Esileht Ajaviite- ja muud jutud E-Etteütlus

Näitan 21 postitust - vahemik 31 kuni 51 (kokku 51 )

Teema: E-Etteütlus

Postitas:
Kägu

Liiga kiiresti loeti, jätsin pooleli.

Püha müristus, kui see oli liiga kiire, siis ei oska sa üldse kirjutada. Mis mõttes oli kiire?
Või sa ei saanud aru, et kõigepealt loeti kogu tekst ette ja siis aeglaselt lauseosade kaupa?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 10 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Sellel mitu korda lugemisel ei olnud mõtet, oleks võinud ühe korra ja aeglasemalt lugeda. Mürista terviseks!

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Sellel mitu korda lugemisel ei olnud mõtet, oleks võinud ühe korra ja aeglasemalt lugeda. Mürista terviseks!

Kui kirjaoskus puudub, sis tõesti pole ühelgi lugemisel mõtet.
Arvan, et algklassiõpilased oleks küll jõudnud selles tempos kirjutada. Loeti igasugustes tempodes, kui natuke kannatust ja süvenemisvõimet oli, siis leidis igaüks omale sobiva tempo.
Plärtsu vähem ja süvene rohkem. Ja, veel parem, otsi netist kordus üles ja paranda viga.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ei ole see loomulikult mingi apsakas. Saku suurhall ja Kalevi keskstaadion on õiged.

Minu jaoks on see veider. Meedias on nende puhul küll palju suurtähe kasutamist. Mu jaoks sõna suurhall kõlab nagu nimi, aga võimatu muidugi pole, et seda peetakse nimetuseks, mu jaoks see sõna suur teeb sellest nime, lihtsalt siis kirjutab enamik seda valesti ja kust inimesed selle õigekirja veel nägema peaks? Piletilevis on ka Suurhall ja Keskstaadion näiteks, samuti on mõlemad suure tähega riigieelarve seletuskirjas. See on seda veidram, et Lauluväljak oli e-etteütluses ka suure algustähega lubatud kirjutada.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu jaoks on see veider. Meedias on nende puhul küll palju suurtähe kasutamist.

Meedias on ka palju muud putru. Näiteks Tartu Ülikool on õige kirjapilt vaid ametlikus tekstis – tavalises Tartu ülikooli elust rääkivas kirjutises tuleks ülikool väikese tähega kirjutada – kui paljud seda aga teevad?
Õiget kirjavormi tänapäeval leida ongi keeruline, selles ei tohi küll internetti ega googeldamist uskuda, pigem tuleks leida kas ise käsiraamatust reegel või siis eki.ee lehelt vaadata, kas sama küsimust on küsitud (enamasti on).

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu meelest on aburdne, et nii palju paralleelvorme oli lubatud. Mis mõte neil eesti keele reeglitel ja etteütlustel üldse varsti on, kui kirjuta, nagu tahad, ikka on õige!

Ei, päris nii, nagu tahad, ikka ei ole õige (st juhtumisi sina muidugi võid ju tahtagi kirjutada nii, nagu õige on, aga kellegi teise tahtmine võib sealsamas ikka väga imelik olla).
Ma arvan, et etteütluse koostajad on meelega neid paralleelsete võimalustega asju sisse võtnud, et näidata ühelt poolt reeglite paindlikkust, teiselt poolt piire.
Aga mina näiteks kirjutasin “kodumaa-igatsus” sidekriipsuga ja ei teagi nüüd, kas nad selle oleks veaks lugenud või mitte, paralleelvõimaluste hulgas seda kirjas ei olnud, aga reeglite järgi (sidekriipsu võib panna pikemais liitsõnades parema loetavuse huvides) on see lubatud.
Tagasiside meili saamiseks pidi seekord ühele nupule vajutama.
Seda, et liiga kiiresti loetakse, ütleb näiteks ka minu eakas ema, kes kirjutab käsitsi ja kuulab etteütlust raadiost. Kui kirjutada arvutisse, jõuab jah ilusti (algklassi laps minu hinnangul küll pigem mitte) – no ja arvutist saad ju pealegi ükskõik kui palju kordi uuesti lasta.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Stiili? Ei, ma tõesti ei tea, et keelereeglitele sülitamist stiiliks peetakse. Aga ma olen kuulnud, et lumpeni hulgas olla see levinud.

Vaesed luuletajad!

Kui keegi luule sisuga silma paista ei suuda, eks siis tuleb end kuidagi kirjaviisi muutmisega väljapaistvaks teha. Mina tean ka luuletajaid, kes suudavad ka luules korrektset stiili järgida. Silmaringi küsimus.

EMAKEELEPÄEVAKS / LEELO TUNGAL

Igaühel meist on sõpru mitmeid-setmeid
ja neid ajapikku juurde tuleb veel.
Hea on vahetada sõpradega mõtteid –
olgu kohtudes või olgu kirja teel.
Võõraid keeli vabalt kõnelda on vahva –
küllap tead ja küllap veendud veel ja veel:
iga väikese ja iga suure rahva
meelest ilusaim on tema emakeel.

Emakeel jääb sinu kõrva helisema,
nagu ema sulle omaseks ta saab.
Pole ühtki keelt, kus puuduks sõna “ema”
ega sellistki, kus puuduks “isamaa”.
Muutub emakeel justnagu sina ise –
elab, tarkust kogub nagu koolilaps.
Lihtsaid sõnu teadsid siis, kui olid pisem,
nüüd on mõtted juba läinud keerukaks.
Igas keeles kõlab isemoodi “ema”,
isamaad on veidi erinevad ka.
Aga armastus on siiski kõigil sama:
armas ema, emakeel ja isamaa.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Tegin ühe vea. Kirjutasin välis-eesti, kuigi õige oleks olnud Välis-Eesti.

Küsimusi tekitab Kalevi keskstaadion. Õigeks on märgitud just eelnev kirjapilt, kuid ise kirjutasin Kalevi Keskstaadion (asutuse nimi, sarnaselt Saku Suurhall või Tallinna Lauluväljak). Keskstaadion väikese algustähega staadionitüübina kõlab ka veidravõitu. Ka googeldades on Kalevi Keskstaadion läbivate suurtähtedega. Eks näis, kas seal on koostajate apsakas või siiski mõni reegel.

Ei ole see loomulikult mingi apsakas. Saku suurhall ja Kalevi keskstaadion on õiged.

Kas sa võiksid öelda, mis on etteütluse sügavam mõte, kui ühes kohas on lubatud kirjutada ühtmoodi, teises teistmoodi “reeglite” järgi ehk keelereegleid mitte järgides?

Kõnekeel ja kirjakeel on alati erinenud. Internetis foorumis, skypes, fb-s suheldes kasutatakse nii-öelda kirjalikku kõnekeelt.

Ainult et need osad suhtlejad on ise endale selle õiguse loonud, et nad ei viitsi sotsiaalmeedias korralikku kirjakeelt praktiseerida. Suure tõenäosusega tuleneb see sellest, et suur hulk sotsiaalmeedias kribijatest seda korralikku kirjakeelt lihtsalt ei valda ja siis peidavad oma kesise kirjaoskuse justkui “ametlikult” lubatud sotsiaalmeedia stiili taha. Ühtki muud loogilist seletust sellel erineval “stiilil” ei ole. Sotsiaalmeedias saavad ju absoluutselt kõik oma mõtted kirja panna, ka need, kellel haridustee pooleli jäänud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Suure tõenäosusega tuleneb see sellest, et suur hulk sotsiaalmeedias kribijatest seda korralikku kirjakeelt lihtsalt ei valda ja siis peidavad oma kesise kirjaoskuse justkui “ametlikult” lubatud sotsiaalmeedia stiili taha. Ühtki muud loogilist seletust sellel erineval “stiilil” ei ole.

seega sa arvad, kui ma panen õigesti komad, kirjutan kokku-lahku õigesti, samuti pole tähevigu, siis juhul, kui mu lause algab väiketähega, siis ma teen seda kirjaoskamatusest? ma ei arva nii.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Suure tõenäosusega tuleneb see sellest, et suur hulk sotsiaalmeedias kribijatest seda korralikku kirjakeelt lihtsalt ei valda ja siis peidavad oma kesise kirjaoskuse justkui “ametlikult” lubatud sotsiaalmeedia stiili taha. Ühtki muud loogilist seletust sellel erineval “stiilil” ei ole.

seega sa arvad, kui ma panen õigesti komad, kirjutan kokku-lahku õigesti, samuti pole tähevigu, siis juhul kui mu lause algab väiketähega, siis ma teen seda kirjaoskamatusest? ma ei arva nii.

Sa siis väidad, et sotsiaalmeedia kirjastiil tähendab ainult suurte algustähtede mitte kasutamist või mida? Mina märkan sotsiaalmeedias massilist kirjaoskamatust.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Sa siis väidad, et sotsiaalmeedia kirjastiil tähendab ainult suurte algustähtede mitte kasutamist või mida? Mina märkan sotsiaalmeedias massilist kirjaoskamatust.

Hetkel sa ju norisid just algustähe kallal? Sellest me ju räägime.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Hetkel sa ju norisid just algustähe kallal? Sellest me ju räägime.

Ja norin jätkuvalt. On veider rääkida sotsiaalmeedia stiilist, mille elementideks on ainult väikesed tähed, kui kogu ülejäänud tekst ei kannata enamasti kriitikat. Mina väidan jätkuvalt, et väikesed tähed sotsiaalmeedias on samasugune kirjaoskamatus või ka ignorantsus nagu kõik ülejääänud kirjavead.
Siin sa miskipärast kasutad ka suuri tähti, vaatamata sellele, et ka perekooli foorum on sotsiaalmeedia.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Siin sa miskipärast kasutad ka suuri tähti, vaatamata sellele, et ka perekooli foorum on sotsiaalmeedia.

Mina ei puutu ju asjasse – mina ei olnud see väiketähtedega kirjutaja, kellele sa põhjuseta kallale kargasid.

Ja norin jätkuvalt. On veider rääkida sotsiaalmeedia stiilist, mille elementideks on ainult väikesed tähed, kui kogu ülejäänud tekst ei kannata enamasti kriitikat. Mina väidan jätkuvalt, et väikesed tähed sotsiaalmeedias on samasugune kirjaoskamatus või ka ignorantsus nagu kõik ülejääänud kirjavead.

Minu arust on veider hoopis norida üldlevinud stiili kallal ja väita, et selle kasutajad kõik on kirjaoskamatud – kui sama inimene ometi kirjutas veatu teksti, lihtsalt ei kasutanud lause alguses suurt tähte.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina ei puutu ju asjasse – mina ei olnud see väiketähtedega kirjutaja, kellele sa põhjuseta kallale kargasid.

Minu arust on veider hoopis norida üldlevinud stiili kallal ja väita, et selle kasutajad kõik on kirjaoskamatud – kui sama inimene ometi kirjutas veatu teksti, lihtsalt ei kasutanud lause alguses suurt tähte.

Loe uuesti, kas on ikka täiesti veatu tekst.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Loe uuesti, kas on ikka täiesti veatu tekst.

Lugesin: “tegin, vist ei olnudki ühtegi viga, minu kirjutatu sobis lubatud paralleelvormidega. aga täpselt ei mäleta, saatsin ilma kopeerimata ära” Kui sa nüüd lõpust punkti puudumist silmas pead, siis see on ka puhas norimine. Ja mingeid olulisi, kirjaoskamatusele viitavaid vigu siin küll ei ole.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu jaoks on see veider. Meedias on nende puhul küll palju suurtähe kasutamist.

Meedias on ka palju muud putru. Näiteks Tartu Ülikool on õige kirjapilt vaid ametlikus tekstis – tavalises Tartu ülikooli elust rääkivas kirjutises tuleks ülikool väikese tähega kirjutada – kui paljud seda aga teevad?

Õiget kirjavormi tänapäeval leida ongi keeruline, selles ei tohi küll internetti ega googeldamist uskuda, pigem tuleks leida kas ise käsiraamatust reegel või siis eki.ee lehelt vaadata, kas sama küsimust on küsitud (enamasti on).

Guugeldamist võib usaldada, aga otsisõnale tuleb lisada teiseks sõnaks EKI. Siis saad õiged vormid. Siinjuures tasub teada, et eki seletav sõnaraamat EI ole kirjakeele normi alus. Usaldada võid ÕSi ja keelenõuandeid, viimased tehakse reegli muutumisel netis ümber.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kas seda järele ei saa kusagilt teha?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kas seda järele ei saa kusagilt teha?

Muidugi saab.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tegin, alati olen teinud.
Minu hinnangul liiga raske tavainimesele. tegijatel endal kindlasti on huvitav.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tegin, alati olen teinud.

Minu hinnangul liiga raske tavainimesele. tegijatel endal kindlasti on huvitav.

Mina pean ennast täiesti tavaliseks inimeseks. Igal aastal teen e-etteütlust, sellel aastal oli minu arvates lihtne, tegin kaks suure algustähe viga. Teksti ettelugemise kiirus oli täiesti paras. Ei saa ju lugeda nii aeglaselt, et kaob lause ehitus ja ei saa aru, kus on vahelaused, pausid ja komad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tegin esimest korda, enda arvates üldse kirjutada ei oska. Ja tegin vaid ühe vea. Minu meelest oli nii lihtne tekst.

Please wait...
Näitan 21 postitust - vahemik 31 kuni 51 (kokku 51 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud E-Etteütlus