Esileht Kodunurk Biojäätmed korteris

Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 82 )

Teema: Biojäätmed korteris

Postitas:
Kägu

Tsitaat prügifirma kodulehelt:

“Kui koduses kompostris biolagunevad pakendid, sh munakarbid, pikapeale lagunevad siis tööstuslikus protsessis need üldjuhul sõelutakse välja. Miks?
Taolistele biotoodetele antakse normatiividega teatud komposteerumise ajad, näiteks 90 või 180 päeva. Samas tööstuslikult toodetakse kompost valmis 30 päevaga, mis tähendab, et need tooted ei jõua ära laguneda. On siiski olemas juba ka tehnoloogiad, mis võimaldavad biolagunevaid pakendeid tööstuslikult kompostida, ent need on siiski veel vähelevinud.”

Eestis seda vähelevinud kompostimisvarianti ei kasutata. Seega kõik, mis 30 päeva jooksul ei lagune, kuid on pandud biojäätmete konteinerisse, lõpetab nii ehk naa olmeprügina. Sh ka viimne kui üks kilekott, sõltumata selle bio-tasemest.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei kogugi. Mu korter pole mingi prügihoidla, et seal pidevalt mingeid haisvaid kotte hoida ja nende ümberkallamisele aega ja energiat raisata. Läheb üldprügisse. Eraldi sorteerin vaid pappi, paberit , klaasi ja kilet. Ei huvita.

Ja üks suur prügiämber haiseb vähem? Prügi on ikka sama palju ju

Muidugi haiseb vähem – kui kõik ühte panna, siis saab kiiremini täis ja viiakse kiiremini välja. Hunnik väikeseid marineerub sul seal.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tavaline prügiauto tühjendabki. Lihtsalt ta võtabki sel päeval vaid pappi peale.

No see masin reaalselt tõstis enne peale suure konteineri sisu ja seejärel tolle paberikonteineri sisu, kõik läks läbisegi. Mul oli sel ajal laps väike ja talle meeldis aknast vaadata, kuidas prügiauto käib, nägime seda oma silmaga.

Osa prügiautosid on vaheseintega. Kas kallas eri konteinerid erinevast kohast sisse? Kui ei, siis KOV oleks sellest infost kindlasti huvitatud ja saaks motiveerida prügifirmat lepingut täitma.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

https://ragnsells.ee/kuukiri/jaatmekaitluse-suurim-legend-voi-tegelikkus-sorteerida-pole-motet-nagunii-kallatakse-koik-kokku/

 

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kogun tavalisse suuremat sorti plastkarpi, algul kasutasin väikest ämbrit, aga karpi on mugavam otse koorida asju. Tavaliselt kaant peale ei pane, va. äädikakärbsehooajal. Kui ekstra välja viima minna ei viitsi, siis võtan hommikul koos kaanega kaasa, must kinnine tühi karp vedeleb siis õhtuni autos.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei kogugi. Mu korter pole mingi prügihoidla, et seal pidevalt mingeid haisvaid kotte hoida ja nende ümberkallamisele aega ja energiat raisata. Läheb üldprügisse. Eraldi sorteerin vaid pappi, paberit , klaasi ja kilet. Ei huvita.

Ja üks suur prügiämber haiseb vähem? Prügi on ikka sama palju ju

Muidugi haiseb vähem – kui kõik ühte panna, siis saab kiiremini täis ja viiakse kiiremini välja. Hunnik väikeseid marineerub sul seal.

Mina olen tegelikult vastupidist märganud, et kui bio on eraldi, siis ei haise midagi. Tavaprügis ei olegi enam midagi, mis üldse saaks haisema hakata ja ilma kaaneta bioprügi ka väga kiirelt haisema ei hakka.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mille sisse kogute korteris biojäätmeid?

Mul on köögis roostevabast terasest pangeke. Üks serv on sile, seega saab panna töötasapinnale kindlalt vastu seina, mis on meie meelest ideaalne. Saab osta internetist, aga ka…koertenäitustelt. Need on mõeldud koertele transpordil turvapuuri sisse võre külge kinnitamiseks, seepärast üks serv sile. Soovitan soojalt. Võib ka seina külge näiteks sepisnaelaga, kui köögi sisekujundus seda soosib, kinnitada. Selleks, et iga hetk sisse ei peaks vaatama.
Kord paaris päevas ikka õue võib tatsuda selle pangekesega. Meie tühjendame üle päeva umbes, tihti isegi harvem, sagedamini pole vaja.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kaas võib isenesest olla, aga mitte umbne, vaid aukudega.

Ei, see segab ikkagi kuivamist ja õhu ligipääsu. Mitte mingit kaant, siis ei lähe miski haisema ega mädanema.

Huvitaval kombel spetsiaalsed biojäätmete ämbrid on kaantega?

Need on kompostrid, kus jäätmed peavadki käärima hakkama ja lagunema.

Tore oleks, kui Tallinna linnavalitsus oleks kompostreid jaganud, paraku oli siiski tegemist biojäätmete ämbrikesega. https://pealinn.ee/2021/08/11/tallinn-hakkab-jaatmesorteerimiseks-tasuta-kaste-jagama/

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei kogugi. Mu korter pole mingi prügihoidla, et seal pidevalt mingeid haisvaid kotte hoida ja nende ümberkallamisele aega ja energiat raisata. Läheb üldprügisse. Eraldi sorteerin vaid pappi, paberit , klaasi ja kilet. Ei huvita.

Ja üks suur prügiämber haiseb vähem? Prügi on ikka sama palju ju

Muidugi haiseb vähem, tühjendan ju sagedasti. Ja ümber ei pea ka midagi kallama – sõlm peale ja valmis. Pealegi kuhu ma kõik need eri prügianumad korteris paigutama peaksin? Valamu alla mahub mul täpselt neli prügikasti: klaas, papp, kile ja üldprügi. Enama jaoks ruumi ei ole.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Muidugi haiseb vähem, tühjendan ju sagedasti.

Biojäätmete pangekest saad ju  tühjendada  sama sagedasti.

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tore oleks, kui Tallinna linnavalitsus oleks kompostreid jaganud, paraku oli siiski tegemist biojäätmete ämbrikesega. https://pealinn.ee/2021/08/11/tallinn-hakkab-jaatmesorteerimiseks-tasuta-kaste-jagama/

Kahjuks tõesti. Eks linnavalitsused ole ennegi imelikke otsuseid teinud ja mitte kõige paremaid hankeid sooritanud. Rattateid meenutades – ilmselt ei mõelmud nad üldse ega uurinud ka enne mitte midagi. Lihtsalt ostsid ära. Populism.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

kasutan Ikeast kunagi ostetud valget emailitud hästi tiheda kaanega tünnikest-ämbrit. Biolagunev kott sees, ca 4-5 päeva tagant viin välja.

Ei haise midagi, suuremad juurikakoorimised teen niikuinii ajalehe peal ja kompsuga siis ämbrisse. Vahel kott lekib, nii et lausa näppu seda ei võta kui välja viin.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meil on roostevabast terasest köögikausid. Sageli lähevad alla põhja nuusatud pabersalvrätid, munakarbi tükid vms imav kraam, sinna peale toidujäätmed jm kompostitav kraam ning oleneb kogusest kas iga päev või ülepäeviti viime ära. Kui on mustaks saanud, siis läheb nõudepesumasinasse ja teine samasugune kauss kapist asemele. Sageli aga see imav kraam allpool hoiab määrdumise ära ja kuna kaant ei ole, siis pigem asjad kuivavad sees ära ja läbi ei teki. Päris vedelikku sinna ka ei kalla, kui just pole plaani kohe õue viia ja kauss puhtaks pesta.

Kes ei viitsi iga päev/ülepäeviti õue viia, siis mõelge selle peale, et nii saab tervislikke samme, kuna sageli ju trepist käimine 🙂

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on väike ämber, kuhu paigutan kilekoti (kui on, siis boiolaguneva, kui pole, siis tavalise poe pisipuuviljakoti, esimese viskan kogu täiega bioprügisse, teise kallan tühjaks ja viskan kilekoti tavalisse prügikastio prügiruumis). Kartulikoored, banaani-õunakoored, tekib päris suurel hulgal seda sodi, hiljemalt teise päeva lõpuks on see ca 3-liitrine ämbrike täis ja vajab õueviimist, . Suvel veel tihedamini, kui ei taha äädikakärbsekolooniat kasvatama hakata (siis hoian isegi puuvilju külmkapis, et neid rojusid niipalju ei sigiks).

Eramajas on eluaeg olnud nn solgiämber (päris suure ämbri mõõtu, suur pere), mida viiakse kompostikasti, ei ole haisenud kunagi midagi, tihtipeale viime otse aianurka hunnikusse viskamiseks  väikse karbiga kohe tekkinud jäätmed, eriti suviti.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tavaline prügiauto tühjendabki. Lihtsalt ta võtabki sel päeval vaid pappi peale.

No see masin reaalselt tõstis enne peale suure konteineri sisu ja seejärel tolle paberikonteineri sisu, kõik läks läbisegi. Mul oli sel ajal laps väike ja talle meeldis aknast vaadata, kuidas prügiauto käib, nägime seda oma silmaga.

Kui papp on märg, siis kallataksegi kogu kupatus tavaprügi hulka. Kui konteiner saab täis, siis on mõttekam üleliigne papp kas pakendisse või kasvõi olmesse panna, siis ei lähe kõik raisku vähemalt.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

kasutan Ikeast kunagi ostetud valget emailitud hästi tiheda kaanega tünnikest-ämbrit. Biolagunev kott sees, ca 4-5 päeva tagant viin välja.

Ei haise midagi, suuremad juurikakoorimised teen niikuinii ajalehe peal ja kompsuga siis ämbrisse. Vahel kott lekib, nii et lausa näppu seda ei võta kui välja viin.

Sellest ju ongi teema

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuhu kassiliiv käib? Olme- või biojäätmetesse?

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuhu kassiliiv käib? Olme- või biojäätmetesse?

Kogu see jäätmete sorteerimise temaatika on nii keeruliseks aetud, et lausa müstika. Heeringafilee õlis, selline pehme pakk, nagu nad on. Mingi tädu seletas aastakest paar tagasi meedias, et õli, mis üle jääb, valad biojäätmetesse, siis pesed nõudepesuvahendi ja kuuma voolava veega (!) pakendi päris-päris puhtaks ja paned pakendikonteinerisse. Kohutav loodussääst, kas pole.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vahel kott lekib, nii et lausa näppu seda ei võta kui välja viin. Sellest ju ongi teema

Justkui ei ole, selles mõttes et mul pole midagi keerulist selles, et minna prügikasti juurde koos ämbriga. Toas olles on lahendus täiesti haisuvaba, aga jah ei riski sellega, et biokott kortermaja koridoris (meil veel vaibaga kaetud) laguneks.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuhu kassiliiv käib? Olme- või biojäätmetesse?

Kassiliiv on olmeprügi.

St olmeprügisse paned need asjad: kassiliiv, rasvane ja raskesti puhastatav pakend, mähkmed, hügieenisidemed, kosmeetika, küpsetuspaber, foolium, jahtunud tuhk, tolmuimeja tolmukott

ja

jäätmed, mille liigiti kogumine pole korraldatud.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Heeringafilee õlis, selline pehme pakk,

soovitan kõik määrdunud pakendid, mida ei saa kergesti puhtaks, olmeprügisse panna

st

õlised ja verised jne, hapukoore ja keefiri kilekotid ka

Igal juhul mõistlikum kui

a)raisata nõudepesuvahendit ja vett nende pesemiseks

või

b) reostada määrdunud pakendiga kogu puhaste pakendite hulk konteineris

Üldjuhul (rääkigu need tädid mida iganes) ei pea pakend olema puhtaks pestud vaid puhas=toidujääkideta st kui jogurti või salati topsist või karbist korralikult ära sööd, topsi lusikaga puhtaks kraabid või (kui nagunii nõusid pesed) ja tilga veega üle loputad, siis ok.

ei pea nõudepesuvahendi ja kuuma veega pesema ning loputama.

Mahlapakist valad viimase tilga välja, voldid kokku, kork peale ja pakendikonteinerisse.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vahel kott lekib, nii et lausa näppu seda ei võta kui välja viin. Sellest ju ongi teema

Justkui ei ole, selles mõttes et mul pole midagi keerulist selles, et minna prügikasti juurde koos ämbriga. Toas olles on lahendus täiesti haisuvaba, aga jah ei riski sellega, et biokott kortermaja koridoris (meil veel vaibaga kaetud) laguneks.

See bikott seal ämbri sees lihtsalt kaotab oma mõtte.
Samas on ka Ragn Sellsi biojäätmete konteineris selline kott. Huvitav, mis sellest kasu on?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma põhimõtteliselt ei tekita bioprügi. Praegu on vaid maasikaotsad.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei sorteeri, sest enamus kordadel on kortermaja prügimajas biojäätmete prügikast silmini täis ja seda haisvat ämbrit ma tuppa tagasi ei vii.
Imelik on see, et kui omad üle eesti erinevaid elamukinnistuid siis prügiettevõtted soovivad, et igas näiteks viiel aadressil tekitaksid prügi. Kui selgitan, et sellel kuul tekkis prügi mul teise maakonna kinnistul siis neid see ei huvita: tühisõit ja maksa. KOV teeb prügi riiginahked ka juba nii kavalalt, et kinnistuomanikuga eraldi lepingut ei sõlmitagi: tungitakse eravaldusesse ja otsitakse prügikasti laadne asi üles ja klõpsti arve.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei sorteeri, sest enamus kordadel on kortermaja prügimajas biojäätmete prügikast silmini täis ja seda haisvat ämbrit ma tuppa tagasi ei vii.

Imelik on see, et kui omad üle eesti erinevaid elamukinnistuid siis prügiettevõtted soovivad, et igas näiteks viiel aadressil tekitaksid prügi. Kui selgitan, et sellel kuul tekkis prügi mul teise maakonna kinnistul siis neid see ei huvita: tühisõit ja maksa. KOV teeb prügi riiginahked ka juba nii kavalalt, et kinnistuomanikuga eraldi lepingut ei sõlmitagi: tungitakse eravaldusesse ja otsitakse prügikasti laadne asi üles ja klõpsti arve.

BS.
Vaata üle lepingud ja sõitude tühistamised. Otseloomulikult ei pea ju prügifirma teadma, et kus ja millal prügi tekib – tühistada tuleb ENNE.

Kuidas saada jäätmeveost vabastust
Korraldatud jäätmeveo tingimused kehtestab kohalik omavalitsus ja neil on ka ainuõigus anda vabastusi. Vabastuse saamiseks pöörduge kohaliku omavalitsuse poole.
Vabastuse saamise eeldused: Üldjuhul on vabastuse saamiseks eelduseks, et kinnistu seisab tühjana, seal ei elata või ei tarvitata muul otstarbel. Sama kehtib ajutise vabastuse kohta näiteks suvilate puhul on võimalik taotleda perioodilisi vabastusi. Vabastuse saamiseks esitage kirjalik kohalikule omavalitsusele, valige ülevalt loetelust, leiate kohalikud kontaktid.

Kõige harvem peaks olema vist võimalik tellida jäätmevedu kord kuus. Mingit keeldu seda vajadusel tühistada(nö vahele jätta) ei ole.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei sorteeri, sest enamus kordadel on kortermaja prügimajas biojäätmete prügikast silmini täis ja seda haisvat ämbrit ma tuppa tagasi ei vii.

Imelik on see, et kui omad üle eesti erinevaid elamukinnistuid siis prügiettevõtted soovivad, et igas näiteks viiel aadressil tekitaksid prügi. Kui selgitan, et sellel kuul tekkis prügi mul teise maakonna kinnistul siis neid see ei huvita: tühisõit ja maksa. KOV teeb prügi riiginahked ka juba nii kavalalt, et kinnistuomanikuga eraldi lepingut ei sõlmitagi: tungitakse eravaldusesse ja otsitakse prügikasti laadne asi üles ja klõpsti arve.

Jah, sinu kirjeldatud probleem on teataval määral olemas, aga kuna ilma kohustusliku liitumiseta veaks kordades suurem hulk inimesi oma prügi metsa alla, siis ma leian, et pigem maksku väike hulk korralikke inimesi kuus mõni euro rohkem kui et reostajatel oleks legaalne võimalus prügivedu tellimata jätta.

Sellest ma muidugi aru ei saa, kuidas saab tekkida tühisõit, kui prügifirma tungib kinnistule ja leiab konteineri? Mul ei ole küll kunagi mingit arvet tühisõidu eest tekkinud, kui konteiner tühi on.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kõige harvem peaks olema vist võimalik tellida jäätmevedu kord kuus. Mingit keeldu seda vajadusel tühistada(nö vahele jätta) ei ole.

Kõige harvem on kord kvartalis.

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meil lennutab prügiveofirma väiksemad biolagunevad prügikotid koos kõigega olmeprügisse, ükskõik, mis udupeenele standardile need vastavad. Nii valamegi prügi ümber ja tühi kott läheb olmeprügisse.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kõige harvem peaks olema vist võimalik tellida jäätmevedu kord kuus. Mingit keeldu seda vajadusel tühistada(nö vahele jätta) ei ole.

Kõige harvem on kord kvartalis.

Kord kvartalis? Seadus näeb küll ette min kord kuus.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kord kvartalis? Seadus näeb küll ette min kord kuus.

Seaduses on olemas ka variant 1 kord 12 nädala jooksul.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 82 )


Esileht Kodunurk Biojäätmed korteris