Esileht Ajaviite- ja muud jutud Arenenud riikides ei niideta muru

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 48 )

Teema: Arenenud riikides ei niideta muru

Postitas:
Kägu

Norras on majaomanikel aed ja aiaesine umbrohtu täis kasvanud ning kedagi ei häiri.
Nende jaoks on see uus normaalsus, mida meil ilmselt veel niipea omaks ei võeta, kuid keskkonnast hoolimine on seal väga populaarne. Meie loeme sotsiaalmeediast, kuidas terved siilipered saavad murutraktori all hukka, rääkimata muudest pisematest liikidest. Samas ei soovi keegi, et tema hoovis peidaksid end muru sees rästikud, puugid või muud “jubedikud”.

Please wait...
Postitas:
Kägu

On sul veel uudiseid?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kuhu arenenud riikides?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Norras on majaomanikel aed ja aiaesine umbrohtu täis kasvanud ning kedagi ei häiri.

Mingit umbes sellist pead silmas?

Kuskil maja servades ja puude ümber vblla ongi trimmerdamata, aga miks see sind segama peaks?
Igaüks teeb nagu viitsib ja pole sinu asi.
Aga tegelt kisub vist sinna, et perekoolikas loeb kuskilt kolmest sõnast koosneva välismaakeelse lause, loetust saab aru ainult kahest sõnast, teeb mingi lolli järelduse ja omakorda perekooli teema.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Olen 172 cm pikk. Kohtades, kus me ei niida, on taimestik mulle ninani. Nõgesed kaenlaaluseni. Suhteliselt ebamugav oleks oma õuel jalutada, kui kohe üldse niidetud platsi poleks, kasvõi pisikest. Meie oma maast niidame umbes 22-23% ehk 7000 ruutu, kui ma peast õigesti arvutan. Ehk võiks ka mul olla elusolemiseks mugav jalutuspiirkond, mitte ei peaks päris igal pool põldmarjaväätide, nõgeste jms taimede seas rüselema?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Sooh, tahaks siis tõesti näha milline on mul hoov, kui ma seda ei niidaks. Rinnuni heinas peaksin vist kahtlama.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Suurel osal Venemaast on see “normaalsus” sajandeid kestnud. Vaat kus üliarenenud ikka.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Niidan. Aga kuna meil elavad ka siilid, siis on ääred nende jaoks trimmerdamata. Seal on nagunii hekk + muruäär, põõsad-puhmased nende jaoks, kuurialune ja puuriidaalune elupaigaks.
Annan neile süüa-juua ja hoolin oma siilidest väga, teeme kõike nii nagu neile parem.

Kurb oli näha, et naaberaias nägi siil meeletult vaeva ja viis pesamaterjali nurga taha, muudkui ehitas. Vähem kui nädala pärast rajasid suvilanaabrid (pluss nende naabrid) veetrassi. Kõik kaevati üles. Arusaadav, et veetrassi oli vaja, loodan, et siil leidis uue elupaiga.

Please wait...
Postitas:
Kägu

mida teemaalgataja tahab öelda, kas edastada lihtsalt infot, niitjaid noomida või midagi veel? Mina niidan edasi, las need teised maad teevad mis tahavad, mind huvitab ainult oma koduõu

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kas sa pole tähele pannud, et Norras on hoopis teine maastik. Nende kallakute pealt lihtsalt ei saagi normaalselt niidukiga “kärutada”. Mullakiht seal graniidi peal on õhuke ja sellist võimsalt võsa nagu meil ei kasvagi. Noja paljudel juhtudel on tegu lihtsalt tänapäeva inimese laisa mõtteviisiga, miks neil aias peale kõrge rohu midagi ei ole. Miks kasvatada ise tomatid, kui saab poest ja milleks teha lillepeenreid, kui saab arvutis arvutimänge mängida.

Minu jaoks on Norra aiad kohutavalt igavad, lagedad, kõledad ja ega nad seal nii väga aega ei veeda ka.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Neil on see puhtalt mugavuse värk, sest suvepuhkuse veedavad nad enamasti välismaal peesitades. Las see muru kasvab ja ärme mingit iluvärki istuta ega peenreid tee, sest keegi nagunii ei hoolitse.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma elan Tallinnas kortermajas, mille ümbrust on see suvi niidetud ainult ühe korra. Vaatepilt on lihtsalt rõve. Ohakad, nõgesed ja mis iganes siin laiutavad. Pidevalt pillutakse selle võsa sisse akendest rämpsu ka. Ma ei kujuta ette, kuidas seda enam üldse niita saab, sest kile, pakendid ja misiganes soga ei lase ühegi trimmeriga seal enam töötada.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Hea kuulda, sest mul läheb see niitmiste vahe ka alati liiga pikaks. Ei viitsi lihtsalt, sest päris raske töö. Korras aiad mulle muidu väga meeldivad, kuigi enda oma just väga korras ei püsi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma elan Tallinnas kortermajas, mille ümbrust on see suvi niidetud ainult ühe korra. Vaatepilt on lihtsalt rõve.

Ju siis sulle meeldib, kui ise niidukit põhimõtteliselt kätte ei taha võtta.
Pigem naudid seda rõvedat.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mullakiht seal graniidi peal on õhuke ja sellist võimsalt võsa nagu meil ei kasvagi.

Õhukese mullakihi puhul võib olla mõistlikum mitte seal väga igasuguste masinatega peal sõita, sõidad selle viimasegi maha.

Please wait...
Postitas:
kirilind2

sellest oli maikuus terevisioonis juttu. et ei niideta, et on hea, kui saavad igasugu putumutukad paljuneda ja elada… no mõni ikka niidab, sest kardab puuke. eks ta kaheotsaga asi ole. mina ei niida. mul pole niidukit.

Please wait...
Postitas:
Kägu

s

sellest oli maikuus terevisioonis juttu. et ei niideta, et on hea, kui saavad igasugu putumutukad paljuneda ja elada… no mõni ikka niidab, sest kardab puuke. eks ta kaheotsaga asi ole. mina ei niida. mul pole niidukit.

need putukadmutukad saavad siis ka elada ja paljuneda piisavalt, kui ma niidan….tõestatud

Please wait...
Postitas:
Kägu

Meil on aed nii tehtud, et alt sisse ei saagi. Väga soovitan. Kutsika pärast (ja siilide pärast) on alumised ca 30 cm täiesti plank laud ja siis tulevad horisontaalsed 3 cm vahedega lauad tara täiskõrguseni, ca 1.75. Seega siilid ei peaks meile sattumagi, sest ega nad mingid kõrgusronijad polegi. Aga aja taga on kohe lauge servaga veekogu, kus nad saavad juua, palju kulub. Lehehunnikuid ma ka ei tekita, sest me ei riisu. Lõkkeasemed väljaspool tara saab enne iga lõket ikka läbi soritud ja koputatatud, sest no sa pead ju uue materjali sinna peale tooma. Kunagi ei jää sinna pikaks seisma mingi kosu oksi. Igaks lõkkeks tuuakse uued halud-oksad ja see toimub keskpäeval ja paari tunni jooksul – ei jõua sinna ükski siil selle trampimise ja lärmiga end unele sättima.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Arenenud maades ei kasvata inimesed ka ise peenramaal aedvilju ja ostavad kõike pakendatuna supermarketitest või äärmisel juhul turgudelt, toetades seega monokultuurset põllumajandust. Kas teeme järgi? Arvan , et eestlased küll ennast kuidagi süüdi ei pea tundma, et koduümbrust korras hoiavad. Pole selliseod hiiglaslikke eeslinnugi ,mis kuidagi ökosüsteemi mõjutaks. Samuti on meil palju parkme, kus osa alasid ka niitmata jäetakse.

Please wait...
Postitas:
Kägu

A Rootsi ei ole arenenud riik? Hooldavad samamoodi nagu meie, kui on, mida hooldada.

Please wait...
Postitas:
Kägu

inimese lõputu võitlus loodusega on tegelikult naeruväärne ja inimene lõpuks ühel või teisel viisil ikkagi kaotab selle võitluse…

Please wait...
Postitas:
Kägu

Hollandis Sa küll hooldamata aeda või majaesist ei näe, kui ei ole just tühi maja, aga neid seal ka sisuliselt polegi. Täiesti vastupidiselt on kõigil majade ees väga ilusad hooldatud murud ja lillepeenrad. Neil ei ole muidugi ka selliseid maalahmakaid käes nagu meil.
Ka Saksa, Rootsi ja Taani on väga hooldatud kruntidega. Kas need ei olegi arenenud maad?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Lasin just üle kolme nädala täna krundi korda – väga kena jäi silmale vaadata. Mõnus ka.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tuttav on iganädalase niitmise vastane, peale pikka pereliikmete poolt pealekäimist siiski nõustus pika hambaga veidi tihedamini majaümbrust ja teeradasid niitma, kui seda on üks kord aasta jooksul, nagu ta niidab ülejäänut oma hallatavat maaala. Ja pole seal ei mehekõrguseid ohakaid ega nõgeseid, suvel on väga ilus õitsev nn. niit. Kasvatab ka köögivilja ja seda ta ka ei rohi eriti, aga sõönuks saab… Mõni vanem inimene küll nimetab seda koledaks ja hirmsaks laiskuseks, aga tema ütleb, et see on (ajakasutuse) tööde optimeerimine või miskit ja tema on uhke selle üle ning kui keegi kukub talle rääkima, et kuidas nii küll saab, siis tema kutsub slideshowd vaatama ja miniloengut kuulama, kuidas just selline elukorraldus õige on. Mina arvan, et paljuski on tal õigus ja leian ka, et pole vaja seda 2cm pikkust ühtlast rohelust, millest mitte keegi tegelikult kasu ei saa…

Please wait...
Postitas:
Kägu

Nii naljakas, kuidas tehakse mingi ühe linna või küla alusel üldistusi, kuidas “arenenud maades” või “välismaal” asjad käivad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Palju aastaid Norras elanuna võin öelda, et niitmata koduõuesid ma seal ei kohanud. Ise olen jätnud krundiääred niitmata-trimmerdamata ja praegu on mul seal pealolev parts üle pea.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma just sõitsin “Street view’d” kasutades ringi mööda Norra põhjapoolses piirkonnas oleva väikelinna kõrvaltänavaid.

Selle põgusa ringvaate pealt võin öelda, et niitmine pole tõepoolest reegliks. Ainult umbes 1/4 koduomanikest niidavad, ja ka nemad mitte servast-servani vaid pigem mingit lapikest mis on osa iluaiast. Osadel on hoovis sammaldunud graniit, seal muidugi ei pea midagi niitma. Tavalisem on siiski rinnuni malts, angervaks ja/või nõgesed, mingi lehtpuuvõsa. Loomulikult pole sellistes aedades mingeid lillepeenraid, kiviktaimlaid ega viljapuid. Jääb mulje nagu Eestis 5 aastat tühjana seisnud maja või poolelioleva ehituse hoovis. Lisaks pole tänavatel tihti äärekivi, sissesõidutee on killustikust ja kui on paigaldatud tänavakivi siis nende vahesid ei ole mitte keegi mitte kunagi rohinud. Eriti pole ka hekke ega piirdeaedasid. Minuarust õudne pilt, mingi kolkamentaliteet. Palun ärme võta eeskuju sealt. Ma arvan, see pole mingi trend ega uus normaalsus vaid neil on eluaeg seal selline jama olnud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tulin Norrast mõned nädalad tagasi ja sõitsin läbi Rootsi ning Norra keskosa – ei olnud hooldamata aedu, pigem just kenasti hooldatud ja palju lilleampleid, kallakute peal ukerdasid Norras tihti robotniidukid. Niisugused pisikesed nagu tolmuimejad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma just sõitsin “Street view’d” kasutades ringi mööda Norra põhjapoolses piirkonnas oleva väikelinna kõrvaltänavaid.

Selle põgusa ringvaate pealt võin öelda, et niitmine pole tõepoolest reegliks. Ainult umbes 1/4 koduomanikest niidavad, ja ka nemad mitte servast-servani vaid pigem mingit lapikest mis on osa iluaiast. Osadel on hoovis sammaldunud graniit, seal muidugi ei pea midagi niitma. Tavalisem on siiski rinnuni malts, angervaks ja/või nõgesed, mingi lehtpuuvõsa. Loomulikult pole sellistes aedades mingeid lillepeenraid, kiviktaimlaid ega viljapuid. Jääb mulje nagu Eestis 5 aastat tühjana seisnud maja või poolelioleva ehituse hoovis. Lisaks pole tänavatel tihti äärekivi, sissesõidutee on killustikust ja kui on paigaldatud tänavakivi siis nende vahesid ei ole mitte keegi mitte kunagi rohinud. Eriti pole ka hekke ega piirdeaedasid. Minuarust õudne pilt, mingi kolkamentaliteet. Palun ärme võta eeskuju sealt. Ma arvan, see pole mingi trend ega uus normaalsus vaid neil on eluaeg seal selline jama olnud.

Ei, võtan sõnad tagasi.
See kas niidetakse või mitte, sõltub ikka linnajaost. On väga kenasid tänavaid ikka ka. Küllap siis lihtsamad inimesed ei viitsi lihtsalt.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Me just mehega üks päev arutasime, kuidas aiakultuur näiteks Eestis ja Soomes nii erinev on. Ometigi oleme ju soomeugrilased, elame suhteliselt lähestikku. Lõpuks jõudsime järeldusele, et nõukaaeg oli see, mis pani inimesed oma aedade eest hoolitsema, marju, köögivilju kasvatama, kasvuhooneid rajama. Aga paraku toimub ka meil n.ö arenemine mingis täiesti vales suunas ja igasugusele lohakusele ja laiskusele, ilumeele puudumisele leitakse sada õigustust.
Ma olen ikka alati naernud, kuidas Eestis elav soomlane ei ole nõus sööma meie kodukasvuhoones kasvanud tomatit, sest väidetavalt pole sellel õiget maitse. “Õiged” tomatid tulevad poest. Kui ma seda juttu kuulsin, siis arvasin, et nali. Aga ei. Nii et meil on, kuhu areneda.

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 48 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Arenenud riikides ei niideta muru