Esileht Ilu ja tervis Ei tea kuhu pöörduda enam

Näitan 9 postitust - vahemik 1 kuni 9 (kokku 9 )

Teema: Ei tea kuhu pöörduda enam

Postitas:

Sellest tuleb pikem jutt aga ma olen juba täitsa omadega läbi ja arstid ainult kehitavad õlgu.

Olen 23 ning kuskil 15 aastasest saadik on mind ärevus kimbutanud. Tegemist just tervisega seonduva probleemiga ehk pelgan igasuguseid haigusi. Kui olin 18, sain kilpnäärme alatalituse diagnoosi ning rohud ja sellest ajast saadik olen ma põhiliselt olnud zombie kes lihtsalt katsub päeva üle elada. Nimelt on mul koguaeg tunne, et ma hakkan minestama või selline tasakaalutu tunne. Ei loe kas ma istun koolis tunnis või seisan bussipeatuses või olen pikali või jalutan, peaaegu koguaeg on selline tunne. Ise olen sel ajal täiesti rahulik ja katsun lihtsalt kuidagi käesolevad asjad tehtud saada. Praegu käin ma veel ülikoolis kuid hakkan järgmine aasta lõpetama ja ma olen täiesti mures kuidas ma saaksin tööl käia normaalselt pikad päevad kui ma ei suuda istudagi korralikult. Süda on mul uuritud nii EKG kui ultraheliga, pidi korras olema, aneemiga on probleemid (ferritiin olematu üldiselt) kuid tegin ka rauatablettide kuuri mis midagi ei aitanud sümptomite vastu isegi kui näidud korras, vererõhk on arsti juures kõrge sest olen närvis aga kodus alati normaalne ning kilpnäärme näitudest ei paista ka asi sõltuvalt sest vaatamata ravist ja nö normaalsetest näitudest on ikka koguaeg väsimus ja kehv olla. Muu verepilt on okei, vitamiinid nagu B12 ja kõik korras, iga päev võtan D vitamiini ka. Nüüd siis tekibki küsimus, et kuhu edasi? Olen arstide juures nii palju käinud kuid keegi ei oska vastata, ütlevad et kõik on okei. Ainult närvidest ju ka nii ei saa olla aastaid iga päev kehv, isegi kui olen lõbutsemas või sõpradega? Ma tõesti ei tea kuidas ma kunagi pere või suhteid loon või tööl käin kui ainus viis kuidas kuidagigi olla saan on pikali voodis ja siis ka pole 100%. Teen sporti ka iga päev aga siis on ka kehv olla, samasugune tasakaalutu või minestamise tunne. On kellegil veel nii olnud või oskab keegi öelda kuhu pöörduma peaks? Täitsa väsinud olen juba ja hakkab vaikselt tekkima hirm, et äkki mingi tõsine haigus millest pole teadlik.

+3
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 11.05 18:16; 11.05 20:21; 12.05 21:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ning kilpnäärme näitudest ei paista ka asi sõltuvalt sest vaatamata ravist ja nö normaalsetest näitudest on ikka koguaeg väsimus ja kehv olla.

Küsiksin huvi pärast, mis need näidud sul praegu on? Olen aru saanud, et paljudel inimestel (sh mul) ei piisa asendusravi korral sellest, et TSH on normvahemikus, vaid see peaks olema 1 ringis või alla selle veidi. Sel juhul on FT4 normvahemiku ülemises osas ja FT3 ka ideaalis vähemalt normi keskel. Mina sain enda enesetunde lõpuks normaalseks, kui olin ca aasta jooksul l-thyroxini doosi tasapisi tõstnud, lähtudes analüüsidest, mida iga paari kuu tagant synlabis teha lasin. Kui oleksin leppinud arsti arvamusega, et tsh 2-3 vahel on ok, siis oleksin arvatavasti siiani väsinud. Tasakaaluhäireid esines mul mingil hetkel ka, aga ma ei tea, kas see võis olla sellega seotud, sest samal ajal oli mul tööl üsna pingeline periood.
Võimalik, et sul on muidugi mingi muu probleem, aga seda varianti tasub igatahes kaaluda, kui sul tsh praegu 1-st oluliselt kõrgem on.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.05 19:28; 11.05 22:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üldiselt on mu TSH olnud 2-5 vahel ja FT4 on 15-17 kandis, alla 1 ei olegi olnud. Mul on see autoimmuunne variant ka ehk siis ta vahest ikka kõigub korralikult. See probleem läks mul pea 4 aastat diagnoosimata sest arstid arvasid, et 4.9 TSH 14 aastasel on normaalne kuna on nö normi piires. Seda sain teada peale diagnoosi. Viimane kord tegin vereproovi Jaanuaris mis näitas et TSH oli 32 (kuigi ma ei tea kui tõene see oli, see sama labor andis kord enne seda 22 kuid ilma doosi muutusteta oli kuu hiljem 2.2 niiet ilmselt samamoodi labori viga) ja FT4 oli langenud 16.7 pealt 15.4 peale. FT3 minu riigis ei testita niiet sellest mul aimu pole, ei ole seda teinud mu arst Eestis kui ka siin välismaal. 2 kuud tagasi tõsteti doos 75 peale aga selle koroona jama tõttu pole saanud arstile kontrolli minna, ei tea mis näidud hetkel on. Viimati andsin verd Jaanuari lõpus. Aga ikkagi, ei ole mingit erilist muutust – nahk ikka ülikuiv, väsinud (kuigi vähem kui enne, seda pean nentima) ja need samad tasakaalu jne probleemid.

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 11.05 18:16; 11.05 20:21; 12.05 21:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üldiselt on mu TSH olnud 2-5 vahel ja FT4 on 15-17 kandis, alla 1 ei olegi olnud.

Siis tasuks minu meelest proovida doosi tõsta, eriti kui praegu ainult 75 mikrogrammi võtad, sest enamiku inimeste jaoks on sobiv doos 100-200 mikrog vahel. Ma ei tea, kuidas teil arstiga suhtlus käib – minul on selles mõttes hästi, et mu perearst võtab rahulikult ja on lubanud mul eksperimenteerida, sest ta on aru saanud, et ma ei tee selles osas lollusi, tõstan vähehaaval ja lasen ise u 8 nädala pärast näite kontrollida (synlabis), et liiga palju pole tõstnud. Päris arstist mööda minna selles osas pole vist viisakas, isegi kui on võimalik ise testida lasta. Kui vähegi mõistlik arst on, siis selle jutuga, et väsinud jne ja äkki võiks proovida doosi tõsta, võiks läheneda minu meelest küll.

Viimane kord tegin vereproovi Jaanuaris mis näitas et TSH oli 32 (kuigi ma ei tea kui tõene see oli, see sama labor andis kord enne seda 22 kuid ilma doosi muutusteta oli kuu hiljem 2.2 niiet ilmselt samamoodi labori viga) ja FT4 oli langenud 16.7 pealt 15.4 peale.

Ega sa juhuslikult biotiini sisaldavaid vitamiine ei võta? See võib selle analüüsi tulemusi mõjutada. Aga jah, autoimmuunse türeoidiidi puhul võib ka nii olla, et näidud kõiguvad päris palju.
Ft3 jah eriti ei testita, aga tegelikult on see just see aktiivne hormoon (levotüroksiin e ft4 muutub kudedes selleks). Kuna terves kilpnäärmes toodetakse mõlemat, siis see tingibki selle, et asendusravi korral peaks ft4 pigem kõrgem olema, et ft3 normaalne oleks. Ja osadel inimestel toimub see konversioon üldse nii halvasti, et oleks vaja ft3 eraldi manustada, Eestis seda minu teada eriti ei praktiseerita (sest see on üleannustamisel ohtlikum ja laguneb kiiresti, mistõttu tuleb seda mitu x päevas võtta, tüütu ühesõnaga, kallim ka).

Kokkuvõttes: minu soovitus on proovida praegu analüüsid teha ja kui tsh endiselt >1.5 on, siis proovida arstiga doosi tõstmises kokkuleppele saada. Ja siis u 8 nädala pärast uued analüüsid ja kui kaebused püsivad ja veel tõstmisruumi on, siis veelgi tõsta.
Üks koht, kus inimesed enda kogemusi ja kohati suht mõistlikku nõu jagavad, on näit. see foorum:
https://healthunlocked.com/thyroiduk/posts
Seal käib põhijutt enamjaolt küll selle ümber, et kust liothyronini (=ft3) hankida või kust leida mõistlikke arste, kes seda välja kirjutaksid. Aga minu enda kogemus, vähemalt hetkel, on selline, et piisab ka levotüroksiinist, lihtsalt doos peab piisav olema.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.05 19:28; 11.05 22:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kommentaar eemaldatud.
3.2. Vältida tuleb pahatahtliku ja halvustava arutelu algatamist ning jätkamist.
Perekooli Moderaator

+1
-12
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on endal kilpnäärme alatalitus olnud alates 14 aastasest peale ja mul on endokrinoloog tegelenud doosi määramisega. Vb peaksid ka endokrinoloogi poole pöörduma, kes saab vajalikud analüüsid teha.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Soovitan ka endokrinoloogiga veelkord asju arutada ja tõepoolest vajadusel siis ravimikogust muuta.

soovitan kuulata ka seda saadet: https://vikerraadio.err.ee/1069584/peresaade-kui-inimene-muretseb-liigselt-oma-tervise-parast

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Suured tänud kõigile! Helistasin täna arstile ning sain aja Juuniks, palun temalt saatekirja endokrinoloogile ja sealt vaatab edasi. See intervjuu oli väga huvitav, nagu keegi oleks mind kirjeldanud.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 11.05 18:16; 11.05 20:21; 12.05 21:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui sul on autoimmuunne haigus + kalduvus aneemilisusele (rauatase kipub madalaks minema) – kas oled proovinud gluteenivaba toitumist? Nimelt, on seos autoimuunhaiguste ja gluteeni vahel ehk siis autoimmuunhaiguste sümptomid võivad leeveneda, kui peetakse rangelt gluteenivaba toitumist. Samuti võib gluteenivaba toitumine leevendada kalduvust aneemilisusele.

Soovitan eetõttu, et antud juhul mõlemad – nii autoimmuunhaigus kui ka kalduvus aneemilisusele – on olemas. Kas tsöliaakia test on arsti poolt tehtud, muidu? Autoimmuun-/aneemia probleemidega inimestele arstid vahel teevad ka tsöliaakiauuringud ära, kuna “autoimmuunikutel” on tsöliaakia esinemise tõenäosus mõnevõrra suurem. Samas ei pruugi tsöliaakiat tingimata olla. Võib olla ka nii, et lausa tsöliaakiat ei leita, kuid gluteeni vältimisel autoimmuunhaigus/aneemilisus leevenevad.

See peaks olema siis range gluteenivaba toitumine – sarnane sellele, mida tsöliaakiahaiged praktiseerivad. Eesti Tsöliaakia Selts https://tsoliaakia.ee/ – kõige kogenumad ja arstidega koostööd tegevad inimesed sellel alal. Lühidalt: kõik nisu-rukis-oder menüüst välja, asemele gluteenivabad viljad (tatar, mais, hirss, riis), gluteenivabad leivad/jahud/pastad + kontrollitult teiste teraviljade vaba nn.”puhas kaer”, igasugu valmistoodetel jälgida koostist.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 9 postitust - vahemik 1 kuni 9 (kokku 9 )


Esileht Ilu ja tervis Ei tea kuhu pöörduda enam