Esileht Ajaviite- ja muud jutud eesti keel- paronüümid

Näitan 10 postitust - vahemik 1 kuni 10 (kokku 10 )

Teema: eesti keel- paronüümid

Postitas:
Kägu

Kas osutama või osundama
Monograafias….. teosed on meil raskesti kättesaadavad. Kirjaniku uus romaan …. ajutiselt loomekriisist ülesaamisele. Kreeta maalikunst…ilmseid Egiptuse mõjusid. Kõik need sündmused…. ühel või teisel moel hariduse olulisusele.
Palun abi mida lünka panna, viimasel paneksin osutama, aga esimese kolmega olen hädas.

Ette tänades

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

RE: eesti keel- paronüümid

Esimene on osundama, teine osutama. Kolmandasse minu meelest ei sobi kumbki, aga käände järgi pigem siis vist osundab? Viimane on jah osutama.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Ah, ma ei tea selle kolmandaga ikkagi. Mõjusid vist hästi osundada ei saa 🙂

Please wait...
Postitas:
Kägu

http://keeleabi.eki.ee/index.php?leht=4&act=2&vld=28

Mida tähendab osundama? Kas võib ütelda, et kõik need puudused osundavad halvale juhtimisele?

Ei. Siin peab olema osutavad (st puudused näitavad, et juhtimine on kehv).
Verb osundama tähendab ‘tsiteerima’.

Seega osundama paneks esimesele lausele.

Please wait...
Postitas:
Piibuga naine

osundama – (hrl. teaduslikus kirjanduses:) tsiteerima.

osutama – 1.näitama, viitama. a. suunda v. kohta, kellegi v. millegi suunas, kellelegi v. millelegi. Osutades käega diivanile, enda kõrvale palus perenaine külalist istuda. Laps osutas sõrmega mänguasjadele. Osutas käega ettepoole, pöidlaga üle õla. Õpetaja osutas raamatus koha, kust pidin ette lugema. Teejuht osutas rajale, küla poole. Vaatas ta õieli nimetissõrme poolt osutatud suunas. Teeviit osutas vasakule, lõunasse, asula suunas. Magnetnõel osutab põhja, põhjasuunda. Märk osutas ühesuunalise liiklusega teed. Kriitika osutab teose puudustele, väärtustele. b. hrv tegevust, aega vm. Päikese seis osutab keskpäevale. Õhutemperatuuri langus osutab saju lõppemisele.

2. ilmutama, avaldama, üles v. välja näitama. Osutas elavat huvi meie kavatsuste vastu. Ei osutanud millegagi oma rahulolematust. Koolis osutas ta erilist andekust matemaatikas. Kas soovite meile seda teenet osutada? Ei osutanud soovi siit lahkuda. Salk sõdureid osutas vaenlasele tõsist vastupanu. Riik osutab talu rajajaile abi. Ta uus romaan osutab ajutisest loomekriisist ülesaamist. Kreeta maalikunst osutab ilmseid egiptuse mõjusid. Arheoloogilised leiud osutavad, et siin on olnud linnus. Pole õigustanud talle osutatud usaldust. Olin liigutatud mulle osutatud tähelepanust, austusest.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Hämmastav, et inimene, kes teeb harjutusi keeletoimetamiskursusel osalejaile mõeldud bro¨üürist, tuleb kahtluse korral nõu küsima Perekoolist, mitte ei pöördu asjakohaste allikate poole.

Ka esimeses lauses võib tegelikult olla nii osutama kui ka osundama – ega meie ju ei tea, kas seal monograafias tsiteeriti kõne all olevaid teoseid või üksnes viidati neile.

Please wait...
Postitas:
Jaagular

osundatud ….osutab…..osundab…. osutavad

ütleb minu keelevaist. Eesti keelt sai viimati õpitud keskoolis 1978. Antagu andeks, kui pole õige.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Teemaalgataja olen
Hämmastav on hoopis see, et inimene teeb mingeid kummalisi järeldusi. Mina olen tavaline kutsekooli õpilane, kes eesti keele tunnis hetkel õpib paronüüme. Kodus jäi teha paronüümide peale päris pikk harjutus, millest üks osa tekitas mulle raskusi ja algatasin teema. Seega mingist keeletoimetamiskursustest pole mingit aimugi.See kus kohast õpetaja need ülesanded on võtnud, on mulle teadmata.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Teemaalgataja olen
Hämmastav on hoopis see, et inimene teeb mingeid kummalisi järeldusi. Mina olen tavaline kutsekooli õpilane, kes eesti keele tunnis hetkel õpib paronüüme. Kodus jäi teha paronüümide peale päris pikk harjutus, millest üks osa tekitas mulle raskusi ja algatasin teema. Seega mingist keeletoimetamiskursustest pole mingit aimugi.See kus kohast õpetaja need ülesanded on võtnud, on mulle teadmata.[/tsitaat]Ju siis mõni inimene siin teadis, et harjutus pärineb raamatust \”Õpetusi ja harjutusi algajale keeletoimetajale\”. 😉

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma saan aru, et teadis, aga sellest mingid omad järeldused teha ja kohe siia kirjutada, niiviisi need \”külajutud tekivadki\”. Oleks ta lihtsalt maininud, et need laused on sealt raamatust pärit, aga ei…

Please wait...
Näitan 10 postitust - vahemik 1 kuni 10 (kokku 10 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud eesti keel- paronüümid

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.