Esileht Koolilaps Arvuti suvel – kas sai liiga karmiks mindud?

Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )

Teema: Arvuti suvel – kas sai liiga karmiks mindud?

Postitas:

9a.tüdrukul iga päev muud juttu polegi kui millal saab arvutisse. Ja oleks ta siis õnnelik kui ta sinna saab! Ei, kui oma mängude lehe avab ja avastab sealt, et mingi mäng on kadunud, siis on pisarad lahti. Kui arvutiaeg ümber saab, siis lahkutakse arvuti tagant suure surmaga ja pahurana. No milleks seda arvutit üldse vaja on siis kui see ainult tuju rikub? Kui täna jälle lõi pilli lahti, sest üks mäng oli netis ära võetud, siis tegin talle teatavaks, et nüüd on tal suveks arvutiga lõpp, sest tal on arvutisõltuvus. Selle peale löödi muidugi veel suurem pill lahti.
Hiljem sai räägitud, et sa ise ju näed, kuidas see arvuti su mõtted hõivab terveks päevaks ja ainult tuju rikub, et see on arvutihaigus, mida saab ravida ainult arvutist eemal olemisega. Sai ilusti aru ja nõustus. See on ka esimene suvi üldse, kus ta on igapäevaselt arvutimänge mänginud no ja leppisime kokku, et teeme nagu eelmistelgi aastatel, et suvel rohkem õues olla ja tund telekat päevas (kui meelde tuleb).

Samas aga tundusin endale kuidagi karm sellist otsust vastu võttes. Mis te arvate, kas lapsed vajavad tunnikest arvutimänge päevas? Kas see arendab neid kuidagi või on vaid mõttetu sõltuvusetekitaja?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

arvuti on liiga laste elus küll. meil ka. nii kui mingit tegevust neile ei leiuta, on arvutis.
kõige nõmedam on veel see, et tulevad sõbrad, ja selle asemel et koos mängida, istutakse koos arvutis.
meie tase oli 8aastsel päev osta arvutis olla. mul polnud aega temaga tegeleda tol päeval ja polnud aega kodus olla.
tund päevas oleks muidu mõistlik, kui see hammast veel rohkem verele ei ajaks. mängida on ju põnev.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.07 00:20; 04.07 00:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei arenda see midagi, paraku kui kord juba arvutimängud kätte on antud, siis rahumeelselt võõrandada on väga keeruline. Eks iga vanem otsustab ise, kuidas läheneda ja mida ta lubab ja mida mitte. Ise ütleks, et teemaalgataja liiga karm ei olnud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie lastel pole kunagi ajalist arvuti/telekapiirangut olnud ja pole ka mingit sõltuvust. Vihmaste ilmadega ollakse rohkem arvutis, siis peamiselt vaatavad Youtubest multikaid ja videosid, mitte ei mängi. Ilusate ilmadega ollakse õues ja ei tule arvuti meeldegi. Telerist vaatavad regulaarselt ETV2 pealt lastesaateid ja hooajal Eesti omaseriaale (Kättemaksukontor, Kelgukoerad jne) Multikakanaleid ei viitsita enam ammu vaadata, talvel külmaga ehk vahel natuke.
Ma arvan, et just nendel lastel, kellel kõik meelelahutused on limiteeritud, tekib rohkem probleeme, sest etteteadmine, kohe-kohe pean tänaseks arvuti/teleri tagant lahkuma tekitab juba ise närvipinget. Lase tüdrukul paar päeva arvutis olla nii palju kui tahab, mängib varsti isu täis ja edaspidi enam ei tahagi nii palju.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Meie lastel pole kunagi ajalist arvuti/telekapiirangut olnud ja pole ka mingit sõltuvust. Vihmaste ilmadega ollakse rohkem arvutis, siis peamiselt vaatavad Youtubest multikaid ja videosid, mitte ei mängi. Ilusate ilmadega ollakse õues ja ei tule arvuti meeldegi. Telerist vaatavad regulaarselt ETV2 pealt lastesaateid ja hooajal Eesti omaseriaale (Kättemaksukontor, Kelgukoerad jne) Multikakanaleid ei viitsita enam ammu vaadata, talvel külmaga ehk vahel natuke.
Ma arvan, et just nendel lastel, kellel kõik meelelahutused on limiteeritud, tekib rohkem probleeme, sest etteteadmine, kohe-kohe pean tänaseks arvuti/teleri tagant lahkuma tekitab juba ise närvipinget. Lase tüdrukul paar päeva arvutis olla nii palju kui tahab, mängib varsti isu täis ja edaspidi enam ei tahagi nii palju.[/tsitaat]
ei saa isu täis. mitu päeva peab katsetama, et isu saaks täis. meil on niipea arvutis, kui selja keerad. meil pole aeg limiteeritud. aga päev läbi olla, kas see pole juba liig, nagu meil oli. ja järgmine päev ka sätitakse end kohe arvutisse, sest mingi muuvistar on jube põnev mäng.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.07 00:20; 04.07 00:49;
To report this post you need to login first.

Mina arvan, et kui said lapse juba nõusse, et suvel on ta arvutist vaba, siis on väga hea.
Ei tüdi see laps arvutist midagi. See oleks ikka suur erand. Mängude ja muude tegevuste valik on piiramatu ja aeg lendab.
Meie lastel on kummagil (10a ja 11a) on arvutiaega 1 tund päevas ja konto lülitab ennast ise välja. Nad on õppinud seda aega enam-vähem tajuma ja planeerima. Lisaaega annan vahetevahel, kui neil on tahtmist midagi uurida, lugeda või kuulata. Mängudeks mitte.
Minu tutvusringkonnas on palju ka täiskasvanuid, kes igal \”igavamal\” hetkel näpivad oma nutitelefone ja mõjuvad siis üsna autistlikena. Selline ajaveetmise vorm jääb väga kergelt külge ni lastele kui täiskasvanutele, aga mille arvelt? Liikumise, lugemise, suhtlemise, vaba mõttetegevuse, loomise jne.

Karmid olid ehk sõnad \”arvutihaigus\”, eriti kui laps näeb, et sa ise perekoolis tegutsed.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma olen ka üldiselt selle poolt, et piiranguid ei panda minuti täpsusega. Üsna sarnaselt ühe eelkirjutanuga pole meil majas mingeid piirangud arvutile ja pole ka mingit vajadust neile.

Meil on raamatud need, mis söövad ära pea terve suvevaheaja. Ja siis erinevad lauamängud ja kaardimängud. Vahepeal siis ka erinevad käsitöö projektid (disainitakse ja õmmeldakse-tikitakse-kaunistatakse endale riideid).

Ehk ennekõike on vist oluline, et lapsevanem näitaks ise ette, et väljaspool arvutit on tegelikult veel lahedamaid tegevusi, mis annavad talle veel rohkem. Ja kui ta on sellele pihta saanud, siis ta ei otsigi sinna arvutisse – loogiline, et tegeleda tahetakse sellega, mis antud hetkel \”kõige lahedam\” tundub.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olenevalt päevast on 9 aastane poiss arvutis vahel tunni vahel päeva peale kokku rohkem, aga mitte nii, et läheb millal tahab ja on kaua tahab, lepime kokku kaua võib korraga olla. Kui ütlen, et nüüd pane kinni, siis mängib mängu lõpuni või vaatab video lõpuni või loeb jutu lõpuni(mitte kunagi ei võta see kauem aega kui 10 minutit).
Kui on kole ilm vaatab vahel ka telekat. Aga vaatab sealt oma eale vastavaid saateid( Kättemaksukontor ja Kelgukorad jne ei ole mu meelest sellisele vanusele mõeldud).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil lapsel enda arvuti tema toas ja võib kasutada palju tahab. Aga ega ta ei tahagi. Vahest mängib midagi või vaatab mõnda filmi.
Vahepeal oleme küll pidanud piiranguid tegema, no näiteks sellise piirangu, et arvutis istutav aeg peab võrduma õues oleku ajaga või raamatu lugemise ajaga.
Suveks vabatahtlikult andis hoopis arvuti minu kätte, et suvi on teiste lastega mängimise aeg ja ta ei taha, et teised lapsed talle külla tulles kohe arvutisse roniks.
Laps praegu 10a.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

mina saan teemaalgatajast väga hästi aru. Minu 10-aastasel on ka ainult üks pidev woozworldis istumine ja kui palun midagi muud teha – ehk siis arvutist ära tulla, on tuju kohe halb.
olen pannud arvutikeelu vahest nädalaks aga päris nii karm pole olnud, et pikemalt paneks. Kui arvutist saab välja siis on kohe telefon näpus, et see lõputu internet on jube.
Teistpidi jällegi ei ole lapsel suhtlemisprobleeme eakaaslastega ega õppimisprobleeme ja ei tea, kas pidev arvutikeelamine üldse on mõistlik.
õnneks hetkel on spordilaagris ja seal on isegi telefon keelatud 😀
ega ma ei suuda talle vaheajal kodus niipalju tegevusi pakkuda ka, kui vaja oleks. Kui oleme maal, reisime ringi, käime kusagil siis pole mingit arvutit ega telefoni vaja.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Karmid olid ehk sõnad \”arvutihaigus\”, eriti kui laps näeb, et sa ise perekoolis tegutsed.[/tsitaat]Laps mind perekoolis tegutsemas ei näe.

Ja tänan kõiki vastuste eest!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )


Esileht Koolilaps Arvuti suvel – kas sai liiga karmiks mindud?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.