Esileht Väikelaps Autismi spektril ema ja lapse talumine

Näitan 29 postitust - vahemik 1 kuni 29 (kokku 29 )

Teema: Autismi spektril ema ja lapse talumine

Postitas:
Kägu

7 kuud peale sünnitust sain teada, et olen autismi spektril. Mure selles, et väga raske on taluda lapse kisa ja minu katsumist, kiskumist, eriti siis kui ma ärritunud olen. Kuidas sellega toime tulla? On kellelgi kogemusi? Teraapias käin, aga neid sensoorseid probleeme ei saa lihtsalt kontrollida. On keegi samas olukorras saanud abi näiteks sotsiaalosakonnast tugiisiku näol?  Varsti vanemaüvitis läbi ja lapsehoidjat enam lubada ei saa meie pere, lasteaiaga aga läheb ilmselt nii nagu kõigil, paar päeva lasteaias, paar nädalat kodus jne. Väga raske on temaga üksi olla

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Hoolduslehele jääb rohkem isa. Tal nagunii suuremad hooldusrahad, emal on VH tõttu esimesel aastal olematud hooldusrahad ja rahaliselt mõistlikum, kui jääb see, kes seni tööl käinud.

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Hoolduslehele jääb rohkem isa. Tal nagunii suuremad hooldusrahad, emal on VH tõttu esimesel aastal olematud hooldusrahad ja rahaliselt mõistlikum, kui jääb see, kes seni tööl käinud.

See pole kahjuks võimalik, ei ole mitte kedagi, kes tema töö ära teeks (FIE).

+1
-1
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Täpsustan veel, et mina tööl ei käi, määrati puuduv töövõime pärast diagnoosi.

0
0
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Küsi oma terapeudilt, kas CBD õli võiks sind kuidagi aidata rahustada ja kuidas sa seda saaksid.

+1
-8
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Sa pead ikka ise oma lapse üles kasvatama, seda tööd ei saa ükski tugiisik sinu eest ära teha. Lapsed teevadki palju lärmi ja tahavad vanematega füüsilises kontaktis olla. Spekter või mitte, aga seda sa pidid ju enne teadma, kui otsustasid emaks saada. Nüüd tuleb püüda kohaneda. Vähemalt tead ühega piirduda. Las isa ja vanavanemad aitavad nii palju, kui võimalik.

+16
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul ei ole sama diagnoosi, aga vahel on mul sarnased probleemid. Minu emotsioone aitab juhtida, kui ma tean mida mingis olukorras teha, ja millal ei olegi midagi teha. Võib-olla aitab sind raamat Happiest Toddler on the Block. See on mulle nagu piibel, olles õppinud sealt efektiivsemad nö käitumismaneerid, saan ka iseeendaga paremini hakkama.

Kui heli ainult ja puhtalt füüsiliselt/sensoorselt häirib, eks tuleb seda samamoodi summutada – klapid, mürasummutavad (elektroonilised) kõrvaklapid või väga pahas olukorras enda ja lapse ohutu eraldamine lühikeseks ajaks (minut-paar, lapsele ohutus ja nö mittekaristavas keskkonnas).

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Küsi oma terapeudilt, kas CBD õli võiks sind kuidagi aidata rahustada ja kuidas sa seda saaksid.

Allahääletanutele harimiseks – CBD ei ole THC. On täiesti legaalne ja ehk ka parem kasutada kui psühhiaatrilisi ravimeid rahustiteks. Pole tegemist selle komponendiga, mis kutsub esile söögiisu ja hallutsinatsioone (seda teeb THC – mida meil tõesti kusagil müüa EI TOHI ja liigub ainult mustal turul).

Uuringud on paljulubavad, vajadusel palun kasutage veebi tõlki:

https://www.healthline.com/health/cbd-oil-for-autism#how-cbd-works

+4
-7
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Mul ei ole sama diagnoosi, aga vahel on mul sarnased probleemid. Minu emotsioone aitab juhtida, kui ma tean mida mingis olukorras teha, ja millal ei olegi midagi teha. Võib-olla aitab sind raamat Happiest Toddler on the Block. See on mulle nagu piibel, olles õppinud sealt efektiivsemad nö käitumismaneerid, saan ka iseeendaga paremini hakkama.

Kui heli ainult ja puhtalt füüsiliselt/sensoorselt häirib, eks tuleb seda samamoodi summutada – klapid, mürasummutavad (elektroonilised) kõrvaklapid või väga pahas olukorras enda ja lapse ohutu eraldamine lühikeseks ajaks (minut-paar, lapsele ohutus ja nö mittekaristavas keskkonnas).

Aitäh soovituste eest. Klappe olen proovinud, aga sensoorsed probleemid tekivad pigem kisa, näoilmete ja puudutuste koosmõjul ja lihtsalt niiii raske on mitte teda eemale lükata sel hetkel ja karjuda. Armastan teda väga ja süütunne on suur.

Sa pead ikka ise oma lapse üles kasvatama, seda tööd ei saa ükski tugiisik sinu eest ära teha. Lapsed teevadki palju lärmi ja tahavad vanematega füüsilises kontaktis olla. Spekter või mitte, aga seda sa pidid ju enne teadma, kui otsustasid emaks saada. Nüüd tuleb püüda kohaneda. Vähemalt tead ühega piirduda. Las isa ja vanavanemad aitavad nii palju, kui võimalik.

Vabandust, aga miks selline halvustav toon? Mul polnud aimugi, et selline asi mind nii endast välja võib viia või et ma olen autismi spektril. Varasemalt hoidsin lihtsalt rohkem omaette ja alles pärast sünnitust ilmnesid probleemid lastega seonduvate loomulike situatsioonidega, sest olen pidevalt asjas sees. Muidugi piirdun vaid ühega. Kahjuks elukaaslane mind eriti ei mõista ja ei saa minu probleemist aru. Ma tunnen ennast nii halvasti koguaeg, sest temal on vaja tööd teha, aga mina ei saa lapsega üksi hakkama.

Vanavanemaid jms sugulasi mul ei ole ja lapse isa vanemad on tööl pidevalt.

 

+10
-4
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

CBD on haip, seda reklaamitakse abslouutselt kõige, sh “nakkusliku kiilaspäisuse” vastu- järjekordne “imerohi”.

Kui tegu on sensoorse tundlikkusega, siis tõepoolest, kõrvaklapid, juuksed kinni, pika käisega riided jnejne, need ebameeldivuse aistingud on küll tugevad, aga neid on võimalik ka juhtida ohutuks ja vähemhäirivaks.

+9
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tasub lähtuda sellest, et autismi spektri häire ei ole haigus, vaid neuroloogiline variatsioon. Autistlike joontega inimesed kohanevad samuti stressiga ja suudavad arendada oma sotsiaalset toimetulekut, kui nad sellega tegelevad ja ma saan aru, et sa seda pidevalt teedki. Autistidele ja autismi spektri häirega inimestele, kes on sensoorselt palju tundlikumad kui teised, soovitatakse tegelikult ülestimulatsiooni puhul täpselt samu abinõusid kui mittetundlikele suure stressi korral.

Näiteks: eemaldu ülestimulatsiooni tekitavast inimesest, pane stimulatsiooni osaliseks eiramiseks silmad kinni, tee sagedasti pause, mine ruumist välja, kasuta stressi leevendamiseks veeprotseduure, mine jalutama, rahusta oma hingamist, korrigeeri oma rühti, et lõdvestuda ja olla enesekindlam, liigu, naerata endamisi. Osa neist sobivad kindlasti ka lapsega koos olles. Näiteks endamisi naeratamine, oma hingamisele keskendumine, kindla enda suhtes lahke vormeli või mantra kordamine mõttes. Püüa igal võimalusel lapsega palju õues olla, näiteks kärutada. Sina saad liikuda ja rahuneda, tema saab ringi vaadata ja keskenduda ümbrusele, mitte üksi klammerduda sinu külge.

Oma reaktsioonidest paremaks arusaamiseks ja toimetulekustrateegiate leidmiseks soovitan küsida raamatukogust kaht raamatut: Kaarel Veskise Autismi olemus ja Elaine Aroni Ülitundlik inimene. Mõlemad on väga julgustavad ja toetavad, saad aru, et sa pole oma murega üksi, vaid sinutaolisi inimesi on veelgi ja mitte vähe.

+15
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Rutiin ka kindlasti! Sh lapse päralt olemise ja taastumise (kohustusliku teed ära, aga ei põe, et peaks rohkem) vaheldamine.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul ei ole sama diagnoosi, aga vahel on mul sarnased probleemid. Minu emotsioone aitab juhtida, kui ma tean mida mingis olukorras teha, ja millal ei olegi midagi teha. Võib-olla aitab sind raamat Happiest Toddler on the Block. See on mulle nagu piibel, olles õppinud sealt efektiivsemad nö käitumismaneerid, saan ka iseeendaga paremini hakkama.

Kui heli ainult ja puhtalt füüsiliselt/sensoorselt häirib, eks tuleb seda samamoodi summutada – klapid, mürasummutavad (elektroonilised) kõrvaklapid või väga pahas olukorras enda ja lapse ohutu eraldamine lühikeseks ajaks (minut-paar, lapsele ohutus ja nö mittekaristavas keskkonnas).

Aitäh soovituste eest. Klappe olen proovinud, aga sensoorsed probleemid tekivad pigem kisa, näoilmete ja puudutuste koosmõjul ja lihtsalt niiii raske on mitte teda eemale lükata sel hetkel ja karjuda. Armastan teda väga ja süütunne on suur.

Sa pead ikka ise oma lapse üles kasvatama, seda tööd ei saa ükski tugiisik sinu eest ära teha. Lapsed teevadki palju lärmi ja tahavad vanematega füüsilises kontaktis olla. Spekter või mitte, aga seda sa pidid ju enne teadma, kui otsustasid emaks saada. Nüüd tuleb püüda kohaneda. Vähemalt tead ühega piirduda. Las isa ja vanavanemad aitavad nii palju, kui võimalik.

Vabandust, aga miks selline halvustav toon? Mul polnud aimugi, et selline asi mind nii endast välja võib viia või et ma olen autismi spektril. Varasemalt hoidsin lihtsalt rohkem omaette ja alles pärast sünnitust ilmnesid probleemid lastega seonduvate loomulike situatsioonidega, sest olen pidevalt asjas sees. Muidugi piirdun vaid ühega. Kahjuks elukaaslane mind eriti ei mõista ja ei saa minu probleemist aru. Ma tunnen ennast nii halvasti koguaeg, sest temal on vaja tööd teha, aga mina ei saa lapsega üksi hakkama.

Vanavanemaid jms sugulasi mul ei ole ja lapse isa vanemad on tööl pidevalt.

Lihtsalt veidi imestama paneb, et enne lapsevanemaks saamist pole üldse lastega kokkupuuteid olnud.

Muidugi on selles vanuses beebidega raske ja samasuguseid tundeid elavad läbi kõik emad, mitte ainult autistid. Kõikidele emadele on raske taluda beebi pidevat kisa ja lakkamatut tähelepanuvajadust. 7 elukuuks on ema tavaliselt väsinud ka ja jõuvarud on otsas.

Võibolla mõjus ärritavalt idee, et KOV peaks maksma kinni tugiisiku, aga lapse isal ei ole nagu asjagi oma lapsega ja oma naise probleemidega. Tema peab töötama ja kogu lugu. Aga kui TA näiteks haigestuks ja ei saaks enam beebi eest hoolitseda? Siis peaksid ju isa ning vanavanemad lapse eest hoolitsema hakkama. Või pannakse laps lastekodusse, sest “isa peab töötama”.

Ma arvan siiski, et isa peab lapsega tegelema hakkama. Laps vajab tähelepanu ja teeb lärmi veel palju aastaid. TA peab võimalikult varakult ennast maksma panema ja isa lapse eest hoolitsemisse kaasama.

Mulle väga meeldisid kägu 13.55 nõuanded, kuidas stressiga kohaneda ja oma sotsiaalset toimetulekut arendada. See on tõesti tõsi, et ka autistid suudavad kohaneda ja areneda. Paljud autistid on väga head lapsevanemad. Usun, et ka teemaalgataja suudab seda.

+6
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lihtsalt veidi imestama paneb, et enne lapsevanemaks saamist pole üldse lastega kokkupuuteid olnud. Muidugi on selles vanuses beebidega raske ja samasuguseid tundeid elavad läbi kõik emad, mitte ainult autistid. Kõikidele emadele on raske taluda beebi pidevat kisa ja lakkamatut tähelepanuvajadust. 7 elukuuks on ema tavaliselt väsinud ka ja jõuvarud on otsas. Võibolla mõjus ärritavalt idee, et KOV peaks maksma kinni tugiisiku, aga lapse isal ei ole nagu asjagi oma lapsega ja oma naise probleemidega. Tema peab töötama ja kogu lugu. Aga kui TA näiteks haigestuks ja ei saaks enam beebi eest hoolitseda? Siis peaksid ju isa ning vanavanemad lapse eest hoolitsema hakkama. Või pannakse laps lastekodusse, sest “isa peab töötama”. Ma arvan siiski, et isa peab lapsega tegelema hakkama. Laps vajab tähelepanu ja teeb lärmi veel palju aastaid. TA peab võimalikult varakult ennast maksma panema ja isa lapse eest hoolitsemisse kaasama. Mulle väga meeldisid kägu 13.55 nõuanded, kuidas stressiga kohaneda ja oma sotsiaalset toimetulekut arendada. See on tõesti tõsi, et ka autistid suudavad kohaneda ja areneda. Paljud autistid on väga head lapsevanemad. Usun, et ka teemaalgataja suudab seda.

Terve su tekst on täis valesid eeldusi, seega vastama ma ei hakka. Lihtsalt mainin, et lapse isa tegeleb lapsega rohkem kui mina.

+3
-8
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Lihtsalt veidi imestama paneb, et enne lapsevanemaks saamist pole üldse lastega kokkupuuteid olnud. Muidugi on selles vanuses beebidega raske ja samasuguseid tundeid elavad läbi kõik emad, mitte ainult autistid. Kõikidele emadele on raske taluda beebi pidevat kisa ja lakkamatut tähelepanuvajadust. 7 elukuuks on ema tavaliselt väsinud ka ja jõuvarud on otsas. Võibolla mõjus ärritavalt idee, et KOV peaks maksma kinni tugiisiku, aga lapse isal ei ole nagu asjagi oma lapsega ja oma naise probleemidega. Tema peab töötama ja kogu lugu. Aga kui TA näiteks haigestuks ja ei saaks enam beebi eest hoolitseda? Siis peaksid ju isa ning vanavanemad lapse eest hoolitsema hakkama. Või pannakse laps lastekodusse, sest “isa peab töötama”. Ma arvan siiski, et isa peab lapsega tegelema hakkama. Laps vajab tähelepanu ja teeb lärmi veel palju aastaid. TA peab võimalikult varakult ennast maksma panema ja isa lapse eest hoolitsemisse kaasama. Mulle väga meeldisid kägu 13.55 nõuanded, kuidas stressiga kohaneda ja oma sotsiaalset toimetulekut arendada. See on tõesti tõsi, et ka autistid suudavad kohaneda ja areneda. Paljud autistid on väga head lapsevanemad. Usun, et ka teemaalgataja suudab seda.

Terve su tekst on täis valesid eeldusi, seega vastama ma ei hakka. Lihtsalt mainin, et lapse isa tegeleb lapsega rohkem kui mina.

Alguses TA kirjutab, et on lapsega üksi ja haigestumise korral jääks koju tema lapsega, sest mees on mingi FIE, ja ei saa jääda. Nüüd kirjutab, et tegelikult ongi isa rohkem lapsega kui tema. Kumb on siis?

+9
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Alguses TA kirjutab, et on lapsega üksi ja haigestumise korral jääks koju tema lapsega, sest mees on mingi FIE, ja ei saa jääda. Nüüd kirjutab, et tegelikult ongi isa rohkem lapsega kui tema. Kumb on siis?

Selgita palun, kus ma väidan, et olen lapsega üksi? Päeval on praegu lapsehoidja, õhtul on lapse isa kodus, seega ma ei ole üksi. Üksi oleksin ma siis kui lapsehoidjat enam lubada ei saa ja laps on haige. Sellele ma proovingi lahendust leida, kas siis ise kuidagi toime tulles või ehk leian mõne muu lahenduse.

Rohkem ma sulle ei vasta, iga normaalne inimene saab aru, et sa käid siin perekoolis lihtsalt provotseerimas ja mingit oma vajadust rahuldamas teiste seljas.

+3
-7
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Lihtsalt veidi imestama paneb, et enne lapsevanemaks saamist pole üldse lastega kokkupuuteid olnud. Muidugi on selles vanuses beebidega raske ja samasuguseid tundeid elavad läbi kõik emad, mitte ainult autistid. Kõikidele emadele on raske taluda beebi pidevat kisa ja lakkamatut tähelepanuvajadust. 7 elukuuks on ema tavaliselt väsinud ka ja jõuvarud on otsas. Võibolla mõjus ärritavalt idee, et KOV peaks maksma kinni tugiisiku, aga lapse isal ei ole nagu asjagi oma lapsega ja oma naise probleemidega. Tema peab töötama ja kogu lugu. Aga kui TA näiteks haigestuks ja ei saaks enam beebi eest hoolitseda? Siis peaksid ju isa ning vanavanemad lapse eest hoolitsema hakkama. Või pannakse laps lastekodusse, sest “isa peab töötama”.

Püha issanda rist inimene otsi abi endale. Kuidas sul tuleb üldse pähe võrrelda autisti tavalise inimesega? Sinu väide on nagu artriidihaigele öelda et maratoni jooksmine on kõigile raske… ära virise ja jookse.

+3
-4
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Kas see TA on see kägu, kellel teises teemas naaber küsimas käis kas laps on terve, et kogu aeg nutab? Täpselt samas stiilis vastab neile, kelle küsimused talle ei meeldi.

0
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas see TA on see kägu, kellel teises teemas naaber küsimas käis kas laps on terve, et kogu aeg nutab? Täpselt samas stiilis vastab neile, kelle küsimused talle ei meeldi.

Ei ole, mul (teemaalgatajal) on 8-kuune laps ja tema tekstist küll ei nähtu, et tal lapsehoidja oleks. Aga ütle mulle, kellele sellised lahmivad tekstid ja parastavad küsimused peaksid meeldima, nagu üks kägu siin loobib ja kellele ma pole nõus vastama enam?

+6
0
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Lihtsalt veidi imestama paneb, et enne lapsevanemaks saamist pole üldse lastega kokkupuuteid olnud. Muidugi on selles vanuses beebidega raske ja samasuguseid tundeid elavad läbi kõik emad, mitte ainult autistid. Kõikidele emadele on raske taluda beebi pidevat kisa ja lakkamatut tähelepanuvajadust. 7 elukuuks on ema tavaliselt väsinud ka ja jõuvarud on otsas. Võibolla mõjus ärritavalt idee, et KOV peaks maksma kinni tugiisiku, aga lapse isal ei ole nagu asjagi oma lapsega ja oma naise probleemidega. Tema peab töötama ja kogu lugu. Aga kui TA näiteks haigestuks ja ei saaks enam beebi eest hoolitseda? Siis peaksid ju isa ning vanavanemad lapse eest hoolitsema hakkama. Või pannakse laps lastekodusse, sest “isa peab töötama”.

Püha issanda rist inimene otsi abi endale. Kuidas sul tuleb üldse pähe võrrelda autisti tavalise inimesega? Sinu väide on nagu artriidihaigele öelda et maratoni jooksmine on kõigile raske… ära virise ja jookse.

Ma ei tahtnud küll seda mainida, aga ma olen ise ka autismidiagnoosiga ja mul on 4 last. Nendest 2 on puudega, sest vaata, autism ja muud neuroloogilised iseärasused on pärilikud ja lisaks kipuvad ka võimenduma, mida põlvkond edasi.

Ma arvan ise küll, et mina kui autist ei ole tavalisest inimesest väga palju erinev. Õigemini, ma arvan, et autistid on ka tavalised inimesed, mitte mingisugused imeloomad. Minule autistina laste kasvatamine väga sobib. Seetõttu ma arvan, et TA probleemid on tingitud millestki muust, kui tema spektrisolemisest.

+9
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Iga inimene, sh eriti atüüpiline inimene on erinev, ja nende probleemid ja taluvusastmed iga probleemi osas on erinevad. Mõistan, kui autistina sul see teadmine empaatiliselt puudub, aga kirjandusest pole ka silma hakanud? No nüüd siis tead! ????

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei tahtnud küll seda mainida, aga ma olen ise ka autismidiagnoosiga ja mul on 4 last. Nendest 2 on puudega, sest vaata, autism ja muud neuroloogilised iseärasused on pärilikud ja lisaks kipuvad ka võimenduma, mida põlvkond edasi. Ma arvan ise küll, et mina kui autist ei ole tavalisest inimesest väga palju erinev. Õigemini, ma arvan, et autistid on ka tavalised inimesed, mitte mingisugused imeloomad. Minule autistina laste kasvatamine väga sobib. Seetõttu ma arvan, et TA probleemid on tingitud millestki muust, kui tema spektrisolemisest.

TA, kui sa poleks praegu seda diagnoosi saanud, mida sa siis teisiti teeksid? Lapse eest tuleb ju ikka sama moodi hoolitseda.

Tegelikult arvan, et kui kõik inimesed kohustuslikus korras analüüsi läbiks, siis suur osa neist ka mingit sorti autismispektri saaksid. Kuid elu liigub ka ilma selle diagnoosita ju ikka sama moodi edasi.

+4
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei tahtnud küll seda mainida, aga ma olen ise ka autismidiagnoosiga ja mul on 4 last. Nendest 2 on puudega, sest vaata, autism ja muud neuroloogilised iseärasused on pärilikud ja lisaks kipuvad ka võimenduma, mida põlvkond edasi. Ma arvan ise küll, et mina kui autist ei ole tavalisest inimesest väga palju erinev. Õigemini, ma arvan, et autistid on ka tavalised inimesed, mitte mingisugused imeloomad. Minule autistina laste kasvatamine väga sobib. Seetõttu ma arvan, et TA probleemid on tingitud millestki muust, kui tema spektrisolemisest.

TA, kui sa poleks praegu seda diagnoosi saanud, mida sa siis teisiti teeksid? Lapse eest tuleb ju ikka sama moodi hoolitseda.

Tegelikult arvan, et kui kõik inimesed kohustuslikus korras analüüsi läbiks, siis suur osa neist ka mingit sorti autismispektri saaksid. Kuid elu liigub ka ilma selle diagnoosita ju ikka sama moodi edasi.

Ma ei näe võimalust, et ma poleks seda diagnoosi saanud, sest sattusin oma sensoorsete probleemide pärast haiglasse, kus veetsin üle kuu aja. Nii palju kui mina aru saanud olen, siis autistid võivadki olla väga erinevad, ehk siis erinevad nii võimete kui ka probleemide osas. Mul on hea meel, et paljud autistid suudavad probleemideta lapsi kasvatada. Mina suudan ka väga palju asju teha, mida teised autistid ei suuda. Ja mul on nii ääretult kahju, et mu võimed pole nii head lapsega seonduvate sensoorsete aspektidega toime tulemises.
Kas kujutate ette, kui kohutav on emana midagi sellist tunda? See pisike laps, keda ma 9 kuud kandsin ja kes on mulle kõige kallim maailmas, tekitab minus nii halbu reaktsioone. See süütunne on nii suur lihtsalt. Mul on abi vaja ja otsin seda kõikjalt, kuskohast see võimalik on. Muidugi peab lapse eest hoolitsema ja ma tahan seda, aga ma ei suuda ennast kontrollida sellistes olukordades lihtsalt. Ja tõesti, mul polnud aimugi sellest, varasemalt lastega nii pikka kokkupuudet ei olnud. Arvasin, et minust saab hea ema. Alles pidevalt selles asjas sees olles tekkisid probleemid…

+5
-1
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Tee esmalt kõik, et sellest akuutsest faasist üle saada. Hirm asjade ees, mis umbmäärases tulevikus võivad, aga ei pruugi juhtuda, võib praegu oodata.

Mu laps ei talunud teatud füüsilisi stiimuleid, aga saab nüüd hästi hakkama. Ehk on miski ülekantav. Näiteks pidi häiriva puudutuse ajal panema aju millelegi muule mõtlema – laulma, luuletust kordama vmt. Harjutasime vähehaaval puudutustega (massaažipallid jms) ja lisasime midagi meeldivat teistele meeltele, mis selle puudutusega seostuks (lõhn, valgus). “Deep touch“, täiskasvanul raskustekiga äkki, või kompressioonriietega (last sai tugevalt kaisus hoitud, tekki rullitud või tekiservad madratsi alla topitud).

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul ei ole sama diagnoosi, aga vahel on mul sarnased probleemid. Minu emotsioone aitab juhtida, kui ma tean mida mingis olukorras teha, ja millal ei olegi midagi teha. Võib-olla aitab sind raamat Happiest Toddler on the Block. See on mulle nagu piibel, olles õppinud sealt efektiivsemad nö käitumismaneerid, saan ka iseeendaga paremini hakkama.

Kui heli ainult ja puhtalt füüsiliselt/sensoorselt häirib, eks tuleb seda samamoodi summutada – klapid, mürasummutavad (elektroonilised) kõrvaklapid või väga pahas olukorras enda ja lapse ohutu eraldamine lühikeseks ajaks (minut-paar, lapsele ohutus ja nö mittekaristavas keskkonnas).

Aitäh soovituste eest. Klappe olen proovinud, aga sensoorsed probleemid tekivad pigem kisa, näoilmete ja puudutuste koosmõjul ja lihtsalt niiii raske on mitte teda eemale lükata sel hetkel ja karjuda. Armastan teda väga ja süütunne on suur.

Sa pead ikka ise oma lapse üles kasvatama, seda tööd ei saa ükski tugiisik sinu eest ära teha. Lapsed teevadki palju lärmi ja tahavad vanematega füüsilises kontaktis olla. Spekter või mitte, aga seda sa pidid ju enne teadma, kui otsustasid emaks saada. Nüüd tuleb püüda kohaneda. Vähemalt tead ühega piirduda. Las isa ja vanavanemad aitavad nii palju, kui võimalik.

Vabandust, aga miks selline halvustav toon? Mul polnud aimugi, et selline asi mind nii endast välja võib viia või et ma olen autismi spektril. Varasemalt hoidsin lihtsalt rohkem omaette ja alles pärast sünnitust ilmnesid probleemid lastega seonduvate loomulike situatsioonidega, sest olen pidevalt asjas sees. Muidugi piirdun vaid ühega. Kahjuks elukaaslane mind eriti ei mõista ja ei saa minu probleemist aru. Ma tunnen ennast nii halvasti koguaeg, sest temal on vaja tööd teha, aga mina ei saa lapsega üksi hakkama.

Vanavanemaid jms sugulasi mul ei ole ja lapse isa vanemad on tööl pidevalt.

Lihtsalt veidi imestama paneb, et enne lapsevanemaks saamist pole üldse lastega kokkupuuteid olnud.

Muidugi on selles vanuses beebidega raske ja samasuguseid tundeid elavad läbi kõik emad, mitte ainult autistid. Kõikidele emadele on raske taluda beebi pidevat kisa ja lakkamatut tähelepanuvajadust. 7 elukuuks on ema tavaliselt väsinud ka ja jõuvarud on otsas.

Võibolla mõjus ärritavalt idee, et KOV peaks maksma kinni tugiisiku, aga lapse isal ei ole nagu asjagi oma lapsega ja oma naise probleemidega. Tema peab töötama ja kogu lugu. Aga kui TA näiteks haigestuks ja ei saaks enam beebi eest hoolitseda? Siis peaksid ju isa ning vanavanemad lapse eest hoolitsema hakkama. Või pannakse laps lastekodusse, sest “isa peab töötama”.

Ma arvan siiski, et isa peab lapsega tegelema hakkama. Laps vajab tähelepanu ja teeb lärmi veel palju aastaid. TA peab võimalikult varakult ennast maksma panema ja isa lapse eest hoolitsemisse kaasama.

Mulle väga meeldisid kägu 13.55 nõuanded, kuidas stressiga kohaneda ja oma sotsiaalset toimetulekut arendada. See on tõesti tõsi, et ka autistid suudavad kohaneda ja areneda. Paljud autistid on väga head lapsevanemad. Usun, et ka teemaalgataja suudab seda.

Olen kolme autistliku lapse ema ha tõenäoliselt on mul endal ka need jooned.

Minul isiklikult oli oma lapsega esimene kokkupuude imikuga. Polnud tuttavatel ega ka lähedastel neid.

 

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Autistliku emana jäin ma mõtlema, mis mind laste beebieas aitas ja mida teeksin praegu teisiti.

Kindlasti aitas see, et mul endal on mitu väiksemat õde-venda ja palju kogemusi, KUI tüütud ja samas kui armsad võivad olla beebid. Mulle ei tulnud beebindus üllatusena.

Mul üldjuhul ei ole sensoorseid probleeme, välja arvatud just helide talumine. Ma absoluutselt ei kannata valjusid helisid või seda, kui keegi häält tõstab. Raadio ja teler meeldivad mulle ainult siis, kui need on kinni või on heli (tavalise inimese jaoks) vaevukuuldav. Kummalisel kombel aga beebide kisa talusin hästi. Kuigi oli ka väga kohutavaid hetki, aga neid on vist kõikidel vanematel.

Vanemlus oli minu jaoks autistlik erihuvi ja tegelesin sellega väga innukalt.

Asi, mida ma üle kõige kahetsen, on see, et tegin kõik ise ära, laste isa abi kasutasin väga vähe ja leppisin kõikide vabandustega nagu “isa peab töötama” “isa on väsinud” ja “isa teostab ennast”. Kui peaksin otsast alustama, siis hoolitseksin selle eest, et laste isa hoolitseks laste eest minuga võrdselt.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Soovitan sama probleemiga pöörduda erivajadusega laste teemasse, seal põhiliselt just autismiteemad ja kogenud emad. Samuti on facebookis gruppe, kust saate nõu- täiskasvanud aspergeritele/autistidele, autismiliit. Pöörduda tugigruppidesse jne.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Alguses TA kirjutab, et on lapsega üksi ja haigestumise korral jääks koju tema lapsega, sest mees on mingi FIE, ja ei saa jääda. Nüüd kirjutab, et tegelikult ongi isa rohkem lapsega kui tema. Kumb on siis?

Selgita palun, kus ma väidan, et olen lapsega üksi? Päeval on praegu lapsehoidja, õhtul on lapse isa kodus, seega ma ei ole üksi. Üksi oleksin ma siis kui lapsehoidjat enam lubada ei saa ja laps on haige. Sellele ma proovingi lahendust leida, kas siis ise kuidagi toime tulles või ehk leian mõne muu lahenduse.

Rohkem ma sulle ei vasta, iga normaalne inimene saab aru, et sa käid siin perekoolis lihtsalt provotseerimas ja mingit oma vajadust rahuldamas teiste seljas.

Valus printsess herneteral oled ikka.

Mul on sinu lapsest kahju, ainult ja ainult lapsest. Mehest ka. Rabagu kahel rindel.

Oma lapsi kasvatavad yles ka kätetud, jalutud ja pimedad emad. Ja tunnevad oma lastest ehedat rõõmu.

Mis sul vastu panna on? Mitte midagi.

Utopia kuubis on arvata, et riik peaks sulle su lapsehoidja kinni maksma. Maksa ise, nagu me kõik.

Mine toole, teeni raha ja töö ajal keegi ei näperda su ihu nagu oma laps teeb, kuna otsib emaga lähedust (lihtsalt tõesti kahju on tõrjutud väiksekesest). Selle Raha arvelt saab siis terve mõistusega isa lapsega kodus olla.

+1
-4
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

TsiteeriKommentaarist

Kuidas sa enne said tööl käia?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 29 postitust - vahemik 1 kuni 29 (kokku 29 )


Esileht Väikelaps Autismi spektril ema ja lapse talumine