Esileht Väikelaps Draama ja karjumine

Näitan 15 postitust - vahemik 1 kuni 15 (kokku 15 )

Teema: Draama ja karjumine

Postitas:

Tere

Pöördun siia hetkel kui ei oska enam muud ette võtta. Mul on 5-aastane poeg, kes karjub ja kisab iga kord nagu homset ei oleks kui talle midagi ei meeldi. Jookseb isaga võidu, jääb paar sammu maha- kisab. Oleme ujumas ja näeb väikest kalakest- röögib täiest kõrist. Ma ei luba tal enne õue minna kui tuba koristatud- jälle karjub. Ta kuulab küll kenasti sõna olgugi, et on üliaktiivne. Olen palju lapsekasvatamisele pühendatud raamatuid lugenud ning põhimõtteliselt iga probleemi oleme saanud ületatud, reeglid paika Artis ja ta järgib neid. Kuid sellest lõputust rikkumisest me lahti kuidagi ei saa ja ei oska enam rohkem midagi ette võtta. Oleme talle seletanud ühte ja teist pidi, rääkinud et nüüd on mitte karjumise reegel jne jne. Ei aita. Hetkel tundub ainus ülejääv variant seda röökimist ignoreerida täielikult, kuigi väljas olles tundub see teiste inimeste suhtes ebaõiglane. Mis te arvate? Palun õelad kommentaarid kirjutamata jätta.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ignoreerimisest ilmselt pikemas perspektiivis kasu ei ole, sest see ei õpeta talle tunnetega toime tulemist (pettumine, frustratsioon). Uuri tunnete peegeldamise ja aktiivse kuulamise kohta ja püüa rakendada neid tehnikaid. Viiene on piisavalt suur juba, et toimib, st oskab oma tundeid sõnastada (kui seda talle õpetada) ja kui juba tundele on nimetus antud, siis on lihtsam ka lapsele selgitada, missuguse taktikaga ta nendega hakkama peaks saama. Lihtsalt keelamine, käsk, et nii ei tohi vmt, hästi ei toimi, sest need ei paku talle midagi asemele, ta on ikka sama vihane ja närvis edasi ka kisab, kuni jaksu on. Meil oli noorem laps ka selline “ei meeldi, kriiskan” tüüp, aga tunnete peegeldamine ja lahti selgitamine toimis päris hästi, praegu on 5,5-aastane ja suudab oma emotsioonidega hakkama saada (no mõnikord tuleb kisa, aga seda siis, kui 2 a vanema õega mingis mängus pärast lõputut vaidlust ikka kokkuleppele ei saa, aga lõpuks ikka lahendavad oma asjad ise ära).

Palju teil neid reegleid on kodus siis, et need kuhugi kirja on vaja olnud eraldi panna? Kui ma mõtlen enda 5 a ja 7 a peale, siis elementaarsed asjad – puhtuse hoidmine, asjade ärapanemine, kui enam ei mängi, oma sahtlite-kappide korras hoidmine, riiete ära panemine, sõbralik suhtlemine jne – on ju sellised, mis omandatakse igapäevaelus muuseas ja ei vaja eraldi drilli või mingi tabeli järgi käitumist.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Võibolla on neid reegleid sellises eas lapse kohta liiga palju? Ma ei ütle, et tuba ei peaks koristama, kuid teinekord jääb lapsel mäng just enne õueminekut pooleli ja siis ei ole ju mõtet mänguasju kokku korjata. Peale õuest tuppa tulekut saab laps kohe hakata poolelijäänud mängu edasi mängima. Pidev käskimine ja keelamine tekitab frustratsiooni ja väike laps väljendab seda karjudes.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Seda õues röökimist ja teistega arvestamist õpetasin oma vanemale lapsele. Enne tegime kokkuleppe, et õues ei röögi. Kui kisas, siis astusin ligi ja tuletasin meelde. Pisem on nüüd 5 ja röögib samuti. Kui nt paneb jalanõusid jalga ja ennast sel ajal liigutan, siis kukub röökima “Oootaaaa!”. Justnagu ma oleks eluaeg ta eest kuhugi põgenenud. Sama on õues, kui tema uurib mingit kivikest ja ma julgen kasvõi ühe sammu kuhugi suunas teha. Arvan siiski, et see möödub.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See jalanōude asi on nii tuttav. No täpselt, et nagu ma pōgeneks kuskile minema ja jätaks lapse teadmata ajaks neid kingi jalga panema 🙂

Tegelikult aitab aeg. Tüdruk on nüüd 6,5-aastane ja seda dramaatilist karjumist on vähemaks oluliselt jäänud. Hästi palju oleme ka selgitanud, et no ei karjuta iga asja peale nii, et kurgumandlid paistavad. Ebaōnnestumised lihtsalt kannatatakse ära, samuti väiksemad haigetsaamised. Kui tōesti saab rohkem haiget, on ok kui pisar silma tuleb, aga karjuda nii, et kōrvaltänavad värisevad, ei ole ok ka siis, kui nt ongi kriimustusest veri väljas.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

see peegeldamine on kindlasti õige ja tore. AGA, tundub, kas antud juhul pole nii, et küsimus on võimus – tema peab esimesena kõike saama, ja kui asjad ei lähe tema tahtmist mööda, on kisa lahti? mul on ka selline laps, kes tahaks olla lasteaias õpetaja ning trennis treener. Kodus on häda lahti siis, kui multika vahel on reklaamid ja keegi võiks need nüüd edasi kerida, sest need ei sobi talle. Seda karjumist ma küll ignoreerin. Eks alguses oli undamist lõputult ja veidi seletamist, et kannatama peab ka ja reklaamid ongi nuhtlus inimkonnale. Ja edasi lihtsalt igno ning aitan siis, kui saan, ei viska kohe asja käest ja ei torma kerima. Ehk et meie kolm sammu – seletus, igno (muidu ta näeb, et tema karjub ja sina jooksed, kas pole tore!) ja muidugi kasvamine. This too shall pass!

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sa oled talle ikka õpetanud, et ta pole teiste inimeste kunn? Või on ta imikust saati olnud “väike prints, kõige parem ja ilusam, kõikide silmatera”.
Ma ei saa aru mida sa peegeldad või seletad?
Lihtsalt ühel päeval see “teine inimene” karjatab talle midagi, et mis sa röögid sa tatikas, ole vait.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina saatsin undava lapse oma tuppa ja ütlesin, et võib inimeste hulka tagasi tulla, kui inimese moodi käitub.
Aitas.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

miks ta röögib? miks? ei tule oma emotsioonidega toime? kas seda õpetada ei saa?
ma pole kunagi näinud ühtegi röökivat nii suurt last. ok, 2aastast olen, aga 5aastane puhta suur inimene ju.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma pakun, et liiga moodne kasvatus, koguaeg ajate õpukust järge, kuidas kasvatada, teete kokkuleppeid jne, aga unustate lapse iseloomu. Kõik õpikud algavad jutuga, et laps in individuaalne, aga edasi ikka tuleb jutt, et nii ja nii teed, siis kõik tore.

Kui röögib, siis nii vana lapsega tuleb riielda! Kodus paned nurka seisma. Mina julgen ka õues lapsega pahandada (ps minuarust just õu on koht, kus võib karjuda, mitte tuba).

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina oma 4.5a lapsele olen algusest peale seletanud, et karjuda ei ole ilus. Selline käitumine on inetu. Nii kodus kui ka väljaspool kodu.
Eks ta vahel ikka laseb häälepaelad valla aga peale meelde tuletamist tõmbab vaiksemaks.
Aitab ka see, kui ma ütlen, et ei ole vaja röökida, ma kuulen ka siis kui ta normaalselt hõikab või ütleb midagi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul tekib kohe küsimus, et mis sellele kisale järgneb? Kas jäätegi ootama, võtate rahulikumalt jms? Kui nii, siis on lapse aju loogika järgi kõik paigas. Tema kisab – saab mis tahab – reageering on olemas. Meil hakkas tüdruk 5 aastaselt mitte kisama vaid halama ja vinguma ja nuttu tihkuma. Selgitasin rahulikult (siis kui nutuvõru veel suu ümber ei olnud), et niimoodi ei ole mõistlik käituda, rikub kõigi ümbruses olevate inimeste tuju ära. Kui situatsioon käes oli, siis mängisin sõna otseses mõttes lolli. Mis juhtus, ma ei saa aru, selgita palun rahulikult. Kusagil 1,5-2 kuuga saime asja paika. Laps õppis, et selline käitumine ei aita, peab natuke mõtlema, rahunema ja siis tegutsema ehk saab öelda ka teisiti, mis ei sobi.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aitab ainult järjepidev keelamine, mitte reeglite seadmine. Seda on jah jube vaadata-kuulata kui suur laps, 5aastane, end karjumisega väljendab. Mida mina teeksin? Selgitaksin lapsele, et selline käitumine ei sobi ja keelaksin.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.08 12:56; 14.08 14:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nägin ise õues pealt, kuidas tüdruk, minu hinnangul u viie-kuuene ineva häälega soigus oma ema kallal “tahan kaa seda jäätist”. Oli mingit jäätist näinud võõra lapse käes ja sellest sai alguse u tund aega kestev inemine. Olin ainult kõrvaltvaataja, ja alguses oli mul isegi naljakas. Kuid pikapeale kuulates seda ühte ja sama lauset u 200 korda, tekkis mul selle ema suhtes kaastunne. Kui su laps ikka käitub niimoodi õues, siis see on juba puhas kasvatamatus. See ema kordagi ei keelanud. Pärast selgus, et tüdruk oli 8, mitte 5a. Tahtsin ise lõpuks sellele tüdrukule öelda, et ta järgi jätaks. Õudne. Palun keelake oma lapsi ise, mitte ärge tekitage kaaskodanikes soovi seda teha. Last saab korrale kutsuda väga lihtsalt, häält tõstmata. Hullem aga on kui seda ei tehta.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.08 12:56; 14.08 14:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil oli röökimiseks eraldi tuba, kus võis vabalt röökida. Selgitasin, et jah, temal on õigus röökida, aga teistel pere liikmetel, sh. õdedel-vendadel on õigus rahulikus ja meeldivas keskkonnas õhtut veeta, koolitööd teha vm. Seega, kui tahad röökida, tuleb eralduda, seal saab mõnusasti end välja elada ja rahuneda. Natuke aega käis eraldi röökimas, siis tüdines sellest jandist ära. Algul pidin muidugi tõstma ise ta sinna eraldi tuppa ja ust pidin ka kinni hoidma paar korda, peagi sai aru, et kohe kui röögib, siis nii ongi. Oli mingi periood, kus ta läks ise sinna tuppa, kohe kui tuju halvaks läks ja tekkis tahtmine kisada. Üle aasta see jant igatahes ei kestnud ja sagedased kisad jäid üldse üsna ruttu ära.

Väljas röökimise puhul aitasid eelnevad kokkulepped, a la “me läheme poodi, aga mitte midagi sinule ei osta aga kui röökima hakkad, siis teine kord kaasa ei saa” ja ei saagi, jääbki teinekord koju. Või me läheme ujuma ainult siis kui sa ei röögi ja tuledki poolelt teelt tagasi, kui laps röögib ja nii iga kord. Õde kasutas punktide meetodit. Iga nädal oli mingi boonus (a la ujumaskäik), aga see jäi ära, kui nädalasse kogunes üle viie röökimise näiteks. Viiene on juba nii suur, et temaga annab selliseid pikemaajalisi kokkuleppeid teha.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 15 postitust - vahemik 1 kuni 15 (kokku 15 )


Esileht Väikelaps Draama ja karjumine

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.