Kas võib olla, et mehel on depressioon? On omadega ummikus, tiksub lihtsalt tööd teha ja õhtul joob pildi pehmeks, et rahus “omas maailmas” olla? Kuna te olete nii pikalt koos olnud, siis ilmselt tead, kuidas tal varasemalt on alkoholiga suhted olnud, kas ongi igal õhtul natuke joonud ja nüüd on joodav kogus suurenema hakanud või on õhtune joomine laias laastus täiesti uus asi?
Meestega on see häda, et nemad naljalt abi ei otsi, liiatigi ei lähe psühholoogi juurde. Rääkimisest oleks meist kõigile abi, igaühel on ühtteist viga või südamel. Kõige rohkem oleks muidugi abi sellest kui mees endale probleemi tunnistaks ja seda kasvõi perearstiga jagaks (ning antidepressantidest abi saaks). Ma muidugi ei tea, kas tal üldse on depressioon, aga selle põhjal, mida siin kirjutad, see võimatu ei ole.
Võid püüda mehega sellest rääkida (kui parasjagu kaine on). Ilma süüdistamata ja võimalikult vähe-emotsionaalselt (kindlasti raske, aga samas on see ainus viis, et ta üldse kuulaks). Ta võib sulle vastu nähvata vms, aga võimalik, et kuulab ära ja võimalik, et sinu öeldu jääb talle kuskile alateadvusesse idanema. Võib-olla otsibki lõpuks abi? Vähemalt oled siis proovinud.
Ma ei tea, mis lapse diagnoos on, aga arvestades seda, millega unehäired koos võivad käia, arvan, et abi võiks olla psühhiaatrist (perearstid on laste uneprobleemide osas tihtipeale rohkem kui hambutud). Magamatus on kurnav nii lapsele kui sinule, võimalik, et laps võiks võtta mingit rohtu, mis päevase ja öise rütmi paremini paika paneks. See osa, et magamatus (ning pidev emotsionaalne pinge sellele lisaks) sind ennast kurnab, ei ole sugugi väheoluline – kui sina ühel hetkel murdud, ei ole sa võimeline last toetama ja temal ei paista olevat eriti kellegi teise peale loota.
See tähendab, et võiksid ka endale abi otsida. Perearst saab anda saatekirja, millega esimesed viis psühholoogi visiiti on tasuta (maksad ainult visiiditasu). Sellest peaks juba mõnevõrra piisama, et pilti natuke selgemaks saada, lihtsalt, et sa ise selles segaduses rohkem sotti saaks, kellel teie peres kõige enam abi on vaja (ma ei vihja, et see oled sina, püüan öelda, et see võib hoopis näiteks mees (või laps) olla ja psühholoog saaks aidata selle välja selgitada – ise tihtipeale ei näe asju selgelt kui selle kõige sees olla).
Sa tundud väga armas inimene olevat, väga tahaks sind kuidagi aidata. Ja kui mure sisse ära ei mahu, siis kirjutagi julgelt kasvõi siiasamma ja me püüame kamba peale nõu anda ning toeks olla.
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 24.08 03:09; 24.08 07:00; 24.08 18:01; 24.08 21:41; 24.08 21:47;