Esileht Väikelaps Andke nõu: 1-aastase lapsega matustel

Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )

Teema: Andke nõu: 1-aastase lapsega matustel

Postitas:

Tere. Peame kahjuks minema perega matustele ja kaasas on 1-aastane laps. Püüame teha nii, et tema päevaunede rezhiim praktiliselt üldse ei muutuks. Kas teil on soovitusi, mida kaasa võtta ja teha, et päev oleks tema jaoks võimalikult sujuv, ja et vähendada tõenäosust, et väsinud või igavlev laps matuselisi segab.

(Tegu on tema oma vanavanemaga, matused toimuvad laiendatud pereringis ja kõik asjaosalised tahavad, et ta ka ikka kaasas oleks. Nii et küsimus ei ole selles, kas on vajalik/ sobiv võibolla jonniva hakkavat last kaasa võtta – lihtsalt tahaks teha nii, et tal endal oleks hea ja teistelgi.)

Olen kõigi nõuannete eest väga tänulik.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 19.01 11:08; 19.01 12:38; 20.01 09:41;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui tegemist on vanainimese matusega, mis pigem kujuneb suguvõsa kokkutulekuks kui nutuürituseks, siis muidugi ei näe probleemi kaasa võtmisel (kui siiski vanaema oli veel noor 50-55astane ja pigem kujuneb väga kurvaks nutuürituseks, leiaks hoidja hoolimata sugulaste soovist).

Mis soovitus ikka – tseremoonia ajal, kui laps hakkab jorisema, peab teine vanem (see, kelle vanemat ei maeta), lapsega ruumist lahkuma. Käru kindlasti kaasa. Mingid mänguasjad hiljem peiede ajaks, kui praegusel ajal veel tehakse peiesid. Kui peied ei ole kurvad, siis võib lasta lapsel ka ringi joosta. Meil nt vanaisa matuste järel kujunesid peied üpris lõbusaks suguvõsa kokkutulekuks – vanaisa muidugi suri ka kõrges vanuses.

Aga üldiselt tulebki arvestada, et suurem koormus lapsega tegelemisel on sellel vanemal, kelle ema ei maeta. Kui laps hakkab ilmselgelt segama teiste leinamist, tuleb lihtsalt minna temaga jalutama.

Kui matustel osalevad ka vanaema/vanaisa teise vanema poolt, siis nemad kindlasti saavad ka aidata lapsega tegelemisel. Vältima peaks nende sugulaste lapsehoidjana rakendmaist, kelle veresugulast maetakse.

+16
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina võtaks oma 1-aastase lapse vanavanema matustele kaasa ainult siis, kui too vanavanem oleks ise selgelt väljendanud enne surma, et tahab lapse osalemist. Teiste lellepoegade soovid minu lapse osalemise osas jätaksin tähelepanuta, sest nii väike laps ei saaks lihtsalt aru, mis seal toimub. Kui ma oleks ise see lellepoeg, siis ma ei tea, mis põhjusel ma peaks kellegi teise last matustele soovima. Kui tegemist oleks mu oma vanemate või ämma-äia matustega, siis samuti paneks mõtlema, et mis selle eesmärk on, laps ju oma vanavanemat teadlikult ära saatma ei tule, aga mina tahaks lahkunut leinata, mitte väikesel lapsel järel joosta.

Natuke vanema lapse, nii 3-4-aastase samas  isegi võtaksin kaasa, sest talle on võimalik juba midagi selgitada ja temal tekiksid juba endal küsimused, miks vanaema enam pole ja kuhu ta kadus. Samuti saab talle selgitada, et matustel ollakse vaikselt ja ei naerda ega joosta ringi.

Kui mu sõbrannal suri mees ootamatult, siis nende 1.5a laps matustel ei osalenud, sest ta poleks sellest aru saanud, miks toatäis inimesi nutavad, miks emme nutab.

Eks sa pead ise teadma, mis su last rahulikuna hoiab. Mingid mänguasjad, midagi talle süüa kaasa võtta, olla valmis temaga vajadusel välja minema. Minu laps kindlasti rahulikuna ei püsiks, kui pole talle midagi huvitavat kuulata-vaadata. Isegi söögiga ei suudaks ma teda väga pikalt ühe koha peal hoida ja asi lõppeks ikka sellega, et ma jookseks tal järgi või oleks temaga üldse õues ja jääksin ise ka matustest ilma.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul olid u 2a ja 4a vanavanaisa matustel. Kahjuks juba aastaid tagasi, nii et ma sellest suurt ei mäleta, aga ilmselt midagi väga hullu ei juhtunud siis ka. Tegu oli minu mehe vanaisaga, nii et mina olin see lapsi kantseldav pool.

Miks vanemad sugulased lapselapselapsi matustele tahavad? No meie puhul ütlesid mitmed kadunu sõbrad-kolleegid jne, et on lohutav näha, et elu läheb edasi.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 19.01 12:21; 19.01 16:18; 23.01 16:30; 26.01 18:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

TA. Pandeemia tõttu on matused väikeses pereringis ja mõnes mõttes tundub kuidagi kunstlik ja vale last mitte kaasa võtta – ta loomulikult ei tea, mis toimub, aga see on meie pere ühine, jagatud sündmus (olgu, et väga kurb).

Laps on seltskonnas olema harjunud – sh restoranis jne, aga ilma emata-isata on ainult üks-kaks inimest, kelle hoole all ta seni probleemideta olnud. Need inimesed on matusel. Laps hoidjaga jätta on logistiliselt keerulisevõitu (matused pole linnas, kus elame). Kokkuvõttes: otsus laps kaasa võtta on tehtud.

Pigem on abiks soovitused, mida võiks kaasa võtta, millega ta pusserdada saaks, nii et see teisi ei segaks (no kirikus talle telefonist multikaid ilmselgelt näitama ei hakka ja krõbuskeid kätte ei anna, aga mingi väike mänguasi oleks vast ok).

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 19.01 11:08; 19.01 12:38; 20.01 09:41;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miks vanemad sugulased lapselapselapsi matustele tahavad? No meie puhul ütlesid mitmed kadunu sõbrad-kolleegid jne, et on lohutav näha, et elu läheb edasi.

Seda ütlesid mõned “sõbrad-kolleegid” ka ühe minu tuttava lähedase matusel, kuhu keegi oli (aktiivse) väikelapsega tulnud. Tuttav ise aga, kes mattis oma ema, tundis sellest veel suuremat kurbust, justkui kaotus oleks pisendatud. Loomulikult saab ratsionaalselt nii mõelda, aga lahkunu lähedasele oleks soovitav nende sõnadega mitte kaastunnet avaldada.

0
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Võta kaasa käru kindlasti. Kui laps hakkab jorisema tseremoonia ajal astu kõrvale või lahku toast. Kogemus kahe matusel käimisega aastase lapsega ja keegi ei pahandanud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen käinud ca 10-kuusega matustel, lapse isa tegeles temaga. Laps oli tseremoonia ajal üllatavalt rahulik.

Sugulase pooleteise-aastasega läks lapse isa ruumist välja, kui laps muutus häälekaks.

Nii et soovitan lapsega olla kuskil ukse ligidal, saab vajadusel välja minna. No suure hädaga saab vast ka hääletud multikad telefonis peale panna.

 

Võhivõõraga poleks kumbki laps leppinud ja sama kandi sugulased olid kõik matustel.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuna meil suri laste vanaema sel ajal kui pisem oli ühene, siis see tee on läbitud. Meil oli ühene pluss veel kaks väikelast. Ma ei trüginud kohale liiga vara, läksime mehega eraldi autodega, see jääb lastega hiljem tulema, kellele surnu on kaugem, teine läheb korraldama. Vahetult enne teenistuse algust toidad lapse autos ära, vahetad mähkmed. Annad kätte mingi mittekoliseva ja mitte väga silmatorkava asja, millega mängida. Seisad ukse lähedale. Kui tunned, et laps muutub rahutuks kärutad ukse taga. Õues matuse ajal pole probleemi, laps on puusal, hüpled kiigutada vaikselt ei seisa kõige keskele, saad lapsele anda katsuda puulehte v. oksakest, temaga vaikselt rääkida, õues ei olda tavaliselt hiirvaikselt niikuinii, inimesed jalutavad ringi, ajavad juttu. Kui tõesti jonn tuleb, kärutad kaugemale. Kärus on mittekolisevad mänguasjad. Soojad tekid jne. Peielauas võib ju omavahel rääkida, aga mina peielauda väikestega väga pikalt ei jäänud, kohe kui nägin, et nad rahutuks muutusid, lahkusime. Oleks olnud ka võimalus lapsehoidjale lapsed peielaua ajaks üle anda.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miks vanemad sugulased lapselapselapsi matustele tahavad? No meie puhul ütlesid mitmed kadunu sõbrad-kolleegid jne, et on lohutav näha, et elu läheb edasi.

Seda ütlesid mõned “sõbrad-kolleegid” ka ühe minu tuttava lähedase matusel, kuhu keegi oli (aktiivse) väikelapsega tulnud. Tuttav ise aga, kes mattis oma ema, tundis sellest veel suuremat kurbust, justkui kaotus oleks pisendatud. Loomulikult saab ratsionaalselt nii mõelda, aga lahkunu lähedasele oleks soovitav nende sõnadega mitte kaastunnet avaldada.

Eks see sõltub suhtumisest jah. Meie omad mõtlesid ilmselgelt “on lohutav näha, et ta pole lõplikult maailmast kadunud, vaid kestab edasi oma lapses, lapselapses, lapselapselastes”.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 19.01 12:21; 19.01 16:18; 23.01 16:30; 26.01 18:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma küll matustel sellises vanuses lastega ei käinud, aga kui muidu oli vaja neid tavalisest pikemat aega paigal ja tavaliselt vaiksemana hoida, siis põhiline retsept oli:

Kamapalle. Palju kamapalle.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu vanaema suri, kui mu lapsed olid veel väikesed, noorem 5-kuune, vanem hakkas 2 a saama. Leppisin perega kokku, et olen osa matusetalitusest laste ja mehega tagumises reas, sealt oli mehel ka hea lastega välja minna, kui nad oleks nutma hakanud või liiga sagisema. Tegelikult olid väga rahulikud, ei tekkinudki vajadust laste vaigistamiseks või nendega välja minemiseks.

Meil polekski tegelikult lapsi kellegagi jätta olnud, siis oleks laste isa pidanud nendega ise koju jääma, aga see oleks ka veidi problemaatiline olnud, kuna 5-kuune sai rinda, lutipudelit ei võtnud, nii et lapsel oleks liiga pikk söögivahe jäänud.

Matusel oli üsna vähe inimesi, lapselapsed, mõni lähem sugulane. Vanaema enda  õdedest-vendadest enam kedagi elus ei olnud selleks ajaks, tema sõbradki juba lahkunud, samuti olid juba teises ilmas tema koduküla eakamad, kellega ta kunagi rohkem suhtles. Nii et tõesti lähimad pereliikmed ja sugulased ainult.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.01 07:41; 27.01 11:03;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu  vanavanemad lahkusid väikse vahega. Esimese surma ajal oli laps pooleaastane ja teise ajal veidi üle aasta. Mõlemal juhul ma last kirikusse kaasa ei võtnud. Oli sel ajal isaga vanavanemate majas (sest see oli matusekohale lähim kodu). Laps ja tema isa ühinesid seltskonnaga peielauas.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma küll matustel sellises vanuses lastega ei käinud, aga kui muidu oli vaja neid tavalisest pikemat aega paigal ja tavaliselt vaiksemana hoida, siis põhiline retsept oli:

Kamapalle. Palju kamapalle.

Tõesti, mis nende kamapallidega on??? Maitsevad nagu saepuru, aga töötavad alati 🙂

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 19.01 11:08; 19.01 12:38; 20.01 09:41;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tulin just oma laste vanavanaema matuselt. Meile ka soovitati, et jätku me pisikesed ühe teismelisega maha, aga… kui pea saja-aastase matustel tema lapselapselapsi ka ei ole, no kes siis veel?? Niigi oli meid vaid kaheksa, neist kuus meie pere.

Ütleksin, et 2a10k lapselapselaps niheles seal vähem kui 73a väimees.

+6
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 19.01 12:21; 19.01 16:18; 23.01 16:30; 26.01 18:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapsel olid jamapallid, riisivahvlid kaasas.

Jamapallid, jess! ???? See on uue aasta parim perekooli uudissõna!

Minu laps kahjuks ei söö neid…

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vanainimese matused on tõesti pigem suguvõsa kokkutulekud, kus väikese lapse kohalolek mõjub pigem lohutavalt. See annab signaali, et elu läheb edasi, suguvõsa jätkub. Juba rääkivad lapsed esitavad siiraid ja pisut naljakaid küsimusi, see leevendab pinget.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu arvates sobib lapsi matustele kaasa võtta küll. See kehtib muidugi lahkunu lähisugulaste kohta. Ärasaatmise ajal kehtivad tavapärased reeglid – kui laps teisi segab või tal on endal paha/igav, siis tuleks välja minna. Peielauas teevad lapsed meele rõõmsamaks, eriti kui suri vana inimene. Minu vanavanemate matustel oli nii tore, kui lapsed peielauas ringi jooksid.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul oli laps mõnekuune ja kaasas minu vanaisa matustel. Läksin temaga ukse taha, kui nutma hakkas. Oligi hea, ukse taga sai omaette olla ja seal oli jahe. Mulle need nutuüritused väga ei istu. Hiljem peielauas oli samuti laps kaasas ning kui joruks läks, läks üks sugulastest temaga õue jalutama. Nii mõnelgi sugulasel oleks hea meel väikese lapsega tegeleda, selle asemel, et peielauas või matusesaalis istuda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu meelest ongi nii, et kui väikelaps on kadunu alanev sugulane, siis sobib teda kaasa võtta igal juhul, aga kui ei ole, siis sõltub lapsest, kas saab kaasa võtta või mitte. Noh, et mehe ülemuse matustele ei oleks kuidagi sobinud 10k beebiga minna ja üleüldse polnud sinna ka teismelistel lastel asja, aga samas vanaema matustele oleks ikka olnud päris imelik meie neljast lapsest (tema ainsast neljast lapselapselapsest) ainult üks kaasa võtta.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 19.01 12:21; 19.01 16:18; 23.01 16:30; 26.01 18:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vanainimese matused on tõesti pigem suguvõsa kokkutulekud, kus väikese lapse kohalolek mõjub pigem lohutavalt. See annab signaali, et elu läheb edasi, suguvõsa jätkub. Juba rääkivad lapsed esitavad siiraid ja pisut naljakaid küsimusi, see leevendab pinget.

Nõustun. Mida vanem inimene, seda vähem on elus tema eakaaslastest sõpru ja ka eakamaid sugulasi, kes matustele tulla saaks, nii et kohal on lähemad pereliikmed ja sugulased. Lapsed võtavad ka täiskasvanutel pinget maha. Mu endagi jaoks oli vanaema matus selle võrra kuidagi vaimselt lihtsam, et tuli lastel silma peal hoida, ei jõudnud end haletsema hakata. Ja viltu ei vaadanud sugulastest keegi, et miks väiksed lapsed kaasas olid. Pigem olid need, keda harvem näeme, rõõmsad, et said lapsi ka näha.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.01 07:41; 27.01 11:03;
To report this post you need to login first.
Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )


Esileht Väikelaps Andke nõu: 1-aastase lapsega matustel