Esileht Ajaviite- ja muud jutud Autoga hauale

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 72 )

Teema: Autoga hauale

Postitas:
Kägu

Jutt käib Pärnu lähedal asuvast Uulu kalmistust. Ise mujal ei käi, seega ei tea, kuidas mujal kombed on. Aga no mis kuradi vägi ajab autoga mööda kalmistut ringi paarutama? Kas tõesti on inimesed nii väetid, et ei suuda kõndida mõnisada meetrit parklast hauani? Täitsa huvitav, kas küünal lennutatakse ka auto aknast või ikka suudab lähedane viimased paar sammu jala teha? Täna oli liiklus kalmistul juba sama tihe kui mõnel linnaäärsel tänaval, mu vanemate haud asub nüüd siis sama hästi kui maantee ääres. (Tahan lihtsalt avalikult kiruda, omaette pobisemisega pole viha veel üle läinud.)

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Jah, mina nt ei suuda kõndida 50 meetritki, seepärast viiakse mind autoga hauale võimalikult lähedale. Mingist paarutamisest pole juttugi, tasa ja ettevaatlikult sõidetakse. Ratastooli ega käimisraami ei ole – teatud põhjustel. Küünalt ise ei pane, selle panevad teised, jällegi mingist lennutamisest pole juttugi. Näe ikka natuke oma ninaotsast kaugemale.
P.S. Ei asu küll Pärnus.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Osad haualkäijad on juba ise ka ühe jalaga hauas ja üle paari sammu astuda ei saa. Kui neil on ossist lapselaps siis see ei vaevu ratastooli lükkama ega ei viitsi käimisraamiga tuterdava vanuri taga oodata. Vanur ise ei jaga võibolla ka ööd ega mütsi enam, et kus sobib sõita ja kus mitte.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Vot ei olnud üheksi autos vanureid näha, suurem osa dziibid ja puhta keskealised paarid sees. Isegi mitte mingid rullnokad, kes ei teeks vahet, mis sobib ja mis mitte.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Natuke rohkem tolerantsust. Miks sa pead nii kuri olema? Lähedaste kalmudel soovivad käia ka vanad ja liikumispuudega inimesed. Võib-olla mõni “bemmivend” täitiski memmekese pikaajalise unistuse ja viis ta lõpuks jõulude puhul vanaisa kalmule. Rõõmusta parem, et sa ise terve oled ja käia jõuad. Las teised elavad, nagu tahavad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Järelikult on vaja minna. Võimalik, et autos on midagi hauale panemiseks (uus hauakivi, pink) või transporditakse liikumisprobleemiga (vana)inimest, kellel muide võib jõulude ajal surnuaias käimine ollagi aasta olulisim käik. Sinu meelest peaks hakkama kõike seljas tassima? Eluski ma ei usu, et keegi surnuaias “ringi paarutas”. Muidugi ei saa välistada, et mõni autojuht sõitis autoga otse hauale seepärast, et ta on tropp, enamasti on inimestel surnuaias autoga ringisõitmiseks siiski põhjus. See, et sina seda põhjust ei tea ning välja mõelda ka ei suuda, ei tähenda, et teised seal niisama ringi rallivad. Nägin ka mina mitut autot sõitmas, aga mul ei tulnud enne praeguse teema lugemist isegi sellist mõtet, et keegi seal oma lõbuks sõidaks.
Ja muide – isegi kui juhtus olema üks või teine kasvatamatu ohmakas, kellel ei olnud muud põhjust peale laiskuse – ikkagi on tore, et ta esivanemate hauale tuli. See tähendab, et väärtushinnangud veel päris pekkis pole ja on lootust helgemale tulevikule paremate kommetega.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui ma olin surnuaias vaevalt pool tundi ja selle ajaga sõitis haudade vahel kümneid autosid, siis vaevalt küll, et kõigis neis istus liikumisvõimetu vanainimene või veelgi vähem usutav – kõik transportisid hauakive just teisel jõulupühal hauale panemiseks. Tegelikult mõistmaks, mille üle ma kurdan, oleks pidanud täna seda pilti seal ise nägema. Miks see mind vihastab? Sest mõned kohad – näiteks lähedaste hauad, on sellised, kuhu peaks suutma ka jalgsi minna. Mingist hetkest jäin lausa jälgima, kes siis sõidab? Enamustes autodes keskealised naine ja mees. Kusjuures eakad inimesed liikusidki kalmistul jala, neil on veel mingigi kasvatus olemas. (Jep, olen jah lubajakas, leian, et kalmistu peaks olema rahulik ja vaikne koht.) No vähemalt sain end siin välja kiruda.

Please wait...
Postitas:
Kägu

(Aju)vigaseid parandab ainut haud.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Olen seal kalmistul samuti märganud väga suurt liiklust. Kuna see kuulub Pärnu linnale, siis äkki võiks linnavalitsusele märku anda, panevad peavärava kinni vms. Ebanormaalne, et haudade vahel autoga sõidetakse. Need üksikud liikumisvõimetud vanurid saab ka kuskilt kõrvalväravast sisse viia.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma olen ka selliseid näinud, kes uhke autoga otse hauaplatsi kõrvale sõidavad. Vanuritest ja invaliididest saan aru ja mõistan neid, aga on ka nooremapoolseid daame ja härrasmehi, kes lihtsalt laiskusest ja mugavusest seda teda teevad. Aga noh, vähemalt käivad oma surnud sugulaste haual, paljud ei tee sedagi…

Please wait...
Postitas:
Kägu

Pühadeajal on Pärnamäe kalmistul täpselt sama pilt. Ja ma ei pea silmas kalmistut läbival Äigrumäe teel liiklemist ja parkimist. Metsakalmistul ja maakalmistul saavad inimesed kuidagi ikka ilma autota küünla kalmule viidud.

Please wait...
Postitas:
pritnispeeers

Mina olen alati seal autoga käinud. Üle selle ala on mul 6 kohta, kuhu mul asja on. Kaasas on mul rehad ja paar ülisuurt ämbrit, kaabitsad sambla jaoks, vahel ka oksalõikurid ning mingi länik ka muu prügi jaoks, lisaks küünlad või tarvikud(näiteks katkiläinud latern, mida mees kodus klaasib ja parandab). Peale enda ja tütre(taevas olgu tänatud, et tema käedki persest välja ei kasva)on mul tihti autos kas ema, ämm või naabrinaine. Ei hakka ma nende tervislikust seisundist võõrastele pajatama, pole kellegi asi. Eile, 25 varahommikul, oli mul kaasas hoopis beebi, neljakuune. Tõstsin autost välja, magas vankris kui nui. Minu jaoks on surnuaias käimine tihe töö, mitte kohale uimlemine ja nõndasamuti minema lendlemine.
Ma saan aru, et väga paljudel on see jalutuskäik küünlaga nagu püha protsessioon, keegi hea on eelnevalt juba platsi korrastanud, jääb üle kohale timbata ja tuli läita. Aga minul seda õnne pole. Ja kasimata haua peale mina küünlaid ei jäta.
Paarutamisest pole juttugi, seal’isaagi paarutada, peldiku juures on päris kena muhklik tee, pealeselle kurvid. Kui tahetakse halvasti öelda, siis muidugi – paarutatakse. ; P
Tänu autodele on seal üldse seisukord suht hea. Kõik sõitjad, keda mina olen näinud, on väga aeglaselt liikujad. On tunda, et nad aduvad, k u s nad on.
Ühele vanapaarile olen Uulus talveajal enne hämardumist täkku andnud. Eitea jah, mida nad lollakad sinna a u t o g a ronisid. Ei osanud siis jala minna või. : )))
Mõni äkki selle peale ka pahandab, et Toris selle ausamba taha sõidetakse? Kindlasti.
Ja, miks te nühite oma autojoruga sääl Audrus kohe püha surnuaiavalli kõrval, jätke oma masinapark sinna kiriku juurde parkimisplatsile ja tulge jala, olge inimesed! Notõesti.
Ja Häädemeestele pole ka vaja pressida kohe selle puidust putka kõrvale, jätke aga autod suure tee äärde, kus see Häädemeeste Vesi või asi asub.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jah, mina nt ei suuda kõndida 50 meetritki, seepärast viiakse mind autoga hauale võimalikult lähedale. Mingist paarutamisest pole juttugi, tasa ja ettevaatlikult sõidetakse. Ratastooli ega käimisraami ei ole – teatud põhjustel. Küünalt ise ei pane, selle panevad teised, jällegi mingist lennutamisest pole juttugi.

Miks sa siis üldse surnuaiale lähed, kui sa ise küünaltki panna ei suuda? Haua nägemiseks pole vaja ju autoga “treppi” sõita, vaid need, kes seal käivad, saavad sulle pilte saata.
Või siis kasutad surnuaeda sisenemisel ratastooli.

Üldiselt saan teemaalgataja pahameelest aru küll – käisin esmaspäeva pärastlõunal Karjaküla surnuaial ja ka seal oli üsna mitu korda vaja auto eest kõrvale astuda. Kusjuures ämbrid-rehad-labidad on sealses kuuris olemas ja vabalt kasutatavad, nii et pole vaja ka neid autoga hauast-hauani sõidutada.

Ma saan aru, et põhjused on erinevad – kõrge vanus, vilets liikumine jms, aga siiski on mulle juba lapsepõlvest jäänud meelde teadmine, et surnuaias liigutakse jalgsi ja sisse sõidutatakse ainult need, kes sinna jäävad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Vat mina ei olegi juba mitu aastat seepärast surnuaial käinud, et need mõnedsajad meetrid edasi-tagasi kõndida on tõeline piin. Esmapilgul peale vaadates ei saaks te mitte midagi aru, nii et surnuks nokkimiseks leiaksite põhjust küllaga.
Olete rahul?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Miks sa siis üldse surnuaiale lähed, kui sa ise küünaltki panna ei suuda? Haua nägemiseks pole vaja ju autoga “treppi” sõita, vaid need, kes seal käivad, saavad sulle pilte saata.
Või siis kasutad surnuaeda sisenemisel ratastooli.

Kas tõesti võib nii rumalasti küsida? Pilt pole ju see. Kui ma tahan oma kalli vanaema haua juurde minna, seal natuke istuda, kes saab mind keelata? Kui mu sugulased on nii lahked, et mulle seda võimaldavad, siis ei tule sina ütlema, et ma seda ei tohi.
Ja sina ei määra, miks või millal, kus või kuidas ma ratastooli kasutan, eksole. Sa ei teagi, miks ma seda ei kasuta, ja ma ei hakka siin ka selgitama. Pealegi ei ole ka seal kitsastel teedel ratastooliga võimalik manööverdada – esiteks on maapind pehme ja vahekäigud kitsad.
Annaks jumal, et sa ise kunagi minusarnases olukorras ei peaks olema, aga veidi inimlikum võiksid sa siiski olla ja aru saada, et on erandeid.
Laiskusest või mugavusest haua juurde sõitmist ei pea ka mina õigeks.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Enamasti autoga. Kõndida pikalt ja
parkimiskohti ka napib.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Enamasti autoga. Kõndida pikalt ja

parkimiskohti ka napib.

Hea, et haudade vahel parkimiskohti piisavalt on!

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Ja sina ei määra, miks või millal, kus või kuidas ma ratastooli kasutan, eksole. Sa ei teagi, miks ma seda ei kasuta, ja ma ei hakka siin ka selgitama. Pealegi ei ole ka seal kitsastel teedel ratastooliga võimalik manööverdada – esiteks on maapind pehme ja vahekäigud kitsad.

Mina loomulikult ei määra sinu ratastooli kasutamist/mittekasutamist, aga kuna ise kirjutad, et maapind on pehme ja vahekäigud kitsad, siis seda enam ei ole vaja surnuaias autoga sõita.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Vot ei olnud üheksi autos vanureid näha, suurem osa dziibid ja puhta keskealised paarid sees. Isegi mitte mingid rullnokad, kes ei teeks vahet, mis sobib ja mis mitte.

Keskealised ossid. Neid on kõikjal.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina loomulikult ei määra sinu ratastooli kasutamist/mittekasutamist, aga kuna ise kirjutad, et maapind on pehme ja vahekäigud kitsad, siis seda enam ei ole vaja surnuaias autoga sõita.

Sa ei saa aru. Surnuaias on erineva laiusega teed. Kui sinu lähedaste haud asub nende laiemate ja kõvemate ääres, siis on lihtne, aga minu oma on sellise kitsa vahetee peal, kuhu auto ei mahu mitte mingi valemiga. Autorattad on laiad ja teekattesse sisse ei vaju, ja auto jäetaksegi selle laiema tee peale. Aga ratastooli rattad on kitsad ja ei suuda seal vahel manööverdada, sest lihtviisiliselt ei ole toetuspinda. See tähendab, et need mõned kümned meetrid tuleb ikkagi komberdada.
Kui nüüd kohe üldse mitte ei saaks, siis polegi midagi teha ja jääkski minemata, aga see kord aastas ma ikka punnin minna ja seni veel niipalju ikka saan. Ükskord olid küll aga väravad lukus ja parkla ka oli täis ja me parkisime auto ikka mitmesaja meetri taha. Siis ma ei hakanudki üldse midagi üritama ja jäingi autosse. Kahju oli küll, aga midagi polnud teha.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina olen alati seal autoga käinud. Üle selle ala on mul 6 kohta, kuhu mul asja on. Kaasas on mul rehad ja paar ülisuurt ämbrit, kaabitsad sambla jaoks, vahel ka oksalõikurid ning mingi länik ka muu prügi jaoks, lisaks küünlad või tarvikud(näiteks katkiläinud latern, mida mees kodus klaasib ja parandab). Peale enda ja tütre(taevas olgu tänatud, et tema käedki persest välja ei kasva)on mul tihti autos kas ema, ämm või naabrinaine. Ei hakka ma nende tervislikust seisundist võõrastele pajatama, pole kellegi asi. Eile, 25 varahommikul, oli mul kaasas hoopis beebi, neljakuune. Tõstsin autost välja, magas vankris kui nui. Minu jaoks on surnuaias käimine tihe töö, mitte kohale uimlemine ja nõndasamuti minema lendlemine.

Jumal küll, sul on paar tööriista ja ämbrit (mille saab kõik ilusti üksteise sisse panna), lisaks LAPSEVANKER, mille abil asju kärutada, ja sa pead IKKA autoga haudade vahel paarutama?? Kellel teil siin käed persest välja EI kasva, kui ei suuda paari reha ja ämbritki kanda?? Sa tõesti paistad mõtlevat, et oled ainus, kes haudu korrastamas käib. Või käisid ühe korra ja tunned end nüüd maailmanabana, et sellise saavutusega hakkama said.

Ainus kord, kui ma lasin autol hauale võimalikult lähedale sõita, oli tookord, kui sinna betoonist vaase tõin. Aga see on eksole üks kord kogu ajaloo jooksul.

Lisan: ja see magav beebi – kuidas tema ühelt haualt teisele sai? Tõstsid kogu aeg autost välja ja sisse tagasi, koos vankriga või ilma?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina sõitsin ka platsi äärde, küll aga vaikselt ja ei paarutanud. Ma tegin seda Tartus Raadi kalmistul, seal on üsna lai tee, et minu vaikselt kulgemine seal kedagi ei sega. Mul nimelt oli autos 97-aastane vana-vanaema, kelle jaoks on jõuludel surnuaias käimine vaat olulisemgi kui kirikuskäik. Ja tema seda maad tõesti parklast platsini käia ei jõua, siiani õnneks pole keegi õiendama kukkunud.

Kui teda ei ole peal, siis pargime loomulikult parklasse ja käime selle maa jala.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Üle selle ala on mul 6 kohta, kuhu mul asja on. Kaasas on mul rehad ja paar ülisuurt ämbrit, kaabitsad sambla jaoks, vahel ka oksalõikurid ning mingi länik ka muu prügi jaoks, lisaks küünlad või tarvikud(näiteks katkiläinud latern

Üle Eesti on väga palju surnuaedasid, kuhu autoga ei minda. Ja miks sa arvad, et kõigil teistel jagsikäivatel inimestel ei ole vaja kõike seda kaasa võtta ja tagasi autosse viia?
Minul on Viljandi surnuaial vaja käia 4 lähedase haudadel. Minuga koos tulevad minu lapsed, kes ka saavad aidata midagi ju tuua-viia – ühe rehaga saame hakkama, igasugu kaabitsad saab ämbrisse panna. Kahte ämbrit pole vaja, ühest täiesti piisab. Prügi saab panna tavalisse poekilekotti ja pärast ära visata. Ma ei saa aru, mida sa sinna niiväga palju tarid, et lausa autoga vaja hauaplatsi äärde sõita. Tõesti saan hauakivi viimisest aru, aga nagu juba ütlesin, siis näiteks Viljandi surnuaias minu lähedaste haudade juurde autoga ei saa, isegi kui tahaks. Võimalik, et see Uulu surnuaed on siis 10km pikk ja lai, et seal haudade vahel jalgi käia ei suudeta…

Please wait...
Postitas:
Kägu

Rääkide mis tahate – ainsad põhjused autoga otse haua äärde sõita ongi kas nii sügav liikumispuue, mille puhul ka ratastool ei ole abiks või siis tõesti raskete asjade transport. Tegelikult on kõnealusel kalmistul lausa liiklusmärk väljas, mis annab loa autoga territooriumile siseneda vaid valdaja loal, olgu siis autos ükskõik mittu hädist sugulast ja titekäru. Vot neil erandkordadel see luba siis taotleda tulekski. Valdaja tegemata töö on ilmselgelt tõesti see, et suured väravad sama märgi kõrval kõigile 24/7 kustuvalt avatud on. Ju siis märgist ei piisa, inimestele on ikka taba on vaja.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Meie läksime ükskord taksoga ja palusime parklasse jääda ootama, mõtles et paneme jooksu ja sõitis järele. See oli nii piinlik kuna oli tegemist urnimatusega. Oli veel tellitud takso ja ette teatatud et peab ootama.Tegu oli Pärnamäe kalmistuga seal uues tagumises osas.

Please wait...
Postitas:
Kägu

olgu siis autos ükskõik mittu hädist sugulast ja titekäru.

Titekäru on ju pigem just põhjus, miks ei ole vaja haua kõrvale sõita, samamoodi nagu vanainimesele kaasavõetud ratastool. Vaat’ kui seda titekäru ei oleks, et peaks last turvahällis kaenlas tassima, oleks see palju rohkem ettekääne (aga tegelikult siiski vanemate ettemõtlemise puudumine).

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tegelikult on kõnealusel kalmistul lausa liiklusmärk väljas, mis annab loa autoga territooriumile siseneda vaid valdaja loal, olgu siis autos ükskõik mittu hädist sugulast ja titekäru.

Sellisel juhul on siinsed vastused sama pädevad, kui “Varastasin toitu, kuna pole raha.” Väärteoga on tegu mõlemal juhul.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jah, mina nt ei suuda kõndida 50 meetritki, seepärast viiakse mind autoga hauale võimalikult lähedale. Mingist paarutamisest pole juttugi, tasa ja ettevaatlikult sõidetakse. Ratastooli ega käimisraami ei ole – teatud põhjustel. Küünalt ise ei pane, selle panevad teised, jällegi mingist lennutamisest pole juttugi. Näe ikka natuke oma ninaotsast kaugemale.

P.S. Ei asu küll Pärnus.

Kas liikumispuue teeb kurjaks?
Surnuaias liigub palju vanu kehva käimisega inimesi. Lausa kuritegu on nende vahel autoga sõita, olgu sinu põhjus selleks milline tahes.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Haudade vahel sõitmist mõistan vaid sellisel juhul kui tõesti on liikumisega suured probleemid. Muudel juhtudel on tegemist austuse ning elementaarsete kommete puudumisega.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Siin vastuseid lugedes tundub ju see hiljutine äriidee saata ühe firmaga hauale küünal täitsa hea mõttena. Siis ei tohiks ju kellelgi mingeid probleeme olla, et ei jõua hauani käia või et keegi sõidab surnuaial autoga ringi. Millegipärast aga suhtuti sellesse äriideesse ka kehvasti. Nokk kinni, saba lahti…

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 72 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Autoga hauale