Head Perekooli külastajad!

Perekool on Eesti esimene pereportaal. Ehkki viimastel aastatel on loodud uusi kaasaegseid suhtlus- ja infokanaleid, on Perekoolil jätkunud pikaajalisi ja aktiivseid külastajaid - oleme selle üle rõõmsad ja tänulikud.
1. juunil 2024. aastal lõpetab Perekooli foorum oma tegevuse. Hoolimata me püüdlustest hoida Perekooli heatahtliku ja toetava keskkonnana, võivad ka üksikud sobimatud postitused teha palju kurja, kahjustades asjaosaliste enesetunnet ja suhteid.
Jätkame Perekooli lehel igakuiselt uute artiklite ja taskuhäälingu osade avaldamist. Olete südamest oodatud ammutama kaasaegseid tõenduspõhiseid teadmisi naise ja lapse tervise, pere ja suhete teemadel.

Foorumihuvilistel on üks võimalus edaspidiseks suhtluseks näiteks äsja loodud Elufoorumis: elufoorum.com

Sisukate kohtumisteni Perekooli lehel.
Eesti Ämmaemandate Ühing

Esileht Pereelu ja suhted Ei viitsi last hoida

Näitan 10 postitust - vahemik 331 kuni 340 (kokku 340 )

Teema: Ei viitsi last hoida

Postitas:
Kägu

Miks peaks menopausi kartma või häbenema? Olen 56 ja jumala hea on olla- ei mingeid päevi! On ka viimaseid aastaid alaealine laps olemas (16). Lapselapsi (2) hoian suvel maal – tuuakse nädalaks kokku kohale ja väga lõbus on, käime rannas, sõidame ümbruskonnas ringi. Õhtuti loeme, mängime lauamänge jne. Väga tegus nädal on, vanemad saavad puhata ja lapsed on ise rahul.

Aga kas sa selle nädalaga näiteks teed ka muid asju? Huvist küsin. Kuna olen pk nii palju seda veidrat juttu lugenud, kuidas laste kõrvalt ei võiks nagu tavaelu ollagi, ma ei tea muidugi, kas rääkijad mõtlevad vaid teiste elusid või enda oma. Ja küsingi, et kas sa selle nädalaga teed ka muid asju? Näiteks aeg, mis kulub söögiteemale? Söögi toomine, selle valmistamine, kolm korda pöevas ikka lapsed söövad. Kodu koristamine, lastega eriti läheb korratuks. Veidi päevas omale aega, näiteks kasvõi üks tund, mehega aega, oma lapsega, mingi töö jne. Et kuidas korraldatakse see nädal.

Muidugi on aega ka enda jaoks,  tegin natuke tööd, lugesin ja passisin perekoolis. Ka siis, kui enda lapsed on – siis oli aega enda elu jaoks. Süüa tegime  lihtsamaid asju, maal  mingit gurmeed ei tee. Tegin enne nädalase menüü valmis (kooskülastasin lastega) ja otsin söögid maale kaasa.  koristamisega eriti ei pingutanud, oligi väheke rohkem sassis, juma sellega. Vanem laps oli ka kaasas, aitas kantseldada, mees samuti.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

HAR on ikka tõsine rinnavähirisk. Ka menopausi puudumine 55+ vanuses on tõsine risk vähi tekkeks, ei pea ka üldse hõiskama, kui 57-aastaselt seda veel pole. Mitmed 51+ naised siiski tarvitavad HAR ja mitmed neist hiljem on rinnavähiga kimpus ka, ei tea, kui mitmetel oleks see olnud ilma HAR-ta olemata, aga mina näiteks ei riski. Enne magamatus ja kuumahood kui vähk. Arstidel on lihtne kirjutada välja HAR, eriti kui neid selle eest premeeritakse, aga ega nemad selle vähi käes hiljem vaevle. Tuletame meelde neid talgist tekkinud vähi käes vaevlejaid, kes oleks omal ajal võinud seda arvata, et lihtsa talgi kasutamisest vähk tekib. Aga HAR ja rinnavähi sageduse tõus on TÕESTATUD. Nii et pigem olen helbeke (nii kena 53+ vanuses olla ju) kui et vähendan oma vaevusi ja riskin hiljem vähiga.

Nii on. Mina olen menopausis ja mul on kuumahood öösiti, väga häirivad. Mul oli HAR foonil algav emakavähk (emakas ja munasarjad eemaldati) ja seejärel tekkis minu eakal emal rinnavähk – see on väga geneetiline. Ma ei või enam kasutada emakavähki soodustavat HAR-i (see võib muideks tekkida ka tupe limaskestas) ja ema rinnavähi tõttu ka mitte rinnavähki soodustavat HAR-i. Seega ei ole mul nüüd mitte mingit võimalust HARi kasutada – mitte ühtegi neist, et mitte riskida tupe- või rinnavähiga. Kannatangi nüüd neid kuumahooge ja loodan, et nad ükskord lõpevad.

Jah, seos HAR ja günekoloogiste vähkide esinemissageduse vahel on tõesti TÕESTATUD.

Miks sa ennast tsiteerid ja endale vastad? Lõpeta oma luulud ja HAR jura, ei tekita see midagi vähki.

0
-8
Please wait...
Postitas:
Kägu

HAR on ikka tõsine rinnavähirisk. Ka menopausi puudumine 55+ vanuses on tõsine risk vähi tekkeks, ei pea ka üldse hõiskama, kui 57-aastaselt seda veel pole. Mitmed 51+ naised siiski tarvitavad HAR ja mitmed neist hiljem on rinnavähiga kimpus ka, ei tea, kui mitmetel oleks see olnud ilma HAR-ta olemata, aga mina näiteks ei riski. Enne magamatus ja kuumahood kui vähk. Arstidel on lihtne kirjutada välja HAR, eriti kui neid selle eest premeeritakse, aga ega nemad selle vähi käes hiljem vaevle. Tuletame meelde neid talgist tekkinud vähi käes vaevlejaid, kes oleks omal ajal võinud seda arvata, et lihtsa talgi kasutamisest vähk tekib. Aga HAR ja rinnavähi sageduse tõus on TÕESTATUD. Nii et pigem olen helbeke (nii kena 53+ vanuses olla ju) kui et vähendan oma vaevusi ja riskin hiljem vähiga.

Kõige suuremas HAR käsitlevas randomiseeritud uuringus ei täheldatud rinnavähi haigestumise riski tõusu esimesel viiel kasutusaastal ja enam kui 5 aastat kestnud HAR puhul on riski tõus minimaalne. On oluline märkida, et ainult östrogeeni sisaldava ravi korral (peale hüsterektoomiat) saab rääkida täiesti vastupidisest tulemusest: 5 aastat kestnud ravi korral leiti kuus rinnavähijuhtu vähem. Östrogeenravi korral ei leitud statistiliselt olulist rinnavähi riski tõusu ka kuni 15-aastase kasutamise korral.

+2
-2
Please wait...
Postitas:
Kägu

Miks peaks menopausi kartma või häbenema? Olen 56 ja jumala hea on olla- ei mingeid päevi! On ka viimaseid aastaid alaealine laps olemas (16). Lapselapsi (2) hoian suvel maal – tuuakse nädalaks kokku kohale ja väga lõbus on, käime rannas, sõidame ümbruskonnas ringi. Õhtuti loeme, mängime lauamänge jne. Väga tegus nädal on, vanemad saavad puhata ja lapsed on ise rahul.

Aga kas sa selle nädalaga näiteks teed ka muid asju? Huvist küsin. Kuna olen pk nii palju seda veidrat juttu lugenud, kuidas laste kõrvalt ei võiks nagu tavaelu ollagi, ma ei tea muidugi, kas rääkijad mõtlevad vaid teiste elusid või enda oma. Ja küsingi, et kas sa selle nädalaga teed ka muid asju? Näiteks aeg, mis kulub söögiteemale? Söögi toomine, selle valmistamine, kolm korda pöevas ikka lapsed söövad. Kodu koristamine, lastega eriti läheb korratuks. Veidi päevas omale aega, näiteks kasvõi üks tund, mehega aega, oma lapsega, mingi töö jne. Et kuidas korraldatakse see nädal.

Muidugi on aega ka enda jaoks, tegin natuke tööd, lugesin ja passisin perekoolis. Ka siis, kui enda lapsed on – siis oli aega enda elu jaoks. Süüa tegime lihtsamaid asju, maal mingit gurmeed ei tee. Tegin enne nädalase menüü valmis (kooskülastasin lastega) ja otsin söögid maale kaasa. koristamisega eriti ei pingutanud, oligi väheke rohkem sassis, juma sellega. Vanem laps oli ka kaasas, aitas kantseldada, mees samuti.

Vaatasin ka seda teemat siin. Mõtlesin, et milleks vaielda ja jageleda üldse. Kõigil on ju isemoodi. Keegi ei pea teiste järgi tegema mitte midagi. Ise arvan, et vanema inimesena üks tund päevas oma aega on sama hea, kui mitte midagi. Vana inimene on noor olnud ja tema teab, kuid noor ei ole vana olnud ja tema ei te midagi sellest.

+4
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Oh, kui palju selliseid teemasid on olnud. Ja kuna need on populaarsed, siis arvas TA, et teeb ka ühe.

No mis seal nii keerulist on? Ütledki, et tore oli, aga vajad nüüd oma aega ka ja tänan, sellest suurepärasest pakkumisest ütled ära.
TA on pensionär? Nii vanaks elanud ja ei oska EI! öelda? Kuidas see on võimalik?

0
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Täna hommikul sai lapsed emadele-isadele üle antud ja võin oma sõna sekka öelda. Lapsed olid suurepärased kaaslased (vanuses 6-10, 3 last). Sain nii palju kallistusi, käest kinni hoidmist ja sülle ronimist, seega on lastega olemine puhas lust (enda oma on suured). Tegemist oli õe lastelastega, keda maal kantseldasin. Kindlasti võtan neid veelgi enda juurde, kui tuli jutuks, et lähevad augustis pulma ja lapsi kaasa ei võta – siis kohe kilgati, et tahetakse minu juurde! Aga tulgu, meil on küllaga veel huvitavat teha.

Ja nüüd pikutan ja mõtlen oma sõbranna peale, tema elu peaks olema lill – elab üksi, jõuab kõiki asju teha. Aga on muutunud nii pahuraks, suhtlemine on vaid selline, et kuidas kõik on halb, millegi pärast arvas kohe, et lapsed määriti minule kaela jne (kuigi tegin ise selle ettepaneku). Ma ei tea, me oleme ühevanused (53).

Samas ärge võtke lapsi sellepärast, et küll ma olen hea inimene ja aitan noori, tehke seda enda pärast – lapsed on nii vahvad kaaslased.

+6
-2
Please wait...
Postitas:
Kägu

Muidugi on aega ka enda jaoks, tegin natuke tööd, lugesin ja passisin perekoolis. Ka siis, kui enda lapsed on – siis oli aega enda elu jaoks. Süüa tegime lihtsamaid asju, maal mingit gurmeed ei tee. Tegin enne nädalase menüü valmis (kooskülastasin lastega) ja otsin söögid maale kaasa. koristamisega eriti ei pingutanud, oligi väheke rohkem sassis, juma sellega. Vanem laps oli ka kaasas, aitas kantseldada, mees samuti.

Kolme peale kaks last kantseldada, muidugi jääb aega ülegi. 😀

+5
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Tehku igaüks, mida tahab oma kodus. Mu arvamus on see, et kui harva käiakse ja vähe ollakse, siis võiks olla koosolemine erilisem ja teistmoodi. Kui käiakse sageli ja ollakse pikemalt, kui üks päev, siis sulandutakse igapäevaellu ja tehakse argitoimetusi, mida tehtaks nagunii. Üheks päevaks saab asjad ootele panna. Milkegipärast tänapäva nooremad inimesed VÕitlevad  lausa sellise ashja vastu ja nimetavad rahvavaenlaseks neid, kes püüavad lastelastele pakkuda igapäevast eluolu. Minu jaoks aga see ongi reaalsus. Võta või jäta.

+2
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Kolme peale kaks last kantseldada, muidugi jääb aega ülegi. ????

Mis sul jälle häda on? Mida sa ise teinud oled üldse ja kui palju oma lapselapsi kantseldad?

0
-2
Please wait...
Postitas:
Kägu

Samas ärge võtke lapsi sellepärast, et küll ma olen hea inimene ja aitan noori, tehke seda enda pärast – lapsed on nii vahvad kaaslased.

Eks ikka sõltub lastest ka, ei saa päris üldistada.

+3
0
Please wait...
Näitan 10 postitust - vahemik 331 kuni 340 (kokku 340 )

Esileht Pereelu ja suhted Ei viitsi last hoida