Esileht Ajaviite- ja muud jutud Arenenud riikides ei niideta muru

Näitan 18 postitust - vahemik 31 kuni 48 (kokku 48 )

Teema: Arenenud riikides ei niideta muru

Postitas:
Kägu

No inimesed on erinevad, mina ka ei viitsiks kogu aeg midagi rohida, kasta, niita ja siis tuled puhkuselt tagasi on kõik otsa andnud. Mind näiteks ei huvita see jama, sellepärast ongi meil muruplats paari põõsaga. Kui vaja lähen ostan turult selle tomati, kurgi, tikri. No ja kasvuhoonega pead üldse kogu aeg kodus olema, eriti suvel. Tõesti ei viitsiks.
Kujutan ette kui nädal suvel kodust eemal oleme siis muru ka kasvab nii et mõni snoob mööda kõnnib kommenteerib.
Ja üldse, nõuka ajal inimesed nii väga ei reisinud ja usinasti suve läbi kasvatasid kõike. Läänes polnud seda aega, inimesed suvel reisisid, puhkasid keegi ei koogutanud peenra üle terve suve, kui või ainult mingid aianduse fännid.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

No ja kasvuhoonega pead üldse kogu aeg kodus olema, eriti suvel.

Miks?

Mismoodi see talvel sind üldse takistab, ütleme okt lõpupool-mai?

Ja muuks ajaks on tänapäevastel kasvuhoonetel automaatika. Ostsin enda oma külameeste soovituste järgi samasuguse – oma avab ise tuulutusavasid ja kastab vastavalt temperatuurile ja mulla kuivusele. Kauemaks kui 3 kuuks tõest suvel ära minna ei saa – kastmisvee tünn saaks tühjaks.

Ka varem, kui mul oli arhailine kasvuhoone, ei olnud nädalane reis üldse migi küsimus – sa ju näed ilmateadet ja saad aru, mida teha. Kas jätta lahti 2 või 3 luuki, kui palju kasta jms.

Please wait...
Postitas:
Kägu

No ja kasvuhoonega pead üldse kogu aeg kodus olema, eriti suvel.

Miks?

Mismoodi see talvel sind üldse takistab, ütleme okt lõpupool-mai?

Ja muuks ajaks on tänapäevastel kasvuhoonetel automaatika. Ostsin enda oma külameeste soovituste järgi samasuguse – oma avab ise tuulutusavasid ja kastab vastavalt temperatuurile ja mulla kuivusele. Kauemaks kui 3 kuuks tõest suvel ära minna ei saa – kastmisvee tünn saaks tühjaks.

Ka varem, kui mul oli arhailine kasvuhoone, ei olnud nädalane reis üldse migi küsimus – sa ju näed ilmateadet ja saad aru, mida teha. Kas jätta lahti 2 või 3 luuki, kui palju kasta jms.

No selleks peab huvi olema ju, mind see asjaolu lihtsalt ei huvita aga kui keegi mingit überkasvuhoonet tahab rajada siis muidugi. Sellepärast räägingi inimesed on erinevad.
Kusjuures mu vanematel oligi see vanaaegne kasvuhoone suvilas, kogu aeg käis mingi siblimine luukidega, kinni, lahti, täna tuul homme vihm. Nagu mingi ilmateade 100% kindlust annab. Õnneks oli lähedal, sõitsid bussiga aga luuke avama/kinni panema. No ja talvel käis eriline tsirkus, keegi pidi lund ära ajama kasvuhoonelt. Aga eks see ju hobi, aga mina ei viitsi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Eelmisel aastal hammustas minu koduõues inimest rästik, sel aastal kohtusin kahjuks karuputkega. Varasemast kogemusest tean, et armid paranevad 2 aastat.
Täna on soe ilm, lähen kohe niitma. Mingid mutuka-putuka-teadlased mind ümber ei veena.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma just sõitsin “Street view’d” kasutades ringi mööda Norra põhjapoolses piirkonnas oleva väikelinna kõrvaltänavaid.

Selle põgusa ringvaate pealt võin öelda, et niitmine pole tõepoolest reegliks. Ainult umbes 1/4 koduomanikest niidavad, ja ka nemad mitte servast-servani vaid pigem mingit lapikest mis on osa iluaiast. Osadel on hoovis sammaldunud graniit, seal muidugi ei pea midagi niitma. Tavalisem on siiski rinnuni malts, angervaks ja/või nõgesed, mingi lehtpuuvõsa. Loomulikult pole sellistes aedades mingeid lillepeenraid, kiviktaimlaid ega viljapuid. Jääb mulje nagu Eestis 5 aastat tühjana seisnud maja või poolelioleva ehituse hoovis. Lisaks pole tänavatel tihti äärekivi, sissesõidutee on killustikust ja kui on paigaldatud tänavakivi siis nende vahesid ei ole mitte keegi mitte kunagi rohinud. Eriti pole ka hekke ega piirdeaedasid. Minuarust õudne pilt, mingi kolkamentaliteet. Palun ärme võta eeskuju sealt. Ma arvan, see pole mingi trend ega uus normaalsus vaid neil on eluaeg seal selline jama olnud.

Ei, võtan sõnad tagasi.

See kas niidetakse või mitte, sõltub ikka linnajaost. On väga kenasid tänavaid ikka ka. Küllap siis lihtsamad inimesed ei viitsi lihtsalt.

Ma ütleks pigem, et teadlikumad inimesed teadlikult ei tee, asi pole viitsimises.
Aastaid tagasi Põhja-Ameerikas ja Kanadas käies me rääkisime kohalikega sellest. Asi polnud laiskuses. Nende sissetulekud oleks võimaldanud selleks soovi korral teenuse palgata (nt terrassihooldust teenusena kasutati). Tookord tundus imelik aga tegelikult muutis see minu suhtumist küll ja niidan ka ise pärast seda palju-palju harvem. Ei ole kole. Ja kui palju ma aega võidan meeldivamate asjadega tegelemiseks! Minu aeda on tulnud taimed, mida pideva niitmisega seal ei kohtaks. Sealhulgas looduskaitsealuseid, mille kohta olen ka asukohateavituse teinud. Mu aeda tulid siilid. Mulle tõtt-öelda meeldib nii rohkem, siilidele ja mesilastele ka.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

ERMi ees on ka niitmata. Kui kogemust pole, on raske harjuda

Please wait...
Postitas:
Kägu

inimese lõputu võitlus loodusega on tegelikult naeruväärne ja inimene lõpuks ühel või teisel viisil ikkagi kaotab selle võitluse…

ei pea võitlema, võid teha oma koduümbrusega mis tahad, mina tahan niidetud muru,

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ega see hein neil rinnuni seal norras nüüd ka pole. Aga matuke kõrgem päris niidetust hakkas mulle ka silma

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Hollandlastel see-eest on kääridega 4cm lõigatud😅

Please wait...
Postitas:
Kägu

Hollandlastel see-eest on kääridega 4cm lõigatud😅

Sul mingi kärss hollandiga? Et kohe cm tead? Ja jumalala eest need emod on ikka teine eesti

Please wait...
Postitas:
Kägu

Liiga kõrgeks kasvanud muru on nõme niita. Koguja saab ruttu täis ja masinal ka raske.

Meie aias pügatud murul armastavad mitut liiki linnud jalutada. Nii kui kõrgeks kasvab, siis neid enam pole.

Palju aastaid oli mei lähedal üks heinamaa, kus krääksusid suviti rukkiräägud. Mingist hetkest enam heina ei tehtud ja hakkas võsa peale kasvama. Kadusid täiesti rukkiräägud ja viimastel aastatel on üha vähem ööbikut kuulda.

Nii et minge te pekki, et metsik võsa, hein ja hooldamata maastik on elurikkus.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Liiga kõrgeks kasvanud muru on nõme niita. Koguja saab ruttu täis ja masinal ka raske.

Meie aias pügatud murul armastavad mitut liiki linnud jalutada. Nii kui kõrgeks kasvab, siis neid enam pole.

Palju aastaid oli mei lähedal üks heinamaa, kus krääksusid suviti rukkiräägud. Mingist hetkest enam heina ei tehtud ja hakkas võsa peale kasvama. Kadusid täiesti rukkiräägud ja viimastel aastatel on üha vähem ööbikut kuulda.

Nii et minge te pekki, et metsik võsa, hein ja hooldamata maastik on elurikkus.

Kui kogu aeg ei niida, ei tähenda see, et üldse ei niida. Ei võsastu aga kasvada, õitseda ja küpseda saab mitmekesine taimestik. Putkaid ja linde on sellel alal kindlasti rohkem kui cm-pikkuseks pöetud murul.

Ööbikut on viimasel ajal üldse palju vähem kuulda. Ööbik ei eelista päris kindlasti niidetud ala, vaid hoopis toomingavõsa.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Käin sageli Norras külas ja ei jõua ära imestada kui igavad on nende õuealad ja kui fantaasiavaesed ühesugused on nende interjöörid.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Tuttav on iganädalase niitmise vastane, peale pikka pereliikmete poolt pealekäimist siiski nõustus pika hambaga veidi tihedamini majaümbrust ja teeradasid niitma, kui seda on üks kord aasta jooksul, nagu ta niidab ülejäänut oma hallatavat maaala. Ja pole seal ei mehekõrguseid ohakaid ega nõgeseid, suvel on väga ilus õitsev nn. niit. Kasvatab ka köögivilja ja seda ta ka ei rohi eriti, aga sõönuks saab… Mõni vanem inimene küll nimetab seda koledaks ja hirmsaks laiskuseks, aga tema ütleb, et see on (ajakasutuse) tööde optimeerimine või miskit ja tema on uhke selle üle ning kui keegi kukub talle rääkima, et kuidas nii küll saab, siis tema kutsub slideshowd vaatama ja miniloengut kuulama, kuidas just selline elukorraldus õige on. Mina arvan, et paljuski on tal õigus ja leian ka, et pole vaja seda 2cm pikkust ühtlast rohelust, millest mitte keegi tegelikult kasu ei saa…

Sümpaatne tuttav sul, tegelikult ka. Keegi kuskil ajakirjas millalgi avaldas arvamust, et eestlastel on muruniitmissõltuvus. Olen nõus. Arvatakse, et kui maja ümber golfimuru ei laiuta, oled laisk ja lohakas.

Mullegi seda ette heidetud. Ärge saage valesti aru, niidan ikka, u kord kuus, põua ajal kindlasti vähem. Aga alati jätan nn metsikuid nurki, luban puude all ja vähekäidavate kohtade peal kasvada nõgestel ja ohakatel, takjatel ja maltsal. Võilillel luban ära õitseda ja siis niidan. Ristikut ei niida üldse. Miks? Sest mulle meeldib, kui aias on elu: erinevaid liblikaid, ohakalinde, konni, sisalikke, mesilasi ja kimalasi. Siile kahjuks pole, ei tea, miks. Puuke pole ka kohanud. Kui lapsi poleks, prooviksin üldse lilleaasa ümber maja tekitada. Võibolla kunagi õnnestub.

Ja pealegi, nii nüri on see niiduki või traktori põristamine. Pigem loen raamatut või vaatan pilvi. 😊

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ei keskkonnaamet nalja pärast selliseid üleskutseid tee, mõelda tuleb kaugemale oma pügatud muruplatsist.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ei keskkonnaamet nalja pärast selliseid üleskutseid tee, mõelda tuleb kaugemale oma pügatud muruplatsist.

See üleskutse on totaalne BS! Eesti on väga hõredalt asustatud maa ja siin on ühe inimese kohta igavesti palju looduskaitsealasid, metsa, heinamaid mida niidetakse kord aastas või siis niidavad kas veised või lambad. Nende aialapikeste niitmine või niitmata jätmine ei muuda mitte midagi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Näe meie siis oleme täielikult arenenud riik – ERM ei niida ka enam….

Please wait...
Postitas:
Kägu

Näe meie siis oleme täielikult arenenud riik – ERM ei niida ka enam….

Enam? ERM ei ole algusest peale niitnud. Neil on just täpselt seesama teadlik lähenemine looduslikule kooslusele. ERM ja Roosi tn kuni südalinnani välja.
Kiidan igati heaks, kasutatagu see niitmisele kuluv ressurss mõistlikumalt vajalikumasse kohta.

Please wait...
Näitan 18 postitust - vahemik 31 kuni 48 (kokku 48 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Arenenud riikides ei niideta muru