Esileht Pereelu ja suhted Ebaõiglane füüsiline karistamine, mälestused lapsepõlvest?

Näitan 30 postitust - vahemik 91 kuni 120 (kokku 130 )

Teema: Ebaõiglane füüsiline karistamine, mälestused lapsepõlvest?

Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

ma ei usu ka, et kui väike laps oleks vastamisi võõra kurja koeraga, siis raiskaks keegi aega lapse laksutamisele vaid viiks ta süles lihtsalt minema.

[/tsitaat]

Mul on olnud rõõm hoida nelja-aastast last, kes oleks sellises olukorras (kui teda tema tahte vastaselt kuskile viiakse) lihtsalt hüsteeriasse läinud ja valimatult lahmima hakanud. Ei tea, kust ta löömist õppinud oli, sest tema peres polnud pea üldse mingit karistamist, aga nelja-aastast suuremat kasvu last, kes üritab end konkreetselt vabaks võidelda, on üsna raske lihtsalt minema viia. Aga laks oma olemuselt ei olegi ju valus, valus on alandus, mis sellega kaasneb, nii et nii vägisi süllevõtmine, kui laksuga süllerabamine on oma olemuselt sarnaseid ja põhiline osa on seal lapse füüsiline allasurumine. Aga point jääb muidugi samaks, on olukordi, kus hiljem selgitatakse, miks ema/isa/keegi kolmas oma seisukoha jõuga peale surus.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]RebaseMaie kirjutas:[/small]
[tsitaat] Aga see poiss on mulle hiljem öelnud, et see peks mõjus talle nii, et ta lõpetas kogu selle halva seltskonnaga suhtlemise – mitte selle pärast, et valus oli, vaid just selle pärast, et ta nägi, kui õnnetuks ta oma ema teinud oli ja kui nurka ta ajanud.[/tsitaat]
Ma sattusin algklassides sellisesse olukorda, kus oleks olnud suurepärane võimalus varastada ja tõenäoliselt mitte vahele jääda. Kaasas oli mul hoovisõber, kes üritas täiest hingest mind veenda, et me selle ära teeksime. Ma mäletan, kuidas ma kõhklesin ja kuidas otsustasin, et ei tee seda, sest see oleks vale. Mitte mingist hirmust ega tahtmatusest vanemaid kurvastada, vaid lihtsalt sisetunne ütles, et see pole õige.
Ideaalis võikski laps jätta varastamata mitte seepärast, et see teeb ema äärmuslikult õnnetuks, vaid seepärast, et võõra vara võtmine on vale.
Kuidas see sisetunne lapsesse sisse kasvatada, selle üle võib muidugi tunde vaielda. Ise olen veendunud, et mingi peks siin ei aita, õiged väärtushinnangud antakse edasi eeskujuga.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 10 korda. Täpsemalt 05.06 15:49; 05.06 16:10; 05.06 19:47; 06.06 11:49; 06.06 14:20; 06.06 17:08; 07.06 15:26; 07.06 16:26; 07.06 18:03; 11.06 17:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Panen oma loo ka kirja, surmani vist meeles see. Olime sugulastega maal(kokku 4 last). Onu ehitas uut maja ja maja oli just värskelt krohvitud. Kõige pisem lastest, tollal vist kolmene, läks ja sirgeldas seinale. Ja siis meie, kolm vanemat last saime järjest korralikult vitsa selle eest, et me seda sodimist ei märganud. Kõige vanem lastest pidi ise vitsa tooma. Selgelt on meeles selle loo ebaõiglus ja alandus.
Vitsa-rihma sain oma mäletamist mööda päris tihti. Olin vaikne, eeskujulikult käituv laps ja kõik need vitsalood on minu mäletamist mööda ebaõiglased.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] Veetsime seal terve päeva. Kui koju jõudsime, olid vanemad murest hullumas, politseigi vist oli jalgele aetud. Ega keegi meist ju kodus sõnagi mineku kohta ei öelnud. Vot siis saime vennaga nii, et istuda ka ei saanud paar päeva.
[/tsitaat]

Vanemaid pani nii käituma hirm. Nad kartsid selle päeva jooksul, et nende lapsed on vägistatud või tapetud. Nad tõotasid ilmselt terve päev, et kui nad vaid lapsed elusate ja tervetena tagasi saaks, oleks nad igavesti paremad inimesed. Ja siis tulid need igatsetud lapsed tagasi ja vanemad andsid neile hoopis peksa!!!

Mina siin küll mingit loogikat ei näe! Kui nad oleksid pidanud hoopis kirstu kõrval nutma, kas nad siis ka kujutaks ette, et samale lapsele võiks niimoodi peksa anda, et ta istuda ei saaks? Ei, siis annaks kõik, et laps ellu äratada, lubaks elu lõpuni ta pead silitada…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 04.06 23:16; 07.06 11:37; 09.06 08:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]
Eriti jälestan ma seda, kui külaliste tulles (kui ma ise olen see külaline) lapsed nagu ahvid mööda maja trööbeldavad ja tähelepanu püüavad. Käed tõmbuvad kohe rusikasse ja silm otsib vitsa. Selline käitumine näitabki, et laps ei pea vanemat autoriteediks ja arvab, et võib vanema territooriumil teha, mis tahab.
[/tsitaat]

Minu jaoks on mõõtmatult vastikud need inimesed, kelle arvates oma pere laps on kuidagi suure inimese armust \”täiskasvanu territooriumil\”.
Enda vanemad olid keskmiselt ranged ja meie olime keskmisest rohkem mööda nööri käivad lapsed. Mäletan lapsepõlvest, et meil käis kunagi külas mingi ema-isa tuttav naine, kes jäi ööseks ka, ja kes meile samamoodi tigedalt käratas, et kas ei tea oma kohta või.
Nüüd on omal kolm last. Sellise mentaliteediga tigedust täis inimesed lakkavad olemast mu sõbrad. Kui ikka võõras koduski kisub laste lapseks olemist nähes käsi rusikasse ja silm otsib vitsa, siis pöördu arsti poole.

On ikka vahe, kas pekstakse lapsi sellepärast, et elu on raske, närvid läbi ja siis on vihastamine kerge tulema, või ollakse lihtsalt julm ja südametu inimene, kelle arvates last peabki peksma, et ta oskaks \”täiskasvanu territooriumil\” olla.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen see laps keda ema pidas oma isklikuks omandiks ja peksukotiks. Vägivald, alandamine, mõnitamine…ja ma olin hea laps, õppisin hästi, ei logelenud, suuri jamasid ei korraldanud. Emal aga oli vaja oma pingeid minu peal maandada. Ülekohus ja ebaõiglus ei unune. Nüüd on see ema suremas, haiglas. Pidage mind südametuks või milleks tahes…ei ole mul tema vastu mingeid tundeid, jah käin vaatamas, viin mida ta soovib, aga see on ka kõik. Halva juures on hea see, et oma lastele oskan seetõttu olla palju parem ema, sest seda, milline üks ema olema ei pea, tean väga hästi.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.06 14:21; 07.06 12:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

sellisest lapsest on tõesti kahju, kellega keegi tegeleda ei taha. aga see pole küll meie laps. laps mõtleb meie peres vist, et jätaks nad mu ometi rahule ja ei kontrolliks õppimist, et ei õpetaks ja et ei võtaks eraõpetajat, ei tuleks mu tuppa ja ei käsiks osaleda kodutöödes.
aga selle aja peale, kui lapsel endal aru pähe tuleks, on rong läinud: tahaks küll saada gümnaasiumisse, aga pole teadmisi. [/tsitaat]

Sa leiad ilmselt, et lapsega tegelemine on võrdne tema lakkamatu ‘kasvatamisega’. Õppimine, kodutööd, mõistuse pähe panemine… Kas te pere midagi vaba aja sisustamiseks ka koos teeb peale teleka vaatamise? Kui lapse ja vanema suhe on ainult alluva ja ülemuse suhe, siis miks sa eeldad et laps peaks sind aktsepteerima… Kui te vanematema ei oska olla tema sõbrad ja mängukaaslased, ei lase lapsel iial ühtegi valikut teha jne, siis loomulikult kannatab ta kuidagi selle terrori ära ja võitleb nii kuis oskab ning laseb siis esimesel võimalusel jalga…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 04.06 15:17; 04.06 15:57; 04.06 20:30; 05.06 13:58; 05.06 20:46; 06.06 13:29; 06.06 13:33; 07.06 12:33; 07.06 22:55;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See on ikka väga räige ütlemine oma ema poolt. Ma kohe tahaks öelda, et ole vapper. Ma ei kujuta, millest selline viha tuleb oma lapse vastu..
[small]ipip kirjutas:[/small]
[tsitaat]Mina sain ikka kohutavalt väiksena peksa, ikka nii, et veri lippas(ema poolt, isa ei puutunud kunagi), samas vanem vend ei saanud, oli nii öelda pailaps ja on nüüdki. Kui nüüd juba kus olen täiskasvanu, omalgi juba lapsed, pahvatas ema välja,et tal on kahju, et ma sünnitusel ei surnud, olin tema eksitus, et mul ei ole enam ema, ainult et siis kui tema enam hakkama ei saa siis hakkab minult toetust nõudma, seaduse ees olen ju tema tütar. Oma lapselapsi( minu lapsi siis ei tahaks, et neid üldse oleks), samas venna omi hoiab. Üldiselt on väga raske olukord, kindlasti tuleb kunag lastele vanaemast rääkida kui nad hakkavad pärima, aga mida, olen mõelnud, et pigem, et teda polegi ja proovin hoida, et nad ka kunagi ei kohtuks, ei talunud kui ühte poissi kärpsepiitsaga õpetati. Ühesõnaga jama sellise vanaemaga aga ise proovin küll hakkama saada ilma vägivallata, tea kas lõpuni õnnestub.[/tsitaat]

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]kairit69 kirjutas:[/small]
[tsitaat]Päris palju ju selliseid juhtumeid, kurb lugeda lausa. Ma arvan, et vitsaga karistajad ei tea, mida nad oma laste hingega teevad.

Mul on ka üks lugu hinge peal, tahaksin andestada ja vabastada, aga ei oska.

Meil oli mingil ajal kodus vits kapi otsas, aga seda ei kasutatud. Ükskord kasutati. Tühine asi, sain vitsaga vastu sääri, sest ei läinud magama õigel ajal, tegin tsirkust ja lollitasin. Nutsin ennast magama pärast. Ma ei suutnud taluda mõetet, et mu ema tõepoolest lõi mind.

Jälg, mis jäi, oli väga ränk. Lõhe, mis minu ja ema vahele jäi, kestab siiamaani. Ehkki ema hoiab mu lapsi ja on parim vanaema ja ma tean, et ta ei löö neid iialgi. Ta armastab neid. Aga mind? Muidugi kui aus olla, siis olid mõned teised (mitte karistamisega) seotud juhtumid veel, mis lõhet tekitasid.

Täna ma mõistan, et mu vanematel oli raske oma esimesele lapsele (mulle) vabadust anda. Nemad ei teadnud, kui palju võib anda ja andisd pigem vähem. Ise ma olin liiga korralik, armastasin reegleid, aga kui need tundusid ebaõiglased, ei osanud endale lisa kaubelda. Just siis, kui lugu juhtus, oli ema väsinud, närviline, tööpingest kurnatud. Aga oleks leidunud muid lahendusi.[/tsitaat]

Kuidagi eriti õrnake, said vitsaga vastu sääri. Nii ülekohtune. Kuidas sa üldse elus hakkama saad. Lihtsalt selline ninnu-nännu postitus, et ei saand ütlemata jätta.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]kairit69 kirjutas:[/small]

Kuidagi eriti õrnake, said vitsaga vastu sääri. Nii ülekohtune. Kuidas sa üldse elus hakkama saad. Lihtsalt selline ninnu-nännu postitus, et ei saand ütlemata jätta.[/tsitaat]
Osa inimesi ongi õrnema loomuga. Igasugune füüsiline vägivald on neile eriti kahjulik, sest jätab sügavamad jäljed ja halvendab täiskasvanueas konfliktolukordades toimetulekut.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 10 korda. Täpsemalt 05.06 15:49; 05.06 16:10; 05.06 19:47; 06.06 11:49; 06.06 14:20; 06.06 17:08; 07.06 15:26; 07.06 16:26; 07.06 18:03; 11.06 17:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Sa leiad ilmselt, et lapsega tegelemine on võrdne tema lakkamatu ‘kasvatamisega’. Õppimine, kodutööd, mõistuse pähe panemine… Kas te pere midagi vaba aja sisustamiseks ka koos teeb peale teleka vaatamise? Kui lapse ja vanema suhe on ainult alluva ja ülemuse suhe, siis miks sa eeldad et laps peaks sind aktsepteerima… Kui te vanematema ei oska olla tema sõbrad ja mängukaaslased, ei lase lapsel iial ühtegi valikut teha jne, siis loomulikult kannatab ta kuidagi selle terrori ära ja võitleb nii kuis oskab ning laseb siis esimesel võimalusel jalga…[/tsitaat] sa tahaks küll kangesti arvata, et meie pere midagi koos ei ei tee, sellest lapsel halb käitumine. aga ka see pole nii. käime ikka kinos, teatris, väksena mänguväljakul, suuemana staadionil, tõikerattaga, rattaga, rulluiskudega. suvel lastele mõeldud kohtades.
äkki isegi liiga palju oleme käinud, kuna lapsed on muutunud kriitilseks- paljud kohad, kus me oleme käinud, mis on lastele mõeldud, on igav. eriti need, kus peaks vaatama, uurima, mõtlema. need kohad, kus joosta ja ronida võib, on huvitavad. aga ka mitte üle paari korra. nt pakun, et ma lähen staadionile jooksma, tulgu kaasa, võtku rullikad, ratas igav. paraku, põnevad kohad maksvad. õigused on aga kohustuste võtmisega on väga rasked lood. aga kuna kohustusi laps ei võta, siis jäävad ära arvuti, telekas. aga no pole sellest lugu, sest sellega on ta juba harjunud.
alati, kui ma loen neid teemasid, et mida teha lastega koolivaheajal. tahaks ma öelda, et ärge väga pingutage. pärast olete hädas. nad harjubad ära selega et te neid viite kõikjale ja pärast ise ei oska midagi teha ja on rahulolematud ja rahulolematusest on nad trotsi täis. tahavad veel ja veel, et nendega tegeletakse ja on väga kriitilised kohtade suhtes, kuhu neid viiakse.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 13 korda. Täpsemalt 04.06 18:02; 04.06 18:47; 04.06 23:35; 05.06 21:07; 06.06 12:55; 06.06 13:40; 06.06 14:59; 06.06 15:15; 06.06 15:20; 06.06 15:34; 07.06 16:09; 07.06 17:53; 10.06 13:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]
sa tahaks küll kangesti arvata, et meie pere midagi koos ei ei tee, sellest lapsel halb käitumine. aga ka see pole nii. käime ikka kinos, teatris, väksena mänguväljakul, suuemana staadionil, tõikerattaga, rattaga, rulluiskudega. suvel lastele mõeldud kohtades.
äkki isegi liiga palju oleme käinud, kuna lapsed on muutunud kriitilseks- paljud kohad, kus me oleme käinud, mis on lastele mõeldud, on igav. eriti need, kus peaks vaatama, uurima, mõtlema. need kohad, kus joosta ja ronida võib, on huvitavad. aga ka mitte üle paari korra. nt pakun, et ma lähen staadionile jooksma, tulgu kaasa, võtku rullikad, ratas igav. paraku, põnevad kohad maksvad. õigused on aga kohustuste võtmisega on väga rasked lood. aga kuna kohustusi laps ei võta, siis jäävad ära arvuti, telekas. aga no pole sellest lugu, sest sellega on ta juba harjunud.
alati, kui ma loen neid teemasid, et mida teha lastega koolivaheajal. tahaks ma öelda, et ärge väga pingutage. pärast olete hädas. nad harjubad ära selega et te neid viite kõikjale ja pärast ise ei oska midagi teha ja on rahulolematud ja rahulolematusest on nad trotsi täis. tahavad veel ja veel, et nendega tegeletakse ja on väga kriitilised kohtade suhtes, kuhu neid viiakse.[/tsitaat]
See juhtum tundub olevat pigem enesekehtestamise probleem, mis tähendab, et tõenäoliselt on päris algusest peale teravaid olukordi valesti lahendatud. Kahjuks väga sage põhjus, miks lõpuks meeleheitel vanem vitsa võtab. Väga raske on austust tagasi teenida, kui see mingil hetkel kadunud on.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 10 korda. Täpsemalt 05.06 15:49; 05.06 16:10; 05.06 19:47; 06.06 11:49; 06.06 14:20; 06.06 17:08; 07.06 15:26; 07.06 16:26; 07.06 18:03; 11.06 17:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]mina olin hästi korralik ja nö lihtne laps. kodus meil füüsiliselt ei karistatud, välja arvatud vahel mõni laks kintsule. ja ometi on mul isegi sellest üks ebameeldiv mälestus, kus sain enda meelest asjatult laksu.

lugu oli selline, et vanemad panid tapeeti, tädipere oli ka abiks. suured siis tapitseerisid, meie, lapsed, mängisime ja jooksime niisama ringi. mingil hetkel ema keelas, et me mahapandud tapeedipaanide vahel ei jookseks, aga noh, ruumi oli vähe ja see vähenegi ruum remondikola täis. ikka me siis kalpsasime seal vahel ringi ning juhtuski, et mingil hetkel, kui hakkasin üle liimise tapeedipaani hüppama, maandusin istukile keset liimi. sain haiget ja samas oli naljakas ka, tädipoeg kõrval lagistas naerda. aga ema andis mulle lohutamise või naermise asemel hoopis laksu ja kihutas sealt meid eemale. solvusin hirmsasti ja hale oli endast ka. arvan ka praegu, et tegelikult ei teinud ma midagi, mis väärinuks karistust, olin lihtsalt… laps:)[/tsitaat]

ja kohe siiamaani arvad, et said asjatult karistada? 😀
sind keelati, et sa ei rikuks jooksmisega midagi ära, sa ei kuulanud sõna, rikkusid ikkagi ja arvad, et ema peaks sind lohutama??? nagu tegelikult?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

See juhtum tundub olevat pigem enesekehtestamise probleem, mis tähendab, et tõenäoliselt on päris algusest peale teravaid olukordi valesti lahendatud. Kahjuks väga sage põhjus, miks lõpuks meeleheitel vanem vitsa võtab. Väga raske on austust tagasi teenida, kui see mingil hetkel kadunud on.[/tsitaat]
lapsed on erinevad. kui ma oleks teadnud, et teda ei saagi kasvatada nii, nagu me esimest last, oleks kohe palju rangem olnud. aga see mida ma räägin sellele lapsele, pole talle mingi jutt. enesekehtesmine toimub hoopis esimese lapse peal, kes käib nagu nööri mööda meil kodus, kuna teab, mida ma nõuan, mis kohustused on mis õigused on. see laps ei tee kunagi midagi keelatut. aga see laps, kel koguaeg suva on, sel ongi suva.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 13 korda. Täpsemalt 04.06 18:02; 04.06 18:47; 04.06 23:35; 05.06 21:07; 06.06 12:55; 06.06 13:40; 06.06 14:59; 06.06 15:15; 06.06 15:20; 06.06 15:34; 07.06 16:09; 07.06 17:53; 10.06 13:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

lapsed on erinevad. kui ma oleks teadnud, et teda ei saagi kasvatada nii, nagu me esimest last, oleks kohe palju rangem olnud. aga see mida ma räägin sellele lapsele, pole talle mingi jutt. enesekehtesmine toimub hoopis esimese lapse peal, kes käib nagu nööri mööda meil kodus, kuna teab, mida ma nõuan, mis kohustused on mis õigused on. see laps ei tee kunagi midagi keelatut. aga see laps, kel koguaeg suva on, sel ongi suva. [/tsitaat]
Muidugi on erinevad. Laste kasvatamine ongi väga peen töö, mis nõuab palju empaatiat ja tahtmist last mõista. Ma olen ise ka kõiki oma lapsi erinevalt kasvatanud.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 10 korda. Täpsemalt 05.06 15:49; 05.06 16:10; 05.06 19:47; 06.06 11:49; 06.06 14:20; 06.06 17:08; 07.06 15:26; 07.06 16:26; 07.06 18:03; 11.06 17:16;
To report this post you need to login first.

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small][/small]

Kuidagi eriti õrnake, said vitsaga vastu sääri. Nii ülekohtune. Kuidas sa üldse elus hakkama saad. Lihtsalt selline ninnu-nännu postitus, et ei saand ütlemata jätta.[/tsitaat]

See pole õnneks puue. Teatud olukordades, näiteks oma laste kaitsel, tegutsen kohe, mitte ei kirjuta enne perekooli.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Minu jaoks on mõõtmatult vastikud need inimesed, kelle arvates oma pere laps on kuidagi suure inimese armust \”täiskasvanu territooriumil\”.
Enda vanemad olid keskmiselt ranged ja meie olime keskmisest rohkem mööda nööri käivad lapsed. Mäletan lapsepõlvest, et meil käis kunagi külas mingi ema-isa tuttav naine, kes jäi ööseks ka, ja kes meile samamoodi tigedalt käratas, et kas ei tea oma kohta või.
Nüüd on omal kolm last. Sellise mentaliteediga tigedust täis inimesed lakkavad olemast mu sõbrad. Kui ikka võõras koduski kisub laste lapseks olemist nähes käsi rusikasse ja silm otsib vitsa, siis pöördu arsti poole.

On ikka vahe, kas pekstakse lapsi sellepärast, et elu on raske, närvid läbi ja siis on vihastamine kerge tulema, või ollakse lihtsalt julm ja südametu inimene, kelle arvates last peabki peksma, et ta oskaks \”täiskasvanu territooriumil\” olla. [/tsitaat]

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

lapsed on erinevad. kui ma oleks teadnud, et teda ei saagi kasvatada nii, nagu me esimest last, oleks kohe palju rangem olnud. aga see mida ma räägin sellele lapsele, pole talle mingi jutt. enesekehtesmine toimub hoopis esimese lapse peal, kes käib nagu nööri mööda meil kodus, kuna teab, mida ma nõuan, mis kohustused on mis õigused on. see laps ei tee kunagi midagi keelatut. aga see laps, kel koguaeg suva on, sel ongi suva. [/tsitaat]

Mulle tundub, et sul oleks mõtekas lapsega psühholoogi juurde pöörduda, mitte siin perekoolis üritada kõigile tõestada, et münda last pole ilma väguvallata võimalik kasvatada.
Kindlasti on võimalik, ainult et sa ei oska ja siitkaudu õpetada pole ka võimalik. Pöördu professionaalide poole, enne kui see laps sul pätiks kasvab…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 04.06 15:17; 04.06 15:57; 04.06 20:30; 05.06 13:58; 05.06 20:46; 06.06 13:29; 06.06 13:33; 07.06 12:33; 07.06 22:55;
To report this post you need to login first.

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Mina sain lapsena vist kaks korda vitsa. Ei mäleta, mille eest, aga küllap siis asja eest. Ma ei olnud vallatu laps, aga olin selline kange pujään. Ise annaks endale vist veel rohkem kerepeale.
Mina annaks ka sellele tapeediloo lapsele nii et tolmab. Mitu korda keelatakse ja ikka aru ei saa! Täiskasvanutel on vaja tööd teha, ei ole aega lastega pikki läbirääkimisi pidada. Surakas piki sääri ja siis on mõistus kohe peas.
Mina arvan, et täiskasvanu ja lapse suhe ei ole võrdsete suhe. Täiskasvanud on juht ja kui alluv ei kuuletu, siis peab ta saama karistada. Kui füüsiline karistus on hetkel efektiivseim moodus, siis füüsiliselt.
Eriti jälestan ma seda, kui külaliste tulles (kui ma ise olen see külaline) lapsed nagu ahvid mööda maja trööbeldavad ja tähelepanu püüavad. Käed tõmbuvad kohe rusikasse ja silm otsib vitsa. Selline käitumine näitabki, et laps ei pea vanemat autoriteediks ja arvab, et võib vanema territooriumil teha, mis tahab.
Minul oli laste lapsepõlves vits kapi otsas. Kummagi lapsega sai seda ühe korra kasutatud ka ja rohkem polnud vaja. Kui situatsioon hakkas kontrolli alt välja minema, piisas vaid pilgust kapi poole ja rahu oli majas.
Siiski tuleb teada, millal lõpetada. Üle 10-aastast ikkagi enam füüsiliselt ei maksaks karistada, tema vaimne areng on juba sealmaal, et peaks saama mõistlikult suheldud. Kui ei ole, siis ongi järelikult nooremana vähe vitsa saanud. Vanemate laste peal toimivad premeerimissüsteemid ka paremini, kui karistused. [/tsitaat]

sinu jutu peale tekib okserefleks. tõesti hea, et mul selline ema ei ole olnud.

mina olen muide see \”tapeediloo laps\” ja need,kes siin nüüd õiendavad, et ühe laksu pärast selline eluaegne solvumine ja trauma, on küll väga valesti aru saanud. nagu mainisin, olen emaga väga lähedane, pole mul mingit traumat ega solvumist. solvusin ja kurvastasin tol hetkel lapsena. praegu ütlesin lihtsalt, et leian siiani, et sellises olukorras polnud laks vajalik ega mõttekas. laks ei olnud füüsiliselt valus, küll aga tegi sel hetkel hingeliselt haiget ja alandas ka. aga ema on mul selleks liiga hea, et tema peale laksu pärast eluaegset kauna kanda, armastan teda väga.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 04.06 12:05; 04.06 17:11; 07.06 23:20; 07.06 23:24; 09.06 01:08;
To report this post you need to login first.

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Ma ju ütlengi, et täiskasvanu ja laps ei ole võrdsed inimesed. Üks on oma arengus ikka palju maas. Kui täiskasvanud ei saa oma asju lahendatud, siis ülemus lõpuks lasebki alluva lahti (=korralik keretäis) või kui tegemist on võrdsel positsioonil olijatega, siis kutsutakse kõrgem ülemus vahekohtunikuks.
Ja veel, täiskasvanute omavahelised võimumängud võivad olla palju julmemad, kui üks aus keretäis.[/tsitaat]

seega: kel võim, sel õigus?

lapsele annad teada, et tugevam võib nõrgema füüsiliselt paika panna? hea eeskuju muidugi. kuidas teie peres siis on, kas vanem laps võib nooremale ka peksa anda, kuna noorem on arengus palju maas? ja mis vanusest enam lüüa ei tohi, kas siis, kui jõudude tasakaal hakkab kätte jõudma? absurdne inimene oled…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 04.06 12:05; 04.06 17:11; 07.06 23:20; 07.06 23:24; 09.06 01:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

kas sa pole liialt sinisilmne ja kas sa pole mitte vähe saanud lugeda anonüümset ausat arvamust, mida avaldatakse siingi?
kellele meeldib, et neil külas olles seljas sõidetakse? inimene tuleb ikka mulle külla, mitte mu lastele.
[/tsitaat]
Inimene, kes läheb külla, peab arvestama ka teiste pereliikmetega, kes seal \”külas\” elavad. Lapsi ei saa ära kustutada, kui sõbrannad kokku saavad. See ongi loomulik elu, lapsed (kui nad olemas on) on selle elu osa. Küllaminejana ma arvestan sellega, kui seal peres on lapsi ja täiskasvanuna ma suudan ennast nii palju laste tasemele viia ja kehtestada (lapsed saavad väga hästi aru, eriti kui võõram inimene nendega päriselt räägib), et ei lase endale pähe istuda, samas mängin nendega mõistlikkuse piires, mitte ei otsi silmadega kapi otsast vitsa ega ohka mõttes: \”jumal küll, kui kasvatamatud lapsed ikka!\”. Olen \”külas\” kohanud, kus ema lausa lükkab lapsed teise tuppa, jalust ära, ise vabandab, ah nad ei oska käituda ja segavad nii palju. Esiteks, ma pole kurtnud, et nad segavad ja teiseks, pole vaja lapsi oma enesehinnangu pikendusena kasutada. Et ainult vanemate arvates hästi käituvad (vanemate nägemus on tihti kallutatud) lapsed võivad seltskonnas viibida. Lapsel on õigus laps olla, piire peab seadma, aga seda on võimalik teha ilma vägivalla ja halvustamiseta. Kas te ise ei mäleta, et lapsena paistis maailm teistsugune?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 04.06 20:50; 04.06 21:03; 08.06 12:55; 08.06 13:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Loen ja mõtlen. Mul on hoopis teistsugune probleem. Minu ema käitus ise kui laps. Lasi, isegi sundis mind otsutama asju juba nii väikesena, kui mäletan. Mida osta, kuhu minna, kuidas ja millal õppida, lasi kõik pooleli jätta… näiteks jättis ise sõbrannaga teatrisse minemata ja ütles kõigile, et laps ei luba. Ise ei tahtnud tegelikult minna…ja tema sõbrannad rääkisid, et vaat kui vastik laps. Seda ütes tema mulle. Tegelikult kasutas ta mind ju ära. Ajas öösel üles, nuttis ja rääkis oma suhteprobleemidest isaga, aga mul oli koolipäev. Nuttis ja ahastas kogu aeg…tekkis hirm ja vastutus, kohutav paine ja pidev mure. Olin üksi, sest isa elas kodust mööda. Ema oli justkui minu laps…kas see pole mitte hullemgi vägivald, kui mõni laks? Vanem vähemalt kehtestab ennast, võtab vastutuse, õpetab. Ma ei õigusta absoluutselt vägivalda, aga mingi piirini oleme kõik vaid inimesed,kes eksivad. Samas ei olnud mu kunagi puudu armastusest, aga kas see on armastus? Sugulased nimetasid seda \”ahviarmastuseks\”. [/tsitaat]
On ka üks selline lugu perekonnas. Naine sai teadlikult abielumehega lapse ja kasvatas teda üksinda (vastu ootusi mees ei jätnud oma pere maha, kuigi manipulatsioon ja süüdistamine oli tugev). Laps kujunes naisele elu tugisambaks. Kõiki asju arutati lapsega ja lapselt küsiti otsustamisel alati lõplikku sõna. Pluss veel aastaid kestev kriitika ja sõim mehe aadressil, kes pere juurest ära ei tulnud. Laps oli süütunde tekitamise vahend, kui parajasti vaja, ka sugulastes ja tuttavates süütunde tekitamiseks – mul on nii raske elu, pean üksinda last kasvatama. Enda mitteviitsimised lükati lapse kaela – ma lapse pärast ei saa, laps ei tahtnud, et ma tulen, kuigi lapsel oli hoopis teistsugune arvamus asjast. See naisterahvas on siiani (aastates 60) väga sõltuv ja helistab lapsele stiilis, mis ma õhtul selga panen ja millise lille ma ostan, ma lähen sünnipäevale? Lapse pealt näen seda, et isa pidev halvustamine ja seljataga sarjamine on rikkunud täisealise noore naise suhted meestega (ta ei usalda kedagi ja arvab sissekodeeritult, et kõik mehed on halvad, aga hing ihkab väga puudujäänud lähedust ja armastust meesterahvaga). Teine asi on, et kuna laps on saanud lapsena kogu otsustusõiguse, laps on saanud liiga palju võimu, siis temast on saanud võimutsev täiskasvanu, kes väljendab koheselt oma frustratsiooni, kui teised ei tee, nagu tema tahab, kannab viha ja mõtleb kättemaksule.
Ma ei tea, kas sel on teooria taga, aga liiga palju vatutama pidanud lapsed, neil on kaks kitsaskohta elus: neist saavad liiga ruttu \”vanainimesed\”, elust väsinud hinged või siis võimutsejad ja teisi inimesi mitteaustavad inimesed.
Tsiteeritu, sa oled väga tark, et suudad end adekvaatselt kõrvalt vaadata ja pole kumbagi lõksu langenud.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 04.06 20:50; 04.06 21:03; 08.06 12:55; 08.06 13:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen ka lapsena vitsa saanud, ajasin emal katuse täiega sõitma. Kusjuures juba siis (olin koolieelik) sain aru, et absoluutselt ise süüdi. Mingit vimma või traumat ei kaasnenud, pigem kaastunne emale, et sellise tõpraga pidi maid jagama.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]ah ära targuta, kui sa ei tea. paari rea kohta on kerge öelda.
lasteaias ei suutnud teda keegi õppima panna. koolipikendust aga ei antud. nii on see õppimine täiesti üle kivide ja kändude läinud ja terve pere närvid sinna ka. isale telekakeeld ja emale trennidest loobumine, sest kui kedagi kodus pole, siis laps ei õpi. [/tsitaat]Aga miks isa ei või telekat vaadata? Lihtsalt laps ei tohi samas toas olla. või viite teleka isa-emqa magamistuppa ja isa paneb ukse seestpoolt lukku.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 08.06 15:24; 08.06 15:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]jaa, midagi pani lapse silmad särama. see oli jooksmine, tormamine, ronimine.
kuidas sa õpetad last, kes tahab joosta vaid ühest kohast teise, aga kel pole niigi palju kannatust, et õppida selgeks tähed, et saada sel viisil mänguda aarete jahti.
nii kui laps ära tabas, et peab lugema midagi kokku, siis ta seda enam ei tahtnud mängida.
[/tsitaat]Muide, üks täitsa teisest ooperist uitmõte:
kas sa oled lasknud kontrollida selle lapse silmi? Näiteks silmade konvergentsihäirega lastel on tihti lugemine füüsilistel põhjustel nii ebameeldiv, et nad püüavad seda iga hinna eest vältida, leiutades kõikvõimalikke ettekäändeid.
http://en.wikipedia.org/wiki/Convergence_insufficiency

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 08.06 15:24; 08.06 15:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sain koletumal kombel peksa, k6ige ettejuhtuvate asjadega, triikraua juhe, fotoka rihm jne. Ja m6nitada peaaegu iga päev. Ema aitas oma meestel ka mind peksta. See oli väga jube. Ei olnud mul kurta kellelegi, polnud kedagi. Hulkusin öösiti mööda linna ja otsisin neid kampasid, kelledest tol aal ajalehes kurjasti kirjutati. 6nneks ei leidnud. 6nneks oli mu kool tore ja klassi6ed ka. Kodunt läksin enne 17-a. saamist. Kurbus ja kibedus on senini, lapsep6lve ei taha iialgi!! tagasi. Kui meelde tuleb, lohutan end sellega, et tal polnud ylemisel korrusel k6ik korras, et see k6ik nii oli. Haige inimene.
Suureks lohutuseks, et mind pole kunagi keegi seksuaalselt kuritarvitanud. Elupikku olen isegi yllatavalt palju isiklikke pihtimusi naistelt kuulnud.
Lapsest saati teadsin, et oma lapsi ma ei löö iialgi! Nii oligi. V6i sattusid mulle eriliselt paid lapsed. Kasvatasin neid yksi ja isegi poeg kasvas tubliks ja toredaks noormeheks ilma vitsata, on v6imalik.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Oh jah, mina sain peksa praktiliselt iga väiksema eksimuse eest – hilinesin ca 5 minutit (käekella ei olnud, pidin aega küsima möödakäijatelt), lõhkusin kogemata midagi, sain koolis 2, märkuse, valetasin (kuna rihmasaamise hirmus ei julenud tõtt rääkida) jne. Vitsa meie majas ei tuntud, oli rihm, kui rihmutamise ajal kisa tõstsin, siis sain pandlaga. Kui vastu puiklesin, siis pani isa mu pea omale jalgade vahele ja uhas täiest jõust. Korduvalt olid mu tagumik ning kintsud sinistes ning veristes vorpides, mis tihti mädanema läksid. Kodutööde tegemise ajal seisis isa mu selja taga ning iga vale vastuse puhul sain laksu mööda pead. Pidev mõnitamine, halvustamine, mahategemine jne. Karistamine oli tema jaoks juba nagu mingi rituaal. Juba uksel, nt kui olin hilinenud, öeldi – mine pese käed ja säti ennast valmis-st et võta püksid jalast ja viska voodile pikali ning oota, kuni karistaja tuleb. Loomulikult pesin ma võimalikult kaua käsi, käisin wc-s ning palusin jumalat, et ema juba koju tuleks. Isa istus seni köögis ja tõmbas sigaretti, oodates, kuna ma ennast valmis sean. Tihti saime vennaga üheaegselt karistada, st, et kõigepealt pidi üks voodile heitma ning oma koosa vastu võtma ja siis teine. Samal ajal vaadates venna peksmist ning oma korda oodates.
Üldiselt olin ma kange, kuid tuli ette ka murdumise hetki, kui palusin ja anusin isa, et ta mind ei lööks – üritasin teda kallistada ning öelda, et armastan teda jne, see teda ei kõigutanud. Praktiliselt igal õhtul nutsin ma ennast magama. Mäletan, kui olin ca 3 aastane, mürasime vennaga toas ning jooksime seal ringiratast, ka üle tooli, mille seljatoel oli isa pintsak. Kogemata läksin sussidega sinna vastu ning tegin tolmused jäljed peale. Siiani mäletan seda hirmu, kui isa rihma võttis ning ütles, et nüüd sa saad. Ma ei mäleta, miks ta tol korral oma lubadust ei täitnud, kuid see oli ka ainus kord, kus ma tema karistusest pääsesin. Võimalik, et olin veel liiga väike ning tõesti, tal hakkas minust kahju.
Peksa said meie peres kõik – mina, vend, ema ning isa ema.
Ah jaa, mina olen naisterahvas, tüdruk, keda isa peksis nagu viimast retsidevisti.
[/tsitaat]

kohutav:(

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 04.06 12:05; 04.06 17:11; 07.06 23:20; 07.06 23:24; 09.06 01:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapsed said siis ja saavad nüüd ikka ühe ja sama asja eest- kui vanematel pole aega, tahtmist või oskusi neid kasvatada. Ja ma ei räägi preagu lastest, kellele medits. põhjustel on käitumishäired vms.

Mina sain selle eest, kui kodust 5 aastasena rändama läksin, aga olin üksi koju jäetud. Ja teine kord selle eest, kui koolis valetasin. Aga miks ma valetasin, et huvitanudki kedagi.

Nüüd olen ise pedagoog ja ema. Ja näen seda iga päev- kõige rohkem tule all on lapsed, kelle vanemad nendega sisuliselt ei tegele. Siis vahepeal klopitakse, kui tundub, et äkki kasvab nihu.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Mina olen ka lapsena vitsa saanud, ajasin emal katuse täiega sõitma. Kusjuures juba siis (olin koolieelik) sain aru, et absoluutselt ise süüdi. Mingit vimma või traumat ei kaasnenud, pigem kaastunne emale, et sellise tõpraga pidi maid jagama. [/tsitaat]

Sinu enesehinnangule ei ole selline lapsepõlv just soodsaid jälgi jätnud…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 04.06 23:16; 07.06 11:37; 09.06 08:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Oh jah, mina sain peksa praktiliselt iga väiksema eksimuse eest – hilinesin ca 5 minutit (käekella ei olnud, pidin aega küsima möödakäijatelt), lõhkusin kogemata midagi, sain koolis 2, märkuse, valetasin (kuna rihmasaamise hirmus ei julenud tõtt rääkida) jne. Vitsa meie majas ei tuntud, oli rihm, kui rihmutamise ajal kisa tõstsin, siis sain pandlaga. Kui vastu puiklesin, siis pani isa mu pea omale jalgade vahele ja uhas täiest jõust. Korduvalt olid mu tagumik ning kintsud sinistes ning veristes vorpides, mis tihti mädanema läksid. Kodutööde tegemise ajal seisis isa mu selja taga ning iga vale vastuse puhul sain laksu mööda pead. Pidev mõnitamine, halvustamine, mahategemine jne. Karistamine oli tema jaoks juba nagu mingi rituaal. Juba uksel, nt kui olin hilinenud, öeldi – mine pese käed ja säti ennast valmis-st et võta püksid jalast ja viska voodile pikali ning oota, kuni karistaja tuleb. Loomulikult pesin ma võimalikult kaua käsi, käisin wc-s ning palusin jumalat, et ema juba koju tuleks. Isa istus seni köögis ja tõmbas sigaretti, oodates, kuna ma ennast valmis sean. Tihti saime vennaga üheaegselt karistada, st, et kõigepealt pidi üks voodile heitma ning oma koosa vastu võtma ja siis teine. Samal ajal vaadates venna peksmist ning oma korda oodates.
Üldiselt olin ma kange, kuid tuli ette ka murdumise hetki, kui palusin ja anusin isa, et ta mind ei lööks – üritasin teda kallistada ning öelda, et armastan teda jne, see teda ei kõigutanud. Praktiliselt igal õhtul nutsin ma ennast magama. Mäletan, kui olin ca 3 aastane, mürasime vennaga toas ning jooksime seal ringiratast, ka üle tooli, mille seljatoel oli isa pintsak. Kogemata läksin sussidega sinna vastu ning tegin tolmused jäljed peale. Siiani mäletan seda hirmu, kui isa rihma võttis ning ütles, et nüüd sa saad. Ma ei mäleta, miks ta tol korral oma lubadust ei täitnud, kuid see oli ka ainus kord, kus ma tema karistusest pääsesin. Võimalik, et olin veel liiga väike ning tõesti, tal hakkas minust kahju.
Peksa said meie peres kõik – mina, vend, ema ning isa ema.
Ah jaa, mina olen naisterahvas, tüdruk, keda isa peksis nagu viimast retsidevisti.
[/tsitaat]

Loodetavasti ei ole sellise värdja näol tegemist kogukonnas lugupeetud inimesega. Sellisele sooviks küll jubedat lõppu- vähk oleks talle paras palk.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 91 kuni 120 (kokku 130 )


Esileht Pereelu ja suhted Ebaõiglane füüsiline karistamine, mälestused lapsepõlvest?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.