Esileht Ajaviite- ja muud jutud Äratõusnud kuulsused

Näitan 21 postitust - vahemik 31 kuni 51 (kokku 51 )

Teema: Äratõusnud kuulsused

Postitas:
paadund perekoolik

Mul ei ole õrna aimugi, mis sõna või tähendus on “äratõusnud”.

Samad sõnad. Kas jälle inglise keelest laenatud väljend? Aidake palun, ma nii hästi ei tunne inglise slängi.

Teemat lugedes peaks ju ometi ka konkreetset sõna tundmata aru saama, millest jutt. Järgnevad kommenteerijad on ju lahti kirjutanud, mis see tähendab.

+12
-8
Please wait...

Postitas:
motorist

Kaire Vilgats ja Reet Linna on nii mõnusad ja tavalised. Ja Ita Ever! Mina kohtasin teda esmakordselt 12-aastaselt ja hiljem veel paaril korral. Iga kord võttis vastu nagu vana tuttavat.

Vanemast generatsioonist vajab Tõnis Mägi veidi oma oleku ja ütlemiste osas järelemõtlemisaega. Samas sõna “äratõusnud” võib vist enamiku noorte puhul kasutada: kuidagi kange himu on kohe selgeks teha, et mina olen staar ja sina mitte keegi. Tavaliselt ei ole see suhtumine neid kedagi edasi viinud 😉

+12
-2
Please wait...

Postitas:
Käthryyne
  1. Minu ärasurnud vanaema ütleks sellise sõnakasutuse kohta, et eks (ära)tõusik ole.
+4
-4
Please wait...

Postitas:
Montserrat

Teemat lugedes peaks ju ometi ka konkreetset sõna tundmata aru saama, millest jutt. Järgnevad kommenteerijad on ju lahti kirjutanud, mis see tähendab.

Ei noh, muidugi sain ma aru, millest jutt. Aga ma olen filoloog ja tahan väljendi etümoloogiat teada, sest kuulen-näen seda esimest korda oma pika elu jooksul. Ah et tagasituletis sõnast tõusik või? Selle peale ma tõesti ei tulnud. Seda ära on ikka väga raske tõusiku ette sobitada.

+4
-16
Please wait...

Postitas:
ninakaru

Ei noh, muidugi sain ma aru, millest jutt. Aga ma olen filoloog ja tahan väljendi etümoloogiat teada, sest kuulen-näen seda esimest korda oma pika elu jooksul. Ah et tagasituletis sõnast tõusik või? Selle peale ma tõesti ei tulnud. Seda ära on ikka väga raske tõusiku ette sobitada.

Ja pealegi tõusik tähendab ju siiski midagi muud, kui ülbeks läinud vms nagu siin teemas silmas peetakse.

+9
-3
Please wait...

Postitas:
Kutsarhobusel

Sal-Saller on minu kogemuste järgi äärmiselt ülbe ja ebameeldiv inimene. Samuti Ikevald Rannap, Elina Born, Andres Puussepp. Mihkel Raud aga väga meeldiva mulje jätnud, samuti Jaagup Kreem.

Ja filoloogid võiksid oma alafoorumi saada.

+15
-8
Please wait...

Postitas:
Maret Vaa

Ebameeldiv kogemus Teele Viiraga. Aga ei tea ju, võibolla oli juba enne “kuulsust” selline.

Mulle jättis ta väga toreda inimese mulje. Ehk ei sobinud sulle ta huumorimeel

Huumorimeel? Ta karjus keset ööd inimese peale vihaselt ” Kas te ei tea, kes ma olen!?!”

+20
0
Please wait...

Postitas:
Tähesära

Kas filoloogid omale isegi FB gruppi tähtede nämmutamiseks luua ei suuda? Miks teemasid solgite?

+6
-10
Please wait...

Postitas:
tuti helve

Kaire Vilgats ja Reet Linna on nii mõnusad ja tavalised. Ja Ita Ever! Mina kohtasin teda esmakordselt 12-aastaselt ja hiljem veel paaril korral. Iga kord võttis vastu nagu vana tuttavat.

Vanemast generatsioonist vajab Tõnis Mägi veidi oma oleku ja ütlemiste osas järelemõtlemisaega. Samas sõna “äratõusnud” võib vist enamiku noorte puhul kasutada: kuidagi kange himu on kohe selgeks teha, et mina olen staar ja sina mitte keegi. Tavaliselt ei ole see suhtumine neid kedagi edasi viinud 😉

Ok, aga kas Vilgats on staar?? :O

+1
-25
Please wait...

Postitas:
okei

Sal-Saller on minu kogemuste järgi äärmiselt ülbe ja ebameeldiv inimene. Samuti Ikevald Rannap, Elina Born, Andres Puussepp. Mihkel Raud aga väga meeldiva mulje jätnud, samuti Jaagup Kreem.

Mul jälle Elina Borniga väga meeldiv kogemus.

+4
-1
Please wait...

Postitas:
Montserrat

Kas filoloogid omale isegi FB gruppi tähtede nämmutamiseks luua ei suuda? Miks teemasid solgite?

Aga mis siis teha, kui filoloogide FB grupis ei ole mitte keegi kunagi kohanud sõna äratõusnud? Samal ajal kui Perekoolis paistab olevat parvede kaupa kägusid, kes seda kasutavad. Keelt saab uurida ikkagi ainult keelekeskkonnas. Palun väga vabandust, aga  nt kirjavigade puhul ei ole mina mitte iialgi siin tähti nämmutanud, seda teevad pigem mittefiloloogid. Vahel olen ainult õigekirjateemalistele küsimustele vastuseid andnud. Ei hakka ju ka uut paralleelset teemat tegema, et: huvitav sõna äratõusnud, kus te seda kuulnud olete ja mismoodi kasutate?

+8
-6
Please wait...

Postitas:
karusmarikarvane

Ei ole filoloog, aga ka üllatunud sellise sõna üle – miks ei või öelda “ülbeks läinud”?

Teine, mis häirib, on “üle laskma”- no mida…

+8
-11
Please wait...

Postitas:
macarena

Ei ole filoloog, aga ka üllatunud sellise sõna üle – miks ei või öelda “ülbeks läinud”?

Teine, mis häirib, on “üle laskma”- no mida…

Kuidas see info vajalik on, mis sulle ei meeldi?

+9
-5
Please wait...

Postitas:
seliiina

“äratõusnud” tähendus on minu jaoks pigem just inglisekeelse vastega “Holier than thou” seonduv (vt Tõnis Mägi), et ennast (moraalselt) paremaks pidav, mitte lihtsalt nina püsti ülbeks läinud.

Tõusik tähendab eesti keeles ikka hoopis midagi muud (vrd uusrikas, vaadake seletavast sõnaraamatust), ja kõige täpsem väljend selle olukorra kohta, mida teemaalgataja küsis, on  “kuulsus lööb pähe”.

+10
-3
Please wait...

Postitas:
billa

Igal keelel on korrektne osa ja ka släng. Kummaline, et filoloog midagi slängist pole kuulnud…

+12
-2
Please wait...

Postitas:
nodzu2007

Minu kogemuste järgi on Sal-Saller äärmiselt meeldiv ja sõbralik.

+9
0
Please wait...

Postitas:
eiteakes

“äratõusnud” tähendus on minu jaoks pigem just inglisekeelse vastega “Holier than thou” seonduv (vt Tõnis Mägi), et ennast (moraalselt) paremaks pidav, mitte lihtsalt nina püsti ülbeks läinud.

Minu kõrvus (või silmis) on äratõusnud umbes samasugune väljend, nagu kunagi 90datel kasutati “ära rippuma” tähenduses sõltuma toortõlkena või millena iganes soome keelest. Kuidas saab ära tõusta?

+4
-7
Please wait...

Postitas:
seliiina

“ära rippuma” millestki tähendab sõltuma millestki (üsna kohutav konstruktsioon)

kuna emotsioonide väljendamine on mõningal määral kultuurisidus ja nende väljendus kirjalikus tekstis ripub ära konkreetse keele eripärast  

http://arhiiv.rakenduslingvistika.ee/ajakirjad/index.php/aastaraamat/article/view/ERYa6.20 (tsitaat on lingvistika teadusartiklist, mitte suvaline lämisemine)

See pole ju üldse seotud “äratõusnud” tähendusega. Guugelda kasvõi  (sõnaraamatutest seda ei leiagi, ka mitte veebikatest), äratõusnud = “peab ennast paremaks” (siis põhjendamatult ütleja arvates), tahab liiga palju, on enda arvates ütleja/dikteerija, kuidas asjad peavad olema.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Montserrat

Igal keelel on korrektne osa ja ka släng. Kummaline, et filoloog midagi slängist pole kuulnud…

Mina sellest ju alustasingi, et milline uus huvitav slängiväljend. Filoloog ei anna keelenähtustele hinnanguid, et kas meeldib või ei meeldi. Näed, seliina lõpuks viitsis kirjutada, kuidas tema seda väljendit kasutab. Guugeldamine muidugi aitab ka, aga selle teema solkimine, veelkord palun vabandust selle pärast, toob välja ka mittekasutajate vaatepunkti.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Tähesära

Mina tajun seda kui inimest kes usub, et tema on tavakodanike hulgast ära kuhugi kõrgustesse, pilvedele, jumalate hulka tõusnud.

+2
0
Please wait...

Postitas:
seliiina

… ja keda peaks vastavalt kohtlema “lihtsurelike” poolt! 🙂

+3
0
Please wait...

Näitan 21 postitust - vahemik 31 kuni 51 (kokku 51 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Äratõusnud kuulsused