Esileht Koolilaps E-sigareti tarvitamine koolis

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 56 )

Teema: E-sigareti tarvitamine koolis

Postitas:
Kägu

Poeg jäi täna kooli territooriumil vahele e-sigareti tarvitamisega. Suitsetasid vahetunni ajal õues suurema kambaga, kolmandik seitsmendikest tarbib. Kool reageeris direktori käskkirjaga (varasemaid kodukorra rikkumisi ei ole), käitumishinne alandati mitterahuldavaks (muidu eeskujulik). Teiste vanemate tagasiside põhjal on probleem väga lai, e-sigaretid on sotsiaalmeediakanalite kaudu lastele suhteliselt vabalt kättesaadavad. Kodus poeg tarvitanud ei ole ja mulle tuli see üllatusena, pigem on sportlik, käib võistlustel ja jälgib, mida sööb. Ütles, et kambavaim, kõik tegid.

Mõistagi pean peeglisse vaatama, kus kasvatustöö vajaka on jäänud, kuid sama üllatunud olin käskkirja üle. Kooli kodukord ei ütle, mis puhkudel käskkirja saada võib. Kas teie koolides on ka nii, et esimest korda suitsetamisega vahele jäädes käskkiri ja käitumine 2?

Mitte, et minu ajal muru rohelisem oleks olnud, kuid käskkirjad olid meil siiski väga erandlikud karistusviisid, kui miski muu ei aidanud.

Mure on ka e-sigareti pärast. Ma ei olnud seda oma silmaga näinud, pidin Googlest otsima. Kellel juba 14-15 aastane tarvitanud, palun nõuandeid, kuidas poega aidata ja mitte lasta sõltuvuseks kujuneda, lugesin et on sama kahjulik, nagu tavaline sigaret. Ise ütleb, et rohkem ei tee, aga tahaksin rohkem teada ja valmis olla.

+10
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu sõbranna poeg sai samuti esimese korra ajal käskkirja, käitumishinnet alandati ja pidi kirjutama pika kirjandi mida teeb e-sigar tema kehaga. Lisaks sai treeneri poolt kuuks ajaks võistluskeelu ja pidi kirjandi trennis kõigile ette lugema.

Viisin ta ise paar nädalat hiljem trenni ja ta ütles, “kus alles anti hagu ja eluks ajaks jääb meelde”.  Sellest on paar aastat ja ei ole enam e-sigarit ega muudki proovinud.

+21
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Need e-sigaretid ja Killa nikotiinipadjad on praegu noorte seas kahjuks üsna popid jah. Kas just kolmandik klassist – selles pole kindel (eks vahelejäänud laps kodus ikka räägib et “kõik teised tegid ka”), aga üsna laialt levinud need pahed kahjuks tõesti on.

Ja veel halvem uudis on see, et teha polegi justnagu midagi. Olen ise küsinud oma lapsele abi, pinninud isegi arstidelt, kas neil oleks pakkuda mingeidki sõltuvusest võõrutamise programme vms. Ei ole neil essugi! Ainult nendivad digiloos, et jaa, tarvitab – ja lihtsalt nentimine ongi kogu “abi”.

Mõned ütlevad, et ei tohi lapsele neid keelata, et siis just pidavat tekkima keelatud vilja ihaldus. Samas minu kogemustel vanematepoolne selgelt negatiivne suhtumine e-sigarettidesse ja nikotiinipatjadesse mingil määral siiski pidurdab noorel nende tarvitamist. Juba see hoiab mingil määral tagasi, et ei saa igal ajahetkel endale seda mürki suhu toppida, vaid peab ootama sobivat hetke, mil vanemad ei näe.

Ainuke tõhus vahend on saada sõltuvusele jälile võimalikult ruttu, ja siis teha kõik endast olenev, et laps seda jama kätte ei saaks, tänu millele sõltuvus jääks ehk tekkimata. Juba tekkinud sõltuvusega võitlemine on lapsele ja vanematele kõva pähkel, ja abi siin eriti loota polegi, otsimisest hoolimata.

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas seda ei märgita siis tunnistusele, mille tõttu käitumishinne alandatud on? Tavaliselt märgitakse. Ses mõttes, et kui sa ise ei tolereeri seda suitsetamist, siis peaksid karmi karistuse üle pigem rõõmustama, äkki mõjub. Ja kedagi ju tegelikult hiljem suurt ei huvita see ühe trimestri käitumishinne, see ei riku lapse tulevikku ära. Üks kiituskiri läheb küll nüüd kaotsi, kui muidu oli viieline laps, aga parem praegu kui 9. klassis. See ju õpetabki, et tegudel on tagajärjed. Mingist kortsus kulmuga õpetajast ja terviseteemalisest loengust on teismelistel enamasti suhteliselt suva nagunii

+18
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

taskuraha piiramine on väga tõhus vahend, siis lihtsalt pole raha, et seda kraami osta.

+7
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mingist kortsus kulmuga õpetajast ja terviseteemalisest loengust on teismelistel enamasti suhteliselt suva nagunii

Sellega ma nõus ei ole – kui õpetaja on autoriteet, siis tema poolt tehtud märkused panevad ebamugavasse seisu ja järele mõtlema. Sama käib vanemate kohta, kui vanemad ei ole koguaeg näägutajad, siis üks tõsisem jutuajamine jõuab ka teismelisele kohale. Kui lapsega on usalduslik suhe, siis tänitamise asemel aetakse ausalt juttu ja arendatakse dialoogi. Mitte nii, et ainult lapsevanem pröökab oma teismelise kallal, ikka põhjus tuleks teada saada ja teemat avameelselt arutada.

+6
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kooli kodukord ei ütle, mis puhkudel käskkirja saada võib. Kas teie koolides on ka nii, et esimest korda suitsetamisega vahele jäädes käskkiri ja käitumine 2? Mitte, et minu ajal muru rohelisem oleks olnud, kuid käskkirjad olid meil siiski väga erandlikud karistusviisid, kui miski muu ei aidanud.

Ma ei saa aru, kas sa ei ole rahul, et kool karistas nii karmilt kui võimalik? Oleksid soovinud lihtsalt märkust päevikusse? Saad sa ikka aru, et suitsetamine tekitab sõltuvust ja mida suurem see on, seda raskem sellest loobuda. Kui kohe varakult aru saab, et koolis sellega nalja ei tehta, siis äkki ei lähe enam kambavaimust lollustega kaasa. Kust nad üldse need e-sigareid saavad?

+19
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

taskuraha piiramine on väga tõhus vahend, siis lihtsalt pole raha, et seda kraami osta.

e-sigareti ja vedelike äravõtmine töötab ka päris hästi.

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mingist kortsus kulmuga õpetajast ja terviseteemalisest loengust on teismelistel enamasti suhteliselt suva nagunii

Sellega ma nõus ei ole – kui õpetaja on autoriteet, siis tema poolt tehtud märkused panevad ebamugavasse seisu ja järele mõtlema. Sama käib vanemate kohta, kui vanemad ei ole koguaeg näägutajad, siis üks tõsisem jutuajamine jõuab ka teismelisele kohale. Kui lapsega on usalduslik suhe, siis tänitamise asemel aetakse ausalt juttu ja arendatakse dialoogi. Mitte nii, et ainult lapsevanem pröökab oma teismelise kallal, ikka põhjus tuleks teada saada ja teemat avameelselt arutada.

Hehhee, minu lapse klassis on just õpetajate lapsed need, kes on e-sigarettide suitsetamise esirinnas.

+3
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mingist kortsus kulmuga õpetajast ja terviseteemalisest loengust on teismelistel enamasti suhteliselt suva nagunii

Sellega ma nõus ei ole – kui õpetaja on autoriteet, siis tema poolt tehtud märkused panevad ebamugavasse seisu ja järele mõtlema. Sama käib vanemate kohta, kui vanemad ei ole koguaeg näägutajad, siis üks tõsisem jutuajamine jõuab ka teismelisele kohale. Kui lapsega on usalduslik suhe, siis tänitamise asemel aetakse ausalt juttu ja arendatakse dialoogi. Mitte nii, et ainult lapsevanem pröökab oma teismelise kallal, ikka põhjus tuleks teada saada ja teemat avameelselt arutada.

Hehhee, minu lapse klassis on just õpetajate lapsed need, kes on e-sigarettide suitsetamise esirinnas.

Halb eeskuju kooli poolt sellisel juhul, meil on koolis üle saja õpetaja, ainult üks tõmbab teadaolevalt e-sigarit, aga koolis ta seda ei tee. Ei ole keelatud, aga seda pandaks pahaks kui ta õpilaste ees seda teeks.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minul on e-sigaret. Jätsin päris sigarettide suitsetamise maha ja nüüd teen e-d. Ma ütleks et see on kerge sõltuvus. Ma võiks ka ilma olla. Aga mulle see lihtsalt meeldib. Nii ma tõmbangi seda hommikul kohvi ja uudistega. Ja õhtul. Uudistega. Päeval ma ei tee. Isegi siis kui kodus olen. Vedelikud on erineva kangusega. Mul on nikotiini lahus ja nikotiinita lahus. Segan need kokku. Lahus tuleb üsna väikese nikotiini sisaldusega. Kõige ohtlikum on see, et tegelikult pole teada, kuidas ta mõjutab tervist pikema aja peale, mida see vedelik sisaldab veel peale nikotiini. Ja nikotiini kui selline… seda on ju ka suitsetamisest võõrutamise plaastrites

+3
-15
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

TA olen. Minu jaoks on see uus teema ja käskkiri tundus tõesti liiga karm. Kedagi ei huvitanud noorega rääkimine, selgitamine, kohe kirjutati paber valmis. Mina sain juhtunust teada siis, kui käskkirjale järgi tuli minna.

Mu meelest on palju halvem kui õpilased põhjuseta puuduvad klassis, mõnel on nädalast nädalasse kõik kodutööd tegemata, ka koolis kaklemise eest ei antud klassivennale käskkirja, kuid e-sigaret on andestamatu.

Neil 6-7 õpilast klassis pidid tarvitavama regulaarselt, oma kontaktid kellelt ostavad. Nii kui üks jääb hangeldamisega vahele, on 2 uut platsis, nagu seitsme peaga lohe. Ise mõtlen, kui esimesel korral sai käskkirja ehk nö kõige hullem karistus on ära olnud, mis siis järgmisel korral tehakse, kui ikkagi libastub – visatakse koolist välja? Midagi karta ju enam ei ole, meie ajal hirm käskkirja ees ikkagi distsiplineeris.

+4
-21
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga sind ei häiri see, et said juhtunust teada alles siis kui tuli käskkirjale järgi minna? Kas laps ei teadnud et tuleb käskkiri? Ei pidanud vajalikuks rääkida oma koolis juhtunud sündmusest/pahandusest? Mida sa mõtled selle all et kui üks jääb hangeldamisegs vahele, on 2 uut platsis?

+11
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina olen 30+ ja meil saadi ka suitsetamise eest käskkirju ja meil pandi käskkirjad ka kooli stendile välja. See hirmutas ja mina, korraliku tüdrukuna, poleks sellist häbi üle elanud. Siis oli lihtsam juba mitte suitsetada. Teismelised ju ei mõtle loogiliste argumentidega, et jaa, alkohol ja suits on tõesti ikka väga kahjulikud (kuigi nad teavad, et on). Tulebki natuke ka teisi meetodeid kasutada.

+13
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

taskuraha piiramine on väga tõhus vahend, siis lihtsalt pole raha, et seda kraami osta.

Hakatakse sõbralt laenama ja laen võõrale inimesele tuleb tasuda.

Kool käitus ju väga õigesti. Kaua sa ikka sõrme vibutad ja mida see annab.

Kuidas suitsetamisest noorukit eemale hoida, ei oska öelda. Minu isa oli ahelsuitsetaja ja kumbki ta lastest ei suitseta.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sellest ma ei saa aru, kuidas muidu eeskujuliku käitumisega ja ilmselt ka siis hea õppeedukusega noor üldse läheb kooli juures kogunevasse suurde kampa, ja hakkab seal e-sigaretti proovima teiste mõjul? Kas siis talle varem polnud kooli pealt teada, et millega see suur kamp seal tegeleb või? Vaevalt see kamp seal esimest korda suitsetas.

+1
-14
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

TA olen. Minu jaoks on see uus teema ja käskkiri tundus tõesti liiga karm. Kedagi ei huvitanud noorega rääkimine, selgitamine, kohe kirjutati paber valmis. Mina sain juhtunust teada siis, kui käskkirjale järgi tuli minna.

Mu meelest on palju halvem kui õpilased põhjuseta puuduvad klassis, mõnel on nädalast nädalasse kõik kodutööd tegemata, ka koolis kaklemise eest ei antud klassivennale käskkirja, kuid e-sigaret on andestamatu.

Neil 6-7 õpilast klassis pidid tarvitavama regulaarselt, oma kontaktid kellelt ostavad. Nii kui üks jääb hangeldamisega vahele, on 2 uut platsis, nagu seitsme peaga lohe. Ise mõtlen, kui esimesel korral sai käskkirja ehk nö kõige hullem karistus on ära olnud, mis siis järgmisel korral tehakse, kui ikkagi libastub – visatakse koolist välja? Midagi karta ju enam ei ole, meie ajal hirm käskkirja ees ikkagi distsiplineeris.

Sinu postituse järgi on aru saada, et sul tuleb endal peeglisse vaadata. Solvud selle peale, et kool kasvatab su last ja juhib tema valele teole tähelepanu? Solvud seetõttu, et kool hoolitseb su lapse tervise eest? Solvud, sest kool andis avalikult teada, et selline tegu ei ole aktsepteeritud?

Juhid teistele laste käitumisele tähelepanu, aga oma lapse palki silmas ei näe?

Nõuad, et kool räägiks ja kasvataks su last? Koolide tunniplaanides on suitsetamine, e-sigaretid ja muud kahjulikud teemad sees, sa pahad sellepeale, et sinu enda laps tunnis tähele ei pane? Mida sa oled ise teinud, et su laps sellele teele uuesti ei asuks? Kas sulle ei tuleks lapsevanemana kasuks, kooli süüdistamise asemel, raamatukogust mõni teemakohane raamat laenata ja õppida oma vigadest?

+17
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kõige rohkem mõjub lapsele eeskuju. Kui enda vanemad suitsetavad ja joovad, siis pole ka sellest jutust kasu, et see on nii kahjulik ja halb. Minu vanemad seda tegid ja pigem mina trotsist ei suitsetanud ega joonud, sest ei tahtnud olla vanematega sarnane, aga nende jutt, et ära tee seda või teist, see on kahjulik, mind küll karvavõrdki ei huvitanud. Käskkiri on okei, ehk mõjub, ega see mingi maailmalõpp ka ei ole.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mulle on arusaadav mida teemaalgataja mõtleb. Et kui suitsetamine kooli juures on nii suur asi….ok. halb tegu tõesti. Kahjustab tervist ja kooli mainet. Siiski pean mina hullemaks teoks koolikiusamist. Aga selle eest ei saada käskkirja vaid muudkui räägitakse selle kiusajaga. Nagu oleks vähe räägitud kiusamisest?

+6
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Käskkiri on selles mõttes kasulik, et peaks mõjutama last õiges suunas. Kui sellele nüüd järgneb kodus jutt, et küll ikka kool tegi selle käskkirja andmisega liiga lapsele, siis laps ei õpi sellest midagi. Kui aga järgneb jutt, miks see käskkiri saadi ja mille eest saadi, võib see mõjutada last arusaamisele, et tema käitumine oligi vale ja laps võib muuta käitumist paremusele ehk siis eksimust mitte korrates.

+15
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mulle on arusaadav mida teemaalgataja mõtleb. Et kui suitsetamine kooli juures on nii suur asi….ok. halb tegu tõesti. Kahjustab tervist ja kooli mainet. Siiski pean mina hullemaks teoks koolikiusamist. Aga selle eest ei saada käskkirja vaid muudkui räägitakse selle kiusajaga. Nagu oleks vähe räägitud kiusamisest?

Sellega olen mina nõus, et kiusamine või kaklemine on ikka kordi hullem, aga eks sellega on raskem objektiivselt aru saada, kes see süüdlane oli. Sigareti suitsetamine on selge tegu.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu meelest on üsna lihtne mitte “ikkagi libastuda”.

Kuna seadus keelab alaealistel suitsetamise, siis enne koolist välja viskamist võib kool veel nt pöörduda politseisse (kes siis näiteks trahvib teemaalgatajat), ehk ei, käskkiri ei ole kõige hullem, mis juhtuda võib, duh. Karistus peabki võimalikult kohe mõistuse pähe ehmatama.

+15
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teismelised ju ei mõtle loogiliste argumentidega, et jaa, alkohol ja suits on tõesti ikka väga kahjulikud (kuigi nad teavad, et on).

Ja need täiskasvanud, kes suitsetavad ja joovad, mõtlevad kuidagi teisiti? 🙂

Küllap teismelised teevadki täiskasvanute moodi asju, sest tunnevad, et on sellesse ikka jõudnud vms.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kõige rohkem mõjub lapsele eeskuju. Kui enda vanemad suitsetavad ja joovad, siis pole ka sellest jutust kasu, et see on nii kahjulik ja halb.

No mina ja mu abikaasa oleme selle koha pealt ikka hirmus korralikud. Pokaali veini vahel sünnipäeval võtame, aga suitsu pole mina elus ealeski oma suhu pannud. Ometi hakkas teismeline suitsetama. Kui põhjuseid uurima hakkasin, siis tuli lõpuks välja umbes selline jutt, et me isaga olla “nii korralikud, et igav hakkab!” Et siis, meie puhul jälle vastupidine probleem – kuna noor ei ole näinud ega kokku puutunud elu pahupoolega nagu joomine-suitsetamine jne, siis tunduvad need temale kuidagi põnevad ja huvitavad ja tahab omal nahal järgi proovida, tal lihtsalt puudub ettekujutus, kui hullud asjad need olla võivad.

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Et siis, meie puhul jälle vastupidine probleem – kuna noor ei ole näinud ega kokku puutunud elu pahupoolega nagu joomine-suitsetamine jne, siis tunduvad need temale kuidagi põnevad ja huvitavad ja tahab omal nahal järgi proovida, tal lihtsalt puudub ettekujutus, kui hullud asjad need olla võivad.

Jah, võib ka nii olla. Samas nii mõnigi joodik ja suitsetaja peletab just teismelise nende asjade juurest minema. Minu isa suitsetas, see oli nii vastik, mu riided haisesid, häbenesin seda, meie korter haises. See oli nii vastumeelne, et ma pole elus suitsu proovinud.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Töötan koolis. E sigari teema on väga suur. Ka 4-5 klassi omad teevad. Mõned on vahele jäänud kambakesi vetsus suitsetades. Kätte saadavus on hea. Ma ei olnud esigarit ise ennem näinud ja õpilased näitasid.

Osas lapsed teevad survestuse mõjul. Ikka tahad ju popp olla.

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

taskuraha piiramine on väga tõhus vahend, siis lihtsalt pole raha, et seda kraami osta.

See võib viia vargustenI, prostitusioonini.

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mu kolmandas klassis käiv poeg just rääkis, et ta klassivend suitsetab seda e-sigaretti.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga sind ei häiri see, et said juhtunust teada alles siis kui tuli käskkirjale järgi minna? Kas laps ei teadnud et tuleb käskkiri? Ei pidanud vajalikuks rääkida oma koolis juhtunud sündmusest/pahandusest? Mida sa mõtled selle all et kui üks jääb hangeldamisegs vahele, on 2 uut platsis?

TA olen. Mul on muidu kirjas, et eile jäi koolis vahele. Kutsuti samal päeval käskkirjale järele, poeg oli tunnis ja temaga enne rääkida ei saanud.

Hangeldamise all mõtlen neid kontakte, kes lastele e-sigarette müüvad. Kui üks jääb vahele, on uued kontaktid kohe võtta. Samuti väidetavalt põhikooli lapsed. 🙁

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina olen 30+ ja meil saadi ka suitsetamise eest käskkirju ja meil pandi käskkirjad ka kooli stendile välja. See hirmutas ja mina, korraliku tüdrukuna, poleks sellist häbi üle elanud. Siis oli lihtsam juba mitte suitsetada. Teismelised ju ei mõtle loogiliste argumentidega, et jaa, alkohol ja suits on tõesti ikka väga kahjulikud (kuigi nad teavad, et on). Tulebki natuke ka teisi meetodeid kasutada.

Eks tüdrukutega ongi vast teisiti. Meil poisid jäid ka koolis vahele ja mōne puhul oli avalik saladus, keegi ei saanud selle eest käskkirja.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 56 )


Esileht Koolilaps E-sigareti tarvitamine koolis