Esileht Kodunurk Biojäätmete kogumine. Lahendused? Kuidas?

Näitan 30 postitust - vahemik 271 kuni 300 (kokku 366 )

Teema: Biojäätmete kogumine. Lahendused? Kuidas?

Postitas:
Kägu

Järgmine tase teel õndsusesse – tarbi nii optimaalselt, et supp, kohupiimakreem jm ei läheks hapuks. Pole hapuks läinud toitu, pole probleemi.

Ma ei tea, kas see on õndsus või ei ole, aga paraku minul just nii ongi. Teema alustati selle pärast, et biojäätmete eraldi kogumine tehti ka eramajadele kohustuslikuks. Seega pean mina, üksi elav ja minimaalselt biojäätmeid “tootev” inimene, tellima endale 80 liitrit mahutava mahuti, mida kaks korda kuus peaks tühjendama. Mul tekib ühe kuu jooksul, ütleme, üks puuviljakotitäis biojäätmeid. Mida kuradit ma sinna panema pean? Sest kui ma seda mahutit endale ei telli, siis tehakse trahvi.

Ei, seni pole seda keegi rääkinud. Sa võid omandada kompostri. Need maksavad alates umbes 60st eurost ja mahuvad kenasti näiteks kraanikausi alla kappi või esikusse, kui sul köögis ruumi pole. Need ei haise üldse. Parima saad ligikaudu 80-100 euro eest ja need mahutavad kuskil 10 või 12 liitrit. Ühe kuni kolme inimese perele väga hea, ämm elab üksi, tal on selline. Üks võimalus näiteks on see – https://koduwark.ee/products/bokashi-koogi-kiirkomposter-oliivi-roheline Ka avamisel ei haise. Mingeid kärbseid pole. Soodsamaid on ka, sama head, aga sutsu koledamad.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Järgmine tase teel õndsusesse – tarbi nii optimaalselt, et supp, kohupiimakreem jm ei läheks hapuks. Pole hapuks läinud toitu, pole probleemi.

Ma ei tea, kas see on õndsus või ei ole, aga paraku minul just nii ongi. Teema alustati selle pärast, et biojäätmete eraldi kogumine tehti ka eramajadele kohustuslikuks. Seega pean mina, üksi elav ja minimaalselt biojäätmeid “tootev” inimene, tellima endale 80 liitrit mahutava mahuti, mida kaks korda kuus peaks tühjendama. Mul tekib ühe kuu jooksul, ütleme, üks puuviljakotitäis biojäätmeid. Mida kuradit ma sinna panema pean? Sest kui ma seda mahutit endale ei telli, siis tehakse trahvi.

Ei, seni pole seda keegi rääkinud. Sa võid omandada kompostri. Need maksavad alates umbes 60st eurost ja mahuvad kenasti näiteks kraanikausi alla kappi või esikusse, kui sul köögis ruumi pole. Need ei haise üldse. Parima saad ligikaudu 80-100 euro eest ja need mahutavad kuskil 10 või 12 liitrit. Ühe kuni kolme inimese perele väga hea, ämm elab üksi, tal on selline. Üks võimalus näiteks on see – https://koduwark.ee/products/bokashi-koogi-kiirkomposter-oliivi-roheline Ka avamisel ei haise. Mingeid kärbseid pole. Soodsamaid on ka, sama head, aga sutsu koledamad.

Täpsustan, et ämmal on neid kaks, üks siis valmistab, teise kogub, siis vahetab. Õige viide on see: https://koduwark.ee/products/bokashi-koogi-kiirkomposter-oliivi-roheline-2-ne-komplekt ehk 120 eurot.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teema alustati selle pärast, et biojäätmete eraldi kogumine tehti ka eramajadele kohustuslikuks. Seega pean mina, üksi elav ja minimaalselt biojäätmeid “tootev” inimene, tellima endale 80 liitrit mahutava mahuti, mida kaks korda kuus peaks tühjendama.

Kui sul on eramaja, võid ju oma aeda kompostri panna, ei pea biojäätmete äraveo lepingut sõlmima.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teema alustati selle pärast, et biojäätmete eraldi kogumine tehti ka eramajadele kohustuslikuks. Seega pean mina, üksi elav ja minimaalselt biojäätmeid “tootev” inimene, tellima endale 80 liitrit mahutava mahuti, mida kaks korda kuus peaks tühjendama.

Kui sul on eramaja, võid ju oma aeda kompostri panna, ei pea biojäätmete äraveo lepingut sõlmima.

Tegelt saab seda ka kortermajas teha, kui näiteks sul on kasutada seal mingi krundiosa, näiteks aialapp.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Järgmine tase teel õndsusesse – tarbi nii optimaalselt, et supp, kohupiimakreem jm ei läheks hapuks. Pole hapuks läinud toitu, pole probleemi.

Ma ei tea, kas see on õndsus või ei ole, aga paraku minul just nii ongi. Teema alustati selle pärast, et biojäätmete eraldi kogumine tehti ka eramajadele kohustuslikuks. Seega pean mina, üksi elav ja minimaalselt biojäätmeid “tootev” inimene, tellima endale 80 liitrit mahutava mahuti, mida kaks korda kuus peaks tühjendama. Mul tekib ühe kuu jooksul, ütleme, üks puuviljakotitäis biojäätmeid. Mida kuradit ma sinna panema pean? Sest kui ma seda mahutit endale ei telli, siis tehakse trahvi.

Ei, seni pole seda keegi rääkinud. Sa võid omandada kompostri. Need maksavad alates umbes 60st eurost ja mahuvad kenasti näiteks kraanikausi alla kappi või esikusse, kui sul köögis ruumi pole. Need ei haise üldse. Parima saad ligikaudu 80-100 euro eest ja need mahutavad kuskil 10 või 12 liitrit.

ja sa ütled, et sellise tubase kompostriga saan linnaviletsuselt vabastuse biojäatmete veost?

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

ja sa ütled, et sellise tubase kompostriga saan linnaviletsuselt vabastuse biojäatmete veost?

Sa pead seda siiski oma linna omavalitsuselt küsima. Ämm elab madaltihedas asustuses, endises massiivses suvilakooperatiivis Harjumaal. Seal krundid veel väiksemad kui linnas, aga kõik elanikud juba aastaringsed. Vallavalitsus ütles, et ühe inimese majapidamisse täiesti piisab ning neil pole ka plaani seda muuta. Hoiatus ka – see vastus võttis neil 7-8 päeva.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

ja sa ütled, et sellise tubase kompostriga saan linnaviletsuselt vabastuse biojäatmete veost?

Oma eramaja aeda üks komposter osta oleks siiski praktilisem, sinna saab ka umbrohu ja lehed ja kõdunenud taimevarred visata. Kuhu sa need siiani pannud oled?

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Samas kui keegi ütleb, et piimatooteid ei tohi komposti panna? Siis kuhu panna kõik need üle kuupäeva kohupiimakreemid, kohupiimapastad, kohukesed jne – kuna nad on pigem muu bioprügiga määrivad siis ausalt öelda olen vältinud pigem kompostikasti panemist

Oma kompostrisse võid panna, aga ei või panna biojäätmete konteinerisse.

Oma kompostrisse piimatooteid ei pane. Kas tõesti ei või panna ka biojäätmete konteinerisse? Need on ju ometi biojäätmed!? Eks ma lasen nad siis vetsust alla, mis vahet seal on, kas mu kehast läbi käinud kohupiim või ise hapuks läinud kohupiim.

Mind kõige rohkem häiribki kogu asja juures see, et liigiti kogumise juures ka veel vingutakse selle üle, mis on mis. Vot see on biojääde ja see ei ole, seda tohib, seda ei tohi panna. See on pakend, see ei ole. Kui ma võtan midagi pakendist välja, siis jääbki pakend. Aga ei, see pakend meile ei sobi, see pane olmesse. Kui mul on toit, mida vaja ära visata, siis ei – seda ei tohi sa biojäätmetesse panna, pane olmesse.  Ja üleüldse, pakend pese puhtaks ja parem oleks, kui biojäätmed oleksid ka pigem värsked ja nunnud.

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Rating00

umbrohu kompostrisse?! mis ma selle kompostiga siis pärast pihta hakkan?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

ja sa ütled, et sellise tubase kompostriga saan linnaviletsuselt vabastuse biojäatmete veost?

Oma eramaja aeda üks komposter osta oleks siiski praktilisem, sinna saab ka umbrohu ja lehed ja kõdunenud taimevarred visata. Kuhu sa need siiani pannud oled?

umbrohu kompostrisse!? mis ma selle kompostiga siis pärast pihta hakkan?

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

umbrohu kompostrisse!? mis ma selle kompostiga siis pärast pihta hakkan?

Õigesti kompostides (õige temperatuuriga) hävivad nii umbrohujuured kui seemned. Te poleks nagu kunagi enne komposterist, aianurga kompostihunnikust ega biojäätmetest teadnud halligi, kuidas te, täiskasvanud inimesed, siiani elanud olete?! Nagu peata kanad- mida, kuhu, mismoodi, kuhu supp ja kuhu kohupiim!? Kõik on läinud vetsust alla või prügisse üheks lägaks? Ma ütlen, et kompostimine on tegelikult terve teadus. Tellige parem oma õnnetu konteiner ja äravedu, sest kompostimise jaoks teil teadmisi lihtsalt ei jagu. Ja teatud asjad (kasvõi seesama kohupiim) läheb siiski endiselt olmeprügisse, kas siis pakendiga või ilma, oleneb kui palju viitsida pakendit puhastada.

Komposti julgelt!

kõikvõimalikke taimseid jäätmeid aiast:

  • puulehti
  • närtsinud lilli
  • niidetud muru jmt

kõikvõimalikke taimseid jäätmeid köögist

  • puu-, köögi- ja juurviljade jäätmeid (näiteks õunakoori, kogemata seisma jäänud pirne, supi sisse läinud kapsa südamikke jne)
  • tahkeid toidujäätmeid (näiteks keedetud kartuleid, mis on eelmisest toidukorrast üle jäänud)
  • kõikvõimalikke taimseid jäätmeid põllult või aialapilt
  • köögi- ja juurviljade pealseid, seal hulgas riknenud köögi- ja juurviljad
  • muid köögi- ja toidujäätmeid
  • tee- ja kohvipuru koos filtritega
  • pehmeid ja niiskeid pabereid
  • purustatud munakoori
  • papist munakarpe
  • mahetoodetud ja tükeldatud arbuusi-, banaani- ja tsitruseliste koori

Mida kompostrisse mitte panna?

Pigem ära lisa!

  • suurtootlusest pärit arbuusi-, banaani- ja tsitruseliste koori – need sisaldavad suures koguses kemikaale ning lagunevad halvasti. KUI te siiski otsustate sellised koored ja puuviljad komposti lisada, siis tasub need väikesteks tükkideks lõikuda – see soodustab pestitsiidijääkidega kaetud koorte lagunemist.
  • Lemmikloomade väljaheiteid (võivad levitada haiguseid!) – ainult siis võib kompostida, kui on kindel plaan seda kompostimulda hiljem ainult lillepeenras kasutada.
  • Liha ja konte – temperatuur ei tõuse kompostis nende lagundamiseks piisavalt kõrgele ja need lähevad roiskuma. See omakorda meelitab ligi närilisi ja teisi loomi-linde.
  • Piimatooteid, õli, rasvu, kastmeid – temperatuur ei tõuse kompostis nende lagundamiseks piisavalt kõrgele.
  • Mädanenud õunu – need kannavad haiguseid, tasub kaevata maasse.
  • Roosioksi – need kannavad haiguseid ja parem on põletada roosioksad grillahjus või välikaminas
  • Haigeid viljapuuoksi – need kannavad haiguseid ja parem on põletada haiged oksad grillahjus või välikaminas
  • Tomatitaimede lehti ja varsi pärast korjeaja lõppu – need kannavad haiguseid ja parem on need põletada grillahjus või välikaminas
  • Männiokkaid – rohke vaigusisalduse tõttu ei lagune

Ära kindlasti kompostrisse pane!

  • umbrohutõrjevahendeid – mulla kaudu jõuavad inimesele kahjulikud kemikaalid ka toitu ning Sinu organismi
  • mürgiseid aineid – mulla kaudu jõuavad mürgid ka toitu ning Sinu organismi
  • kodukeemiat, seal hulgas nõudepesuvahendeid – seal leiduvad inimese organismile kahjulikud ained jõuavad mullal kasvavate taimede kaudu ka inimese organismi
  • ravimeid – mulla kaudu jõuavad ravimijäägid Sinu ja Sinu lähedaste organismi
  • grillahjusütt (kuna see on immutatud mürgiste ainetega)
  • tolmuimejakotte – seal leiduv prügi ei sobi kompostimiseks
  • plastikut – plastik ei lagune looduses korralikult ega ole orgaaniline ning kompostides tervisele hea, sest sisaldab palju erinevaid kemikaale
  • kummi
  • nahka
  • sigaretikonisid
  • läikepaberil ajalehti ja ajakirju, sest need on immutatud erinevate kahjulike keemiliste ainetega
  • klaasi

Biolagunevate jäätmete mahutisse tuleb panna:

  • liha- ja kalajäätmed, sealhulgas kalaluud, riknenud köögi- ja puuviljad või nende koorimisjäägid, leib, sai, poolfabrikaadid, pagaritooted ja kondiitritooted, juustud, munakoored ning muud tahked toidujäätmed;
  • majapidamispaber, pabersalvrätid, kohvipaks, paberfiltrid, teepakid, pabermassist munarestid;
  • toataimed, sealhulgas taimemuld, ja lõikelilled.

Biolagunevate jäätmete mahutisse ei tohi panna:

  • toiduõli, piima, hapupiima, suppi, kastmeid ja muid vedelaid toite ja toiduaineid;
  • vedelikke;
  • suuri konte;
  • kilet, metalli, klaasi, tuhka, suitsukonisid, pakendeid, vahatatud ja kiletatud pappi, tolmuimejakotte, kasutatud ühekordseid toidunõusid, muid bioloogiliselt mittelagunevad jäätmeid ning ohtlikke jäätmeid.
0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

ja sa ütled, et sellise tubase kompostriga saan linnaviletsuselt vabastuse biojäatmete veost?

Oma eramaja aeda üks komposter osta oleks siiski praktilisem, sinna saab ka umbrohu ja lehed ja kõdunenud taimevarred visata. Kuhu sa need siiani pannud oled?

umbrohu kompostrisse!? mis ma selle kompostiga siis pärast pihta hakkan?

Paljusid ilma seemneteta umbrohtusid saab siiski kompostida. Selleks jäta nad pärast rohimist päikeselõõsa sisse kuivama mitmeks päevaks, kuni on kindel, et neist eluvaim on kadunud ja alles siis lisa need kompostile.

Umbrohud, mis levivad juurte kaudu võid pärast kuivatamist põletada. Teine võimalus on keerata need õhukindlalt kilekotti ning asetada päikese kätte. Kui taimevarred ja juured on tõmbunud mustaks, võid lisada need samuti komposti hulka.

https://kodu.ohtuleht.ee/734263/6-pealtnaha-suutut-asja-mida-ei-tohiks-kompostikasti-panna

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Eelmisel jäi viimase 2 lõigu pealkiri liiga loetamatuks:

Biolagunevate jäätmete mahutisse tuleb panna:

liha- ja kalajäätmed, sealhulgas kalaluud, riknenud köögi- ja puuviljad või nende koorimisjäägid, leib, sai, poolfabrikaadid, pagaritooted ja kondiitritooted, juustud, munakoored ning muud tahked toidujäätmed;

majapidamispaber, pabersalvrätid, kohvipaks, paberfiltrid, teepakid, pabermassist munarestid;

toataimed, sealhulgas taimemuld, ja lõikelilled.

Biolagunevate jäätmete mahutisse ei tohi panna:

toiduõli, piima, hapupiima, suppi, kastmeid ja muid vedelaid toite ja toiduaineid;

vedelikke;

suuri konte;

kilet, metalli, klaasi, tuhka, suitsukonisid, pakendeid, vahatatud ja kiletatud pappi, tolmuimejakotte, kasutatud ühekordseid toidunõusid, muid bioloogiliselt mittelagunevad jäätmeid ning ohtlikke jäätmeid.

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

ja sa ütled, et sellise tubase kompostriga saan linnaviletsuselt vabastuse biojäatmete veost?

Oma eramaja aeda üks komposter osta oleks siiski praktilisem, sinna saab ka umbrohu ja lehed ja kõdunenud taimevarred visata. Kuhu sa need siiani pannud oled?

sinu loetletuid võib kompostida lahtises aunas.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

ja sa ütled, et sellise tubase kompostriga saan linnaviletsuselt vabastuse biojäatmete veost?

Oma eramaja aeda üks komposter osta oleks siiski praktilisem, sinna saab ka umbrohu ja lehed ja kõdunenud taimevarred visata. Kuhu sa need siiani pannud oled?

aiajäätmete osakaal biojäätmete hulgas võib olla nii väike, et ma ei oska nii palju toitu raisata, et kõik tekkivad aiajäätmed konteinerisse saaksin panna…

siiamaani olen ise jäätmejaama viinud, see mul üsna lähedal ja nagunii suht igapäevase liikumistee peal.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

umbrohu kompostrisse!? mis ma selle kompostiga siis pärast pihta hakkan?

Kompostris tõuseb temperatuur nii kõrgeks, et seal ei säilu ükski seeme.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja tõesti, ma ei pea vajalikuks munakoori ja õunasüdameid eraldada. Mõlemaid tekib mul vähe ja enamasti ka mitte üheaegselt, no ei hakka ma ootama, kui ülehomme teise õuna söön või nädala pärast veel paar muna ära tarbin. Munakoored tegelikult korjan küll kokku ja annan tuttavale kanapidajale, need on kuivad ja ei haise ega leki, aga mingeid puuviljajäätmeid, mis äädikakärbseid tekitavad ja vahel kilekoti mikropragudest jooksma võivad hakata, ma kohe kindlasti ei kultiveeri.

Miks neid eraldama peab? Biojäätmetesse võib neid panna ju. Mul on töölaua peal 5-liitrine ämber, paksemad jäägid, koored jms läheb sinna sisse. Ämbri filtrid on nii korralikud, et mingit haisu tunda pole, samas kui töö juures köögis prügikasti ukse lahti teen, võtab toidujäätmetest tekkiv hais silmist vee välja. Ämbri tühjendan ära siis kui täis saab, üldiselt vast kord-paar nädalas. Kilekotte ma seal sees ei kasuta, nii et peale tühjendamist loputan ära ja läheb uuesti kasutusse. Ämber maksab paarkümmend eurot, filtrid veel vähem. Milles siin see ületamatu raskuskoht on, ma ei saa aru, et 10 lk jaurama peab selle üle?

Mina tervitan ka seda seadusemuudatust kahel käel. Pole mitte midagi jaburat selles. Inimesed, keskkond ja keskkonnahoidmine ongi pidevas arengus. Miks on vaja nagu eesel kõigele uuele vastu ajada?

+1
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

ja sa ütled, et sellise tubase kompostriga saan linnaviletsuselt vabastuse biojäatmete veost?

Oma eramaja aeda üks komposter osta oleks siiski praktilisem, sinna saab ka umbrohu ja lehed ja kõdunenud taimevarred visata. Kuhu sa need siiani pannud oled?

aiajäätmete osakaal biojäätmete hulgas võib olla nii väike, et ma ei oska nii palju toitu raisata, et kõik tekkivad aiajäätmed konteinerisse saaksin panna…

siiamaani olen ise jäätmejaama viinud, see mul üsna lähedal ja nagunii suht igapäevase liikumistee peal.

Aiajäätmeid võib eraaias endiselt lahtiselt komposteerida, köögijäätmete jaoks peab aga olema kaanega kast, et närilised-linnud laiali ei veaks (jumala õige) ja võidki teha ise tavalise laudadest väikeste õhuvahedega kaanega kasti õue oma mõne kohvifiltri ja õunasüdame jaoks ja ongi asi ants. Tõesti ei pea iga (mõistliku) uuenduse vastu kogu hingest võitlema ju.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tõesti ei pea iga (mõistliku) uuenduse vastu kogu hingest võitlema ju.

Rõhk sõnal mõistliku. Kui inimesed on nii oinastunud, et keelduvad aru saamast ja nägemast, mismoodi neid hassetatakse nagu lambaid, siis ei saa muidugi mina kedagi vägisi nägijaks teha. Kui mõnele meeldibki, et teda riiklikul tasandil sunnitakse solgis sobrama ja kanakonte seakootidest eraldama ja mis seal veel oli, siis “õnn kaasa, armas koolivend”, kui klassikuid tsiteerida. Minul igatahes on oma järelejäänud mõne aastaga hulga targematki teha ja ma keeldun sellisele manipulatsioonile allumast.

+3
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minul igatahes on oma järelejäänud mõne aastaga hulga targematki teha ja ma keeldun sellisele manipulatsioonile allumast.

Mine siis ja hakka seda targemat tegema. Mis iganes see sinu arvates sul õnnestub.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Et biojäätmete õige käilemine ja komposteerimine on siis hassetamine? Mis nimelt ja miks? Tuleb meelde see kisa ja vastuseis siinsamas Perekoolis paarkümmend aastat tagasi, kui lastele turvatoolid kohustuslikuks muudeti, pole raha, ei meeldi, miks, nõme, tüütu, ei viitsi.. praegu tundub lausa jabur, et inimesed tõemeeli praalisid, et oma laps, ise tean, kuidas teda sõidutan…

+3
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Et biojäätmete õige käilemine ja komposteerimine on siis hassetamine? Mis nimelt ja miks? Tuleb meelde see kisa ja vastuseis siinsamas Perekoolis paarkümmend aastat tagasi, kui lastele turvatoolid kohustuslikuks muudeti, pole raha, ei meeldi, miks, nõme, tüütu, ei viitsi.. praegu tundub lausa jabur, et inimesed tõemeeli praalisid, et oma laps, ise tean, kuidas teda sõidutan…

Sama kräunumine oli ka siis, kui restoranides suitsetamine keelati. Neid inimesi oli hulkades, kes seepeale teatasid, et nemad selle lollusega kaasa ei lähe. Neil targematki teha ja kui nemad tahavad, siis panevad suitsu ette. Kui restoranile see ei meeldi, kaotavad kliendi.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sama kräunumine oli ka siis, kui restoranides suitsetamine keelati. Neid inimesi oli hulkades, kes seepeale teatasid, et nemad selle lollusega kaasa ei lähe. Neil targematki teha ja kui nemad tahavad, siis panevad suitsu ette. Kui restoranile see ei meeldi, kaotavad kliendi.

Nüüd on kõik harjunud ja isegi suitsetajad ütlevad, et meeldivam on suitsuhaisuta süüa ja tervisele kasulikum see kolm suitsu vahele jätta. Aga alguses oli nende kisa taevani ja ei puudunud ka need, kes nimetasid neid, kes seepeale suitsetamise maha jätsid või vähendasid, lambakarjaks ja ajupestud idiootideks. Ahistamine, nõmedus, sundus, kontroll, piiramine oli see siis nende meelest ja eks sama lugu kordub nüüd. Sõrad vastu, ikka sõrad vastu.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Täiesti meelevaldsed võrdlused. Turvatoolita sõitmine on ohtlik, suitsetamine kahjustab enda ja teiste tervist ja on ka muidu ebameeldiv. Solgis sobramine on lihtsalt ebameeldiv, mõttetu ja jabur, sellisel kujul, nagu seda nõutakse. See võib olla vaid soovituslik, aga kui mind tahetakse teha kurjategijaks ja kontrollida ja trahvida selle eest, et ma ei sobra ega haruta, ei tekita mingeid solgipütte ja potte omale tuppa, siis on see inimõiguste ja privaatsuse rikkumine ja sigadus nii ehk naa.

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Biojäätmete mittesorteerimine on kahjulik maakerale. Ent pärleid sigade ette…

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meenus see aeg, kui prügivedu üldse kohustuslikuks tehti. PKs ma siis ei käinud, aga Delfis ja Vikerraadio helistamissaadetes lärmas küll hulk harimatumat ühiskonnakihti, et nemad hakkavad siis metsa alla vedama. Argumendid kõik samad – mul ei teki, ma ei taha, mul ei mahu, miks ma pean, see maksab, mul targematki teha, pean meeles pidama, hakkab haisema, pole kuskile panna.

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Biojäätmete mittesorteerimine on kahjulik maakerale. Ent pärleid sigade ette…

Nii, nagu seda meil praegu korraldada plaanitakse – ma väga ei usu, et sellest maakerale olulist tolku tõuseb. Kontollida keegi tegelikult ei suuda ja inimesed talitavad ikka oma südametunnistuse järgi. Lõpuks on ikkagi nii palju biojäätmeid, mida konteinerisse panna ei tohi. Enda pere põhjal – just piimatooted ja supipärad. Praegu lugesin, et ka biolagunevat kilekotti ei tohi biojäätmete konteinerisse panna.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kontollida keegi tegelikult ei suuda ja inimesed talitavad ikka oma südametunnistuse järgi

Ma ka sellega nõus. Siiski enamikul on südametunnistust. On inimesi, kes ei tee midagi, kui neid ei kontrollitaks ega piitsutataks. Kui ei kontrollita, neile kama. Südametunnistuse järgi nad ei tee midagi, mis marginaalseltki võiks kui mitte iseendale, siis teistele kasulik olla.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Eelmisel jäi viimase 2 lõigu pealkiri liiga loetamatuks:

Biolagunevate jäätmete mahutisse tuleb panna:

liha- ja kalajäätmed, sealhulgas kalaluud, riknenud köögi- ja puuviljad või nende koorimisjäägid, leib, sai, poolfabrikaadid, pagaritooted ja kondiitritooted, juustud, munakoored ning muud tahked toidujäätmed;

majapidamispaber, pabersalvrätid, kohvipaks, paberfiltrid, teepakid, pabermassist munarestid;

toataimed, sealhulgas taimemuld, ja lõikelilled.

Biolagunevate jäätmete mahutisse ei tohi panna:

toiduõli, piima, hapupiima, suppi, kastmeid ja muid vedelaid toite ja toiduaineid;

vedelikke;

suuri konte;

kilet, metalli, klaasi, tuhka, suitsukonisid, pakendeid, vahatatud ja kiletatud pappi, tolmuimejakotte, kasutatud ühekordseid toidunõusid, muid bioloogiliselt mittelagunevad jäätmeid ning ohtlikke jäätmeid.

Just millalgi telekas seletas lahti, mida võib biolagunevate jäätmete konteinerisse panna. Biolagunevaid munareste ei tohtinud panna, sest need ei lagune piisavalt kiiresti. Samuti ei tohtinud panna närtsinud lõikelilli ja muid närtsinud potililli. Jälle ei lagune piisavalt kiiresti. Ainult toitu võis panna. Ma ei tea, kas munakoori ikka tohib panna või peab need ka enne ära jahvatama.

Mul ausalt öeldes viskab see jama täiega üle. Üks räägib ühte juttu, teine teist. Ja kõik on suured spetsialistid. Selline tunne on, et lihtsalt inimeste mõnitamine käib.

Meil asulas paari kortermaja peale olmeprügikonteiner, kaks väikest segapakendi konteinerit ja biojäätmete konteiner. Esimesena saavad nädalaga täis pakendikonteinerid. Siis paar nädalat ajavad need nii üle, et pakendid lendavad tuulega ringi. Siis pole mõtet midagi sorteerida, sest ainult olmeprügi viiakse iga nädal ja sinna siis viskan ka pakendi. Vallavalitsus ei võta midagi ette. See prügi sorteerimine on täiesti mõttetu.

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Novot. Nagu ma ütlesin, riiklikul tasandil manipuleerimine ja sundimine tegelema millegi totakaga, samas kui suurriigid, kolmanda maailma riigid ja korporatsioonid lagastavad ja saastavad nii kuidas jaksavad, ning seda mastaapides, mida me ettegi ei kujuta. Meie siin pisikeses Eestis sorteerime oma kanakondikesi, et jumala pärast ei saastaks. Samal ajal ehitatakse Rail Balticat, et diktüoneemat hakata välja vedama. Varsti pole meil enam puhast vettki, aga vot sorteerime oma kondikesi ja supipõhjakesi ja peseme keefiripakikesi. Ptüi oinameelsust, ma ütli!

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 271 kuni 300 (kokku 366 )


Esileht Kodunurk Biojäätmete kogumine. Lahendused? Kuidas?