Esileht Erivajadustega laps Asjade keerutamine

Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )

Teema: Asjade keerutamine

Postitas:

Olen lapse beebieast täheldanud teatud autismile viitavaid märke, mis tänaseks, kui laps hakkab saama kaheaastaseks, on suuresti lahtunud, kuid üks asi teeb ta siiski “eriliseks”. Nimelt meeldib talle väga igasugu asju keerlema panna – eriti just kausse ja kaasi. Mõni päev tundub, et ta muud ei teegi. Kui ma ise juures olen ja teda aktiivselt ümber suunan, siis võime mõnda aega klotse kasti sisse panna, torni laduda, jms, kuid nii kui üksi jääb, leiab kohe midagi, mida keerutada. Kodus on põrand alati kausse ja kaasi täis, mis ta kappidest ja sahtlitest on välja otsinud. Tema kausi- ja kaanelembust on kommenteerinud vist kõik, kes külas käinud. See kestab juba umbes pool aastat.
On kellelgi sarnase spetsiifilise huviga kogemust, ja mida sellega peale hakata? Teda muud asjad lihtsalt ei paista huvitavat. Samas kui tema poole pöörduda, siis reageerib, ja ise veel kommenteerib juurde, et “keerleb”.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 28.10 13:48; 29.10 09:02; 29.10 11:44; 29.10 11:45; 29.10 11:47; 29.10 15:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu täiesti mitteautistlik äsja kaheseks saanud poiss on totaalselt ekskavaatorihull. Minu arust see on mõneti ealine iseärasus, et mõni asi vaimustab kinnismõtteni välja. Aga ma pole ekspert.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Asjade keerutamine ja muudest asjadest mittehuvitumine on autistlikele lastele iseloomulik käitumine. Oluline on suunata last ka pidevalt muude asjadega tegelema ja arendada ka nägemistaju (asjade keerutamine viitab kehvale nägemistajule).

PS soovitaks ikkagi pöörduda neuroloogi poole, kes teeb komplekse hindamise, sest väga tihti lapsevanem harjub oma lapse autistlike joontega. Varane teraapia on siiski väga väga oluline.

+2
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.10 22:57; 29.10 13:50; 29.10 21:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Saaksid natuke lahti seletada, mis mõttes kehvale nägemistajule, ja mis moodi seda arendada võiks? Nägemine kui selline on tal muidu kontrollitud ja korras, aga taju on muidugi natuke teine asi.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 28.10 13:48; 29.10 09:02; 29.10 11:44; 29.10 11:45; 29.10 11:47; 29.10 15:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Soovitan samuti neuroloogi juurde pöörduda, kuigi eraldivõetuna pole see mingi tunnus.
Ja teine asi, mida soovitan, on keerutamist ära kasutada “õigete” asjade õppimiseks nagu võrdlemine, värvused jms.

Mul on järjest harvemini, pehmemalt ja privaatsemalt väljenduvate stereotüüpiatega laps, keda iga teine pidas 2-3a autistiks, aga arstid mitte. Päris neurotüüpiline muidugi ka ei ole (on ülitundlik).

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 29.10 09:54; 29.10 12:22;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oleme tegelikult juba neuroloogi jälgimisel (küll teise teemaga), ja olen sellest rääkinud ja neuroloog nägi ka vastuvõtul, et laps leidis kõigi mänguasjade seast kohe kaane üles, kuid tema taktika praegu on, et “tuleb jälgida”. Ei mingeid soovitusi ega hinnanguid. Ootame, vaatame. Nii väikestega ei võeta Eestis midagi ette.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 28.10 13:48; 29.10 09:02; 29.10 11:44; 29.10 11:45; 29.10 11:47; 29.10 15:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas need stereotüüpiad on taandunud ise, või tegid selleks midagi, või sai laps mingit teraapiat?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 28.10 13:48; 29.10 09:02; 29.10 11:44; 29.10 11:45; 29.10 11:47; 29.10 15:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on järjest harvemini, pehmemalt ja privaatsemalt väljenduvate stereotüüpiatega laps, keda iga teine pidas 2-3a autistiks, aga arstid mitte. Päris neurotüüpiline muidugi ka ei ole (on ülitundlik).

Kas need stereotüüpiad on järgi andnud ise, või oled selleks midagi teinud, või on laps saanud teraapiat?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 28.10 13:48; 29.10 09:02; 29.10 11:44; 29.10 11:45; 29.10 11:47; 29.10 15:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Taandunud on peamiselt ise (närvisüsteemi küpsemisega). Teraapiad on vist olemas ainult teoorias, vähemalt nii kahjutu asja puhul.
Aga mida tegin ja mis ka mingil määral aitas:
– püüdsin suurendada turvatunnet uutes olukordades (teadlikkuse, ettehoiatamise jms-ga),
– pakun palju füüsilist lähedust,
– toetan tugevusi, seon raskusi valmistavat tugevustega,
– võtsin üht-teist üle habit reversal’i põhimõtetest, st olengi aidanud leida “vähem silma kriipivaid” tegevusi eelmiste asemele. Päris väiksena oli julgustav, mida rohkem ta oma stereotüüpiat ise jutuga saatis (sellest ka soovitus edasi arendada, et ei jääks ainult mehaaniliseks keerutamiseks, vaid oleks rohkem sisu). Minu lapsel on see seotud just väga elavate kujutluspiltidega ja mida paremaks läks võime sõnadega pilti edasi anda, seda väiksemaks selle füüsiline väljendus.

Huvitav, et algklassideni ei pane lapsed teiste laste kiikse tähelegi…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 29.10 09:54; 29.10 12:22;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Millise neuroloogi juures käite? Jah paljud neuroloogid ei anna suulisi hinnanguid lapsevanemale, kui neile tundub, et lapsevanem pole valmis hinnangut vastu võtma. Läbi taastusravi arsti on võimalik saada peaaegu kõiki teraapiaid ka väikelastele sh alla aastastele, vähemalt füsioteraapia, logopeedi, tegevusteraapia ja ka psühholoogi hindamine.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.10 22:57; 29.10 13:50; 29.10 21:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Millise neuroloogi juures käite? Jah paljud neuroloogid ei anna suulisi hinnanguid lapsevanemale, kui neile tundub, et lapsevanem pole valmis hinnangut vastu võtma. Läbi taastusravi arsti on võimalik saada peaaegu kõiki teraapiaid ka väikelastele sh alla aastastele, vähemalt füsioteraapia, logopeedi, tegevusteraapia ja ka psühholoogi hindamine.

Ma ei oska öelda, milline neuroloog on (lasteneuroloog), kuid mainisin talle autismi juba ammu ja siis ta ütleski, et Eestis enne kolme eluaastat autismi ei diagnoosita ning puudub varajase sekkumise programm.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 28.10 13:48; 29.10 09:02; 29.10 11:44; 29.10 11:45; 29.10 11:47; 29.10 15:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ennem 3 eluaastat jah diagnoosi ei panda Eestis. Lisaks ei ole jah Eestis olemas ametlikku ja süsteemset varajase sekkumise programmi. Aga sisuliselt on samu teenuseid võimalik saada taastusravi raames.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.10 22:57; 29.10 13:50; 29.10 21:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie laps armastab iseennast keerutada. Nüüdseks juba teismeline ja vahel keerutab end. Meil täiskasvanuna on seda imelik vaadata, aga kuna ta võõraste ees seda ei tee, siis pole teemaks eriti võtnud. Väikelapsena(ka alla aastasena) keerutas oma randmeid ja jalalabasid. Selle tegevuse on ta õnneks lõpetanud, kuid nüüd siis keerutab iseennast. Mida sellest arvata?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Töötan hooldekodus, kus on erinevate diagnoosidega kliente, sealjuures ka autiste ja meil on klient,kes riideid nn.keerutab.Võtab seljast ja keerutab ja paneb selga tagasi.See on temal sundkäitumine, mis pole aastate jooksul muutunud.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )


Esileht Erivajadustega laps Asjade keerutamine