Esileht Rasestumine ja lapse ootamine Doonormunaraku kasutajad 2022

Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 100 )

Teema: Doonormunaraku kasutajad 2022

Postitas:

Käisin arstil ära, saatsin oma doonorikriteeriumid ja nüüd nad siis ilmselt hakkavad valima.Aga see ei tohiks väga kaua aega võtta. Kui doonor olemas, eks siis kuuleb edasi, mul tahetakse ka algul teha siirdamise loomulikku tsüklisse, see olevatka beebile parim.

Ceru, kas sul esimene siirdamine oli loomulikku või tablettidega toetatud tsüklisse?

Sidrunhein, kuidas sul on läinud? Ma ise lähen järgmisel nädalal UH-sse ja siis selgub, kas saab novembris loomulikku tsüklisse siirdamise teha. Mul on külmas eelmisest korrast. Vanust on 41.

Mul oli esimene siirdamine tableti ja süstiga. Teine siirdamine planeeritakse loomulikku tsüklisse. Huvitav, et mulle kohe esimene kord ei pakutud loomulikku tsüklisse siirdamist. Igatahes loodan, et siis tõesti loomuliku tsükliga tuleb parem tulemus. Minu jaoks on kergendav ja hoopis teistsugune tunne, kui enne siirdamist ei pea süstima ega tablette tarbima.  Järgmisel nädalal siis selgub, kas nüüd või natuke hiljem saab siirdamist teha. Doonori leidmisega läks  kliinikul 2 nädalat, millest mina otsuse tegin 1 päevaga. Ega pikka nimekirja saadetudki, 1 konkreetne doonor, kellel minuga sarnasus. Hobid olid ka kirjas, mis ei ole minu jaoks olulised.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ceru, mul selline asi lihtsalt, et IVF-id tehti ka kõik loomulikku tsüklisse, kuna ma Estrofemi, vähemalt mitte tablettidena võetuna, ei talunud ülse. Üks arst küll rääkis, et on ka võimalus plaastritena, aga selleni ma ei jõudnudki.

Aga kuidas sul vereanalüüsidega, ma Avas küsitakse (suguhaigused jm nakkushaigused), kas Eesti perearst oli nõus need tellima või maksid ise?

Igal juhul põidlad pihku meile!

Sidrunhein

Käisin arstil ära, saatsin oma doonorikriteeriumid ja nüüd nad siis ilmselt hakkavad valima.Aga see ei tohiks väga kaua aega võtta. Kui doonor olemas, eks siis kuuleb edasi, mul tahetakse ka algul teha siirdamise loomulikku tsüklisse, see olevatka beebile parim.

Ceru, kas sul esimene siirdamine oli loomulikku või tablettidega toetatud tsüklisse?

Sidrunhein, kuidas sul on läinud? Ma ise lähen järgmisel nädalal UH-sse ja siis selgub, kas saab novembris loomulikku tsüklisse siirdamise teha. Mul on külmas eelmisest korrast. Vanust on 41.

Mul oli esimene siirdamine tableti ja süstiga. Teine siirdamine planeeritakse loomulikku tsüklisse. Huvitav, et mulle kohe esimene kord ei pakutud loomulikku tsüklisse siirdamist. Igatahes loodan, et siis tõesti loomuliku tsükliga tuleb parem tulemus. Minu jaoks on kergendav ja hoopis teistsugune tunne, kui enne siirdamist ei pea süstima ega tablette tarbima. Järgmisel nädalal siis selgub, kas nüüd või natuke hiljem saab siirdamist teha. Doonori leidmisega läks kliinikul 2 nädalat, millest mina otsuse tegin 1 päevaga. Ega pikka nimekirja saadetudki, 1 konkreetne doonor, kellel minuga sarnasus. Hobid olid ka kirjas, mis ei ole minu jaoks olulised.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas sul see avaldus, et Estrofemi ei talunud? Vereanalüüsidega oli nii, et perearstilt sain osa neist ja suguhaigustega seotud analüüsid tegin ise oma raha eest.

Ceru, mul selline asi lihtsalt, et IVF-id tehti ka kõik loomulikku tsüklisse, kuna ma Estrofemi, vähemalt mitte tablettidena võetuna, ei talunud ülse. Üks arst küll rääkis, et on ka võimalus plaastritena, aga selleni ma ei jõudnudki.

Aga kuidas sul vereanalüüsidega, ma Avas küsitakse (suguhaigused jm nakkushaigused), kas Eesti perearst oli nõus need tellima või maksid ise?

Igal juhul põidlad pihku meile!

Sidrunhein

Käisin arstil ära, saatsin oma doonorikriteeriumid ja nüüd nad siis ilmselt hakkavad valima.Aga see ei tohiks väga kaua aega võtta. Kui doonor olemas, eks siis kuuleb edasi, mul tahetakse ka algul teha siirdamise loomulikku tsüklisse, see olevatka beebile parim.

Ceru, kas sul esimene siirdamine oli loomulikku või tablettidega toetatud tsüklisse?

Sidrunhein, kuidas sul on läinud? Ma ise lähen järgmisel nädalal UH-sse ja siis selgub, kas saab novembris loomulikku tsüklisse siirdamise teha. Mul on külmas eelmisest korrast. Vanust on 41.

Mul oli esimene siirdamine tableti ja süstiga. Teine siirdamine planeeritakse loomulikku tsüklisse. Huvitav, et mulle kohe esimene kord ei pakutud loomulikku tsüklisse siirdamist. Igatahes loodan, et siis tõesti loomuliku tsükliga tuleb parem tulemus. Minu jaoks on kergendav ja hoopis teistsugune tunne, kui enne siirdamist ei pea süstima ega tablette tarbima. Järgmisel nädalal siis selgub, kas nüüd või natuke hiljem saab siirdamist teha. Doonori leidmisega läks kliinikul 2 nädalat, millest mina otsuse tegin 1 päevaga. Ega pikka nimekirja saadetudki, 1 konkreetne doonor, kellel minuga sarnasus. Hobid olid ka kirjas, mis ei ole minu jaoks olulised.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sidrunhein, kuidas läinud? Kuidas teistel on läinud? 🙂
Mulle ikka ei saa loomulikku tsüklisse siirdamist teha. Mul ei olnud sel korral ovulatsiooni ja üleüldse tundub, et ilma ov stimuleerimiseta ei saa. Peale varajase raseduse katkemist tsükkel umbes 4 kuud paigast ära olnud. Tsüste õnneks enam ei olnud.  Vaatame siis detsembris-jaanuaris uuesti, mis ja kas.

Ceru

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mis skeeme teil enne siirdamist on kasutatud? Ehk keegi teab, kas ettevalmistus Diphereline’i ja Estrofemiga on tavapärane?

Just seda skeemi ongi minu puhul kasutatud. Estrofemi tablette ja Dipherelini süsti. Mõnikord on ka selliselt, et enne veel beebipille pidanud võtma.

Ceru

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen nüüd tükk aega vaikne olnud, aga igal juhul mul on doonor leitud ja jaanuaris pean andma teada, kui mul päevad algavad, siis läheb protsess edasi.

Praeguste plaanide kohaselt tuleb siirdamine loomulikku tsüklisse.

Sidrunhein

 

Sidrunhein, kuidas läinud? Kuidas teistel on läinud? ????

Mulle ikka ei saa loomulikku tsüklisse siirdamist teha. Mul ei olnud sel korral ovulatsiooni ja üleüldse tundub, et ilma ov stimuleerimiseta ei saa. Peale varajase raseduse katkemist tsükkel umbes 4 kuud paigast ära olnud. Tsüste õnneks enam ei olnud. Vaatame siis detsembris-jaanuaris uuesti, mis ja kas.

Ceru

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Toimetan TÜ kliinikumis ja 1. kord ostsin Elite kaudu 6, seal vähem ei saagi. Teisel korral TÜst 5. Mõlemal korral arenes 1 korralik embrüo, mis ka siirdati. Esimesel korral tekkis ka rasedus, mis 6. nädalal katkes. Teisel korral rasedust ei tekkinud.

A.

Kas kasutasite mehe spermat? Probleem on mehe spermas. Isegi kui spermagramm on korras DNA katked põhjustavad embrüo arengupeetust

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui kuuest doonori embrüost areneb üks enam-vähem terve embrüo, siis on spermaga probleeme. Arutage seda arstiga, tavaliselt 6-st noore naise munarakust kasvab 4-5 ilusat embrüot.

embrüoloog

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Uus aasta käes, kuidas on kellelgi läinud? Ise eelmisel nädalal käisin AVAs, aga arst ütles, et minu foliikel on imelik ja ei saa sellel kuul kahjuks teha siirdamist (mul tuleb siirdamine loomulikku tsüklisse). Seega doonor lõpetab selleks kuuks süstimise ja alustab järgmisel kuul uuesti.

Sidrunhein

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Dets alguses siirdati Elites mulle doonormunarakust saadud embrüo. Olin ostnud 4 külmutatud rakku, milledest arenes välja 1 korralik embrüo. DM-ga õnnestus esimese korraga, nüüd kohe täitub teine raseduskuu. Oli tablettidega toetatud tsüklisse siirdamine. Vanus 41 aastat, eelnevalt olin 2 aastat teinud ebaõnnestunud IVF katseid enda rakkudega.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Väga tore uudis. Palju õnne! See annab mulle ka lootust, kuna selja tagas 5 ebaõnnestunud IVFi siirdamist oma rakkudega.

Sidrunhein

Dets alguses siirdati Elites mulle doonormunarakust saadud embrüo. Olin ostnud 4 külmutatud rakku, milledest arenes välja 1 korralik embrüo. DM-ga õnnestus esimese korraga, nüüd kohe täitub teine raseduskuu. Oli tablettidega toetatud tsüklisse siirdamine. Vanus 41 aastat, eelnevalt olin 2 aastat teinud ebaõnnestunud IVF katseid enda rakkudega.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tundub, et nii mõnelgi on DR kasutamine õnnestunud. Huvi pärast küsin, kas olete DM kasutamisest ka mõnele lähedasele rääkinud või hoidnud enda teada? Kas olete mõelnud, mida ja millal tulevikus lapsele räägite?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lapsele plaan rääkida küll, nii umbes teismeeas. Praegu teab asjast elukaaslane muidugi ja veel 2 lähemat sõbrannat.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei ole plaanis midagi rääkida. Milleks lapse elu keeruliseks ajada. Nagu see küsimuski näitab, et mõeldakse üle.  Laenatud rakukesest rääkimine ei pea muutma lapse maailmapilti või identiteedis kahtlema panema. Rakukese laenamine on tänapäeva suurepärane meditsiiniline võimalus. Oluline osa lapse sündimisel ja kasvamisel on lapse vanematel.

 

+2
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lapsel on tegelikult õigus teada siiski ju oma bioloogilist tausta. See võib väga ebamugaval hetkel muidu välja tulla. Soovitav oleks rääkida enne teismeiga, mil teema eriti valusalt niigi kriitilises arenguetapis noore inimese identiteedile võib lüüa – pigem kui laps kuskil 5-6aastaselt hakkab huvi tundma, kuidas beebid emme kõhus kasvavad näiteks. Siis kasvab laps selle teadmise kui millegi loomulikuga üles.

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapsel on tegelikult õigus teada siiski ju oma bioloogilist tausta. See võib väga ebamugaval hetkel muidu välja tulla. Soovitav oleks rääkida enne teismeiga, mil teema eriti valusalt niigi kriitilises arenguetapis noore inimese identiteedile võib lüüa – pigem kui laps kuskil 5-6aastaselt hakkab huvi tundma, kuidas beebid emme kõhus kasvavad näiteks. Siis kasvab laps selle teadmise kui millegi loomulikuga üles.

Just, kasvabki oma ema kõhus ja seda saangi talle rääkida, kui väga me teda ootasme. Kõik muu on ebaoluline detail. Meie laps, kasvab minu kõhus ja meie peres. Milleks üle mõelda rakukese materjali pärast. DR saadud lapsed ei ole teistsugused! Sa räägid nagu hüljatud lapsest, kellele on vaja rääkida tema endistest vanematest. Kui soovid, tee nagu õigeks pead, aga ei ole vaja raiuda, et see on lapse õigus!

+1
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei ole plaanis midagi rääkida. Milleks lapse elu keeruliseks ajada. Nagu see küsimuski näitab, et mõeldakse üle. Laenatud rakukesest rääkimine ei pea muutma lapse maailmapilti või identiteedis kahtlema panema. Rakukese laenamine on tänapäeva suurepärane meditsiiniline võimalus. Oluline osa lapse sündimisel ja kasvamisel on lapse vanematel.

Su lapsel ju ongi sünnist saadik vale identiteet. Mina arvan, et igal inimesel on õigus oma põlvnemise kohta teada niipalju, kui see teada on. Kõik muu on sulaselge valetamine, ka tõe varjamine on valetamine.  Sina ei saa otsustada, mida on su lapsel õigus teada ja mida mitte. Tema on sinust eraldiseisev omaette indiviid ja tema eest tõe varjamine on talle valetamine.

Lihtsalt minu arvamus.

Ma oleksin ikka kohutavalt katki, kui ma juhuslikult kusagilt sellist asja enda kohta teada saaksin ja mu ‘vanemad’ ei ole seda mulle rääkinud. Oleks algusest peale teadnud tõde, ei oleks mingit probleemi. Eks sa ise tead, mis riskid võtad ja milleks see üldse vajalik peaks olema.

Oma maailma kõige lähedasemale inimesele ei valetata. Selle valega turvatakse omaenda maailma, mitte selle lapse oma.

+4
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei ole plaanis midagi rääkida. Milleks lapse elu keeruliseks ajada. Nagu see küsimuski näitab, et mõeldakse üle. Laenatud rakukesest rääkimine ei pea muutma lapse maailmapilti või identiteedis kahtlema panema. Rakukese laenamine on tänapäeva suurepärane meditsiiniline võimalus. Oluline osa lapse sündimisel ja kasvamisel on lapse vanematel.

Su lapsel ju ongi sünnist saadik vale identiteet. Mina arvan, et igal inimesel on õigus oma põlvnemise kohta teada niipalju, kui see teada on. Kõik muu on sulaselge valetamine, ka tõe varjamine on valetamine. Sina ei saa otsustada, mida on su lapsel õigus teada ja mida mitte. Tema on sinust eraldiseisev omaette indiviid ja tema eest tõe varjamine on talle valetamine.

Lihtsalt minu arvamus.

Ma oleksin ikka kohutavalt katki, kui ma juhuslikult kusagilt sellist asja enda kohta teada saaksin ja mu ‘vanemad’ ei ole seda mulle rääkinud. Oleks algusest peale teadnud tõde, ei oleks mingit probleemi. Eks sa ise tead, mis riskid võtad ja milleks see üldse vajalik peaks olema.

Oma maailma kõige lähedasemale inimesele ei valetata. Selle valega turvatakse omaenda maailma, mitte selle lapse oma.

Kusjuures, ma ei ole kägu 31.01 kell 12:44.  Ma olen täiesti teine kägu, aga nüüd selgub (lugesin selle käo teksti alles nüüd), et me mõtleme temaga ühesuguselt.

Laps ei ole sinu omand, ta on omaette isiksus ja indiviid. Loomulikult on tal ÕIGUS teada teadaolevaid fakte enda põlvnemise kohta. Temast saab kord täiskasvanu, ta ei jää igavesti sinu lapseks. Ma ei kujutaks ette, et ma enda seest sündinud inimesele eluaeg valetaksin.

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sisuliselt on laps ju samas olukorras kui lapsendatud laps, st tema geneetiline materjal on (vähemalt 50% ulatuses) vanematest erinev. See sinu mainitud “lihtsalt üks rakuke” ongi ju see, kes laps bioloogiliselt ON, sa ei saa tõmmata lapse geneetilisele olemusele ja päritolule nii üleolevalt kriipsu peale. See pole sinu otsustada, et “see rakk ei loe”. See rakk ongi sinu lapse algus, lähtepunkt, see millest ta sõna otseses mõttes tehtud on.

Loomulikult saadki lapsele rääkida, et ta kasvas oma ema, st sinu kõhus ja oli nii oodatud. Et rohkem ei saaks ühtegi last armastada. Et see, et laps sai alguse kellegi teise rakust, ei muuda vähimalgi määral seda, kui oma ja kallis ta sulle on. Aga minu meelest tõmbaks teadlik valetamine – mida niivõrd olemusliku asja varjamine on! – kogu sellele ilusale jutule vee peale.

+3
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Laps võiks oma päritolu kohta teada ja pigem juba enne teismeiga, aga sugulased ja tuttavad, kes pole naise rasestumise raskuste, ivf-ga kursis, küll mitte. Teised lihtsalt ei pruugi aru saada põhjustest ja ajendist või siis on neil must-valge maailmapilt. Kui surrogaatluse puhul saab side lapsega tekkida alles hiljem, siis doonorraku kasutamisel saab naine mõjutada juba raseduse ajal oma ensüümidega, emotsioonidega, toitumisega lapse arengut.

 

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Milleks üle mõelda rakukese materjali pärast.

Oi kui tore uudis! Siis võivad ju kõik soovijad rahulikult aborte teha nagu mustab, milleks rakukese pärast üle mõelda!

+1
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sisuliselt on laps ju samas olukorras kui lapsendatud laps

Pole täpselt teada, kui suurt mõju avaldab lapsele teda kandev naine. Lapsendatud laps on vanema poolt hüljatud ja tõenäoliselt mingite hingetraumadega. Suur vahe on lastel, üht naine teadlikult soovib, kannab algusest lõpuni ise ja teeb kõik selleks, et sünniks terve laps ja teine, kes last ei taha, rasedusest ja lapsest ei hooli. Erinevalt lapsendatud lapsest, kellel on võimalus üles leida teda sünnitanud naine, on doonorlus anonüümne ja lapsel pole ka tulevikus mingit võimalust teada saada, kes raku loovutas.

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sisuliselt on laps ju samas olukorras kui lapsendatud laps

Pole täpselt teada, kui suurt mõju avaldab lapsele teda kandev naine. Lapsendatud laps on vanema poolt hüljatud ja tõenäoliselt mingite hingetraumadega. Suur vahe on lastel, üht naine teadlikult soovib, kannab algusest lõpuni ise ja teeb kõik selleks, et sünniks terve laps ja teine, kes last ei taha, rasedusest ja lapsest ei hooli. Erinevalt lapsendatud lapsest, kellel on võimalus üles leida teda sünnitanud naine, on doonorlus anonüümne ja lapsel pole ka tulevikus mingit võimalust teada saada, kes raku loovutas.

Just sellepärast olemegi valinud ise sünnitamise võimaluse, mitte lapsendamise. Doonorlus on anonüümne ja ma tõesti ei näe mingit olulist kasu sellest, kui laps nüüd teab, et tema saamiseks kasutati doonormunarakku. Ei saa laps sellest teadmisest tegelikult mitte midagi. Ja sellepärast ongi tunne, et rohkem on inimeste peas kinni ja iganenud arusaam oma dna külvamisse.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Doonorlus on anonüümne ja ma tõesti ei näe mingit olulist kasu sellest, kui laps nüüd teab, et tema saamiseks kasutati doonormunarakku. Ei saa laps sellest teadmisest tegelikult mitte midagi. Ja sellepärast ongi tunne, et rohkem on inimeste peas kinni ja iganenud arusaam oma dna külvamisse.

Vaata, sa ei saa ikka veel aru. Sellel lapsel on ÕIGUS teada, et ta ei ole oma ema bioloogiline laps. Sina ei ole selle otsustaja, kas ta saab sellest teadmisest mingit kasu või mitte. See, et ta ei saa sellest teadmisest midagi, on ju sinu enda otsus ja uskumus, mitte tema oma. Vot selles vahe ongi.

Mina leian, et sa oled kohustatud oma lapsele sellest rääkima, mitte et sa mõtled, kas tal on sellest kasu või mitte. See, kas tal on sellest kasu või mitte, on juba tema enda asi, mitte sinu asi. See laps on iseseisev omaette inimene ja indiviid, mitte sinu laps.

+3
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja sellepärast ongi tunne, et rohkem on inimeste peas kinni ja iganenud arusaam oma dna külvamisse.

Misasja? DNA külvamine on iganenud arusaam? Nagu päriselt mõtled nii? Inimene ju ongi see, mis on tema DNA, ei? Mis see inimene siis muud on? Kas sinu mõte tekitab inimese või tema DNA, paku, kumb? Eriti jaburaks läheb siin.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Miks see teema kirgi kütab? Pole teiste asi, kui keegi doonorit või surrogaatema kasutab ja otsustab, mida ja millal lapsele räägib. Laps võiks päritolu kohta teada, aga ei maksa siin hakata kelleltki nõudma, et ta peab teie arvates sobival hetkel rääkima. Kui õige hetk, küll see ema juba teab, mida öelda. Kommentaare lugedes tekib tunne, et paar inimest on nii kibestunud, et üritavad oma arusaama teistele pähe suruda.

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Miks see teema kirgi kütab?

Sest kallitele inimestele valetamine on nõme. See teema puudutab inimeste õiglustunnet. Kui sul seda pole, siis ei ole vaja teemas sõna võtta.

+1
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sest kallitele inimestele valetamine on nõme. See teema puudutab inimeste õiglustunnet.

Kirjutasin, et laps võiks oma päritolu kohta teada, aga sa ei saa teistele peale suruda, mida ja millal öelda. Nõme on inimeste pidev soov kõigele vastu olla. Kui keegi sünnitab liiga palju lapsi, siis vaadatakse viltu. Küll nahutatakse lastetuid, et miks nad ei sünnita, miks teiste lapsed peavad nende pensioni kinni maksma. Kui keegi tahab last, aga rasestumine ei õnnestu, siis jääb inimestele ette, kui keegi kasutab doonorit, tehakse suured silmad ja võrreldakse lapsendatud lastega. Küll jääb ette surrogaatlus, et nagunii ei viitsi ise sünnitada ja võrreldakse inimkaubandusega jne. Sarnaste teemade all pole enamasti viisakust ja asjalikku argumenteerimist, vaid tigetsemine, sõim ja oma isiklike probleemide välja elamine teiste peal.

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas muidu läinud nendel, kes reaalselt ise asjaga  praegu tegelevad?

Minu proovitakse see kuu loodetavasti siirdada.

Sidrunhein

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minul ka 2. siirdamine loodetavasti paari nädala pärast. Järgmisel nädalal uh.  Novembris, esimese siirdamise järgselt rasedust ei tekkinud.
????

Myu

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 100 )


Esileht Rasestumine ja lapse ootamine Doonormunaraku kasutajad 2022