ja kiirelt ka nende nõud. Läheda ära, võtad prügikasti kaasa jne. Ja tee kindlaks, et sa ise poleks puhtuse suhtes maniakaalse hoiakuga. See on haigus muide, kui ei talu üldse veidigi korrast ära tuba.  Ja kui tahad tõesti aidata mõtle välja mingi lugu. A-la võitsid pakkumisega koristusfirma pakkumise, et see on tasuta, et kõige enam saaks kasu nende korter, koristusfirmaga saad ilmselt jutupeale ka, et nad veidi kaasa mängiks.  Kui keelduvad, saab ju veidi kavalust kasutada.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Elukaaslane on puudega, sh liikumispuudega. Saab minimaalselt hakkama st liigub wc ja voodi vahet. Sööb ka iseseisvalt, aga süüa teha ei saa. Ta niigi on hädas, et pole sooja sööki saanud. Nüüd tellib seda sugulastelt.

No mul on tunne, et ongi kaks varianti, et kas teha elukaaslase meelejärgi ja olla konfliktis või teha mitte midagi ja vaadata kuidas nad seal õnnetud on.

Ps. Minu sugulane ei tee ka aias enam midagi ning muid asju mida varem tegi. Väidab ainult, et on juba teinud.

No seda abistamist ei pea ju esitama nii, et ma tulen ja teen nüüd sinu eest ära asjad, millega sa peaksid ise hakkama saama.

Teed näiteks neile uue traditsiooni: Mina tulen igal laupäeval külla ja keedan teile sooja suppi (muuhulgas tõmbad ka seinad lapiga üle). Kui dementne inimene väidab, et kõik on korras, siis ta ei märkagi seda, et järsku on midagi veel rohkem korras. Oleneb supist, aga seda saab ka suuremates kogustes teha, nii et on mida paar päeva üles soojendada.

Ma oleks ausalt öeldes tegelikult rohkem mures selle “elukaaslase” pärast, kelle eest see dementne inimene hoolitsema peab. Et ta ei märka, kui midagi vaja on. Ja samas saab ka tulla külla justnimelt eesmärgil, et teine kutsus ja palus seltskonda (mitte abi!).

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

saab ju veidi kavalust kasutada

Kavalust peabki dementsetega kasutama. Ja elukaaslasest saan ka aru: dementsega maid jagada on tõsiselt raske, eriti inimesel, kellega ta koos elab. Kes pole sellises olukorras olnud, võiks oma “targad” hinnangud endale pidada, mina ütlen, et kui inimene ei suuda oma ja oma keskkonna puhtuse eest hoolt kanda, siis peab teda vägisi “aitama, sest tema räpasus mõjutab ka teisi inimesi (praegusel koroonaajal eriti). Ja räpasusest tekkivad tervisehädad lendavad ka teistele kaela, nii et pole midagi teha, tuleb leida viise, kuidas seda vähendada. Mina näiteks vahetan oma dementse ema riideid öösel kui ta magab, tube saab koristada siis inimene on väljas. On toidulisandeid, mis tõstavad inimese heaolutunnet ja see muudab tema pesema saamise hõlpsamaks.

Jõudu TA-le, see pole kerge, aga võimalik.

+7
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.10 22:23; 12.10 18:32;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga liikumispuudega inimese hooldamine ongi väga raske töö isegi noorele inimesele rääkimata vanurist, kellel endagagi raske hakkama saada. Eks siis tulebki võimalikke lahendusi kaaluda, sugulaste abi, sotsiaaltöötaja, vabatahtlikud, hooldekodud jne. Sellele elukaaslasele siis, kellel probleem on. Sugulase kallal tänitamine ilmselt asja ei paranda.

+5
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 12.10 11:47; 15.10 15:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei loe välja kui vanade inimestega on tegemist. Kõlab küll väga depressiooni moodi, et inimene on lihtsalt väsinud ega  hooli enam elust.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõik teemaalgatuses oli loogiline kuni viimaste lauseteni. Sel inimesel on elukaaslane? Miks elukaaslane ei korista, ei pese riideid, ei tee sooja süüa?

See on tüüpilise perekoolika kaval “nipp” oma esimeses postituses pooli  olulisi asju MITTE välja rääkida.  Siis saab ju palju pikemalt tühja jahuda ja perekoolikal on super hea tunne, et ta tegi nii hea teema, mis paljusid inimesi kõnetas.

Minuarust on nipp siin umbes kolmandikus teemades kasutusel.

PS. Olulised pole ka ju see, kas ta on pärija, kas midagi üldse on pärida, kas on hoolduskohustus jne.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 33 )


Esileht Pereelu ja suhted Aidata või mitte?