Esileht Kodunurk Biojäätmed korteris

Näitan 22 postitust - vahemik 61 kuni 82 (kokku 82 )

Teema: Biojäätmed korteris

Postitas:
Kägu

Kord kvartalis? Seadus näeb küll ette min kord kuus.

Seaduses on olemas ka variant 1 kord 12 nädala jooksul.

Millises § see on?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kord kvartalis? Seadus näeb küll ette min kord kuus.

Seaduses on olemas ka variant 1 kord 12 nädala jooksul.

Millises § see on?

Ei viitsi otsida. Tee kehtiv seadus ise lahti ja pane otsingusse sobiv märksõna. Nt kasvõi “12”. Küllap leiad ka õige paragrahvi.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vahel kott lekib, nii et lausa näppu seda ei võta kui välja viin. Sellest ju ongi teema

Justkui ei ole, selles mõttes et mul pole midagi keerulist selles, et minna prügikasti juurde koos ämbriga. Toas olles on lahendus täiesti haisuvaba, aga jah ei riski sellega, et biokott kortermaja koridoris (meil veel vaibaga kaetud) laguneks.

Sama siin, ei hakka mingi tilkuva (ja seega kuskilt juba nati rebenenud) kotiga patseerima mööda majakoridore ja lifti. Kui kott on märg, võtan kogu ämbriga kaasa, Kui on kuiv, siis sõlm peale ja minek.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Hajaasustuses on võimalik, et tühjenduse (olmeprügi v pakend) tellid 1 x kvartalis. Biojäätmete kohta pole uurinud, 99% need hajaasustuses kompostitakse ise…vähemalt mina ei tea maal meil naabritest kedagi, kes laseks biojäätmed ära viia.

Suvilas jm harva kasutatavas kohas on kord kvartalis vägagi ok. Meie üksik naabrimemm näiteks, tal eelmise prügifirma ajast suur(em) konteiner ka, isegi kvartalis ei saa seda olmeprügi täis, sordib ju klaasi, pakendi, paberi välja ka.

Kui maal/suvilas mingid kuud üldse ei elata (naabripensionäripaar näiteks oktoobri algusest mai alguseni Tallinnas korteris) siis saab esitada avalduse selleks perioodiks ja vabastatakse (avaldus KOV). Prügifirmale on ka mõistlik teada anda kui kinnistut ei kasutata teatud perioodil st tühistada kohalesõidud…siis ei sisene keegi sinu kinnistule ega otsi konteinerit.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jäätmeseaduse kohaselt on KOV see, kes määrab sh ka tühjendamise sageduse…st uurige oma KOV, kui tihti min teil on lubatud äravedu

ja

Jäätmeseadus paragrahv 69 p 4

KOV võib vabastada teatud perioodiks

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma põhimõtteliselt ei tekita bioprügi. Praegu on vaid maasikaotsad.

Ei söö muna, õuna, banaani, arbuusi, kondiga liha, kala, ei koori sibulat ja küüslauku, ei puhasta porgandeid jne?

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma põhimõtteliselt ei tekita bioprügi. Praegu on vaid maasikaotsad.

Ei söö muna, õuna, banaani, arbuusi, kondiga liha, kala, ei koori sibulat ja küüslauku, ei puhasta porgandeid jne?

Ma ka imestasin. Ilmnselt sööb seda, mida bolt toob. Siis tõesti ei teki jäätmeid.

Ja kord kolme kuu tagant on täiesti võimalik jah. Elan ise hajasasustuses ja prügiauto käib kolrd kvartalis. Elan üksi, sorteerin jäätmeid ja üsna sageli ei saa selle kolme kuugagi prügikasti täis.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jäätmeseaduse kohaselt on KOV see, kes määrab sh ka tühjendamise sageduse…st uurige oma KOV, kui tihti min teil on lubatud äravedu

Õige. Samas on nii mõnigi KOV üsna pahatahtlik: “aga te ju viibisite eelmisel aastal suvel kaks nädalat maakodus (ilmselt puhkus?) ning eelnevalt ja järgnevalt vahelduva eduga 1-2x kuus nädalavahetustel samuti maakodus. Väide, et viite autoga vähese tekkiva prügi oma linna (põhielukoht) ei ole eluliselt usutav”.
Kevadel sain prügifirmalt (nime parem ei täpsustaks, äkki solvub veel) jooksva aasta perioodiks (kuni sügiseni) graafiku kuupäevadega. Ok, väga hea. Tean arvestada. Unustasin kokkulepitud kohast prügikasti ära vedamast ja ka järgmine kuu viidi prügi ära. Aga mida polnud, oli prügi. Arvel ei seisnud tühisõit, vaid ikka prügi. Aga kuna prügi polnud siis sain järelikult arve prügikastis oleva õhu teisaldamise eest.

Selle peale teatasin ,et ma annan ise teada, millal järjekordselt varasemalt graafikus koku lepitud ajal prügi on (no et niikuinii tulete ju teiste prügikaste ka tühjendama). Järgmisel päeval olid iseteenindusest kõik kevadel esitatud kuupäevad kadunud. No ju siis mingi rike. Teatasin hooaja lõpus, et viige varasemalt kokku lepitud kuupäeval prügi ära. Viidigi. Sain arve, et tellimisel teenus ja see poole kallim. Uurisin, mis et mis juhtus. Vastati, et kuna graafik kustutati siis korralised kuupäevad enam ei kehti ja köhige pappi.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ega omas majas see kergem ole. Suvel küll jah jalutad aia lõppu kus on su kompostikast. Aga talvel olen ma kade kortermajade kerge ligipääsu pärast oma biojäätme konteinerile. Mina pean sumpama läbi lume või kõigepealt tee sinna tekitama. Ja teine asi on rotid ja linnud. Lindude eest aitab kaas. Aga rottide eest ei aita miski.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Õige. Samas on nii mõnigi KOV üsna pahatahtlik: “aga te ju viibisite eelmisel aastal suvel kaks nädalat maakodus (ilmselt puhkus?) ning eelnevalt ja järgnevalt vahelduva eduga 1-2x kuus nädalavahetustel samuti maakodus. Väide, et viite autoga vähese tekkiva prügi oma linna (põhielukoht) ei ole eluliselt usutav”. Kevadel sain prügifirmalt (nime parem ei täpsustaks, äkki solvub veel) jooksva aasta perioodiks (kuni sügiseni) graafiku kuupäevadega. Ok, väga hea. Tean arvestada. Unustasin kokkulepitud kohast prügikasti ära vedamast ja ka järgmine kuu viidi prügi ära. Aga mida polnud, oli prügi. Arvel ei seisnud tühisõit, vaid ikka prügi. Aga kuna prügi polnud siis sain järelikult arve prügikastis oleva õhu teisaldamise eest. Selle peale teatasin ,et ma annan ise teada, millal järjekordselt varasemalt graafikus koku lepitud ajal prügi on (no et niikuinii tulete ju teiste prügikaste ka tühjendama). Järgmisel päeval olid iseteenindusest kõik kevadel esitatud kuupäevad kadunud. No ju siis mingi rike. Teatasin hooaja lõpus, et viige varasemalt kokku lepitud kuupäeval prügi ära. Viidigi. Sain arve, et tellimisel teenus ja see poole kallim. Uurisin, mis et mis juhtus. Vastati, et kuna graafik kustutati siis korralised kuupäevad enam ei kehti ja köhige pappi.

Siin peaks olema ka naerunäo panemise võimalus.  Niimoodi lugeda – täiega lõbus. Samas situatsioonis olla – täiega nõme.
Meie KOV on sõbralik. Saatis teate, et sõlmiti leping uue firmaga. Seepeale saatis prügifirma aastase graafiku “arvestades eelneva perioodi prügiveo graafikuga”. Mis oli täiesti vale. Edasi suhtlesin ainult prügifirmaga, mitte KOViga. Muutsin graafiku, vahel tellin lisakasti äraveo, vahel ka lisakotid, vahel tühistan. Me peame vedama prügikasti tee äärde ca 100 m kaugusele ja ma olen väga tänulik oma prügivedajale, et ta oma suure masinaga tagurdab sisse ja otsib meie kasti ise kuuri alt üles, kui seda tee ääres ei ole. Paar korda aastas ikka juhtub. Meil on seal 2 sarnast kasti kõrvuti, üks olmejäätmete tarbeks, teise kogume  pakendeid, mille me ise ära viime. Ta on nad mõlemad tühjaks kallanud ja arve peal pole kajastunud ei kaht kasti ega ka eraldi sissesõitu (see on muidu lepingus tasulisena kirjas).

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei kogugi. Mu korter pole mingi prügihoidla, et seal pidevalt mingeid haisvaid kotte hoida ja nende ümberkallamisele aega ja energiat raisata. Läheb üldprügisse. Eraldi sorteerin vaid pappi, paberit , klaasi ja kilet. Ei huvita.

Ja üks suur prügiämber haiseb vähem? Prügi on ikka sama palju ju

Muidugi haiseb vähem – kui kõik ühte panna, siis saab kiiremini täis ja viiakse kiiremini välja. Hunnik väikeseid marineerub sul seal.

Sellepärast ongi biojäätmete anum väike ja tühjendada tuleb tihti, mitte kord nädalas.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Hunnik väikeseid marineerub sul seal.

Ei marineeru ju midagi 🙂 Ei oota aega, kuni suur ka täis saab. Väike viiakse välja, kui saab täis. Möödaminnes võetakse ka suur kaasa.
Prügi tekib ju sama aja jooksul ikka sama palju. Kas paned nad ühte kotti või eraldi kottidesse, mis vahet seal on?

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Prügi tekib ju sama aja jooksul ikka sama palju. Kas paned nad ühte kotti või eraldi kottidesse, mis vahet seal on?

On see vahe, et praegu võtan peale tööd koeraga jalutama minnes ainult ühe prügikoti näpu otsa. Kui kõiki kaste ja mannerguid igal õhtul välja vedada, siis koer ei mahugi kätte enam.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Prügi tekib ju sama aja jooksul ikka sama palju. Kas paned nad ühte kotti või eraldi kottidesse, mis vahet seal on?

On see vahe, et praegu võtan peale tööd koeraga jalutama minnes ainult ühe prügikoti näpu otsa. Kui kõiki kaste ja mannerguid igal õhtul välja vedada, siis koer ei mahugi kätte enam.

Ainult ühe korra päevad käid koeraga õues?

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Prügi tekib ju sama aja jooksul ikka sama palju. Kas paned nad ühte kotti või eraldi kottidesse, mis vahet seal on?

On see vahe, et praegu võtan peale tööd koeraga jalutama minnes ainult ühe prügikoti näpu otsa. Kui kõiki kaste ja mannerguid igal õhtul välja vedada, siis koer ei mahugi kätte enam.

Ainult ühe korra päevad käid koeraga õues?

Ja rohkem kordagi uksest välja ei astu päeva jooksul? Pere ka mitte?

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Prügi tekib ju sama aja jooksul ikka sama palju. Kas paned nad ühte kotti või eraldi kottidesse, mis vahet seal on?

On see vahe, et praegu võtan peale tööd koeraga jalutama minnes ainult ühe prügikoti näpu otsa. Kui kõiki kaste ja mannerguid igal õhtul välja vedada, siis koer ei mahugi kätte enam.

Ainult ühe korra päevad käid koeraga õues?

Ja rohkem kordagi uksest välja ei astu päeva jooksul? Pere ka mitte?

Teie peres ei lasta kedagi ilma solgipangeta uksest välja?

+7
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Telekas ükskord näitas seda kohta, kuhu need biojäätmed lópuks viiakse ja seal räägiti, et vóib ka kilekotiga biojäätmete konteinerisse panna. Neil sorteeritakse kile välja. Ka arbuusid, melonid jm läheb poodidest sinna pakendites ja nad saavad sellest jagu. Ise korjangi majapidamises ülejäänud väikestesse kottidesse ja kui tâis saab, viskan bioprügisse. Bioprügi jaoks eraldi väike ämbrike/sahtel tavalise prügikasti kórval.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teie peres ei lasta kedagi ilma solgipangeta uksest välja?

Solki ei tekigi. Biojäätmed.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Telekas ükskord näitas seda kohta, kuhu need biojäätmed lópuks viiakse ja seal räägiti, et vóib ka kilekotiga biojäätmete konteinerisse panna. Neil sorteeritakse kile välja.

Väga tore oleks, kui meie prügimajandus hakkaks ükskord ühtset sõnumit edastama, nii et ka inimesed aru saaksid, mida neilt oodatakse. Segadust ja vastukäivaid nõudeid on väga palju. Ometi teema ei ole mingi kosmoseteadus.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Telekas ükskord näitas seda kohta, kuhu need biojäätmed lópuks viiakse ja seal räägiti, et vóib ka kilekotiga biojäätmete konteinerisse panna. Neil sorteeritakse kile välja.

Väga tore oleks, kui meie prügimajandus hakkaks ükskord ühtset sõnumit edastama, nii et ka inimesed aru saaksid, mida neilt oodatakse. Segadust ja vastukäivaid nõudeid on väga palju. Ometi teema ei ole mingi kosmoseteadus.

Kuidas on kõige õigem viis biojäätmed mahutisse visata – kas tavalises prügikotis, biolagunevas kotis või hoopis ilma kotita?
Parim, mida teha saad, on panna need lahtiselt biokonteinerisse ja kilekott visata olmejäätmetesse. Kasutada võib ka biolagunevaid või paberist kotte. Kui ostate biolagunevaid kotte, jälgige, et need oleksid 100% taimsest toormest. Kindlasti ei tohi jäätmeid konteinerisse panna tavalises kilekotis (sest see ei lagune) ega läbipaistmatus/mustas kotis (tekib kahtlus, et tegu on olmejäätmetega ning neid ei võeta kaasa). Kuidas biokotid teineteisest täpsemalt erinevad ja millist valida, loe täpsemalt siit.

Mis saab kui biojäätmete sees on kilekott?
Suuresti saab kilekotid hiljem tootmisprotsessi käigus kätte ja valdavalt sõelutakse need välja. Plastkottide mure on aga selles, et mehaanilise töötlemise käigus võivad tekkida mikroplastide tükid, mida ei õnnestu kompostmullast kätte saada. Näiteks kui biojäätmetest toota mulda ja sinna sisse tekivad mikroplastide tükid, siis paraku võivad need sattuda pinnasesse (loe: loodusesse) ja sealt edasi toiduahelasse. Seega on parim kallata biojäätmed lahtiselt biokonteinerisse (juhul, kui konteiner on kotiga vooderdatud) või kasutada biolagunevaid kotte, mis komposteeruvad lõpuni ega jäta loodusesse kahjulikke jääkaineid.

https://ragnsells.ee/kuukiri/biojaatmete-sorteerimine/

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina ei kogu biojäätmeid. Meil on küll hoovis (8 korteriga maja) miski biojäätmete tünn, nii et kui ma sooviksin neid biojäätmeid koguda, siis ma saaks need ka kohe õue viia. Ausaltöeldes ma ei kujuta ette, kuidas neid biojäätmeid teisiti kogudagi, ma küll endal toas ei tahaks nädal aega mingit käärivat pütikest hoida. Igapäevaselt mul biojäätmeid ei teki, ma päris iga päev ei tee kodus sellist toitu, et peaks kartuleid-porgandeid koorima. Suppide sees kasutan üsna palju ka külmutatud juurikaid (lillkapsas, paprika külmutatuna)

Korraliku kaanega ämbrist meil küll mingit haisu välja ei tule. Kui täis saab, valame õues olevasse kompostikasti. Iga kord küll ei pese.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Iga kord küll ei pese.

Meil kaant pole, haisema ei lähe ka 3 päevaga (sest kuivavad, mitte ei kääri ega mädane), pärast iga tühjendust ikka loputame kausi puhtaks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 22 postitust - vahemik 61 kuni 82 (kokku 82 )


Esileht Kodunurk Biojäätmed korteris