Esileht Koolilaps Ei tea lihtsaid asju

Näitan 28 postitust - vahemik 31 kuni 58 (kokku 58 )

Teema: Ei tea lihtsaid asju

Postitas:

kartuli maapealne osa näeb välja nagu tomat. Väga hea meelde jätta, ainult kasvab põllul. Kui ära õitseb, siis viljadeks on ka tomatid. ( nende nimi küll midagi muud).

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hobune ja lehm on paar!

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu põhikool oli 70ndate lõpus. Mäletan selgelt taime osade õppimist. Ernevaid juureliike oli: risoomid, mugulad, juurikad; õhujuured, sammasjuured,narmasjuured.

No jõudu, ma ei mäleta sellest midagi. See-eest tean tänini, milline on dominantseptakord.

+7
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 26.02 20:46; 27.02 09:57; 27.02 17:21; 27.02 20:58;
To report this post you need to login first.
Postitas:

kartuli maapealne osa näeb välja nagu tomat. Väga hea meelde jätta, ainult kasvab põllul. Kui ära õitseb, siis viljadeks on ka tomatid. ( nende nimi küll midagi muud).

mari

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 26.02 11:52; 27.02 22:09; 27.02 22:10;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on kooliajast isegi pilt alles, kus pidime joonistama taimi, millel on näha nii mullapealne kui ka -alune osa.

Tõenäoliselt ei olnud sinu kooliaeg 80ndatel aastatel. Mul oli ja pean tunnistama, et midagi pole alles.

Minu põhikool oli 70ndate lõpus. Mäletan selgelt taime osade õppimist. Ernevaid juureliike oli: risoomid, mugulad, juurikad; õhujuured, sammasjuured,narmasjuured.

Risoom ongi juurikas, aga see pole mitte juur, vaid maa-alune vars. Nagu ka sibul ja mugul.

+5
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 26.02 11:52; 27.02 22:09; 27.02 22:10;
To report this post you need to login first.
Postitas:

kartuli maapealne osa näeb välja nagu tomat. Väga hea meelde jätta, ainult kasvab põllul. Kui ära õitseb, siis viljadeks on ka tomatid. ( nende nimi küll midagi muud).

Nii kartul kui tomat on maavitsalised. Lõunapoolsetes maades kasvatatakse ka tomatit lihtsalt põllul.
Ning ettevaatust, kartuli marjad on mürgised!

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.02 10:22; 03.03 19:51; 06.03 16:48;
To report this post you need to login first.
Postitas:

minu ema pani ettenägelikult meile suvilasse mõned kartulid maha, et minu lapsed kartulite kasvatamisega tutvust teeks ????

Me panime lasteaialastega omaenese linnaaeda eelmisel suvel mõned kartulid maha ???? tegelikult just täna panime ühe kaheliitrisesse pudelisse ka kasvama.

Sama siin – leidsime kuskilt kapisügavusest sinna veerenud ja ülipika idu kasvatanud kartuli. Panime nalja pärast ühte tühja mullaga täidetud nõusse ja läkski kasvama. Sai kartuliõisi imetleda. Saaki küll mitte, aga lapsed said teada, kuidas see kartulikasvatamine põhimõtteliselt toimub. Kusjuures sel ajal elasime sellises kohas, kus kartul välitingimustes ei kasvagi.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul praegu meenus, et minu lapse kooliõues oli eelmisel suvel pandud ühte hiiglaslikku lillepotti mõned kartulitaimed kasvama. Kartuli jaoks ootamatu kasvukoht, nii et seda esimest korda nähes ma tõesti huvi pärast küsisin lapselt (ta oli siis 8), kas ta tunneb selle taime ära – tundis! Meil isiklikku maakodu ei ole, aga sugulaste-tuttavate juures on ikka kartulit nähtud. Samuti käime ju suvel looduses ja kohtame tee ääres suuremaid kartulipõlde. Muidugi võtavad suure osa lapse mõtteruumist enda alla mingid arvutimängud ja nutivahendite võimalused. Tema räägib mulle nendest, mina talle pärismaailma asjadest. Tuleb tunnistada, et talle jääb minu räägitu küll paremini meelde kui mulle tema räägitu. Aga ta on ka paremas õppimisevanuses kui mina.

+7
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.02 09:43; 01.03 08:46;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vist on asi selles, et lapsedki elavad mullis. Sotsiaalmeedia ja Youtube, kus nad vabal ajal surfavad, hoiavad mullis kinni, söödavad aina sarnaseid videoid ja infot ette, mida nad on enne vaadanud. Olen ka imestanud, mida mu 7-aastane poeg kõike teadis maailmas toimuvast, nt ajaloost, kui hakkasin rääkima. Ja samas lihtsaid elementaarseid asju lumehelbekesed ei adu ega oska arvatagi. Ka see kirjalik eneseväljendusoskus on tõsine teema. Poeg on täitsa tark, kui on suuline vastamine või kontrolltööks kordamine kohapealt vastates, saab enamasti 5+. Aga kontrolltöö hinne on ikka 4 või isegi 3, no tal lihtsalt pole kannatust pikka seostega juttu kirja panna. Lahmib midagi paberile, et kaelast ära saada. Osades käelistes tegevustes on üliosav, meisterdamine, naela seinalöömine, raskemad ja keerulisemadki tööd tulevad lupsti välja. Teeb katseid, käib ise ehituspoodides materjale ostmas ja müüjatega nõu pidamas. Ja siis üllatab selliste asjadega, et tummaks võtab, kuidas saab mitte teada sellist asja.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma arvan, et kuna maailm on pidevas muutumises, siis teavadki noored ja vanad erinevatest asjadest põhjalikumalt. Minu vanemate ja vanavanemate teadmised erinevad minu omadest ja minu omad minu laste omadest. Kui nüüd ainult kartulinäide võtta, siis mulle isiklikult tundub elementaarne teadmine, aga objektiivselt võttes ei ole sellega suurt midagi peale hakata, erinevalt nendest tehnikaalastest teadmistest, mis näiteks minu lastel on, sest nad on selle keskel üles kasvanud ja kõik justkui muuseas omandanud (nagu mina omal ajal omandasin muuseas näiteks põllumajanduslikke teadmisi, kuna vanavanemad pidasid talu).

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ka ei tunne kartulitaime ära. Sorri, puhas linnalaps ja -vurle. Aga see-eest tunnen ma rahvarõivaid (kuigi see pole mu töö), oskan jalgratta juppideks lahti võtta ja kokku panna ning mul on lai sõnavara. Sama lugu on minu lastega – üks neist ilmselt tunneb ka erinevad taimed ära, sest talle meeldis lapsena maal vanaema pool, aga teine kindlasti ei tunne, see-eest oskab tema arvutit remontida, legoklotsidest kõike ehitada, mida nimetad, ning oskas inglise keelt enne kooliminekut.

+4
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 02.03 12:16; 03.03 18:45; 05.03 10:01;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kohtusin 20 aastat tagasi kõrgharitud hollandi prouaga, kes oli siiralt üllatunud, et värske kurk ja marineeritud kurk purgis on sama taim… Kõik teavad asju, millega nad on kokku puutunud või millest huvituvad. Kui pole põllumees või loodushuviline ja aiamaaga ka kokkupuude puudub, siis kartul ongi lihtsalt ümmargune mugul poes.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See-eest tean tänini, milline on dominantseptakord.

Ma tean nüüd ka. Googeldasin 🙂

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma sain alles hilises keskeas teada, kust tulevad porgandi seemned, kuigi olen neid aastaid kasvatanud. Seemnepaki ostan poest ja sügisel tirin porgandid välja. Ei ole iial seemneid porgandi taimel näinud.

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu põhikool oli 70ndate lõpus. Mäletan selgelt taime osade õppimist. Ernevaid juureliike oli: risoomid, mugulad, juurikad; õhujuured, sammasjuured,narmasjuured.

No jõudu, ma ei mäleta sellest midagi. See-eest tean tänini, milline on dominantseptakord.

Aga ma tean mõlemat. Lisaks tean veel, mis on aleksandriin ja süsinikmeetodil vanuse määramine.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina pean ka tunnistama, et ei tunneks kartulitaime ära. Aianduse vastu mul huvi puudub ja olen juba vist selle põlvkonna laps, kus ei olnud vanaemade kartulipõlde… Aga eks mul ole jälle teised valdkonnad, milles tugevam olen. Mõned ajaloolised või kultuurilised teadmised, mida mina justkui täiesti elementaarseks teadmiseks pean, on jälle mõnele teisele arusaamatud… Näiteks kui kasutan väljendit “Achilleuse kand” või ütlen nalja visates “Sa reetsid mind” asemel “Ka sina, Brutus?” ning mind vaadatakse segaduses näoga. Ja ma kardan, et minu laps ei saa samuti kartulit detailideni tundma, oma aeda istutasime hoopis porgandid ja tädi kasvuhoones näeb kurke ja tomateid. Küll aga on tal kaheaastase kohta hea sõnavara ja lahedad väljendid. Ja mina lugesin lapsena väga palju, lugemuses asi vaevalt on…

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Näiteks kui kasutan väljendit “Achilleuse kand” või ütlen nalja visates “Sa reetsid mind” asemel “Ka sina, Brutus?” ning mind vaadatakse segaduses näoga.

Neid väljendeid peaks küll iga keskharidusega inimene teadma.

+5
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.02 09:53; 03.03 18:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma sain alles hilises keskeas teada, kust tulevad porgandi seemned, kuigi olen neid aastaid kasvatanud. Seemnepaki ostan poest ja sügisel tirin porgandid välja. Ei ole iial seemneid porgandi taimel näinud.

Kust tulevad siis? 😀 Ma pole niigi kaugele arenenud, et see küsimus tekkinud oleks …

Aga redise omad?

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 02.03 12:16; 03.03 18:45; 05.03 10:01;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Muidugi võtavad suure osa lapse mõtteruumist enda alla mingid arvutimängud ja nutivahendite võimalused. Tema räägib mulle nendest, mina talle pärismaailma asjadest. Tuleb tunnistada, et talle jääb minu räägitu küll paremini meelde kui mulle tema räägitu. Aga ta on ka paremas õppimisevanuses kui mina.

Sekundeerin ???? Mulle peab laps oma skinnide ja v-buckide asju küll mitu korda seletama.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina pean ka tunnistama, et ei tunneks kartulitaime ära. Aianduse vastu mul huvi puudub ja olen juba vist selle põlvkonna laps, kus ei olnud vanaemade kartulipõlde… Aga eks mul ole jälle teised valdkonnad, milles tugevam olen. Mõned ajaloolised või kultuurilised teadmised, mida mina justkui täiesti elementaarseks teadmiseks pean, on jälle mõnele teisele arusaamatud… Näiteks kui kasutan väljendit “Achilleuse kand” või ütlen nalja visates “Sa reetsid mind” asemel “Ka sina, Brutus?” ning mind vaadatakse segaduses näoga. Ja ma kardan, et minu laps ei saa samuti kartulit detailideni tundma, oma aeda istutasime hoopis porgandid ja tädi kasvuhoones näeb kurke ja tomateid. Küll aga on tal kaheaastase kohta hea sõnavara ja lahedad väljendid. Ja mina lugesin lapsena väga palju, lugemuses asi vaevalt on…

Porgandit külvatakse.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.02 10:22; 03.03 19:51; 06.03 16:48;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma sain alles hilises keskeas teada, kust tulevad porgandi seemned, kuigi olen neid aastaid kasvatanud. Seemnepaki ostan poest ja sügisel tirin porgandid välja. Ei ole iial seemneid porgandi taimel näinud.

Kust tulevad siis? ???? Ma pole niigi kaugele arenenud, et see küsimus tekkinud oleks …

Aga redise omad?

Kui sa ei tea, kust tulevad porgandi seemned, ei ole sa kunagi porgandit ületalve peenrasse unustanud.

Ja kui sa ei tea, kust tulevad redise seemned, siis pole sa redist vist üldse kasvatanud, sest mul ei õnnestu üldse redisele juurikaid kasvatada, kohe lähevad õide (ja selleks, et teada, et õitest tulevad seemned, pole keskharidust vajagi, algharidusest peaks piisama).

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.02 21:09; 03.03 22:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mnjaa, ma olin ka suht küpses eas, kui sain teada, et kilu on eraldi kalaliik, mitte väiksem räim. Kunagi vist Leelo Tungal ütles, et laste keel vaesub, näiteks nad ei tea, mis tähendab räitsakas. No õpetasin omadele räitsaka selgeks. Midagigi.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mnjaa, ma olin ka suht küpses eas, kui sain teada, et kilu on eraldi kalaliik, mitte väiksem räim. Kunagi vist Leelo Tungal ütles, et laste keel vaesub, näiteks nad ei tea, mis tähendab räitsakas. No õpetasin omadele räitsaka selgeks. Midagigi.

Jah, ja lisaks on heeringas täitsa eraldi kalaliik, mitte suur räim. Ja sprott on suitsuräim õlis mitte eraldi kalaliik (reaalne küsimus sisemaalt pärit noorelt, et kas Pärnu lahest sprotti ka püütakse…).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui sa ei tea, kust tulevad porgandi seemned, ei ole sa kunagi porgandit ületalve peenrasse unustanud. Ja kui sa ei tea, kust tulevad redise seemned, siis pole sa redist vist üldse kasvatanud, sest mul ei õnnestu üldse redisele juurikaid kasvatada, kohe lähevad õide (ja selleks, et teada, et õitest tulevad seemned, pole keskharidust vajagi, algharidusest peaks piisama).

Räägid, nagu peaks olema elementaarne, et ma olen neid mõlemat kasvatanud. Selles iva ongi, et ei ole. Peaksin tingimata olema?

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 02.03 12:16; 03.03 18:45; 05.03 10:01;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Või et metsas näitab sulle laps täiesti siiralt, et näed, meil siin Eestis kasvavad palmid ka, lihtsalt teravate lehtedega – osutades uhkelt suure kuuse poole.

😀 Lapsed tunnevadki vist rohkem troopilist loodust kui kodumaist, sest millal muul ajal nii palju looduses viibitakse kui mitte nendel Tenerife, Türgi ja Tai reisidel! Reisi ajal ka mõni tore giid või kokk tutvustab kohalikke taimi ja puuvilju. Et näete, siin kasvavad mangod… vaadake, see on kakaouba jne.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma sain alles hilises keskeas teada, kust tulevad porgandi seemned, kuigi olen neid aastaid kasvatanud. Seemnepaki ostan poest ja sügisel tirin porgandid välja. Ei ole iial seemneid porgandi taimel näinud.

Selliseid asju lugedes hakka või vägisi mõtlems, MILLEKS inimesed üldse koolis käivad. Suurel osal üldistamisvõime ja nn suure pildi nägemine puuduvad sootuks. Paraku ei ole see ka õpetatav. Kui täiskasvanud inimene tuleb näiteks rääkima, et ajalugu on igav, ainult aastaarvude päheõppimine, siis ongi selge, et tegu ongi vähevõimeka inimesega. Ja siis sellised, kes väidavad, et pea pole prügikast… nojah.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui sa ei tea, kust tulevad porgandi seemned, ei ole sa kunagi porgandit ületalve peenrasse unustanud.

Just. Seemnete saamiseks tuleb porgandid ületalve peenrasse jätta. Kevadel, kui lumi ära sulab, tõmbad porgandid välja, lõikad pikuti pooleks ja võtad seemned välja. Lihtne! :))

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.02 23:41; 06.03 15:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mnjaa, ma olin ka suht küpses eas, kui sain teada, et kilu on eraldi kalaliik, mitte väiksem räim. Kunagi vist Leelo Tungal ütles, et laste keel vaesub, näiteks nad ei tea, mis tähendab räitsakas. No õpetasin omadele räitsaka selgeks. Midagigi.

Jah, ja lisaks on heeringas täitsa eraldi kalaliik, mitte suur räim. Ja sprott on suitsuräim õlis mitte eraldi kalaliik (reaalne küsimus sisemaalt pärit noorelt, et kas Pärnu lahest sprotti ka püütakse…).

Angerjas! Suitsuangerjas!!! (SIIN ME OLEME)

Ei ole midagi uut siin päikese all..

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.02 10:22; 03.03 19:51; 06.03 16:48;
To report this post you need to login first.
Näitan 28 postitust - vahemik 31 kuni 58 (kokku 58 )


Esileht Koolilaps Ei tea lihtsaid asju