Esileht Koolilaps Eelkool

Näitan 9 postitust - vahemik 1 kuni 9 (kokku 9 )

Teema: Eelkool

Postitas:
Kägu

Küsin huvi pärast, millisel tasemel olid teie eelkooliealised lapsed, just poisid? Minu oma tunneb tähti, loendab ühest kümneni, kirjutab eesnime, teab nädalapäevi, aastaaegasid. Alustas alles eelkoolis ja üllatusega märkasin töölehti vaadates, et ülesanded eeldavad juba lugemisoskust ja trükitähtedes kirjutamist. Tõsi ta on, et lapse lasteaia rühmas on kolme aastaga vahetunud kolm õpetajat ja mõistagi õppetöö kannatab. Probleemiga on kaks korda juhataja jutul käidud ja mitu koosolekut vanematega maha peetud. Lasteaed on arvamusel, et nemad eelkooli rolli ei täida, ei pea kooli minnes soravalt lugema ja kirjutama. No heakene küll. Tegelen kodus siis jõudumööda, kodus eelkooli töövihikud, digitaalne eelkooli keskkond veebitundidega. Ja ikka nagu jääb väheks. Kas pingutan üle või pean mõtlema koolipikendusele?  Ei ole ju normaalne, et kodus pingutan õppetööd teha ja lasteaed on vaid ajaveetmiseks. Ma ei eeldagi et kogu töö teeb lasteaed ära, eelkooli rühmas ootan et toimuks mingigi koolieelne tegevus. Jagage mõtteid-kogemusi.

+1
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu vanema lapse rühmas toimus kogu ettevalmistus kooliks viimases rühmas, osa ei tundnud aasta alguses tähtigi. Kooli läksid kõik, aga hakkamasaamine kuuldavasti väga erinev.

Nooremal on 1. aiarühmast peale mänguliselt eeldusi arendatud, nüüd 5-6a harjutavad tähtede kirjutamist (kunstitöödele oma nime kirjutama hakkasid eelmine aasta). Neil läheb kooliminek kindlasti sujuvamalt.

 

Oma laste pärast pole pidanud muretsema. TA puhul koolipikendus lihtsalt aia tegutsematuse pole küll vajalik, kui just mingeid selgeid raskusi välja ei joonistu.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ise ead tegelema oma lapsega, lasteaialt sa nõuda ei saa kui nad ikka midagi ei tee. Minu lapsed on täna teismelised, käivad katsetega koolis ja läheb hästi. Lasteaed oli täpselt samasugune kui sa kirjutad. Leiutasin ise jalgratast, natsa nippe  sain ka perekoolist just lugemise osas. Lapse õpetamisel peab tal olema pidev eduelamus, siis laabub koostöö teil. Lugema õppimiseks ei pea olema mingi poest tööraamat, olen sirvinud palju kiidetud Lupsti Lugema, aga igaüks otsustab ise kas ostab või ei, minu arust kasutu ja mõtetu.  alusta silpidest. Eduelamus tuleb kiiresti ja lapsel huvitav. Ära sunni last kirjutama tähti lambist. Selleks on punktiiriga pildid mida laps joonistab ja korralikult joontmööda kui laps juba kuusepuu või mingi keerukana asja joonistab ilusti joontmööda ära ja ka värvib nii et üle ääre ei lähe, siis on lapse käsi valmis tähti joonistama ja ka algul ilusti mööda joont. Minul oli selleks raamat Kirja Eelharjutused.  Eelkooli minnes minu lapsed tõesti trükitähtedes kirjutasid ja ka lugesid tööjuhendeid. Kirjatähti hakkasid lugema märkamatult. Arvutamist õppisime pliiatsite ja legoklotside abil, nii saab laps ka aru liitmise ja lahutamise olemusest ja tähtsusest. Hästi tähtis asi on sõnade häälimine, mis häälikuid laps kuuleb häälitavas sõnas ja mis sõna kokku tuleb kui ütlete sõna häälilk haaval.

Hästi huvitav aeg oli , vähemalt täna aastaid hiljem meenutada.

Lasteaed meil ka ei tegelenud õpetamisega ja lausa ütles, et ei ole ettenähtud. Lapsed käisid lasteaias, aga kasutasin lihtsalt antud teenust päevahoiuna. Kasvatajad vahetusid iga poole aasta tagant, mõni läks ära nii et kui küsisid, et kus see kasvataja on, siis tehti suured silmad, et lahkus töölt.

Tegutsesin ise ja ei kahetse, see ju lastega veedetud kvaliteetaeg.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ja siis läheb laps kooli, kus hakatakse uuesti tähti õppima.

0
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mul lapsed käisid tasandusrühmas, üks, praegu 5-ne käib veel. Nemad hakkasid u 3-4-aastaselt küll oma nime pildi alla kirjutama. Mu lapsed on kuidagi iseenesest saanud selgeks korraga nii trüki-kui kirjatähed (eks ise oleme näidanud ja lasteaias ka), ja lugema on ka ise hakanud.

Olen nendega ise kodus ka töövihikuid täitnud, vähemalt ühe suve jooksul. Tähtede vastu on neil algusest peale endal huvi olnud ja see pol on kerge. Kirjutamine mitte nii väga, sest käed mõlemal nõrgad ja erilist huvi käelise tegevuse vastu pole kummalgi.

Siiski, 5-ne värvib paremini kui mu 7-ne, kes sel aastal kooli läks. Tal on ka arvutamine selgem, 20-ne piires arvutab näppude ja varvaste abil. Tööjuhiseid töövihikust suudab ise veerida/ lugeda. Saab loetust ka aru. On harjutuste lahendamisel üsna nupukas. Tal on veel kaks aastar lasteaias käia. Ilmselt ei pane eelkooli, kui siis ainult tunnis olemise harjutamiseks ja kooliga tutvumiseks.

 

 

0
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

õpetasin lapse ise lugema, juba enne 3 õpetasin tähed selgeks ja 5-aastaselt luges soravalt.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ja siis läheb laps kooli, kus hakatakse uuesti tähti õppima.

Ja õpitakse neid tähti samal ajal neid ka kirjutades ja üldiselt liigutakse ikka kiires tempos ning nädala-paariga eeldatakse juba lugemisoskust (kui mitte varem). Nii et kui ikka laps on nagu ürginimesena kasvanud, siis läheb koolis raskeks, mis sest et esimene raamat on aabits.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Eks eelkoole ole erinevaid. Mu üks laps on käinud sellises, kus põhirõhk oli kohe lugemisel ja projektidel ja ikka süviti õppimisel (tavalise kooli eelkool). Ise olen ühe Tln piirkonnakooli eelkooli õpetaja ja meie koolis on tavaks alustada lihtsalt. Kirjaharjutused (mustrid, jooned), loendamised, kohamõisted, aastaajad ja nendega seonduv. Eelkooli lõpuks on läbi võetud kõik joonistähed ja lapsed loevad 3-4silbilisi sõnu. Arvutavad 10 piires peast. 1.klassi algus on ju sama. Kui töölehel on ülesande tekstid kirjas, ei tähenda see, et laps ise seda lugema peab. Nii et võibolla polegi asi teil nii kriitiline veel. Uuri õpetajalt.

Oma laps, kes ka käib ühe kooli eelkoolis praegu, kus suht sama materjal ees, õppis vanema lapse kõrvalt lugemise selgeks 4aastaselt, loeb praegu raamatust väikest kirja ka, muidugi omas tempos. Samas käändelõpud on jonnakalt siiani valed ja käsi on nõrk. Aga neil võeti pärast pikka vaidlust lasteaia juhtkonnaga (õpetajate poolt) kasutusse eelkooli harjutusvihikud ja nad teevad kord nädalas siis koolitunde.

Eestis ei ole ühist reeglit selle osas, mis toimub enne kooli. Mis põhjustabki vanematele tihti teadmatuse ja sügisel koolis on pettumust ja stressi palju. Aastaid on lubatud need käärid ja lõhed kaotada, tulemust pole siiani.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

….

0
0
Please wait...

Näitan 9 postitust - vahemik 1 kuni 9 (kokku 9 )


Esileht Koolilaps Eelkool