Esileht Erivajadustega laps autism ja intellekt

Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )

Teema: autism ja intellekt

Postitas:
Kägu

Mida tähendab, kui laps on autist, ent intellekt on normis? Milles on erinevus võrreldes autistiga, kellel pole intellekt normis?

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

RE: autism ja intellekt

EPIKoja tellimusel on valminud lühifilmid vaegkuulmisest, reumast,
diabeedist ja autismist. Filmid on üleval siin:
https://www.youtube.com/channel/UC2FzhI … z8HVH1w69g

Filmid on tehtud sellisel põhimõttel, et näidata inimese vaatenurka oma
puudega toimetulemisel.

Õppefilme näidatakse suve lõpus ERR-is (kas ETV-s või ETV2).
https://www.youtube.com/watch?v=eohg_DkHg7E

http://www.naisteleht.ee/content/%C2%ABautism-ei-ole-maailmalopp%C2%BB

(artikkel videos näidatud Henryst)

0
0
Please wait...

Postitas:
h999

RE: autism ja intellekt

Normintellektiga autistid on näiteks Aspergeri sündroomiga autistid. Et pikk jutt lühidalt kokku võtta, siis oli kunagi arst Asperger, kes tegeles klassikaliste intellektipuudega autistidega. Ja siis ta märkas, et tegelikult on ka hulk lapsi, kes küll on käitumiselt autistlikud, kuid kelle intellekt areneb ikkagi normaalseks, mõnedel juhtudel isegi üle keskmise kõrgeks. Ja mingil hetkel hakati taolisi inimesi nimetana Aspergeri sündroomiga inimesteka. Sellest teemast pikalt ja põhjalikult nt raamatus the Complete Guide to Asperger’s Syndrom by Tony Attwood. Eesti keelde seda minu teada pandud ei ole.

0
0
Please wait...

Postitas:
kassandra

RE: autism ja intellekt

Inimene võib olla normintellektiga, aga autist. See tähendab tavalise mõistuse ja õppimisvõimega inimest, kellel on suuremad või väiksemad “kiiksud”. Kuna intellekt on normis, võib selline autist oma puudega kohaneda, õppida oma puudujääke kompenseerima ja paremal juhul tulla toime nagu tavaline inimene.

Autist, kelle intellekt ei ole normis, tähendab vaimset alaarengut+autismi. See on inimene, kelle mõistus jääb kogu eluks lapse tasemele. Sõltuvalt vaimupuude raskusest võib ta olla 0-3 3-7, 7-12-aastase lapse tasemel. Lisaks veel autism, mis veelgi õppimisvõimet halvendab. Sellised inimesed ei õpi iseseisvalt hakkama saama ja vajavad kogu elu hooldamist.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

RE: autism ja intellekt

Eks see tähendab, et lapse IQ on normaalne, seda hoolimata autismist. Kohati on viimasel ajal kiputud väitma, justnagu oleks autistide ja aspergerite intellekt normist reeglina lausa kõrgem, aga see jutt ei vasta siiski tõele. Autism jt sarnased diagnoosid ei ole inimese intellektiga üldse seotud – autistide seas leidub nii rumalaid kui ka tarku, vahet pole.

Autistide vanemad on kohati kurtnud, et erikoolis õpetatakse nende tegelikult normintellektiga lapsi, nagu oleks nood vaimupeetusega, mida nad tegelikult ju ei ole. Kahjuks takistab autism lapsel tihtipeale teadmiste omandamist ja nende teadmiste kasutamist-analüüsimist.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

RE: autism ja intellekt

Autistide intellekt on trikiga küsimus, lihtsalt öeldes nende intellekt on äärmiselt ebaühtlane. Mul on näiteks tütar, kes räägib ja väljendub nagu 2–3-aastane, samas mitmeid muid asju õpib ära normaalselt. Sageli on tugev tähelepanuhäire, nad ei suuda süveneda.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

RE: autism ja intellekt

Mulle õpetati koolis, et autist on vaimupuudega. Kui on normintellekt või normist kõrgem, on tegemist aspergeriga. Ei väida midagi, pigem tsiteerin.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

RE: autism ja intellekt

Näited päris elust:
1) Laps õppis koolis matemaatikat – oskas peast liita, lahutada, korrutada ja jagada probleemideta. Poes aga ei suutnud ta otsustada, millist rahatähte anda, kui arve on 4¤ või kui palju ta peaks antud 5-eurosest tagasi saama. Kui saatja käskis tal arvutada, siis küsis, et kas peaks liitma või lahutama või korrutama.

See, et õpitud oskusi ei suudeta päriselus rakendada, on autismispektri häirete puhul väga tüüpiline. Lapsed seostavad teadmisi ühe kindla kontekstiga või siis keskenduvad üksikutele detailidele ja ei suuda leida seoseid.

2) Teismeline loeb ja kirjutab vigadeta, oskab ka päris hästi inglise keelt. Saab tekstist aru ja oskab ka end väljendada. Samas on tema kirjalikud mõtteavaldused tavainimese jaoks ebaloogilised, vahel isegi seosetud. Laps on nõus rääkima ainult oma pereliikmetega, teiste puhul võib olla abi kirjalikust suhtlusest, aga tavaliselt mitte sedagi.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

RE: autism ja intellekt

Autistid on väga erinevad. Mina tean autisti, kes ei räägi sõnagi ja lakub põrandaid, samuti tean autisti, kes võib su surnuks rääkida, intellekt on korras, kuid lihtsalt käitub kummaliselt. Teine on asperger. Kolmas autist, keda tean, on jälle omamoodi. Pealtnäha on tavaline laps, kuid intellekt ei ole normipärane. Räägib, kuid sõnavara on väike ja räägib lihtlausetega. Käib abikoolis, kuid matemaatika koha pealt pea lõikab paremini kui tavalastel.

Öeldakse, et kahte ühesugust autisti ei ole olemas.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

RE: autism ja intellekt

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Mulle õpetati koolis, et autist on vaimupuudega. Kui on normintellekt või normist kõrgem, on tegemist aspergeriga. Ei väida midagi, pigem tsiteerin.[/tsitaat]

Autism on lai mõiste, asperger on samuti autismispektri häire.

0
0
Please wait...

Postitas:
Morticia

RE: autism ja intellekt

Minu poeg on autist(diagnoositud lapse-ea autism)norm. inellektiga(õpi võimeline)aga väga paljude oma kiiksudega.Hetkel viiene,kuus saamas, jätab noorema lapse mulje nii välimuselt kui ka teadmistelt, mis peaksid olema sama vanal lapsel, samas mälu ülihea, mäletab asju(teda huvitavaid/puudutavaid)paremini kui mõned eelmist päeva,kõnemuster eriline,käänded-pöörded ajavormingud sassis.
Autism on arenguhäire mitte inellektipuue ja kui asja sees oled, tuleb välja,et siiski enamus autiste on norm. inellektiga aga suhtlemisel teistega probleemsed ja see saabki paljudele saatuslikuks, kahjuks sageli inimesed ei süvene ja ajavad autismi segi downi sündroomiga…

0
0
Please wait...

Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )


Esileht Erivajadustega laps autism ja intellekt

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.