Esileht Pereelu ja suhted Alkoholism

Näitan 23 postitust - vahemik 1 kuni 23 (kokku 23 )

Teema: Alkoholism

Postitas:
Kägu

Kuidas aidata lähedast, kellel on süvenev alkoholism? Mure nii suur ja kuidagi aidata ei oska.
Täiesti nutt tuleb peale…

+6
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aidata saab üldjuhul vaid siis, kui see lähedane ise ka tahab aidatud saada. Alustaks sellest.

+10
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Alkohoolikut saab aidata ainult alkohoolik ise.

Sina aitad teda sellega, kui ei toeta tema alkoholismi, näiteks ei maksa tema eest üüri, ei osta talle süüa, ei poputa, ei anna talle viinaraha jne. Kui elad alkohoolikuga koos, siis mina soovitan lahku minna, enne kui ise täielikus depressioonis oled ja halvemal juhul ka ise jooma hakkad.

Esimene samm alkoholist loobumisel on see, et inimene ise peab tahtma alkoholist loobuda. Kuni tal seda tahtmist ei ole või kuni ta üldse ei tunnista seda, et tal mingi probleem on, seni ei saa teised teda aidata.

+13
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aidata saab üldjuhul vaid siis, kui see lähedane ise ka tahab aidatud saada. Alustaks sellest.

Nad võivad abi tahta ja ajutiselt ka joomise lõpetada. Aga kui uuesti alustavad, on varsti põhjas. Alkohoolikut aidata ei saa, soov mitte juua peab tulema neilt endilt. Juba nende mittetoetamine rahaliselt oleks kasulik, aga tavaliselt isegi see ei päästa, kuna ikka leitakse viise, kuidas joomiseks raha saab.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

On olemas terve programm “Kainem ja tervem Eesti”.

Programmi tutvustuses kirjas: Kuigi on palju perearste, kes soovivad ja oskavad alkoholi kuritarvitamise või sõltuvusepuhul patsiente aidata, on programmi raames välja töötatud eraldi raviteenus, mida pakuvad ravimeeskonnad viies haiglas üle Eesti. Need on Lõuna-Eesti Haigla Psühhiaatriakliinik, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik,  Pärnu Haigla Psühhiaatriakliinik, Tartu Ülikooli Kliinikumi Psühhiaatriakliinik ja Viljandi Haigla Psühhiaatriakliinik.

Näiteks Tallinnas: https://www.regionaalhaigla.ee/et/programm-kainem-ja-tervem-eesti

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas aidata lähedast, kellel on süvenev alkoholism? Mure nii suur ja kuidagi aidata ei oska.

Täiesti nutt tuleb peale…

Oled kindel, et inimene tahab seda abi vastu võtta? Kui jah, siis pöördu nõustamiskabinetti, seal saad infot, kuidas lähedasena alkohoolikut aidata, ilma, et ta ka sind mutta tõmbaks.

Peaasi, et sa oma aitamises kaassõltlaseks ei muutu. Omal kogemus sõbrannaga, kes oma sõltuvust eitas ja samas oma joomatuuride käigus ka lähedaste elu pea peale pööras. Proovisin teda aidata kümme aastat. Tulutult. Joob siiani.

 

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas aidata lähedast, kellel on süvenev alkoholism? Mure nii suur ja kuidagi aidata ei oska.

Täiesti nutt tuleb peale…

Milles see “süvenev” täpselt väljendub?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mind ka huvitab mida mõeldakse alkohooliku all?

Kas kes joob iga päev?

Või kes joob korra nädalas?

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mind ka huvitab mida mõeldakse alkohooliku all?

Kas kes joob iga päev?

Või kes joob korra nädalas?

Mul eksmees jõi korra aastas aga siis nädal kuni 3 jutti. Ilma kliinikusse minemata polnudki võimalik tsüklist väljuda. Pidurdamatus iseseisvalt joomist lõpetada on kindlasti vähemalt üks alkoholismi vorme. Mõni kindlasti ütleb, et aastas korra nädal järjest juua, on lihtsalt üks vähe pikem pidu.

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aita nii nagu sa tahad, et sind aidatakse

+1
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aita nii nagu sa tahad, et sind aidatakse

Kui ta ise pole alkohoolik, siis tal pole küll aimu, kuidas see aitamine peaks välja nägema. Kas toob uue pudeli, helistab ülemusele, et vabandusi leida või mida? Tema ju soovib, et joodik joomise lõpetaks, aga alkohoolik seda küll mingi abina ei taju.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas aidata lähedast, kellel on süvenev alkoholism? Mure nii suur ja kuidagi aidata ei oska.

Täiesti nutt tuleb peale…

Milles see “süvenev” täpselt väljendub?

See tähendab seda, et kui varem joodi korra nädalas seltskonnas, siis nüüd igal võimalusel. Salaja. Üksinda. Kohvikruusist.  Nüüd kindlasti juba nädala sees ja täiesti päevasel ajal. Mitte päris iga päev aga mitu korda nädalas. Tihti ka väga liiale minnes.

Märgin juurde, et ei ela selle inimesega koos aga inimene on ääretult kallis. Ise ei võimalda ja iga päev silma peal hoida pole võimalik.

Tundub, et ise on hakanud aru saama, et on on probleem aga häbi on avalikult tunnisada. On ümbritsetud inimestest, kes hea meelega koos temaga “pokaali” võtavad.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See tähendab seda, et kui varem joodi korra nädalas seltskonnas, siis nüüd igal võimalusel. Salaja. Üksinda. Kohvikruusist. Nüüd kindlasti juba nädala sees ja täiesti päevasel ajal. Mitte päris iga päev aga mitu korda nädalas. Tihti ka väga liiale minnes. Märgin juurde, et ei ela selle inimesega koos aga inimene on ääretult kallis. Ise ei võimalda ja iga päev silma peal hoida pole võimalik. Tundub, et ise on hakanud aru saama, et on on probleem aga häbi on avalikult tunnisada. On ümbritsetud inimestest, kes hea meelega koos temaga “pokaali” võtavad.

See on kõige raskem juhtum, kui tegu on lihtsalt kalli inimesega, kellega ei olda paarisuhtes. Soovitus alkohoolik maha jätta aitab väga tihti, probleem on pigem selles, et maha jätja ei suuda maha jätta. Aga sind see soovitus ei aita.

Mina olen ka alkoholiga hädas. Õigemini olen ma hädas iseendaga ja alkohol aitab seda häda leevendada. Ütlen, et igasugune rääkimine, et “kuule, sa jood liiga palju”, “miks sa oma tervist rikud” jne on mõttetu. Ma tean kõike seda ja põen seda – ja see ajab jooma. Ka alkoholi peitmine, raha ära võtmine, alkoholi lahjendamine töötab pigem vastu, mitte ei aita. Ainus, mis võiks aidata, on selle algpõhjuse üles otsimine, miks inimene joob, mida ta sellega matab, mida peidab – ja siis sealt kuidagi proovida aidata. Mina näiteks joon üksindusest ja tähelepanupuudusest. Mind aitaks, kui näiteks abikaasa mind kutsuks õhtul jalutama ja toomingaid nuusutama; või käiksime mõnes kohas, millega on mälestusi seotud jne. Aga ta ei kutsu, isegi kui olen mitu korda rääkinud, et tahaks minna, ja kui ise kõike seda üksi teen, siis võimendub üksindus veelgi. Keegi sõber saaks mind aidata, kui aitaks mul taasleida mõne kunagise huvi, aga siin on omad komplikatsioonid. Ühesõnaga – äkki oli sul minu kogemusest kasu. Hull lugu ongi see, et ma ise tahan juua, tahan oma tundeid tuimestada.

+9
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See tähendab seda, et kui varem joodi korra nädalas seltskonnas, siis nüüd igal võimalusel. Salaja. Üksinda. Kohvikruusist. Nüüd kindlasti juba nädala sees ja täiesti päevasel ajal. Mitte päris iga päev aga mitu korda nädalas. Tihti ka väga liiale minnes. Märgin juurde, et ei ela selle inimesega koos aga inimene on ääretult kallis. Ise ei võimalda ja iga päev silma peal hoida pole võimalik. Tundub, et ise on hakanud aru saama, et on on probleem aga häbi on avalikult tunnisada. On ümbritsetud inimestest, kes hea meelega koos temaga “pokaali” võtavad.

See on kõige raskem juhtum, kui tegu on lihtsalt kalli inimesega, kellega ei olda paarisuhtes. Soovitus alkohoolik maha jätta aitab väga tihti, probleem on pigem selles, et maha jätja ei suuda maha jätta. Aga sind see soovitus ei aita.

Mina olen ka alkoholiga hädas. Õigemini olen ma hädas iseendaga ja alkohol aitab seda häda leevendada. Ütlen, et igasugune rääkimine, et “kuule, sa jood liiga palju”, “miks sa oma tervist rikud” jne on mõttetu. Ma tean kõike seda ja põen seda – ja see ajab jooma. Ka alkoholi peitmine, raha ära võtmine, alkoholi lahjendamine töötab pigem vastu, mitte ei aita. Ainus, mis võiks aidata, on selle algpõhjuse üles otsimine, miks inimene joob, mida ta sellega matab, mida peidab – ja siis sealt kuidagi proovida aidata. Mina näiteks joon üksindusest ja tähelepanupuudusest. Mind aitaks, kui näiteks abikaasa mind kutsuks õhtul jalutama ja toomingaid nuusutama; või käiksime mõnes kohas, millega on mälestusi seotud jne. Aga ta ei kutsu, isegi kui olen mitu korda rääkinud, et tahaks minna, ja kui ise kõike seda üksi teen, siis võimendub üksindus veelgi. Keegi sõber saaks mind aidata, kui aitaks mul taasleida mõne kunagise huvi, aga siin on omad komplikatsioonid. Ühesõnaga – äkki oli sul minu kogemusest kasu. Hull lugu ongi see, et ma ise tahan juua, tahan oma tundeid tuimestada.

Muidu ikka oli meestel naine oma näägutamisega joomise põhjuseks, siin on siis vastupidi – mees on süüdi, ei kutsu toomingaid nuusutama. Õige ikka on, et küll alkohoolik joomiseks põhjuseid leiab, olgu selleks siis mõistmatu abikaasa, halb ilm või koera pulm.

+4
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Oluline on saada nii kaugele, et võtaks abi vastu – siis viige Wismarisse. Kindlasti vajaks psühholoogi abi, sest alkoholism on kaasuv haigus, põhjus tuleb üles leida. Kahjuks on enda lähikonnas sama mure – inimene hävitab oma elu ja tuleviku, lisaks peidavad pead liiva alla ka need, kes teda aidata saaksid, üritatakse probleemi pisendada.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Oluline on saada nii kaugele, et võtaks abi vastu – siis viige Wismarisse. Kindlasti vajaks psühholoogi abi, sest alkoholism on kaasuv haigus, põhjus tuleb üles leida. Kahjuks on enda lähikonnas sama mure – inimene hävitab oma elu ja tuleviku, lisaks peidavad pead liiva alla ka need, kes teda aidata saaksid, üritatakse probleemi pisendada.

http://raulpage.org/prints/12.shtml

Siin on katkend “Väikesest printsist”. See peaks olema kõigile mingis põhikooli vanemas astmes kohustuslik kirjandus. On hästi välja toodud see, miks joodik joob ja ka see, mida lähedased tema aitamiseks teha saavad.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Muidu ikka oli meestel naine oma näägutamisega joomise põhjuseks, siin on siis vastupidi – mees on süüdi, ei kutsu toomingaid nuusutama.

Elada on vist raske, kui tekstist aru ei saa? Mu jutus ei olnud sõnagi mehe süüdistamist, vaid kirjeldasin, mis mind aidata võiks. Ja üleüldse pole teema minust ja mu mehest, vaid vastasin selleks, et muretseja saaks aimu, millised võimalused on joojat aidata.

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul eksmees jõi korra aastas aga siis nädal kuni 3 jutti.

Seda nimetatakse dipsomaaniaks. Eesti keeles pikemat seletust ei leidnud kui mõned sõnastikuvasted, aga ingliskeelses wikis taust pikemalt:

https://en.wikipedia.org/wiki/Dipsomania

 

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Muidu ikka oli meestel naine oma näägutamisega joomise põhjuseks, siin on siis vastupidi – mees on süüdi, ei kutsu toomingaid nuusutama.

Elada on vist raske, kui tekstist aru ei saa? Mu jutus ei olnud sõnagi mehe süüdistamist, vaid kirjeldasin, mis mind aidata võiks. Ja üleüldse pole teema minust ja mu mehest, vaid vastasin selleks, et muretseja saaks aimu, millised võimalused on joojat aidata.

See tähendab seda, et kui varem joodi korra nädalas seltskonnas, siis nüüd igal võimalusel. Salaja. Üksinda. Kohvikruusist. Nüüd kindlasti juba nädala sees ja täiesti päevasel ajal. Mitte päris iga päev aga mitu korda nädalas. Tihti ka väga liiale minnes. Märgin juurde, et ei ela selle inimesega koos aga inimene on ääretult kallis. Ise ei võimalda ja iga päev silma peal hoida pole võimalik. Tundub, et ise on hakanud aru saama, et on on probleem aga häbi on avalikult tunnisada. On ümbritsetud inimestest, kes hea meelega koos temaga “pokaali” võtavad.

See on kõige raskem juhtum, kui tegu on lihtsalt kalli inimesega, kellega ei olda paarisuhtes. Soovitus alkohoolik maha jätta aitab väga tihti, probleem on pigem selles, et maha jätja ei suuda maha jätta. Aga sind see soovitus ei aita.

Mina olen ka alkoholiga hädas. Õigemini olen ma hädas iseendaga ja alkohol aitab seda häda leevendada. Ütlen, et igasugune rääkimine, et “kuule, sa jood liiga palju”, “miks sa oma tervist rikud” jne on mõttetu. Ma tean kõike seda ja põen seda – ja see ajab jooma. Ka alkoholi peitmine, raha ära võtmine, alkoholi lahjendamine töötab pigem vastu, mitte ei aita. Ainus, mis võiks aidata, on selle algpõhjuse üles otsimine, miks inimene joob, mida ta sellega matab, mida peidab – ja siis sealt kuidagi proovida aidata. Mina näiteks joon üksindusest ja tähelepanupuudusest. Mind aitaks, kui näiteks abikaasa mind kutsuks õhtul jalutama ja toomingaid nuusutama; või käiksime mõnes kohas, millega on mälestusi seotud jne. Aga ta ei kutsu, isegi kui olen mitu korda rääkinud, et tahaks minna, ja kui ise kõike seda üksi teen, siis võimendub üksindus veelgi. Keegi sõber saaks mind aidata, kui aitaks mul taasleida mõne kunagise huvi, aga siin on omad komplikatsioonid. Ühesõnaga – äkki oli sul minu kogemusest kasu. Hull lugu ongi see, et ma ise tahan juua, tahan oma tundeid tuimestada.

Eks me oleme muidugi rääkinud, et mis põhjusel sa juua tahad. Üks nendest põhjustest on sarnane sinuga aga midagi ise selles osas ette võtma pole ka nõus.
Ja tegelikult on põhjust alati: enesehaletsus, raske lapsepõlv, rõõm, kurbus, igavus, vaja lõõgastuda… Juues need tunded kõik võimenduvad ja seda kõike juttu kuulata on lihtsalt nii raske. Nii raske on vaadata, kuidas hea ja südamlik inimene enda elu järjest rohekm hävitab ja seda prügikasti viskab. Lähedased näevad seda kõike ju peale. Emad, lapsed, õed/ vennad, kaaslane. Üks lähisugulane on juba enneaegselt sama probleemiga hauda läinud. Midagi peab ju ometi teha saama…

Tundub, et sinul pole lood veel nii hullud. Otsi endale mõni aiandusklubi või selts, kus aega veeta. Enne kui liiga hilja. Ära tee seda endale ja lähedastele…

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja üleüldse pole teema minust ja mu mehest, vaid vastasin selleks, et muretseja saaks aimu, millised võimalused on joojat aidata.

See on väga kena, aga sa alustasid oma juttu sellest, et joodikut aitaks, kui ta maha jätta. Ja siis hakkad rääkima, et sind aitaks see, kui saaksid oma mehega rohkem koos olla? Soovituse järgi peaks mees sind ju maha jätma, et sa end korda saaksid?

Võib-olla mees tahaks sinuga rohkem koos olla kui sa kaine oleksid? Ja rohkem iseseisev. Kaine peaga saaksid mingi trenni/hobi endale leida ja sealtkaudu sarnaste huvidega inimestega suhelda.

Sinu jutus ma näen seda, et sa kirjeldad oma joomise põhjust selles, et TEISED vastutavad. Kui mees oleks sinuga rohkem koos…. Kui keegi teine oleks sinuga rohkem koos…  Ja siis mõtled sellele kinnisideele ja kisud selle sundmõttega end rohkem jooma ja siis kinnitad endale, et kui sa ikka oleksid saanud neid toomingaid seltskonnas nuusutada, siis oleksid olnud kaine, aga näe paha mees ei taha. Ja sina vaeseke pead siis kannatama.

Võta ise see vastutus, ole ise enda sõber alustuseks ja otsi põhjused enda sees üles. Ära lao vastutust teiste kaela, isegi kui sa jõuad mingi juurpõhjuseni, mis on tekkinud sinust sõltumata, a la mingi trauma lapsepõlves või lähedase kaotus vms. Sinu mees ei vastuta nende asjade eest, mis juhtus sinuga ammu enne seda, kui sa temaga kohtusid. Ja kui mees on see, kes ajudele käib ja jooma ajab, siis mine ise lahku.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Võib-olla mees tahaks sinuga rohkem koos olla kui sa kaine oleksid? Ja rohkem iseseisev. Kaine peaga saaksid mingi trenni/hobi endale leida ja sealtkaudu sarnaste huvidega inimestega suhelda.

Teema ei ole minust. Ja ma ei kavatse oma lugu siin lahkama hakata.

See on väga kena, aga sa alustasid oma juttu sellest, et joodikut aitaks, kui ta maha jätta. Ja siis hakkad rääkima, et sind aitaks see, kui saaksid oma mehega rohkem koos olla? Soovituse järgi peaks mees sind ju maha jätma, et sa end korda saaksid?

No see oleks selline kindla peale töötav asi, seda mõtlesin. Kui mees tuleks jutuga, et nüüd ta läheb ära, sest ma joon, siis poleks mul mõelda midagi ega valida midagi, kõik oleks selge – muidugi kui ultimaatum on siiras, mitte näitemäng. See on lihtsam ja lollikindlam variant kui hakata otsima koos sõltlasega, miks ta sõltub.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Joodik joob, sest tahab juua. Ta ise leiab tuhat vabandust: maitsevad juat alkohoolsed longerod, teised süüdi, stress suur. Paljudel on samad probleemid aga ometigi ei ole alkohoolikud. See on tema otsus elada oma elu nii. Kuigi on tegemist haigusega, on see nagu peavalu – kui piisavalt häiriks, võtaks rohtu. Alkoholismi osas siis läheks ravile.  Seniks aga kui joodik ise probleemi ei näe, ei tunnista ja arvab, et saab ise hakkama, ei muutu mitte midagi. Võid ju püüda toeks olla nagu haigele inimesele ikka ollakse aga lõouks avastad, et endal hakkab tervis streikima. Usud ja loodad, kuniks jälle sõnades ja tühjades lubadustes pettud. Sõnad aga ei loe. Ei maksa uskuda seda, et ainult natuke võtab, küll ta suudab piiri pidada või, et probleem ei ole nii suur kui teised seda ettw kujutavad. Just teises näevadki probleemi tegelikkust ning joodikul on väärarusaam olukorra tõsidusest. Loevad teod, abi otsimine ja täielik karsklus. Selleni jõudmiseks on tihti vaja surmahirmu või muud väga äärmuslikku.

Olen olnud alkohooliku abikaasa. Jätsin ta maha, see mõjutas teda paarika kuuks. Ja kõik algas jälle. Minu jaoks natuke ka kergendus, sest sain kinnitust, et lahutus ei olnud ilmaasjata – vaatamata lubadustele ta tõesti ei muutu. Aga ise ta ei tunnista, et ei saa üksi hakkama. Abi ei otsi. Maha kantud abielu ning kui nii jätkab, siis aastate pärast ka maha kantud inimene.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sõltuvushaigusega inimene ei vaja näägutamist ega targutamist ega parastamist, samuti ei aita trenn või käsitööklubi. Selline inimene vajab psühhiaatrit ja terapeuti ja lähedasi, kes on resoluutsed, kuid mõistavad, et paranemine ei ole lineaarne protsess ja tagasilöögid on paratamatud. Niipea kui su peast lipsab läbi mõte “ma teadsin ju, et niikuinii hakkad uuesti”, on sinu kohustus sellest inimesest eemalduda, kui päriselt hoolid.

Ja paraku kõigist ei saagi asja. Kui inimene on liiga sügavalt depressioonis ja endale käega löönud, ei pruugi enam olla võimalik temani jõuda.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 23 postitust - vahemik 1 kuni 23 (kokku 23 )


Esileht Pereelu ja suhted Alkoholism