Esileht Ajaviite- ja muud jutud Autoga hauale

Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 72 )

Teema: Autoga hauale

Postitas:
Kägu

Aga no mis kuradi vägi ajab autoga mööda kalmistut ringi paarutama? Kas tõesti on inimesed nii väetid, et ei suuda kõndida mõnisada meetrit parklast hauani?

Ilmselt mõni uusrikka laps, keda autoga koolitreppi veeti. Nüüd siis näitab see laps sedaviisi austust otse vanemate hauaveerele paarutades.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jah, mina nt ei suuda kõndida 50 meetritki, seepärast viiakse mind autoga hauale võimalikult lähedale. Mingist paarutamisest pole juttugi, tasa ja ettevaatlikult sõidetakse. Ratastooli ega käimisraami ei ole – teatud põhjustel. Küünalt ise ei pane, selle panevad teised, jällegi mingist lennutamisest pole juttugi. Näe ikka natuke oma ninaotsast kaugemale.

P.S. Ei asu küll Pärnus.

Kas liikumispuue teeb kurjaks?

Surnuaias liigub palju vanu kehva käimisega inimesi. Lausa kuritegu on nende vahel autoga sõita, olgu sinu põhjus selleks milline tahes.

Ei tee kurjaks ja ma ei olnudki kuri, lihtsalt juhtisin teemaalgataja tähelepanu faktile, et asjad pole alati sellised, nagu talle paistavad. ja et nad talle ebaadekvaatsed paistavad, sellest me saime juba aru. seda esiteks, teiseks, tehke endale selgeks, mida tähendab sõna “paarutama”.
kas meie väikelapse kiirusel veniv auto tõesti “paarutas”, et “hordidena” kalmistuteedel liikuvate vanainimeste elu ohus oli? no mõtle ikka ka natuke, mis sa räägid. tähendab – liikumispuue liikumispuudeks, sa kohe lambist pead mu autojuhti liiklusreegleid, ohutust ja kõike muud eiravaks huligaaniks ja potentsiaalseks mõrtsukaks? No ütle veel midagi, lausa ulmeks kisub juba kätte ära!
(kuri ikka veel ei ole, lihtsalt sügavalt jahmunud selliste vägivaldsete ja täiesti jaburate tuletiste peale).
10 km kägu – kui sa ei suuda käia 50 m, siis pole vahet, kas kalmistu on 100 või 1000 või 10 000 m pikk.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Eestlastel ongi igasugused traditsioonid ja head kombed kadumas.

Tulin väiksesse kodulinna jõule pidama. Õhtuti käin linnas jalutamas ja keset jõuluaega käib sihuke paugutamine ja raketindus. Vaiksest ja rahulikust jõuluajast ei teata midagi.

No kalmistul on ümber ala küünalde jääke lademes. Prügikast on lollidele.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Minu teada enamus kalmistutel ei saa autoga sõita, suur värav on kinni. Seal peavad inimesed ikkagi autota hakkama saama ja ilmselgelt saavadki. Aga eks see eeskuju ole nakkav – näe 1 ja teine sõidab, küllap siis võin minagi.
Pean küll tunnistama, et hingedepäeval sain ise samasuguse pahateoga hakkama. Õhtul hilja koos lastega jõudsime, vihma kallas. Oleme sellel konkreetsel, suhteliselt värskel haual vaid päevasel ajal käinud ja kuidagi ei leidnud üles. Lõpuks läks mees tõigi auto ja tuli võttis meid peale ja otsisime autoga. Paha tunne siiani ja enam nii ei tee.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu pere ka Uulu kalmistul.
Vanaema poleks sellist laiskust kungi ette kujutanud, et inimesed ei suuda enam isegi pisikest maad jala käia. Minu vanaema käis iga päev pärapõrgust oma lapse haual ja seda liinibussiga (Umbes 40 km ja 3-4 h edasi tagasi. Ootas iga ilmaga kalmistul bussi ja seal mingit putkat polnud ja nii aastaid). Selliseks retkeks on tänapäeval valmis 1% eestlastest.

Minu Uulu kalmistu vanaema rääkis alati, et surnuaias peab olema vaikus, räägitakse tasase häälega, midagi sealt kaasa ei võeta ning ratastega ei sõideta. Ta jättis mainimata, et ka autodega sinna ei minda- ta pole sellise kultuurituse peale isegi mitte tulnud. Surnuid ja surma kardeti ja austati.

Veel 20a. ei olnud nii palju invaliide kui neid nüüd on. Ise me kaotame oma kultuuri- teisi uske pole vaja sisse tuuagi. Pole kaugel aeg kus lapsed haudadel ringi jooksevad…

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Kiru aga…

Käisin ka autoga haua veerel. Kuradima pime oli kella 8 ajal, kui just põlevad küünlad välja arvata. Parkimiskohti nadilt ja haud surnuaia sügavuses, kuhu nt tänavavalgustus ei paista ja ega oska hästi niisamagi minna, kui hauasilte ei loe (Metsakalmistu)
Ja kuna vanarahvas ütleb ikka, et karta tuleb elavaid, mitte surnuid, siis igati asjalik on vaikselt sinna hauale masinaga tiksuda sellisel “öisel” ajal. Mul oli eakas ema (ja isa) ka kaasas, kes juhendas ja tema väga pelgab sellist pimeduses kondamist aga no mis sa teed, kui kliima on selline, et valget aega minimaalselt või üldse mitte ….

Ei seganud mina kedagi ega keegi mind. Ühtegi hingelist me küll ei kohanud, kuigi parkla ja kabeli ümbrus oli autosid täis. Ei tea, kas kõik pimesi liiguvad aga ise oleks küll jalad murda võinud, sest juba autoga oli sõit nagu küntud põllul.

Isiklikult mina ei vaata viltu, kui keegi surnuaias masinaga liigub. Pimedal ajal eriti. Suvel mulle väga meeldib just jalutada ja ümbrust nautida, vot pole veel õnnestunud rallivaid või ebasündsalt kihutavaid masinaid kohanud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kiru aga…

Käisin ka autoga haua veerel. Kuradima pime oli kella 8 ajal, kui just põlevad küünlad välja arvata. Parkimiskohti nadilt ja haud surnuaia sügavuses, kuhu nt tänavavalgustus ei paista ja ega oska hästi niisamagi minna, kui hauasilte ei loe (Metsakalmistu)

Ja kuna vanarahvas ütleb ikka, et karta tuleb elavaid, mitte surnuid, siis igati asjalik on vaikselt sinna hauale masinaga tiksuda sellisel “öisel” ajal. Mul oli eakas ema (ja isa) ka kaasas, kes juhendas ja tema väga pelgab sellist pimeduses kondamist aga no mis sa teed, kui kliima on selline, et valget aega minimaalselt või üldse mitte ….

Ei seganud mina kedagi ega keegi mind. Ühtegi hingelist me küll ei kohanud, kuigi parkla ja kabeli ümbrus oli autosid täis. Ei tea, kas kõik pimesi liiguvad aga ise oleks küll jalad murda võinud, sest juba autoga oli sõit nagu küntud põllul.

Isiklikult mina ei vaata viltu, kui keegi surnuaias masinaga liigub. Pimedal ajal eriti. Suvel mulle väga meeldib just jalutada ja ümbrust nautida, vot pole veel õnnestunud rallivaid või ebasündsalt kihutavaid masinaid kohanud.

Nii lugedes võiks ju nagu arugi saada, aga.. kui nüüd ei oleks see värav nii lahti olnud, et autoga sisse said sõita? Kuidas siis oleks olukorra lahendanud? Kas oleks käik käimata jäänud või tulnuks päevane aeg valida? Kas sinu jaoks oleks täiesti võimatu leida see aeg koos eakate vanematega mõnel nädalavahetusel, et vanemad seda kalmu ka näeksid, millel käite? Seda ma just öelda tahangi, et autoga sõidetakse kalmu juurde peamiselt ühel põhjusel ja see on mugavus. On aga asju, mida mugavusest ei lihtsalt ei tehta! Vähemalt ei peaks tegema.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Mis on kalmul käimise mõte? Pelgalt platsi koristamine ja küünla panek? Nüüd on siis ka surnuaiad muutunud kiirkettideks, kust lihtsalt hooga läbi vuhiseda.
Vanainimesed, kes tahavad surnuaiast öösel pimedas autoga läbi sõita kalmukivi vaatama? Ärge ajage naerma.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mis on kalmul käimise mõte? Pelgalt platsi koristamine ja küünla panek? Nüüd on siis ka surnuaiad muutunud kiirkettideks, kust lihtsalt hooga läbi vuhiseda.

Vanainimesed, kes tahavad surnuaiast öösel pimedas autoga läbi sõita kalmukivi vaatama? Ärge ajage naerma.

Väga hästi öeldud- kalmistu on elukiirketi üks osa- ei pühalikkust ega reegleid. Peaasi, et mugav oleks ja see tüütu tegevus minu elust liiga suurt tükki ei võta.

Kalmistu võiks ikka olla see koht kus võetakse aega mõtisklemiseks ning seda saabki teha vaid jalutades mitte autoga ringi tiirutades. Samas elamegi ajal kus miski pole püha ja mõeldakse vaid enda heaolule.

Kalmistu kombed

Please wait...
Postitas:
Kägu

võib küll olla, et noorem põlvkond mõtleb vähem reeglitest ja panebki vanaema autosse ja viib hauale. vanaema pole saanud liikumisraskuse tõttu aastaid haual käia. ja mõtleb et mis selle ratastooliga või rulaatoriga seal mässata. teed porised, ratastooliga on raske liikuda/lükata. niimoodi oleks see põhjus isegi üllas.
aga kui niisama autoga hauale sõita, oma saapaid hoides pori eest, siis see küll pole kena. pole ka lubatud. vähemalt meie surnuaias on lubatud autoga kalmistule sõita vaid hooldustöödeks(oli mingi teine sõnastus vist. nt liiva vedamiseks hauale)

Please wait...
Postitas:
Kägu

Käisin ka autoga haua veerel. Kuradima pime oli kella 8 ajal, kui just põlevad küünlad välja arvata.

On olemas selline leiutis nagu taskulamp.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jah mõeldakse väga piiratult. Ma pean jõudma OMA platsini ja kasvõi traktoriga üle teiste haudade. Ma pean oma platsi korda saama ja sokutan rämpsu lihtsalt veits eemale.

Autoga rallides sunnid jalakäijad seal hüppama kuhugi lompi või teiste haudadele. Räägite oma vanainimesest, kes on vaja hauale viia, aga teised kepiga vanainimesed tee peal sunnite kepi või karguga auto eest äärde kobima, kus on ebamugavam kõndida.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Autoga ei läheks juba seetõttu, et see toob hauarahu rikkujale autole needuse ja ebaõnne peale. Julgete selle autoga pärast liiklusesse minna?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Käisin ka autoga haua veerel. Kuradima pime oli kella 8 ajal, kui just põlevad küünlad välja arvata.

just.
ja tänapäeval on see kaval vidin ilmselt ka igas telefonis olemas. 😉

samas, kui haual käikasegi ainult jõulu ajal pimedas, siis võib tõesti olla, et eksitakse surnuaeda ära ja kardetakse tonte ka veel.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kiru aga…

No ma ei tea – mu vanavanemad on maetud Metsakalmistu tagumisse ossa, “peatänavast” kõrvaltänavasse, ja sealt veel haudade vahelt omajagu minna. Mitte kunagi pole selle pealegi tulnud, et autoga – ei ise ega mu vanemad (isa 85 ja liigub väga kehvasti). Õnneks tagumine värav on kinni ka.
Hingedepäeval saime käidud pilkases pimeduses, taskulamp oli õnneks olemas. Need teed ei ole kindlasti mõeldud autodele – kitsad, käänulised. Ja kuhu sinu arvates peab minema jalakäija su auto eest – hüppama porisse või võõrale hauale??

Pakun, et 10% autoga on liikumispuudega, 90% mingi muu puudega.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Invalubadega on autod ikka pääsenud surnuaiale ja ehk oligi neid liikumispuudega lähedasi toodud jõuluajal haudadele- minu mehe ema päris ausalt ja tõesti ei suudagi kahe karguga 100m kõndida, minu kadunud vanaema samuti, neil on aastaid juba kalmistu sissesõiduload olemas.

Kas Tallinna kalmistutel saab ka ilma loata vist autoga sisse? Pärnamäe on ju nt nii suur. Jah, eks loomulikult on neid autoga kalmistule trügijaid tänapäeval rohkem ka, nagu igale poole peab treppi ja autoga drive-in saama…

Please wait...
Postitas:
Kägu

Paarutamisest pole juttugi, seal’isaagi paarutada, peldiku juures on päris kena muhklik tee, pealeselle kurvid.

Muhklik tee ongi sellepärast, et sõidetakse autodega kohas, kus tee ei ole selleks sobilik. Nii rikutakse ka jalakäijate jaoks see tee ära.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Uskumatu, et ongi selliseid, kes peavad autoga surnuaias sõitmist õigeks. Ka mina viin vahest mitu korvi kraami kohale, aga saan suurepäraselt hakkama ilma, et peaksin oma vanaema hauaplatsini autoga sõitma (vanaema keeraks vist hauas ringi). Vanaema käis kõrge vanuseni surnuaias, sidus musta rätiku pähe ja vend siis talutas ta kohale, istus seal pingil ning vaatas, kuidas noored toimetasid.

Please wait...
Postitas:
Kägu

kas meie väikelapse kiirusel veniv auto tõesti “paarutas”, et “hordidena” kalmistuteedel liikuvate vanainimeste elu ohus oli?

Aga vastav luba sissesõiduks territooriumi valdajalt oli sul ju muidugi olemas?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Tallinnas Liiva kalmistul käisin 24nda õhtul. Seal on kohati nagu linnatänav. Küll on ikka palju neid liikumisvõimetuid, keda peab autodega haudadele vedama.
Kalmistu on olnud koht, kuhu tulla mõtlikult, rahulikult, vaikselt, aega võttes.
Pimedas kasuta taskulampi. Ei ole vaja pimestada poolt kalmistut ära oma autotuledega.

Please wait...
Postitas:
Kägu

kas meie väikelapse kiirusel veniv auto tõesti “paarutas”, et “hordidena” kalmistuteedel liikuvate vanainimeste elu ohus oli?

Aga vastav luba sissesõiduks territooriumi valdajalt oli sul ju muidugi olemas?

Jube hea on siin minu kallal kräunuda, aga kas sa seal kohapeal neid mugavussõitjaid ka manitsed? Vean kihla, et selleks sul julgust ei ole.
Minu kogemus ütleb muide, et need kõige suuremad õigluse, võrdsuse ja joonepealt taga ajamise nõudjad on ise esimesed, kes valjuhäälselt omale privileege ja erikohtlemist ja punast vaipa nõuavad, kui nendega peaks midagi juhtuma, et nad ka servapidi sinna erandite alla hakkavad käima.
Nii et õiendage-õiendage invaliidi kallal, küllap saate oma karma ka kätte, ja kiiremini, kui arvatagi oskate.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jah, mina nt ei suuda kõndida 50 meetritki, seepärast viiakse mind autoga hauale võimalikult lähedale. Mingist paarutamisest pole juttugi, tasa ja ettevaatlikult sõidetakse. Ratastooli ega käimisraami ei ole – teatud põhjustel. Küünalt ise ei pane, selle panevad teised, jällegi mingist lennutamisest pole juttugi. Näe ikka natuke oma ninaotsast kaugemale.

P.S. Ei asu küll Pärnus.

Vabandust, aga miks sa siis sinna üldse lähed? Leinata ja küünalt süüdata saab ka kodus.

Mis on see põhimõtteline põhjus, et abivahebdeid ei soeta?

Autoga surnuaial sõitmiseks pole mingit õigustust. Mina isiklikult jalutaks rahulikult ja eest ära ei tuleks. Selja taga piiksutajalt läheksin küsima, kas talle üldse midagi elus püha on.
Olen seda meelt, et ka invaliidile kehtivad samad moraali- ja eetikanormid. Ei ole te kuidagi paremad teistest ja teised leinajad/omaksed pole teie kibestumuses süüdi.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Mina olen alati seal autoga käinud. Üle selle ala on mul 6 kohta, kuhu mul asja on. Kaasas on mul rehad ja paar ülisuurt ämbrit, kaabitsad sambla jaoks, vahel ka oksalõikurid ning mingi länik ka muu prügi jaoks, lisaks küünlad või tarvikud(näiteks katkiläinud latern, mida mees kodus klaasib ja parandab). Peale enda ja tütre(taevas olgu tänatud, et tema käedki persest välja ei kasva)on mul tihti autos kas ema, ämm või naabrinaine. Ei hakka ma nende tervislikust seisundist võõrastele pajatama, pole kellegi asi. Eile, 25 varahommikul, oli mul kaasas hoopis beebi, neljakuune. Tõstsin autost välja, magas vankris kui nui. Minu jaoks on surnuaias käimine tihe töö, mitte kohale uimlemine ja nõndasamuti minema lendlemine.

Ma saan aru, et väga paljudel on see jalutuskäik küünlaga nagu püha protsessioon, keegi hea on eelnevalt juba platsi korrastanud, jääb üle kohale timbata ja tuli läita. Aga minul seda õnne pole. Ja kasimata haua peale mina küünlaid ei jäta.

Paarutamisest pole juttugi, seal’isaagi paarutada, peldiku juures on päris kena muhklik tee, pealeselle kurvid. Kui tahetakse halvasti öelda, siis muidugi – paarutatakse. ; P

Tänu autodele on seal üldse seisukord suht hea. Kõik sõitjad, keda mina olen näinud, on väga aeglaselt liikujad. On tunda, et nad aduvad, k u s nad on.

Ühele vanapaarile olen Uulus talveajal enne hämardumist täkku andnud. Eitea jah, mida nad lollakad sinna a u t o g a ronisid. Ei osanud siis jala minna või. : )))

Mõni äkki selle peale ka pahandab, et Toris selle ausamba taha sõidetakse? Kindlasti.

Ja, miks te nühite oma autojoruga sääl Audrus kohe püha surnuaiavalli kõrval, jätke oma masinapark sinna kiriku juurde parkimisplatsile ja tulge jala, olge inimesed! Notõesti.

Ja Häädemeestele pole ka vaja pressida kohe selle puidust putka kõrvale, jätke aga autod suure tee äärde, kus see Häädemeeste Vesi või asi asub.

Kurat, tee oma platsid korda, kata liiva või keramsiidiga, mõni igihaljas põõsas, kivi ja pink – kõik. Mida imet sa iga kord oma lüpsikute ja niidukitega möllad? Sammal ei kasva kuu ajaga tagasi, oksi ei pea iga nädal lõikama. Kui sa korra sellise killavooriga läksid, ei tähenda see seda, et TEGELIKULT on sul neid plänne iga kord vaja. Kui sa pole invaliid, siis tütrega kahekesi ei jaksa reha kanda ja mõned platsid läbi kõndida? Lihtsalt loll vabandus ja kommentaari lõpus ka absoluutselt asjasse mittepuutuv hüsteeria.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jeerum, see ju maksab! Aga autoga sõidab tõenäoliselt mees – siis see ju nagu ei maksa 😁

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jube hea on siin minu kallal kräunuda, aga kas sa seal kohapeal neid mugavussõitjaid ka manitsed? Vean kihla, et selleks sul julgust ei ole.
Minu kogemus ütleb muide, et need kõige suuremad õigluse, võrdsuse ja joonepealt taga ajamise nõudjad on ise esimesed, kes valjuhäälselt omale privileege ja erikohtlemist ja punast vaipa nõuavad, kui nendega peaks midagi juhtuma, et nad ka servapidi sinna erandite alla hakkavad käima.
Nii et õiendage-õiendage invaliidi kallal, küllap saate oma karma ka kätte, ja kiiremini, kui arvatagi oskate.

Noh kui oleksid nüüd jälginud, siis mina ei ole teemaalgataja, vaid see, kes Viljandis surnuaial käis, kus autoliiklust ei ole ja loodetavasti kunagi ka ei tule. Nii et selleks ei hakka Uulu tulema, et sind ja teisi surnuaias autoliiklejaid korrale kutsuda. Punast vaipa pole mulle ka vaja panna – sain seal teedel niisama ka kõnnitud.
Kui oled invaliid, siis peaks olema ju eriti lihtne kohalikust omavalitsusest küsida see luba, mis võimaldab sul seaduskuulekalt sinna kalmistule sisse sõita. Milleks siis nii kohe ärrituda?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

küllap saate oma karma ka kätte

Ei saa, sest karma on indiakeelne väljend ja hommikumaa traditsioonid siin ei toimi. Miks sa ei oska kasutada kena eestikeelset sõna saatus?

Please wait...
Postitas:
Kägu

P.S. Ei asu küll Pärnus.

Vabandust, aga miks sa siis sinna üldse lähed? Leinata ja küünalt süüdata saab ka kodus.

Mis on see põhimõtteline põhjus, et abivahebdeid ei soeta?

Autoga surnuaial sõitmiseks pole mingit õigustust. Mina isiklikult jalutaks rahulikult ja eest ära ei tuleks. Selja taga piiksutajalt läheksin küsima, kas talle üldse midagi elus püha on.

Olen seda meelt, et ka invaliidile kehtivad samad moraali- ja eetikanormid. Ei ole te kuidagi paremad teistest ja teised leinajad/omaksed pole teie kibestumuses süüdi.

Mitte kedagi sel teel ei olnud, polnud ei kedagi eest ära ajada ega piiksutada ega midagi. Seisma jäädes pääsesid ka inimesed mööda. Aga mis sinagi sinna hauale siis ronid – leinata ja küünalt süüdata võid samahästi ka kodus. Istu kodus ja põleta oma küünalt seal, kui sulle kord paari aasta jooksul leinama toodud liikumisvõimetu invaliid kohe nii vastukarva on, et talle seadustega lajatada.
Paremad – mis mõttes paremad? Keegi ei räägi mingist paremusest, vaid vastupidi – viletsusest, mis ei lase omal jalal minna. Ma ei ole kibestunud, ma lihtsalt olen jätkuvalt hämmingus, et leidub nii südametuid inimesi nagu sina. Ära siin parem poe midagi eetika- ja moraalinormide ega mingisuguse pühaduse taha, sinu postitused näitavad, et sa ei teagi, mis need on. Kui sa ei austa teise inimese samasugust õigust leinata oma lähedase haual, siis ei austa sa tegelikult ka oma vanemaid ega mitte kedagi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Seisma jäädes pääsesid ka inimesed mööda.

Väga lahke teist!

Aga mis sinagi sinna hauale siis ronid – leinata ja küünalt süüdata võid samahästi ka kodus.

Istungi ja käin ka ja olen siiamaani sattunud kenade viisakate inimeste otsa, kes ei käi surnuaiarahu oma masinaga rikkumas. Seda, et kellelgi on veidi teistsugused privileegid, ei mõelnud tõesti.

Keegi ei räägi mingist paremusest, vaid vastupidi – viletsusest, mis ei lase omal jalal minna.

Sa ise pursid vastu, et saaksid ratastooliga vm ise liikuda.

Ma ei ole kibestunud, ma lihtsalt olen jätkuvalt hämmingus, et leidub nii südametuid inimesi nagu sina.

Mis otsast mina südametu olen? Sallin täielikult invaliide, aga miskipärast nemad ise on teiste suhtes sallimatud.

Kui sa ei austa teise inimese samasugust õigust leinata oma lähedase haual, siis ei austa sa tegelikult ka oma vanemaid ega mitte kedagi.

Loe uuesti – ma ei roni hauale autoga. Kui mina kipsis olin (loe: liikumisvõimetu), leinasin kodus. Kui jalg paranes, aga ma ennast väga kindlana ei tundnud, rentsisn ratastooli. 77-aastase ema ja 97-aastase vanaemaga käisin üleeile Tartus Pauluse surnuaial ja… jala. Vanaema on sisuliselt pime, teda peab talutama. Ma ei kujuta ette, et ta oleks kepiga vehkinud ja nõudnud autosõitu ning sõimanud teisi südametuteks.

Kui sul on kenasti luba võetud, et autoga siin-seal käia, siis ma ei näe probleemi. Siis ei saa aru ka sinu ärritusest.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Sa ei saa ikka aru. Kipsis jalg ei ole permanentne puue. Nägemispuue ei takista kõndimist, kui keegi toetab.
Sallimatud olete siin hoopis teie, mina ei ole nõudnud mingit õigust ega privileegi, vaid lihtsalt mu head sugulased on võimaldanud mul kord paari aasta jooksul hauda külastada. Kas invamärgist autole ei piisa? Ja loomulikult ma ärritun, kui siin kooris karjuma pannakse – kas mul ei ole õigust siis end kaitsta? Selmet neid mugavussõitjaid hurjutada, olete miskipärast kõik minu kraesse tulnud, nagu see üks-kaks korda oleks nüüd maailmatu kuritegu, ja siis räägite veel, kui sallivad te olete. Jah, kui invaliid istub kodus ja nina välja ei pista, ilma puudeta inimestel jalus ei tolgenda ja teie arvates surnuaial teisi külastajaid autoga laiali ei paaruta (on ikka väljend, jumala eest!), siis võib ta olla ja teie olete oh kui sallivad. Niipea, kui ta natuke üritab midagi teha, mida ta enne sai ja nüüd enam ei saa, muutute justkui kaarnateks ja raisakullideks, kes on valmis surnuks nokkima. Häbi võiks teil olla.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Milleks erutuda?

Minu poolest võib endiselt käia surnuaias nii masina, ratastooli, kui kondimootoriga.
Meie tuleme kaugelt (Rakverest), käime harva ja sõidame haua juurde autoga, kui mul vanemad kaasas. Suvel, kui on nende jaoks oluliste inimeste sünni ja surmaaastad, veedavad nad seal koristades ja kaunistades tunde, kuni mina linnas “paarutan”. Pärast võtan nad taas peale ja sõidame koju.

Eakatel on mingi oma “kiiks”, et just jõululaupäeval on vaja sinna hauale minna ja kuniks eluvaim sees, tuleb just nimelt kohale minna, mitte kodus küünalt põletada. Ja nii ma neid viingi arvestusega, et kukelauluga ei taha ise oma perega ärgata ja õhtuks võiks tagasi kodus olla. Kui päevavalgust jätkub paariks tunniks, tulebki leppida pimedusega aga küünaldesse uppunud kalmistu on tegelikult ilus…

Tagasi algusesse… ärge tühja erutuge! Nagu ma mainisin, kell 8 ei näinud ma surnuaias mitte ainumastki inimhinge minuga samas suunas liikumas (autol tuled peal), oli kottpime, ometi nö aia taga parkimiskohad olid täis. Ei seganud meie kedagi ega keegi meid.

Ja tõsi ta on, kontorisse saab oma auto nr teada anda ka läbi meilimajanduse. Kiire ja operatiivne. Ise tegime seda, kui viisime suvel hauale uut liiva, sest siis oli lausa haagis lisaks, millega surnuaias “paarutada”

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 72 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Autoga hauale