Esileht Erivajadustega laps aspergeri mõttemaailm :)

Näitan 8 postitust - vahemik 1 kuni 8 (kokku 8 )

Teema: aspergeri mõttemaailm :)

Postitas:

Lihtsalt jagan siin lõbusat seika om aspergerist 9a tüdrukuga.
Lapsel on keeruline tekitada sõbrasuhteid, neid hoida jne. Kuid samas on tema jaoks oluline, et tal oleksid sõbrad. Vahepeal oli asi kriitilisem, ta oli koolis tõrjutud. Suurelt osalt olid põhjused lapse enda käitumises ja suhtlumisoskustes. Tänu klassijuhatajale ja koolipsühholoogi on asja tuntavalt paranenud.
Samuti olen siis püüdunud ka ise last õpetada, selgitada, kuidas sõbrasuhteid hoida, tekitada jne.

Tundsin huvi, kuidas tal koolis läheb. Kas tal sõpru on jne. Kas sõbrad tema vastu huvi tunnevad, et kuidas tal läheb jne. Laps rääkis, et jah. Küsisin, et kas ta ise ka sõpradelt uurib, kuidas neil läheb, tunneb huvi, mis sõpradele meeldib jne. Sellepeale tüdruk ütles, et ei küsi, teda see ei huvita.
Ma siis selgitasin, et ta ikka peaks sõprade tegemiste ja huvide vastu huvi tundma ja küsima, kuidas neil läheb, muidu sõbrad leiavad kellegi teise, kellega saavad rääkida.
Paari päeva möödudes siis jälle uurisin, et kuidas läheb ja kas ta on sõpradega rääkinud ja nende vastu huvi üles näidanud.
Laps selle peale kostis siis mulle:”ma küsisin nende käest, et kas neid väga häirib, et mind nende tegemised ei huvita?”
🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidagi nii armas ja siiras! 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Muidugi on see vahvalt mõeldud ja öeldud 🙂
Aga kui me nüüd mõtleme korraks, et see vahva tegelane kasvab ühel päeval suureks, omab suhet, perekonda… Siis selline mõttemaailm tegelikult enam nii armas ei tundu, eks. Miks ma seda räägin – ei taha üldse teemaalgata toredat ja positiivset teemaalgatust ära rikkuda – mul endal ka kodus autismiga laps, kel igasugu vahvaid ütlemisi, vahel lausa kirjutan üles. Aga ka tema isal on aspergerile iseloomulikke jooni küllaga ja tegelikult kuigi me alateadlikult ehk loodame, need ajas ei muutu… Ja elada koos palju aastaid ühe väga omapärase, aga ülimalt enesekeskse tegelasega – see on ikka väga kurnav, olgu armastus kuitahes suur. Seepärast oma pojaga treenin täitsa teadlikult teise inimese emotsioonide märkamist, vabandamist, teisega arvestamist ja oma tunnete väljendamist. Äkki täiskasvanuna on tal seeläbi kergem ja valutum.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga ausus on üks võimalus. Kui inimene tunnistab ausalt, et teatud emotsionaalsed probleemid temaga on, siis sõbrad saavad valida ja saavad aru.
Tulevikus samamoodi romantilisemate suhetega ja perekonnaga.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aspijoontega poiss oli koos sama vana sugulasega vanavanemate juures. Mängisid sõjamängu: jooksid ringi, püssid käes, ja „tulistasid“ kõike ettesattuvat. Ma ei täpsustanud, kas sugulasel olid mängupüssid kaasas või tegid poisid need püssid lihtsalt oksajuppidest – tegelikult polegi see vast oluline.
Vanaemale sõjamängud ei meeldi. Ta võttis kätte ja luges poistele Paul-Eerik Rummo luuletuse „Mäng“.

Poiss laskis mängult oma mängupüssiga
kaaslase pihta
see surus käe vastu mänguhaava
nagu filmis
ja kukkus maha
oli mängult surnud täiesti surnud
see mängusõjamees
Siis jooksis ligi tüdruk
kes oli mängult ta ema
selle surmasaanu ema
nuttis ja nuttis ja nuttis
pärispisaraid
mitte mängupisaraid
voolas ja voolas ja voolas
üle pärispõskede
ja iga pisar oli lääts
oli suurendusklaas milles koondusid
kõik pärispüssid
kõik pärissõjad
kõik pärismehed
kes surid ja surid ja surid
kunagi
oi surma sina sõgeda
sõjasurma sa tigeda
hernekeppide murdija
kui need taimed jäävad toeta
pääsevad herned veerema
pääsevad veerema pisarad
Ja nii nuttis see tüdruk et poisid
ei teadnud enam midagi
mängult ega päriselt

Ja siis küsis ta poistelt selle luuletuse kohta arvamust.
Mida vastas aspi?

„See on vabavärss.“

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie aspi (tol ajal 9a) matemaatika töövihikus oli eelmisel aastal tekstülesanne kassidega. Kassid sõitsid Tallinnast punktist A punkti B ja jõudsid lõpuks Ülemiste järve äärde välja. Ma enam ei mäleta täpset sisu ja mida seal täpselt arvutada oli vaja.
Poiss loeb siis ülesande läbi, täiesti segaduses. Mina üritan ülesande juppideks hakkida ja küsimusi küsida. Tema ikka täiesti segaduses. Üritan ikka veel ja veel, loeme ülesande uuesti läbi.
Mina siis küsin, et millest ta aru ei saa.
Poiss vastab täiesti ahastuses häälega: “Aga emme, kassid ju ei oska bussiga sõita!” :):)

Ja teine näide (ka millegipärast kassidega). Mees ja poiss olid kusagil õues ja nägid, et aia peal seisid reas 3 kassi. No niimoodi täiesti perfektses reas. Mees näitas poisile, et vaata kui lahedalt kassid seal aia peal on. Ja meie aspi küsis vastu täiesti stoilise rahuga: “Miks neid kasse seal (just) 3 on?”
No mida sa selle peale vastata oskad? 🙂

See teemaalgataja lugu tundub nii tuttavlik ja vahva!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mees ja poiss olid kusagil õues ja nägid, et aia peal seisid reas 3 kassi. No niimoodi täiesti perfektses reas. Mees näitas poisile, et vaata kui lahedalt kassid seal aia peal on. Ja meie aspi küsis vastu täiesti stoilise rahuga: “Miks neid kasse seal (just) 3 on?”
No mida sa selle peale vastata oskad? ????

See teemaalgataja lugu tundub nii tuttavlik ja vahva!

Nii armas! Ja nii huvitav mõte. 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil on 12 tütar, kellel on väga palju jooni, aga diagnoosi pole. Nüüd juulikuus läheme uuesti testima, eks siis paistab, mida arvatakse.
Aga viimase aja mõtteavaldus temalt pani minu arvates 100% pihta aspergeri ja nö tavainimese erinevuse. Minu tütar ütles mulle mingil sellisel eriarvamuste hetkel, kui ma talle üritasin midagi jälle seletada, et: “emme, sa ei saa üldse aru. Sul on aju tagurpidi!” Ja sel hetkel mul nagu läks pilt kohe täiesti selgeks. Meil ongi piltlikult öeldes ajud nö erinevas asetuses. See mis minu jaoks on elementaarne ja õige, on tema jaoks tihti arusaamatu, vale või mõttetu. Me lihtsalt peame nüüd proovima kuidagi sedasi omi elusid koos elada, et mina nö keeran natuke oma aju tema järele ja tema püüab omakorda oma ajuga sama teha :D.
Aga Siidisabale – nii ongi :). Meil oli näiteks selline lugu, et laps õppis murdusid koolis. No ja mina siis kodus aidates üritasin lihtsalt näidete varal talle selgitada. Näiteks tõin tordi – et kui kuidas need osad seal siis murdudena väljenduvad. Tütar kuulas ja ikka endiselt seda nägu, et midagi kohale ei jõua. Mina siis küsin, et kuidas teil koolis räägiti, mis näited toodi. Ja tema siis vastu – “meil ei olnud mingit torti. Meil oli pitsa :)”.
Ja viimane lõbus seik – meil on tütar olnud alati kuidagi asjade teise nurga alt vaataja. Kui lapsed ikka 4-6 aastasena hakkasid huvi tundma, kuidas lapsed sünnivad ja arutasid, mitu last neil kunagi tulevikus olla võiks, siis meie tütar küsis 5-aastasena, et “kas sedasi ka saab, et lapsi üldse ei sünni?” :).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 8 postitust - vahemik 1 kuni 8 (kokku 8 )


Esileht Erivajadustega laps aspergeri mõttemaailm :)

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.