Esileht Lapse ootamine Dekreet

Näitan 4 postitust - vahemik 1 kuni 4 (kokku 4 )

Teema: Dekreet

Postitas:

Kui teine laps sünnib enne , kui esimene saab 2.5 a vanuseks, siis kas saan sama dekreediraha , nagu esimese lapsegagi? Peale esimese lapse sündi tagasi tööle ei läinud. Või on see miinimumi alusel?
Oskab keegi öelda?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Haigekassa ei maksa mingit “eelmisega sama”. Ei siis kui töötasid pisut ega siis kui ei töötanud. ikka ja ainult vaatab eelmise kalendriaasta sotsmaksustatud töist tulu.Kui eelmise aasta keskmine sotsmaksustatud töine tulu puudub (olid lhp-l) või on väike, siis hetke miinimumpalga alusel.
AGA
koos I uue VH-ga saad KOMPENSATSIOONI st sünnitusejärgsetele dekreedipäevadele makstakse juurde nii, et kokku = nagu VH.

Seega dekreeti 30p enne tähtaega, mitte varem! Kui laps sünnib tähtajal, jääb vaid 30p miinimumpalka ja 110p komp st kokku nagu saaksid VH+ 435p VH. Kokku 30p e 1k miinimumi ja 18k VH suurust tasu.

Seega mitte minnes dekreeti saad sünnitusest 18k VH. Minnes saad 1k miinimumi +18k VH ja võit ka kogunev puhkus + puhkusetasu (rsp aja eest)+ vanema lapse lapsehooldustasu 38,35/kuus kestab 3,6k kauem, sest uus VH algab alles II lapse u 3,6k vanusest, muidu algaks sünnist st 3,6k varem.

küsi

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.06 13:58; 26.06 14:03;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Haigekassa kodulehel on kõik detailideni lahti seletatud. Ehk alustaks sealt?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

https://www.haigekassa.ee/inimesele/haigekassa-huvitised/toovoimetushuvitised#tab-huvitise-arvutamine
Kui eelneval aastal inimesel tulu ei olnud või aasta keskmine tulu oli väiksem kui alampalk (2019. aastal 540 eurot kuus), siis arvutatakse päevatulu järgnevalt:

päevatulu = põhipalk : 30, kuid mitte üle alampalga ja arvu 30 jagatise.
Arvutamisel lähtutakse töövõimetuslehel märgitud töövabastuse alguspäevale eelnenud päeval kehtinud kuu põhipalgast või kuupalga alammäärast.

https://www.haigekassa.ee/inimesele/rahalised-huvitised/sunnitushuvitis
Uus sünnituspuhkus lapsehoolduspuhkuse ajal:

Pane tähele!
Hüvitise väljamaksmisega seotud infot saab töötaja vaadata riigiportaali http://www.eesti.ee teenuses „Isiku töövõimetushüvitised”.

Lapsehoolduspuhkusel viibiv naine, kes soovib võtta uut sünnituspuhkust ning saada selle eest sünnitushüvitist, peab lapsehoolduspuhkuse katkestama. Selleks tuleb esitada tööandjale avaldus lapsehoolduspuhkuse katkestamiseks. Märkides avaldusele lapsehoolduspuhkuse lõpetamise kuupäevaks sünnituspuhkuse alguskuupäevale eelneva päeva, ei pea naine vahepeal tööle minema. Soovitame tööandjat teavitada enne sünnituspuhkuse algust piisava ajavaruga , et tööandja jõuaks töötamise registris peatamise õigeaegselt lõpetada.

https://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/et/lapsed-ja-pere/perehuvitiste-liigid#Vanemah%C3%BCvitis

Kui perre sünnib väikese vahega järgmine laps
Perehüvitiste seadusega soositakse laste järjestikuseid sünde. Kui kahe lapse vanusevahe on alla kahe ja poole aasta ja lapsevanem ei saanud uue lapse sünnile eelneval aastal tulu või see oli väiksem kui eelmise lapse vanemahüvitise arvutamise aluseks olnud tulu, võtame uue lapsega seotud vanemahüvitise arvutamisel aluseks samad summad, mida arvestasime eelmise lapsega seoses.

Lähtume perele soodsamast summast ja kui said enne uue lapse sündimist suuremat tulu, arvutame uue lapse hüvitise suurema tulu alusel.

Vanemahüvitise ja sünnitushüvitise vahe kompenseerimine
Kui järgmine laps sünnib enne, kui eelmine laps on saanud 2 aasta ja 6 kuu vanuseks ning Haigekassa on maksnud sulle uue lapse sünniga seoses sünnitushüvitist, võib sul olla õigus saada lisaks kompensatsiooni vanemahüvitise ja sünnitushüvitise vahe eest.

Sa ei pea seda eraldi taotlema ja arvestame selle sulle ise välja, kui kompensatsiooni saamise reeglid on täidetud. Vanemahüvitise ja sünnitushüvitise vahe makstakse välja koos esimese vanemahüvitise summaga.

Vanemahüvitise ja sünnitushüvitise vahet maksame juhul, kui:

sinu laste vanusevahe on väiksem kui 2 aastat ja 6 kuud
hakkad uue lapsega seoses saama vanemahüvitist eelmise lapse vanemahüvitise arvutamise aluseks olnud tulu alusel
saad Haigekassast sünnitushüvitist ja sinu sünnitushüvitise ühe päeva summa on väiksem kui sinu vanemahüvitise ühe päeva summa.
Kompensatsiooni maksame sel juhul nende päevade eest, mis jäävad lapse sünnist kuni vanemahüvitise alguseni.
Oluline on aga tähele panna, et siin on erisus juhul, kui lapsed sünnivad nii väikese vahega, et uue lapse sündimise ajal makstakse eelmise lapse eest veel vanemahüvitist. Vanemahüvitise saamise ajal vanemahüvitise ja sünnitushüvitise vahet ei maksta.

Vanemahüvitise ja sünnitushüvitise vahe arvutamisel

jagame ühe kalendrikuu vanemahüvitise summa 30-ga – nii saame vanemahüvitise ühe päeva summa
Saadud summast lahutame ühe kalendripäeva kohta makstud sünnitushüvitise. Saadud vahe korrutame selle kalendripäevade arvuga, mis jääb lapse sünni päevast kuni sünnitushüvitise maksmise perioodi lõpupäevani.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.06 13:58; 26.06 14:03;
To report this post you need to login first.
Näitan 4 postitust - vahemik 1 kuni 4 (kokku 4 )


Esileht Lapse ootamine Dekreet

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.