Esileht Väikelaps Ebaõnnestumised ja kaotused

Näitan 7 postitust - vahemik 1 kuni 7 (kokku 7 )

Teema: Ebaõnnestumised ja kaotused

Postitas:

Kuidas toetada (poiss)last kellel on enda suhtes väga kõrged nõudmised? Kõike peab kohe oskama ja kui välja ei tule, siis läheb kas raevu (näiteks rebib joonistuspaberi või kirjutuspaberi puruks, viskab nurka) või hakkab nutma ja rääkima, kuidas tal “kunagi mitte midagi ei tule välja”. Mingi aja pärast rahuneb ja proovib uuesti ja siis kõik kordub. Lasteaias selliseid stseene ta õnneks ei tee, seal talitseb end paremini.

Laps on tegelikult väga lahtise peaga, aga see oma tunnetega mitte toimetulemine teeb muret ja tahaks teda just kodus positiivselt toetada. Ise oleme alati toonitanud, et oluline on lihtsalt proovida ja püüda ja kõik õpivad ja eksivad enne kui tuleb edu ja inimesed on erinevad. Omateada me teda kuidagi survestanud ei ole, vaid just tahtnud pingeid maha võtta.

Kas on kellelgi häid nõuandeid? Kooli läheb järgmisel aastal 7-aastaselt. Käib trennis, mis peaks ka õpetama kaotustega leppima.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Läheb pikapeale üle. Minu kolm tüdrukut on kõik sellised olnud. Otad kuni maha rahuneb, siis võite uuesti proovida, kui on asi, mida annab uuesti proovida. Aja jooksul läheb vähemaks see. koolis harjub laps sellega ära, et ta ei ole kogu aeg esimesel kohal ja võitja ja parim, sest seda mõõduvõtmist on sela parajalt palju ning nii suures mahus, et ei ole jaksu kõiges maksimumi poole püüelda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

enamus lapsi ei suuda toime tulla ebaõnnestumistega. Mäletan, kuidas ise veel varateismelisena matemaatikaõpiku peal vihaselt jalgadega hüppasin 😀 See rebimine, loopimine, nutmine – see on tegelikult lihtsalt oma emotsiooni välja laskmine.

Mul nt 4aastane keeldub üldse proovimast asju, mida ei oska. tahaks minna temaga esmakordselt uisutama, aga tema ei taha, sest ei oska … Suurem laps veel 7-8 aastaselt käitus nagu meie peale solvunult, kui tal mõni füüsiline asi (nt puu otsa ronimine) ei õnnestunud, a la visaks end maha pikali ja mängis surnut vmt, eriti traagiline oli kõik alati 😀 Nüüd 12aastaselt on täitsa normaalne tegelane

lihtsalt tulebki seletada, et emma-issi ka ei osanud kohe alguses, keegi ei oska kohe, sellepärast ongi vaja harjutada. tuleta talle midagi meelde, mida ta ei osanud, aga hiljaaegu on selgeks saanud. Või proovi suunata tema frustratsiooni kuhugi, et ta ei lõhuks asju, mõtle välja, mis on teil aktsepteeritav, kui ta vihastub (vihastumist keelata ei saa, see on emotsioon, saab ainult kontrollida, kuidas vihaselt käituda). Näiteks et ta võib suruda käed rusikasse ja minna natukeseks diivanile istuma, et siis rahunenult uuesti proovida

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Last tuleks julgustada ja lasta veel ja veel proovida. Kindlasti ei tohi alandada lapse võistlushimu oma sõnavõttudega, stiilis ah järgmine kord paremini, alati ei saa võita jne.. Ma olen üsna kindel, et nt Albert Einstein ei andnud esimese möödalasu peale alla. Tegelikult on ju teada, et iga andeka inimese 2 omadust on, et ande taga on tohutu töö ja tohutud tunnid harjutamist, samas on andekad inimesed lihtsalt enda suhtes üle keskmise nõudlikumad.

Niisiis, minule paistab, et tegu on andeka lapsega. Mis valdkonnas, seda ei tea, kuid juhiomadused, võistlushimu ja suured ambitsioonid näitavad seda. Kuidas seda kõige paremini kultiveerida, oskab öelda ilmselt mõni spetsialist paremini kui mina.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui laps ei õpi kaotustega, siis mida hilisemas elus see ebaõnnestumine tuleb, seda hullem. Mäletan oma kursaõde, kes sai ükskord eksamil nelja ja siis hakkas nutma, täiskasvanud inimene oli. Käsutas oma mehe endale järgi, plärtsus kõigiga ja jättis selleks päevaks kooli pooleli. Tema lihtsalt oli harjunud, et on kõiges ideaalne ja teistest parem.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on kodus perfektsionist. Ebaõnnestumise osas – temal peab olema võimalus niimoodi harjutada, et keegi ei näe. Kuna ta on väga töökas ja sisemise motivatsiooniga, tuleb anda “tööriistad” kätte ja lasta ise pusida. Nõuab usku ja usaldust, aga on seda väärt.
Kui lasteaias ei tujutse, kodus aga küll, võib ta oma oskusi kodus ema-isa omadega võrrelda, mis ei ole kuidagi võrdne (ja enda hädiseks tegemine ka ei aita). Ikka “harjutamine teeb meistriks” ja “näe, täna tuleb palju paremini kui nädal aega tagasi, varsti oled juba osavam kui mina, kui nii jätkad” jne jne jne. (Minu oma aluseta kiitus ja liiga madal latt pahandab, peab olema perspektiiv.)

Teisest küljest, kaotada ei oska mina täiskasvanuna ka nii hästi, tal on tema mina ja saavutused palju paremini lahus. Püüan hoopis lapselt õppida 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

ma ütlen lapsele lihtsalt “ah mis siis”, kui välja ei tule.
“Mis siis, kunagi tuleb välja, mul ka kohe ei tulnud aga vaata, tegin mitu korda ja siis nüüd oskan”. Suunan kasvõi teisele tegevusele ja siis tuleme sama tegevuse juurde mingi hetk tagasi ja juba teeb rahulikumalt 😉

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 7 postitust - vahemik 1 kuni 7 (kokku 7 )


Esileht Väikelaps Ebaõnnestumised ja kaotused

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.