Esileht Koolilaps Andekus mingil üksikul alal

Näitan 24 postitust - vahemik 1 kuni 24 (kokku 24 )

Teema: Andekus mingil üksikul alal

Postitas:
Kägu

Siin on juttu olnud, et autistlikel lastel on andekus mingil üksikul alal. Olen aegajalt jäänud enda lapse üle mõtlema. Kui ta oli nii umbes kolmene, siis teadis peast kõikide autode marke. Kui sõitsime autoga kuhugi, siis tema ütles kogu aeg vastu tulevate autode margid, ei eksinud kordagi. Paari aasta pärast kadus see huvi ära ja tuli huvi hukkunud laevade vastu. Uuris internetist ja teadis peast laevade nimetusi, ajalugu. Nüüd on ta 9-aastane ja uus huvi on riikide lippude vastu. Ostsin talle mängu “Maailma lipud” ja nüüd teab 200 lipust peaaegu kõiki. Muidu minu silmis laps nagu laps ikka. Koolis õpib hinnetele 4-5 (mõned üksikud jooksvad kolmed). Ei oskagi midagi arvata.

+6
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tore, kui normlaps on ainult selline, keda miski ei huvita:) Peale ekraanide võib-olla.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sa ei maini, kas su lapsel on autism diagnoositud või kahtlustad seda?

Enamikul lastest on ju olemas mingi huvi, ja hea on. Automargid, riikide lipud jne – sellised huvid on ju vägagi kahjutud ja igati toredad. Toeta oma lapse huvi, sellega arendad teda ja teisalt annad oma toetusega talle mõista, et sulle lähevad tema huvid korda.

Tänu suurele huvile võib laps pähe õppida hulga automarke, riikide nimesid vms, aga andekus on midagi enamat. Andekuse osas ei oskagi ma sinu lühikese kirjelduse põhjal sõna võtta, st ei oska öelda, kas tegu on suure huviga või andekusega.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma arvan, et sul on normaalne tubli laps, päris andekuseks seda võibolla nimetada ei saagi n-ö diagnoosi mõttes, paljud väikelapsed on hämmastavalt hea mehaanilise/pildilise mäluga ja suudavad huvi korral mingiks perioodiks väga keskendunult mingile kitsale huvialale pühenduda. Mu laps teadis nt 3-aastaselt peast ülisuurt hulka (sadu) Eesti lindudest, täiesti selliseid, kellest ma kuulnudki polnud, aga vanaemaga koos vaatasid mingit nõuka-aegset linnuatlast ja sealt jäid pildi järgi nimetused ka meelde. Kahjuks see huvi vaibus u 5-aastaselt, kui tekkisid juba mitmekülgsemad huvid, praeguseks on ta tavaline tragi teismeline, 6. klassis, õpib “viitele”, mõned “neljad” sekka, andekas ei tundu, vaid lihtsalt lahtise peaga ja süvenemisvõimeline keskmine tubli poiss.

Kindlasti tasub lapse süvenemisvõimet hinnata ja arendada, tema hobi vastu, olgu selleks siis lipud või autod, huvi tunda ja olla rõõmus, et selline lahtisema peaga tegelane kodus on.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Siin on juttu olnud, et autistlikel lastel on andekus mingil üksikul alal. Olen aegajalt jäänud enda lapse üle mõtlema. Kui ta oli nii umbes kolmene, siis teadis peast kõikide autode marke. Kui sõitsime autoga kuhugi, siis tema ütles kogu aeg vastu tulevate autode margid, ei eksinud kordagi. Paari aasta pärast kadus see huvi ära ja tuli huvi hukkunud laevade vastu. Uuris internetist ja teadis peast laevade nimetusi, ajalugu. Nüüd on ta 9-aastane ja uus huvi on riikide lippude vastu. Ostsin talle mängu “Maailma lipud” ja nüüd teab 200 lipust peaaegu kõiki. Muidu minu silmis laps nagu laps ikka. Koolis õpib hinnetele 4-5 (mõned üksikud jooksvad kolmed). Ei oskagi midagi arvata.

Tavaline laps, mis andekusest sa räägid:/

Polegi vaja midagi arvata, kui juba algklassides kolmed sees. Tõesti arvad, et lipud ja automargid pole mäng, vaid näitab andekust?:)

Sa ei kujuta isegi ette, mis tasemel on andekad lapsed:)

+4
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tavaline laps, mis andekusest sa räägid:/ Polegi vaja midagi arvata, kui juba algklassides kolmed sees. Tõesti arvad, et lipud ja automargid pole mäng, vaid näitab andekust?:) Sa ei kujuta isegi ette, mis tasemel on andekad lapsed:)

Milleks selline läbi rohkete naeratuste õelutsemine hea on? Mida uut sa võrreldes eelnevatega, kes suutsid viisakalt ja normaalselt vastata, oma kommentaariga siis teemaalgatajale ikkagi ütlesid (peale selle, et üritasid teda end halvemini tundma panna)?

+11
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mind huvitab see, kuidas üldse on võimalik teha kindlaks mingi auto marki. Kas seda tehakse kindlaks mudeli vaatamise järgi kaugelt, või selle märgi järgi mis on kapoti peal? Ma saan aru et autohuviline suudab kindlasti määrata margi ja mudeli ka kaugelt. Aga laps? Ta peab olema neid siis piisavalt palju näinud. Nagu numbrite õppimine. Igal numbril on oma nimi. Või puul. Või lillel. Jah, ka paljud täiskasvanud ei tea kõigi puude ega lillede nimesid.  Ikka roos tulp nelk nartsiss. Põhilised.  Palju neid auto marke üldse võib olla, et selle selgeks saamine on hämmastav?

+1
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Siin on juttu olnud, et autistlikel lastel on andekus mingil üksikul alal. Olen aegajalt jäänud enda lapse üle mõtlema. Kui ta oli nii umbes kolmene, siis teadis peast kõikide autode marke. Kui sõitsime autoga kuhugi, siis tema ütles kogu aeg vastu tulevate autode margid, ei eksinud kordagi. Paari aasta pärast kadus see huvi ära ja tuli huvi hukkunud laevade vastu. Uuris internetist ja teadis peast laevade nimetusi, ajalugu. Nüüd on ta 9-aastane ja uus huvi on riikide lippude vastu. Ostsin talle mängu “Maailma lipud” ja nüüd teab 200 lipust peaaegu kõiki. Muidu minu silmis laps nagu laps ikka. Koolis õpib hinnetele 4-5 (mõned üksikud jooksvad kolmed). Ei oskagi midagi arvata.

Kas su andekas kolmene luges soravalt ja ka vôôrastes keeltes? Uuris internetist hukkunud laevu!

+1
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Miks peaks kolmene soravalt lugema? ja veel võõrkeeltes pealegi?

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Andekus ei ole ju ainult lugema õppimine. Miks seda siis näiteks tuua?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teemaalgataja, ma tahaksin öelda, et andekus see vist ei ole, küll aga on su lapsel see-eest ilmselt midagi muud, mis on vähemalt sama väärtuslikud omadused, kui mitte rohkematki. Nimelt järjekindlus, oskus tunda huvi ja uudishimu ning sellega pidevalt tegeleda.

Kahjuks on tänapäeva heaoluühiskonnas kasvamas peale liiga palju selliseid lapsi/noori, kellel õieti polegi nagu mingit sihti silme ees. Ainuke soov saavutada iseendale võimalikult mugav ja lihtne äraolemine. Lamasklevad päevade kaupa voodis ja vahivad ekraani, kus pole ka mingit arendavat tegevust vaid lihtsalt mingi suvakas tulistamismäng või tüdrukute puhul jooksevad miljonid meikimisvideod jms. Koolitööd veavad kuidagimoodi ära teha, aga teevad ainult millimeetripealt niipalju, kui hädasti vaja – rohkem nemad ei pinguta.

Nende seas on ka andekaid, vahet pole. Seega, mina pean olulisemaks hoopis seda, kui laps suudab keskenduda millelegi, mis nõuab talt natukenegi ajutööd (noh, nutikas tulistamismängu tagumine või Tiktokis istumine seda ju ei nõua). Riigilippude meeldejätmise ajal lapse aju areneb, ta näeb erinevaid lipukujusid, värve, mustreid. Sealt võib tasapisi hakata tekitama huvi ka nende riikide endi vastu – kus asub, mis keelt sealt räägitakse, kas seal on külm või kuum kliima jne. Meil oli lastetoas seinal suur laste maailmakaart, peal lipud, lisaks selle lipu all elavat riiki tutvustavad pildid. Nii et lastele igati tore ja arendav tegevus, loodetavasti sellised huvid kooliminekuga ei kao.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Miks peaks kolmene soravalt lugema? ja veel võõrkeeltes pealegi?

Kuidas ta neid hukkunud laevu uuris internetist?

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kunagu näitas vist Oprah saates väikest tüdrukut (3,4), kes tunid kõikide riikide lippe. vanemate sõnul oli lapse toas seina peal suur tabel lippudega ja mingi hetk nalja pärast hakkasid lapse käest küsima. On ka näiteks selline autist, kes korraks vaatab mingit linna pilti ja siis joonistas peast samasuguse – uksed/aknad kõik omal kohal jne või kes ei suuda kuulata klassikalist muusikat kuna viimne kui valesti mängitud noot kriibib kõrva.

Mul oli klassivend, kes ajaviiteks lapsena luges nõukaaegset entsüklopeediat ja kuna tal oli väga hea mälu, siis oli ka kõik loetu meeles.

Trollile nii palju – et hukkunud laevadest saab lugeda ka eesti keeles.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kunagu näitas vist Oprah saates väikest tüdrukut (3,4), kes tunid kõikide riikide lippe. vanemate sõnul oli lapse toas seina peal suur tabel lippudega ja mingi hetk nalja pärast hakkasid lapse käest küsima. On ka näiteks selline autist, kes korraks vaatab mingit linna pilti ja siis joonistas peast samasuguse – uksed/aknad kõik omal kohal jne või kes ei suuda kuulata klassikalist muusikat kuna viimne kui valesti mängitud noot kriibib kõrva.

Mul oli klassivend, kes ajaviiteks lapsena luges nõukaaegset entsüklopeediat ja kuna tal oli väga hea mälu, siis oli ka kõik loetu meeles.

Trollile nii palju – et hukkunud laevadest saab lugeda ka eesti keeles.

3 aastane!

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lõpeta see hüüatamine stiilis 3 aastane!  3 aastane! Esiteks kirjutatakse vanus siiski nii: 3-aastane, ja teiseks pole jutt ainult 3-aastasest lapsest.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lõpeta see hüüatamine stiilis 3 aastane! 3 aastane! Esiteks kirjutatakse vanus siiski nii: 3-aastane, ja teiseks pole jutt ainult 3-aastasest lapsest.

Kolme aastane uuris internetist hukkunud laevu. See kolmene on tôesti andekas sul. Mida ta veel oskab? See ikka paneb hüüatama.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lõpeta see hüüatamine stiilis 3 aastane! 3 aastane! Esiteks kirjutatakse vanus siiski nii: 3-aastane, ja teiseks pole jutt ainult 3-aastasest lapsest.

Kolme aastane uuris internetist hukkunud laevu. See kolmene on tôesti andekas sul. Mida ta veel oskab? See ikka paneb hüüatama.

Te ei oska üldse lugeda? Kus on öeldud, et ta kolmesena uuris laevade kohta? Isegi nii lühikesest tekstist ei saada enam aru, mis siis veel muust rääkida!

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lõpeta see hüüatamine stiilis 3 aastane! 3 aastane! Esiteks kirjutatakse vanus siiski nii: 3-aastane, ja teiseks pole jutt ainult 3-aastasest lapsest.

Kolme aastane uuris internetist hukkunud laevu. See kolmene on tôesti andekas sul. Mida ta veel oskab? See ikka paneb hüüatama.

Te ei oska üldse lugeda? Kus on öeldud, et ta kolmesena uuris laevade kohta? Isegi nii lühikesest tekstist ei saada enam aru, mis siis veel muust rääkida!

No oli 4-5 , mis vahe seal on? Selline laps siiski üldreeglina ei loe suurt ajalugu hukkunud laevadest. Ise ehk ka taipad.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lõpeta see hüüatamine stiilis 3 aastane! 3 aastane! Esiteks kirjutatakse vanus siiski nii: 3-aastane, ja teiseks pole jutt ainult 3-aastasest lapsest.

Kolme aastane uuris internetist hukkunud laevu. See kolmene on tôesti andekas sul. Mida ta veel oskab? See ikka paneb hüüatama.

Mina ei ole TA.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei saa teemaalgatusest suurt midagi aru.

Kõrge intellektiga autistidel on tõepoolest erihuvid. Aga nendes ta läheb siis ikka päris süvitsi ja aina edasi, võib-olla servipidi pisut laiendades (nt sõjalaevadelt sõjaajaloole). Autismispektrisse kuulumise määravad tema juures siiski teised omadused.

Andekatel lastel võivad olla samuti erihuvid, millega nad lähevad süvitsi. Need on enamasti vahelduvamad kui autistidel, st laps uurib mingi asja enda jaoks piisava põhjalikkusega läbi ja siis vaimustub järgmisest asjast.

Väga tore, kui lapsel on huvid, ükskõik, kas ta on autist, andekas või lihtsalt tore ja tubli laps. Mina liigitaksin automargid, lipud, loomad-linnud jm loetelu ja äratundmise tasandil lihtsalt huvideks (mis, olgu korratud, on väga hea, kasulik ja tore, kui neid on).

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teemaalgatuses kirjeldatud täitsa eakohaste huvidega nutikat poissi.
Arvama ei pea midagi, kõik normaalne. Ausalt öeldes ei saanud probleemist/küsimusest aru?

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Eks iga inimene on milleski andekam. Olgu või selline asi, mida kohe märgatagi ei ole. Tore, kui vanem elab lapsele selles kaasa, mida laps õpib ja arendab seda ja näeb lapse huvi ja arengut. Kindlasti loeb siin ka vanemate tegelemine ja suunamine ja abi. Huvi tundmine. Kui laps ei tunne, et tema juttudest huvitutakse, siis see areng pole eriline edasiminek.
Igatahes on su lapsel suur huvi uute asjade vatsu ja kindlasti hea mälu. Toeta teda selles ja lase kõigel voolata, mille vastu huvi tunneb. Kui mõnele on andekus vaid ülimad oskused, siis see ei loe. See pole oma teha, kui andekana inimene sünnib.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ilmselt on su lapsel hea pildiline mälu.

Kui ta sul mingites ainetes on kolmesid saanud, siis võiks tema puhul abiks olla see, kui ta enda jaoks raskemad asjad kirjutab vihikusse. Siis on tal see vihiku lehekülg visuaalselt meeles ja saab parema hinde.

Igal inimesel ei ole niisugust mälu, selles mõttes on tal kindlasti väga hea omadus. Kas seda konkreetselt andekuseks saab nimetada, on vaidlemise küsimus, pigem on see kaasasündinud oskus, mida võiksite arendada poja kasuks.

Arvan, et temast võiks saada hea spetsialist niisugustel aladel, kus on kasuks suur hulk fakte, mida ta peast teab. Arst näiteks. Miks mitte ka näitleja, muusik vms.

Kindlasti on su poja hea mälu selline asi, mida paljudel teistel ei ole. Mina unustan kõik ära. Loen mingi raamatu läbi ja kui keegi paari aasta pärast küsib, mis seal toimus, siis mul on meeles emotsioon ja ehk ka isegi valgus või lõhnad, mis siis mu ümber olid, kui ma seda teost lugesin, aga ma ei pruugi sellest raamatust suurt midagi sisulist mäletadagi. Rääkimata mingist peast tsitaatide puistamisest. Midagi ikka siit sealt meelde jääb, aga täiesti süsteemitult.

Arendage tal seda mäletamise oskust, selleks on erinevaid harjutusi. Kui ta viitsib, püüdke innustada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu autistlik laps armastas algklassides geograafia atlast lehitseda igal võimalikul hetkel. Kogu sisu oli tal peas ja luges ikka ja jälle…

Enne seda oli erihuviks riigid ja lipud.

Nüüd ajalugu ja poliitika.

 

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 24 postitust - vahemik 1 kuni 24 (kokku 24 )


Esileht Koolilaps Andekus mingil üksikul alal