Esileht Väikelaps Ei tea, mida enam teha 4-aastasega

Näitan 5 postitust - vahemik 31 kuni 35 (kokku 35 )

Teema: Ei tea, mida enam teha 4-aastasega

Postitas:

See vist jah selline eakohane peariood, mul oli musterbeebitüdruk, keeras ka kuskil 3-4-aastaselt püstipööraseks, praegu, 6-aastasena, on taas superkaaslane. Eks mingeid jonne ikka esineb aga laps on läbiräägitav ja motiveeritav.

Ma jõudsin ka omal ajal järeldusele, et laps kompab piire. Tuleb üle elada, megaväsitav on, aga katsu ise mitte hüsteeriasse minna ja rahumeelselt oma nõudmisetele kindlaks jääda. Tean väga hästi, et seda on lihtsam öelda kui teha, aga võtagi sammhaaval.

Püüa hingata ja mitte esimese emotsiooni pealt rapsima hakata, kui lapse ees nutad ja draamatsed ja ootad, et tal sust kahju hakkaks, siis on see emotsionaalne väljapressimine, püüa jääda pigem rahulikuks ja anda mõista, et tema lollused ei kõiguta sind küünevõrdki. Laps ei juhi mängu, sina juhid.

Õhtujuttu püüa mitte ära jätta, see on hea viis ikkagi lapsega positiivset sidet hoida pärast emotsioone täis päeva.

Edu! See läheb mööda :).

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ütlen oma arvamuse, see ei pruugi kõigile meeldida. See laps on liiga turvalises mullis elanud, ta ei karda midagi ja tal on sellest igav hakanud.

Lisaks on vanemad lasknud lapsel endale totaalselt pähe istuda.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina näen siin ema, kes ei saa oma lapsega hakkama: esitab vanusele ebaproportsionaalseid, nõudmisi, riidleb pisiasjade pärast, karjub/nutab/turistab ja veel süüdistab last oma käitumises (laps provotseerib, teeb meelega jne). Suhe lapsega on kannatanud, sest ei saa usaldada täiskasvanut, kes käitub ettearvamatult. Karistamine ja hüvede äravõtmine ainult süvendab lapse ebakindlust.

Ja mis need soovitused on – pane ruttu lasteaeda. Las siis näeb päris elu ja oskab vanemaid rohkem hinnata. Las teised lahendavad probleeme ja ema saab puhata. Mõtlemata sellele, et lasteaiastessi tõttu süvenevad olemasolevad kodused probleemid 300%

Minu soovitus teemaalgatajale alustada iseendast – kui ise ei saa hakkama, siis on abiks raamatud, koolitused, nõustajad jne. Ja kui lapsega suhted korda saadud, alles siis mõelda lasteaia peale.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lugu on kokkuvõtvalt siis selline, et laps on olnud planeeritud ja alati väga armastatud. Sain lapse siis, kui teadsin, et olen valmis kedagi kasvatama, aitama ja kõike muud, mida emarollis vaja on.

Suhe lapsega on olnud väga lähedane, mängime koos, õpime koos, lasteaias ta pole veel käinud, kuna saan temaga kodus olla. Küll aga käib ta mõnes ringis, et seal suhelda. Ta on alati olnud pea musterlaps, julge, suhtlemisaldis ja hea mängija.

Viimased kaks kuud on aga põrgu. Ma konkreetselt nutan mitu korda nädalas, kuna ma ei tunne teda käitumiselt ära ja mu süda murdub selle pärast, milline meie suhe praegu on ja milliseks ma ise muutun.

Kui me kuskil käime, on ta ikka tavaline, aga kodus ainult haugub vastu, teeb pahatahtlikult naerdes pahandusi, pea ühtegi keeldu/käsku ei kuula ja üritab isegi lüüa. Meil on alati olnud piirid paigas, kõik on rahulikult toiminud, nüüd aga ei kesta tüli tund-kaks, vaid terveid päevi ja ma lõpuks karjun ja nutan vihast ja olen teda ka paaril korral tutistanud. Ma ei pea tutistamist mingiks normaalseks asjaks, mind ajab oksele mõte, et ma olen teda tutistanud ja ta ütleb mulle ikka “parim emme”. Kuidas ma saan olla parim emme, kui ma olen talle haiget teinud? Samas nendel kordadel on ta tõesti terve päeva meelega mu närve söönud, enne kui ma totaalselt murdunud olen. Ühesõnaga ma vihkan seda, kelleks ma ise olen muutunud ja kuidas mu laps käitub. Ma täna tundsin, et ma ei suuda enam nii elada ja päevad läbi vaimselt murdumas olla. Ma tahaks oma kehast välja ronida, kui ma vaid sellest olukorrast pääseks.

Kõik algas täna voodil hüppamisest. Keelasin teda, ta hüppas otse silma vaadates edasi. Tõstsin ta ise maha ja sulgesin ukse. Pidin linki kinni hoidma, kuna ta jooksis ümber minu ja kiskus igalt poolt linki vihaga. Viisin ta kolmandasse tuppa ja ütlesin korduvalt karmilt, et seda ei tohi. Lõpuks keris aina uusi asju peale. Ta tahtis joonistada ja lubas vildikad ise ära panna. Lõpuks ta tegi kõike muud peale selle, kuigi ma korduvalt tuletasin seda meelde.

Kõige hullem on ta totaalne süüdimatus. Kui ma olen vihast nutma hakanud, ei ehmata ta nt ära, ta ei pilguta silma ka. Kui ma temaga juba karjun ja räägin, et ta pole kordagi mind nt koristamisega aidanud, ei palu ta vabandust, vaid nõuab suvaliselt: “Miks sa multikaid ei pane??” nagu ta ei kuulekski mind või hakkab tantsima keset tüli.

Muidu on tegu intelligentse lapsega ja elus mingeid muutuseid pole olnud, mis tekitabki minust totaalset jahmatust ja ängi. Ta käitub oma isaga ka nii, aga isa temaga üksi jääb vähe ja kui ikka kaks täiskasvanut on kodus, saame olukorda lihtsamini lahendada, seega need megatülid on kõik minu kanda olnud siiani.

Ma ei tea enam, kuidas talle läheneda. Ta ei kuula mitte midagi. Kui ta pillab nt saia maha ja talle öelda rahulikult, et viska see tükk ära, siis ta ütleb “ei” ja sa võid sada korda seda öelda või karistuseks teleka kinni panna või ülejäänud saia ära võtta ja ta ikka ei tee seda. Miks ta ei kuula?? Varem ta tahtis ise abivalmis olla ja aidata, aga enam ma lihtsalt ei tunne teda ära. Iga lause peale on ka haukumine. Tee seda – ei tee! Nii ei käituta – käitun küll! Mõtle oma tegudele – Ei mõtle!

Olen talle igal õhtul unejuttu lugenud, see on meie kindel aeg olnud, aga olen karistuseks seda ära jätnud, öeldes et “kui sa sõna ei kuula/jätkad nii käitumist/vms, siis õhtujuttu ei saa”. Alguses see mõjus talle, aga nüüd tal on ka sellest ükskõik ja tundub, et mul endal on rohkem kahju õhtut lõpetada otse tundekülmalt voodisse saatmisega kui temal. Kas kellelgi teisel on ka nii või kuidas saab üks neljane nii pööraselt käituda?

Jutt on nagu minu peagi kolmeseks saavast pojast. Kes varem oli eeskujulik, sõnakuulev, viisakas, rahulik laps. Peale beebi sündi on toimunud 360 kraadine pööre.

Haugub, lubab asju ära lõhkuda kui oleme riieldnud, teeb keelatuid asju, kiljub kõrist kui ei saa oma tahtmist.

Saan aru lapsel igav, sest lasteaias ei käi ja peres tihedalt rinda saav ning õhtuti koolikutes olev beebi.

Nii, et loen ka huviga  nõuandeid, arvamusi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina näen siin ema, kes ei saa oma lapsega hakkama: esitab vanusele ebaproportsionaalseid, nõudmisi, riidleb pisiasjade pärast, karjub/nutab/turistab ja veel süüdistab last oma käitumises (laps provotseerib, teeb meelega jne). Suhe lapsega on kannatanud, sest ei saa usaldada täiskasvanut, kes käitub ettearvamatult. Karistamine ja hüvede äravõtmine ainult süvendab lapse ebakindlust.

Ja mis need soovitused on – pane ruttu lasteaeda. Las siis näeb päris elu ja oskab vanemaid rohkem hinnata. Las teised lahendavad probleeme ja ema saab puhata. Mõtlemata sellele, et lasteaiastessi tõttu süvenevad olemasolevad kodused probleemid 300%

Minu soovitus teemaalgatajale alustada iseendast – kui ise ei saa hakkama, siis on abiks raamatud, koolitused, nõustajad jne. Ja kui lapsega suhted korda saadud, alles siis mõelda lasteaia peale.

Lasteaeda ei soovitata mitte sellepärast, et last karistada või teiste kasvatada saata, vaid selleks, et laps ei peaks mitteeakohaselt iseendale tegevust leidma ajal, mil vanem teeb kodus tööd; et laps saaks omaealistega suhtlemist harjutada, mängida ja õppida teistega arvestamist (mis on kõik täiesti eakohased tegevused 4-aastasele).

Lapse jaoks ei ole mitte midagi ärritavamat kui lapsevanem, kes on küll füüsiliselt kohal, aga lapsele tähelepanu ei pööra. Laps, kes on harjunud, et ema iga tema “Vaata kuidas ma keerutan!” peale kiitva kommentaari vastab, ei taipa, et ühel hetkel hakkab ema eeldama, et laps on juba nii suur, et sellist tsirkust pole vaja teha. Ja siis hakkabki laps tähelepanu otsima, negatiivset tähelepanu on lihtsam saada, kui positiivset – diivanil hüppamisele ema reageerib, seeliku keerutamisele enam mitte. Empaatiavõime ja analüüsioskus ei ole veel nii arenenud, et ta suudaks mõista oma tegevuse tagajärgi (ema läheb närvi ja on pahas tujus). Kui sa küsid 2-aastaselt, miks ta kassi sabast sikutas, ei vasta ta, et tahtis kassile haiget teha, sest ta tegelikult ei tahtnud kassile haiget teha, ta ei mõtelnud üldse, et kassil võiks valus olla, saba oli lihtsalt ahvatlevalt püsti ja tema võttis sellest kinni.

Minu lapsed pole kunagi nii kohutavalt käitunud kui eelmisel kevadel, kui kõik koroona tõttu kinni oli, lapsed kodus ja vanemad kodukontoris. Igavlevad lapsed hakkavad tähelepanu otsima, vanematel pole nende jaoks aega ja siis kruvitaksegi järjest vinti peale, kuni keegi on sunnitud lõpuks neile tähelepanu pöörama (paraku negatiivses võtmes).

See vildikate teema on ehe näide sellest, mis juhtub, kui ema kasutab iga hetke, mil laps ise millegagi tegeleb, endale vajalike toimetuste tegemiseks. Nii tore on kui laps joonistab omaette ja ei nõua tähelepanu. Paraku on jäänud lapsele maast-madalast selgitamata, et kui ühe värviga lõpetad, paned selle enne uue värvi võtmist tagasi (kehtib ka kõigi muude mänguasjade kohta). Kui kaheselt oleks selle selgeks õppinud, siis neljasena poleks enam teemat korkideta maas laokil olevatest vildikatest. Kui sa tead, et ühe tegevuse tulemusel tekib probleem, siis ei tohi jätta last selle tegevusega üksi – enneta probleemi juba tegevuse käigus, mitte ära tingi lapsega.

Koristamise puhul jagan seda nippi, et kui palju asju on laiali, siis annad ette numbri, mitu asja igaüks omale kohale tagasi paneb. Lapsel on palju lihtsam hoomata, et ahah, ma panen nüüd 5 asja ära, kui vaadata sassis tuppa ja mõtiskleda, millisest otsast alustada.

Minu soovitis on ka laps lasteaeda panna ja ma olen üsna kindel, et elu läheb sellest pikas perspektiivis 300% paremaks.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 5 postitust - vahemik 31 kuni 35 (kokku 35 )


Esileht Väikelaps Ei tea, mida enam teha 4-aastasega