Näitan 8 postitust - vahemik 1 kuni 8 (kokku 8 )

Teema: Crowdestate

Postitas:

Soovin kuulda investerijate kogemusi. Kas on keegi raha kaotanud ka? Endal on pikemat aega mõlkunud mõte sinna mõned tuhanded investeerida, sest pangakontol pole nii ehk naa seisvast rahast kasu. Oodatav tulusus on loomulikult ennustatav tulemus, kuid eelkõige huvitab mind, et kas neil on mõni projekt ka kõrbenud? Peaasi, et nulligi jääks ja loodaks siiski lisa teenida.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Seal on paar projekti kõrbenud küll. Endal sattus ka ühte sellisesse raha, aga projekt refinantseeriti ja pikenes kahe aasta võrra. Hetkel seega ei saa veel öelda, kas kaotan sellega või mitte. Teised projektid on siiani kõik õigeaegselt maksnud ja paar tükki on edukalt lõppenud ka. See üks projekt õpetas seda küll, et nüüd panen ühte projekti vähem raha korraga

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Seni ei ole seal üheski projektis ametlikult investorid raha kaotanud, kuid tegelikult on seal hapusid projekte päris palju. Hetkeseisuga on ca 5-10 projekti, kus kaotatakse tõenäoliselt kogu või osa investeeringutest (kiirelt tulevad meelde Baltic Forest, Q-Haus, MMMSprattus, HM Seafood, Lepa tn kodud, ja neid peaks veel olema); ning teist sama palju projekte, mis on pikalt (halvemal juhul mitmeid aastaid) vindunud, kuid kus hetke info kohaselt on lootust siiski vähemalt põhiosa tagasi saada (Kevade tn, Tammelehe, Kotzebue jt). Ja eks uusi üllatusi võib igal hetkel juurde tulla. Nii et mitte mingit garantiid, et “vähemalt nulligi jääks”, ei ole. Ise olen hetkel ca 1500 mõttes maha kandnud ning võtan seda boonusena, kui sellest midagigi tagasi tuleb.

Seda, et mingis projektis maksetega hilinetakse, seda tuleb kogu aeg ette; samuti seda, et lõpptähtaja saabudes kohe õigel ajal ära ei maksta.

See ei tähenda, et CE-sse investeerida ei maksaks. Iga investeering on seal erinev, nii et saad ise kaasa mõelda, vajadusel tausta uurida ning investeerida vaid sinna, mis tõesti kindlate valikutena tundub. Üldiselt võiks sellisel juhul oodata ca 11% tootlust. Kõrgem intress tähendab juba automaatselt seda, et tegemist on riskantsemate projektidega.

Teine CE pluss on see, et seal on täiesti toimiv järelturg. St seni, kuni projekt pole otseselt hapuks läinud, saad oma investeeringud suvaliselt hetkel lihtsa vaevaga maha müüa.

Lisaks võib vaadata ka Estategurut, et riskisid hajutada.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 25.12 22:50; 28.12 10:58; 28.12 11:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen ka seal mõnes hapus projektis rahadega sees. Eks investeerides on hea kohe alguses mõelda, et kui ka jääd rahast ilma, mis siis ikka, siis on hiljem lihtsam.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen EstateGuruga investeerinud. Nüüdseks juba kõik välja võtnud ja enam ei tegele. Ma olen rahul.
Kas seal polnud mitte nii, et investeerimisel sul on nö mingi “osalus” sellele objektile vms asjale kui hapuks läheb? Ma ei oska vist seletada seda. Aga mina investeerisin julgelt. Teadsin et saan tagasi nii või teisiti selle raha, et kui laen hapuks läheb, siis objekt jääb ikkagi nö meile ja müüakse siis näiteks maha ja saame oma raha tagasi.
Aga kuna ma enam ei tegele sellega siis nüüd ei tea täpsemalt kommenteerida ka.
Igastahes kinnisvara tagatisel soovitaksin kindlasti investeerida, mitte niisama laenu anda (Bondora, ühisrahastused, Mintos). Kuigi jah see iga inimese oma asi kuidas riskida julgeb või riske hajutada. Mintosest ise tulin ruttu ära, vahepeal läks seis natuke halvaks seal.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Igastahes kinnisvara tagatisel soovitaksin kindlasti investeerida, mitte niisama laenu anda (Bondora, ühisrahastused, Mintos). Kuigi jah see iga inimese oma asi kuidas riskida julgeb või riske hajutada. Mintosest ise tulin ruttu ära, vahepeal läks seis natuke halvaks seal.

Bondorast kannatab ehk laenu võtta, investeerida kindlasti mitte. Need tootlusnumbrid mida nad investoritele kuvavad on laest võetud. Ei ole sinna vist juba poolteist aastat midagi juurde pannud. Kummaline on see, et ametliku statistika järgi raha tagasi ei tule aga laenud hapuks ka ei lähe. St. investoritele kuvatakse oluliselt optimistlikum seis kui see on tegelikkuses.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen EstateGuruga investeerinud. Nüüdseks juba kõik välja võtnud ja enam ei tegele. Ma olen rahul.

Kui võib küsida – miks sinna investeerimise lõpetasid?

Kas seal polnud mitte nii, et investeerimisel sul on nö mingi “osalus” sellele objektile vms asjale kui hapuks läheb? Ma ei oska vist seletada seda. Aga mina investeerisin julgelt. Teadsin et saan tagasi nii või teisiti selle raha, et kui laen hapuks läheb, siis objekt jääb ikkagi nö meile ja müüakse siis näiteks maha ja saame oma raha tagasi.

Tegemist on hüpoteegiga, st vastav märge tehakse kinnistusraamatusse. Ning võla korral pannakse jah see objekt müüki. Hea teada: pankroti korral on hüpoteegiga tagatud nõuded ülejäänud võlausaldajate nõuetest eespool. St kinnisvara müügisummast makstakse kõigepealt hüpoteegiga tagatud võlad ära ning kui sealt midagi järele jääb, siis see jagatakse ülejäänud võlgnike vahel (nt maksuametile maksuvõlad).

Vaadata tuleb ka hüpoteegi järjekorda, enamasti on tegemist I jrk hüpoteegiga, st see võlgnevus makstakse kõige esimesena; seejärel järgmised jrk-d, ning kes on oma hüpoteegiga kusagil järjekorra lõpus, võib tühjade kätega jääda.

Laenud võiks jagada kaheks:
– tagatiseks antakse mingi valmis objekt
– laenu kasutatakse ehitustegevuseks, st arendaja ehitab jupikese objektist valmis, tagatisvara väärtus tõuseb selle võrra, ning siis saab EG-st laenu juurde (etapiviisilised laenud)

Negatiivse poole pealt: selline sundmüük võib võtta väga kaua aega (aastaid). Teiseks, kogu laenusummat ei pruugi tagasi saada. Minu teada on EG-s seni alati vähemalt põhiosa tagasi saadud, mõne objekti puhul on intressid ja viivised jäänud osaliselt saamata.

Soovitus oleks seega see, et investeeri objektidesse, mille puhul võiks tagatisvara müük olla lihtne. Probleemsed võivad olla näiteks mingid uusarendused, mis jäävad pooleli. Mingile poolelijäänud objektile võib olla väga raske ostjat leida, eriti siis, kui müügiperiood on veninud ning objekt on otsast lagunema hakanud.
Kahjuks on CE-s ka vähemalt üks pettusejuhtum, kus laenu maksti välja etapiviisiliselt vastavalt objekti väidetavale valmimisele. Ning kui paberite järgi pidi objekt juba vaata et valmis olema, vaatas kohapeal vastu tühi plats, kuhu oli veidi killustikku laiali aetud.

Ning teine asi on portfelli hajutamine – kui on palju väiksemaid investeeringuid, siis mõne objekti probleemid ei oma suurt mõju. EG-s on mul hetkel ca 150 aktiivset laenu, enamik 50-100 EURi; ning siis mõned üksikud 500 – 4000 laenud, kus ma olen ise hinnanud, et need peaksid kindla peale minekud olema.

Ise enda mõistusega olen eelistanud nt laenusid, kus tagatiseks on äsja valminud uusarendused ning laenu võetakse kinnisvara müügiperioodiks, st laen tagastatakse siis, kui objekt müüdud saab.

See jutt käis põhiliselt Estateguru (EG) kohta, mis annab kinnisvara tagatisel laenusid; Crowdestate’s (CE) on pilt palju kirjum.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 25.12 22:50; 28.12 10:58; 28.12 11:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui EG pakub vaid hüpoteegiga tagatud laenusid (intressiga tavaliselt 10-12%), siis CE-s erinevaid laenutüüpe rohkem: lisaks tagatud laenudele mezzanine ja omakapital. Kinnisvara asemel võib tagatiseks olla ka kommertspant ettevõtte vallasvarale, jne.

Soovitan kõigepealt võtta aega ja lugeda erinevate olemasolevate laenude kirjeldusi – sealt saab päris hea pildi ette, mida erinevad laenutüübid endast kujutavad ning mis on võimalikud probleemid.

Ning tasub meeles pidada, et sellistest ühisrahastusportaalidest otsivad rahastust ettevõtted, kes pangast laenu ei saa.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 25.12 22:50; 28.12 10:58; 28.12 11:24;
To report this post you need to login first.
Näitan 8 postitust - vahemik 1 kuni 8 (kokku 8 )