Esileht Lapse ootamine Dekreedirahad

Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )

Teema: Dekreedirahad

Postitas:
Kägu

Tere, Tekkis küsimus. Infot on VÄGA PALJU! Ja mulle kui esmarasedale on kõik väga tume maa.. olen küll üritanud siin eilsest ennast pisut kurssi viia, aga no siiski..  Küsin abi neilt, kes on rohkem sellega kursis. Ehk saab keegi aidata mind mu küsimusega. ???? Palun mitte mõnitada – tõesti ei tea sellest teemast ja 100% aru ei saa, seega soovin kindel olla, et saan asjadest õigesti aru.

Kui mu TA on jaanuari keskpaigas. Siis saan aru,et saan novembri keskel juba koju jääda. Kui ma novembri keskel koju jään – saan kolme kuu rahad eksole? Ja kas nüüd nende kolme kuu rahadega peaksin saama hakkama kuni aprilli kuuni?  Muid rahasid vahepeal vist ei laeku üldse? Kui saan ka osalist töövõimetust töötukassa poolt – kas see arvestatakse ka mu eelmise ja üleelmise aasta sissetulekute hulka, kas saan siis pisut rohkem dekreedirahasid? Aitäh vastajatele! ????

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Hei, dekreediraha kui sellist enam ei ole. Tööl käiv tulevane ema saab ema vanemahüvitist mis on võrdne palgaga. Enam ei saa kogu raha korraga vaid igal kuul palga suuruse summa vms.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Logi sisse sotsiaalkindlustusameti iseteenindusse. Seal saad panna kalkulaatorisse eeldatava tähtaja, lubada kalkulaatoril kasutada andmeid maksuametist ning niiviisi saad teada summa, mida makstakse sulle emapuhkusel (vana nimega rasedus- ja sünnituspuhkus). Seda saavad naised, kes käivad tööl ja 100 päeva. Õigus jääda puhkusele on 70 päeva enne tähtaega.

Kui see puhkus saab läbi, hakkab jooksma vanemahüvitis, mis kalkuleeritakse siis tegeliku sünnikuupäeva järgi. Kui kuu ei muutu, siis ka summa ei muutu. Kui sa enne lapse sündi tööl ei käi ja emapuhkusele ei jää, siis hakkad saama raha peale lapse sündi.

Mingeid rahasid enam korraga kätte ei makta, vaid saad iga kuu.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Uue süsteemi järgi pole enam rasedus-sünnituspuhkust 140p mille eest maksis Haigekassa vaid

on kohe vanemapuhkus ja maksab Sotsiaalkindlustusamet, igakuiselt.

Pakkumise saad 80p enne sünnituse tähtaega (NB! kontrolli, et sul oleks andmetes kehtiv e-aadress sotsiaalkindlustusameti iseteeninduses!)

https://sotsiaalkindlustusamet.ee/perehuvitised-ja-muud-toetused/perehuvitiste-ulevaade/ema-vanemahuvitis-ja-emapuhkus
Töötaval emal on ema vanemahüvitisele õigus kuni 100 järjestikust kalendripäeva, arvestades lapse eeldatavat sünnitähtaega. Töötav ema saab ema vanemahüvitist kasutada kuni 70 kalendripäeva enne lapse eeldatavat sünnitähtaega ja 30 kalendripäeva pärast lapse eeldatavat sünnitähtaega.
Töötavatel emadel on mitu eri võimalust, kuidas ema vanemahüvitist ja emapuhkust kasutada.

1)Ema jääb emapuhkusele 70 päeva enne lapse eeldatavat sünnitähtaega.

Kui ema jääb 70 päeva enne lapse eeldatavat sündi emapuhkusele, on tema emapuhkuse kestus 100 päeva.

2)Ema jääb emapuhkusele 31 kuni69 päeva enne eeldatavat sünnitähtaega.Kui ema jääb näiteks vähemalt 31 päeva enne lapse eeldatavat sündi emapuhkusele, on tema emapuhkuse kestus vähemalt 61 päeva.
Sellisel juhul jääb emal tema soovil kuni 39 kalendripäeva emapuhkust kasutamata. Ema kasutamata ema vanemahüvitise päevad kanduvad siis jagatava vanemahüvitise perioodi, mida on võimalik soovi korral mõlemal vanemal paindlikult kasutada.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Üldiselt soovitus (kui tervis ok) jääda 31p enne, nii on laps VH lõppedes kõige vanem.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kasutan teemat ära: saan aru, et kahe järjestikuse lapse puhul makstakse ema vanemahüvitist algul miinimummääras ja pärast siis tasaarveldatakse. Aga millal? Kohe siis kui ema vanemahüvitise periood on läbi või võib see jääda venima? Kas selle vahe kompensatsiooni saamiseks pean ise midagi tegema või tuleb see automaatselt?

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kasutan teemat ära: saan aru, et kahe järjestikuse lapse puhul makstakse ema vanemahüvitist algul miinimummääras ja pärast siis tasaarveldatakse. Aga millal? Kohe siis kui ema vanemahüvitise periood on läbi või võib see jääda venima? Kas selle vahe kompensatsiooni saamiseks pean ise midagi tegema või tuleb see automaatselt?

Kui kahe väiksema lapse vahe on alla 3a siis saad koheselt suuremat(eelmisega samaväärse) hüvitist. Ehk kui praegune arvestusjärgne oleks väiksem kui eelmise lapsega said siis hakkad koheselt suuremat saama.

Aga logi sotsiaalkindlustusameti lehele sisse, pane lapse sünnitähtaeg ja see kalkuleerib ja näitab sulle saadava summa ja arvutuskäigu kohe ära.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kasutan teemat, kui jääda 70p enne tähtaega koju, siis iga kuu laekub mingi summa? Seda vahet enam ei jää sisse, et mingid kuud pead ilma rahata täitsa olema? Saan ma õieti aru?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Seda vahet enam ei jää sisse, et mingid kuud pead ilma rahata täitsa olema? Saan ma õieti aru?

Jah, nüüd tuleb raha igas kuus, varem tuli korraga algul suurem ports ning see tuli ise jagada nii, et mitu kuud läbi saaks, ei tasunud kohe kõik ära kasutada. Seda “mitu kuud ilma rahata” polegi olnud st saadi KORRAGA rohkem st 140päeva e 4,6 kuu raha, nüüd saad iga kuu aga vähem.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga kas nüüd muudetud seadusega  on ka mingi vahe rahalises môttes et, kas jääda koju 70p enne côi 31p ?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei, lihtsalt kui jääd koju nt 31 päeva enne eeldatavat tähtaega, siis ülejäänud päevad 70st liidetakse vanemahüvitise perioodile ja selle võrra see sul pikeneb. Kui jääd koju 70 päeva, siis vanemahüvitis on see 500 misiganes päeva ehk poolteist aastat.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )


Esileht Lapse ootamine Dekreedirahad