Esileht Ajaviite- ja muud jutud EKREIKE ikke all tagasi

Näitan 30 postitust - vahemik 61 kuni 90 (kokku 269 )

Teema: EKREIKE ikke all tagasi

Postitas:
kolja

No ei ole nõus mina sellega, et Eesti keelel ja kultuuril lasta hääbuda. Seepärast ma sinusuguste mõtteviisi ei toetagi seda agendat ajavaid poliitkuid ei vali.<br /><br />

No siis sa ei saa küll Ekret ja Keski valida. Nemad nimelt ei taha kohe kuidagi venekeelset haridust kaotada ning eestikeelsele üle minna. Tõestasid seda just sel nädalal taas.<br /><br />

Sa ikka oled kursis tolle eelnõuga? Sellisel kujul ei saa sellega ükski normaalne, enesetapukalduvusteta eestlane nõus olla.<br /><br /><br />Ei olnud sel kujul midagi viga, see Helme punnitatud tõlgendus kohustuslikust 50%-st on absurdne lollus, ära usu kõike mida uued uudised kirjutavad või proovi oma peaga mõelda (hahaha).

+23
-6
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
taivopalm

Hämmastav, et isegi valitsuse kõige mugavam positsioon, välisminister, mis on ainult plusspunktide kogumiseks ja mis eriti praegu peaks olema puhas võidukaart, saab KE käes olla täiesti hall ja märkamatu, hädavaevu miinimumiga hakkama saav.

Nii ta on. Liimets on tubli ametnik, aga temas puudub karisma ja sõnaosavus, mis oleksid välisministrile vajalikud omadused.

+15
0
Please wait...

Postitas:
AmandaRosaalie

Sa ikka oled kursis tolle eelnõuga? Sellisel kujul ei saa sellega ükski normaalne, enesetapukalduvusteta eestlane nõus olla.

Täpsemalt siis millega ei saa nõus olla? Sellega, et alushariduses oleksid tööl eestikeelsed õpetajad ja õpe toimuks eesti keeles? Või ei sobi tugiteenuste osutamise parandamine või mis täpsemalt?

Kui me tahame, et meil ei oleks eraldi venekeeles meediaruumis elavat suurt kogukonda, siis me justnimelt peame alustama alushariduse eestikeelseks muutmisest. Mis variandid meil veel on?

+28
-2
Please wait...

Postitas:
AmandaRosaalie

Erakorralisteks vist kahjuks põhjust pole: https://www.delfi.ee/artikkel/65221916/neli-voimalust-erakorraliste-valimiste-valjakuulutamiseks

No juhul, kui nad suudavad toimiva valitsuse luua, siis ei ole jah. Aga kui ei reform ega kesk ei saa kokkuleppele nii palju, et valitsus moodustada, siis tulevad erakorralised.

Kui Isamaa otustab Keski ja Ekrega ühte paati hetia, siis tuleb nende valitsus. Aga ma arvan, et see tõmbaks Isamaalt need vähesedki valijad, kes neil on. Kes hetkel valivad Isamaad? Need, kes peavad enda maailmavaadet konservatiivseks, aga peavad Ekre plärtsumist rumalaks ja Eesti riigile ohtlikuks. Kes on Eesti riigi ja eesti keele poolt päriselt, mitte ei lähe populistliku vaenuõhutamisega kaasa. Ja kui nüüd Isamaa annab jälle neile populistidele võimaluse võimule tulla, siis see tõmbab need valijad ju Isamaa tagant ära. Ja mitte Ekre taha loomulikult. Seega ma väga loodan, et Isamaa ei lähe enam Ekre ja Keski paati.

Nii et neil jääb valik minna reformi ja sotsidega või loobuda praegusel hetkel valitsusse minemisest. See viimane tähenab vähemusvalitsust. Ja see võib taas lõppeda erakorraliste valimistega, kui kõik ebanormaalsed opositsiooni poolsed katsed rahakülvi läbi viia siduda usaldushääletusega.

+16
-2
Please wait...
Postitas:
Ragne

Sa ikka oled kursis tolle eelnõuga? Sellisel kujul ei saa sellega ükski normaalne, enesetapukalduvusteta eestlane nõus olla.

Täpsemalt siis millega ei saa nõus olla? Sellega, et alushariduses oleksid tööl eestikeelsed õpetajad ja õpe toimuks eesti keeles? Või ei sobi tuiteenuste ostuamise parandamine või mis täpsemalt?

Kui me tahame, et meil ei oleks eraldi venekeeles meediaruumis elavat suurt kogukonda, siis me justnimelt peame alustama alushariduse eestikeelseks muutmisest. Mis variandid meil veel on?

Noh, eks tema teadmised on sama laiad kui sel lapsesuuga ministril, kes kogemata välja plärtsus, et pole eelnõud lugenud, aga hääletas vastu, sest erakond nii tahtis. Ühesõnaga hääletas sulaselgest rumalusest eestikeelse lasteaia maha…

Aga ma arvan, et praeguses olukorras on Reformierakond liiga põhjalik ja tahab kõiki asju korraga ära lahendada. Eestikeelse alushariduse eelnõu peaks olema nii lihtne, et iga loll uute uudiste lugeja ka seda väärtõlgendada ei saaks – olgugi öeldud ainult, et kõik lasteaiad eestikeelseks 2 aastaga ja punkt. Siis ei oleks rumalatel võimalik vääriti mõista ja demagoogidel mingeid jaburaid põhjendusi leida.

Erakorralisi valimisi oleks vaja praegu. Poliitiline olukord on niivõrd muutunud, et praegu mingi lastesuudega plärtsujate olematu tarkade inimeste pingiga erakondade valimine võib küll kujutada väga tõsist ohtu meie iseseisvusele. Ja kõige hullem on see, et suur osa neist uhhuudest ei saa sellest üldse aru.

+16
-1
Please wait...

Postitas:
kurimoor

pall on isamaa käes, kas saame igavalt viisaka või porto franco kriminaalasja valitsuse.

https://www.delfi.ee/artikkel/120016104/sotsid-votsid-reformierakonna-kutse-vastu-lauri-laanemets-isamaa-teeme-vaheduseks-igavalt-viisaka-valitsuse

https://maaleht.delfi.ee/artikkel/120015978/argo-ideon-kas-porto-franco-kriminaalasja-valitsus-koguneb-taas

+7
-2
Please wait...
Postitas:
Jaagular

No ma tahaksin näha õnnest õhetavat Tallinna emmet, kelle maimukese õpe toimub 50% vene keeles.

+5
-18
Please wait...
Postitas:
freyafefa

Kui Isamaa nüüd õiget valikut ei tee, Reformiga ei liitu, siis pole nad oma nime väärt.

Nüüd ei ole enam selline aeg, kus kaabude lapsesuised rumalad väljaütlemised on lihtsalt vaht. Nüüd võib selle tagajärg olla see et Putja tahab tulla meid päästma… Pole olnud Reformi valija aga täna valiksin Reformi, minu meelest on Kaja Kallas väga hästi hakkama saanud. Ei usu et keegi teine sellega niipalju toime oleks tulnud. Tal on olnud selgroogu et ka väljaspool Eestit julgelt arvamust avaldada. Julge ja tark Naine. Tulgu siis erakorralised valimised pigem aga seda p…. mida ekre ja kesk kokku käkerdaksid küll enam ei taha. Õpetajad medõed ja teised selliste raskete ning vähe tasustatud ametite pidajad ei tasu siis üldse olla, sünnita 3 last ja istu kodus, küll teised selle kinni maksavad

Isamaal oma konservatiivsuses pole suurt midagi enam reformaritega ühist ja kaotaks oma viimsedki valijad, kui reformi poole hoiaks, sest need ei salli reformi globalismi silmaotsaski.

Kui vaadata, milline naeruväärne summa reformi poolt kaitsekulutusteks planeeriti uude eelravesse, siis paneb ikka imestama küll, kuskohas nende kõva kaitsevõimekus peaks ilmnema? Ekre sõjandusspetsialist Leo Kunnas jpt on rääkinud summast 2 miljardit, mis oleks vaja Eesti riigi kaitsesse inveseerida. Reform otsustas teha sellest summast 16 milj. Mnjah…

P.S. Kes peaministri tarkust kiidab, ei ole ilmselt mitte ühtegi riigikogu infotundi kunagi vaadanud, kus ta sõna otseses mõttes paska suust välja ajab.

Kus ta üldse midagi muud suust välja ajanud on?

+1
-14
Please wait...
Postitas:
freyafefa

Kaja näpunäidet: “Tarbi vähem” olen jälginud juba ammu nii sõidukulude kui elektri tarbimise osas.

Kajal oli hiilgav ettepanek. Jõukamad tarbigu Eestis elektrit vähem, siis alaneb hind ka vaesemate jaoks ja kõik saavad õnnelikuks 😀.

See läheb samasse kategooriasse teise “väga targa” juhi Ursula hiljutise väljaütlemisega, et EL peaks praegu siiski rohkem Vene energiat ostma, sest muidu ta äkki müüb seda kellelegi teisele kallimalt ja saab niimoodi suuremat kasu, mida ei tohi lasta sündida 😀

+2
-9
Please wait...

Postitas:
freyafefa

Kaja näpunäidet: “Tarbi vähem” olen jälginud juba ammu nii sõidukulude kui elektri tarbimise osas.

Kajal oli hiilgav ettepanek. Jõukamad tarbigu Eestis elektrit vähem, siis alaneb hind ka vaesemate jaoks ja kõik saavad õnnelikuks 😀.

Huvitav, kas miinused on seepärast, et ei usuta, et KK sellist joga ajab või arvatakse, et see ongi hirmus väärt mõte? 🤔

Mulle tundub üha enam, et KK toetajaskond koosnebki enamjaolt mingitest ullikestest, kes maailma asjadest suurt midagi ei tea ega jaga.

+5
-17
Please wait...

Postitas:
tsupsti

Huvitav, kas miinused on seepärast, et ei usuta, et KK sellist joga ajab või arvatakse, et see ongi hirmus väärt mõte? 🤔

Mulle tundub üha enam, et KK toetajaskond koosnebki enamjaolt mingitest ullikestest, kes maailma asjadest suurt midagi ei tea ega jaga.

Ullikesed on ikka EKRE toetajaskond. Raha tuleb seina seest ja tööle pole vaja minna, tööl käivad lollid ainult, ega kesikud paremad pole. Oravad on üldiselt kõige rohkem jalad maas.

+21
-12
Please wait...
Postitas:
kolja

<br />Suur osa nendest toetajatest on lihtsalt Ratase vastased, inimesed, kes ei suuda taluda seda sigadust, mida Ratas parasjagu korraldab oma näruses väikluses.

Aga muidu ka- loomulikult pole Kallas veatu, me juba teame teda kui suht kehva läbirääkijat, koroonaga puterdas korralikult (seda küll selles suunas, mis ekretiinidele peaks meeldima), energiakriisis ühtegi mõtet ei tulnud ja lõpplahendus on väga loll, mil eelkõige toetakse just neid, kes toetust ei vaja (elektrikompensatsiooni ülempiir 50€ vmt, mis mõjutab märkimisväärselt vaid nende arvet, kel elektriarve niigi väike), lisaks paar ülinõmedat verbaalset fopaad… kuid ikkagi on ta kordades, kordades parem kui Ratas või Helme. Ja noh, sotside hulgas paraku võimalikku peaministrit ei paista. Isamaast võiks leida, kui seal seda d-vitamiinipuuduse all kannatavat kotti ees poleks. Ja E200-s pole vist üldse kedagi, kui nad Tallinna meeriks ei leidnud kedagi paremat kui Reinaas.

+19
-2
Please wait...

Postitas:
Seliiina

Aastaid oli Reformi valimisreklaamide põhiidee “kui ei taha Savisaart peaministriks, vali reform!” (mõnikord neil peale puhta vastandumise eriti ideid ei olnudki, Savisaarega hirmutamine töötas niigi hästi). Nüüd on elu pööranud ringiga jälle samapidi- kui ei taha Keski ja tasuta kaasaandena Ekret, siis tuleb valida reform… sest see on ainuke jõud, mis vastandub ja millest midagi ka oleneb (mitte valimiskünnisel kõõluvad või sellest permanentselt allpool olevad killukesed, keda kaasatakse siis, kui suurtel vaja, ja kelle laulu siis laulma peab).

Lõpuks võib Isamaa olla probleemi ees, et Isamaa kuulub koalitsiooni kesk+ekre, aga osa saadikuid (parempoolsed, endised isamaalalsed siis nagunii) hakkavad ikka hääletama opositsiooniga ühe jalga. Rääkimata Keskerakonna enda käärimisest, kellest osa ei tahtnud koalitsioonist lahkuda.  Skisofreeniline olukord.

+16
-1
Please wait...

Postitas:
martsijanku

Nõustun absoluutselt iga Kolja kirjeldusega :). Kehv seis on jah, aga loodame, et see on tuleviku väetis, nagu öeldakse.

+11
0
Please wait...

Postitas:
Jaagular

Täpsemalt siis millega ei saa nõus olla? Sellega, et alushariduses oleksid tööl eestikeelsed õpetajad ja õpe toimuks eesti keeles? Või ei sobi tugiteenuste osutamise parandamine või mis täpsemalt?

Oled sa päevagi mõnes haridusasutuses töötanud? Kui oleksid, siis teaksid, et hetkel pole neid eestikeelseid õpetajaid ega tugipersonali olemasolevatessegi eestikeelsetesse lasteaedadesse eriti võtta. Lahenduseks oleks riiklik tellimus ja palgatõus. See kõik tähendaks massiivset investeeringut. Minu enda tagasihoidlik arvamus on, et koolieelsetes lasteasutustes on kõrghariduse nõue liiast. Miks ei võiks lsteaednikul olla kutseharidus? Kunagi oli meil ju pisipeda.

+6
-14
Please wait...

Postitas:
AmandaRosaalie

Oled sa päevagi mõnes haridusasutuses töötanud? Kui oleksid, siis teaksid, et hetkel pole neid eestikeelseid õpetajaid ega tugipersonali olemasolevatessegi eestikeelsetesse lasteaedadesse eriti võtta.

Ja lahendus oleks siis see, et ärme isegi võta eesmärgiks eesti keelele üle minna? Ehk tooks siis lausa Venemaalt venekeelseid lasteaiaõpetjaid sisse, see lahendaks personaliprobleemi? Või mida sa täpsemalt öelda tahad?

Minu jaoks on loogiline, et paneme eesmärgi paika ning otsime lahendused, kuidas selleni jõuda. Mitte ei teata, et kuna personali ei ole, siis jätkame veel järgnevad sada aastat vene keeles õppimisega.

Ja veelkord, ütlesid enne, et

Sellisel kujul ei saa sellega ükski normaalne, enesetapukalduvusteta eestlane nõus olla.

Mismoodi personalipuudus ja see enesetapukalduvus seotud on? Ainus, mida mina suudan välja mõelda on, et arvad, et niikuinii kuulume jälle varsti Venemaa alla (nojah, ei imestaks kah, kui hetkel valesid valikuid tehakse) ning kui me vahetult enne seda oleme venekeelse õppe lõpetanud, siis on suurem oht Siberisse või tapetud saada?

+12
-2
Please wait...
Postitas:
Jaagular

Oled sa päevagi mõnes haridusasutuses töötanud? Kui oleksid, siis teaksid, et hetkel pole neid eestikeelseid õpetajaid ega tugipersonali olemasolevatessegi eestikeelsetesse lasteaedadesse eriti võtta.

Ja lahendus oleks siis see, et ärme isegi võta eesmärgiks eesti keelele üle minna? Ehk tooks siis lausa Venemaalt venekeelseid lasteaiaõpetjaid sisse, see lahendaks personaliprobleemi? Või mida sa täpsemalt öelda tahad?

Minu jaoks on loogiline, et paneme eesmärgi paika ning otsime lahendused, kuidas selleni jõuda. Mitte ei teata, et kuna personali ei ole, siis jätkame veel järgnevad sada aastat vene keeles õppimisega.

Ja veelkord, ütlesid enne, et

Sellisel kujul ei saa sellega ükski normaalne, enesetapukalduvusteta eestlane nõus olla.

Mismoodi personalipuudus ja see enesetapukalduvus seotud on? Ainus, mida mina suudan välja mõelda on, et arvad, et niikuinii kuulume jälle varsti Venemaa alla (nojah, ei imestaks kah, kui hetkel valesid valikuid tehakse) ning kui me vahetult enne seda oleme venekeelse õppe lõpetanud, siis on suurem oht Siberisse või tapetud saada?

Palun ära demagoogitse. Said aru küll. Maju ütlesin selgesti, et personali on tarvis kiirkorras ette valmistada. Või mida pakud? Vene lapsed eesti lasteaeda, rühmad poole suuremaks? Siis lasevad viimasedki lasteaiaõpetajad jalga.

+1
-10
Please wait...

Postitas:
meri2

Aru ma ei saa, kas siis lapsevanemad ise ei peagi tööl käima ja oma lapsi ülal pidama, et sellist rahasadu nõutakse? 700 euri!? Pool Eestit ei saa tööl käies nii palju palkagi. Ja kust see summa? Miks siis mitte juba 1500€? Võtame hästi palju võlgu ja müüme kõik maha – maad ja metsad, et maksta lapsetoetust. Mida veel? Kodanikupalka?

Kes tööl käib, on loll.

Ratta Jüri on nagu naabri-Putja: tahaks olla igavesti pukis.

Olen sellise lastetoetuste tõusu vastu, aga kodanikupalka pooldan küll. Absoluutselt kõik riiklikud ja kohalikud toetused, VH, haigushüvitised, pensionid, töötutoetused jms kaotada, selle asemel kõigile sama summa sünnist surmani. Praegu on tohutult skeemitamist, suured administreerimiskulud, osade toetuste puhul ei tohi töötada või pole mõtet töötada.

Kodanikupalk peaks olema nii väike, et võimaldab vaid ellujäämist. Enamik meist soovib siiski enamat ja käiks tööl. Ilmselt tööhõive isegi suureneks, sest ei pea enam toetuste kaotamise hirmus mustalt töötama ja ei pea valima toetuste või töölkäimise vahel.

Tööl käies saab kodanikupalga kõrvale panna, et haiguste, lapsesaamise, vanaduse ajal paremini elada.

+4
-9
Please wait...

Postitas:
Lady_Red

Oled sa päevagi mõnes haridusasutuses töötanud? Kui oleksid, siis teaksid, et hetkel pole neid eestikeelseid õpetajaid ega tugipersonali olemasolevatessegi eestikeelsetesse lasteaedadesse eriti võtta. Lahenduseks oleks riiklik tellimus ja palgatõus. See kõik tähendaks massiivset investeeringut. Minu enda tagasihoidlik arvamus on, et koolieelsetes lasteasutustes on kõrghariduse nõue liiast. Miks ei võiks lsteaednikul olla kutseharidus? Kunagi oli meil ju pisipeda.

Sellepärast oligi eelnõuga ette nähtud  mitmeaastane üleminekuaeg emakeelsele õppele. Ja kui üks haridustöötaja ei suuda mitme aastaga keelt selgeks õppida, siis äkki ei ole tema koht hariduses.

Ja eestikeelse hariduse kehtestamise puhul ei puutu kõrghariduse nõue hetkel asjasse, see on hoopis omaette küsimus.

Ainuke, millega olen nõus, on see, et haridusenõude kehtestamiseks peaks olema kõigile mittekeeleoskajatest haridustöötajatele riigi poolt tasustatud keeleõpe ja kohustus vähemalt korra poolaastas läbida eksam. Kui eksamitega ikka tulemust ei tule, siis ilmselgelt pole oma ametikohale sobiv.

+12
0
Please wait...

Postitas:
tsupsti

Mina olen täiesti nõus. Lasteaednikul võiks olla täitsa kutseharidus, kuid praks olema suur lastearmastus, ilma selleta ei ole vast küll võimalik ja kindlasti eesti keeleoskus väga heal tasemel. Saaks kiiremini üle minna eesti keelsele lasteaiale ja sealt kasvab ise välja eesti keelne kool. Eelkooli pannakse nagunii lapsed vanemate soovi järgi ja algsed asjad saab lapsevanem ise lapsele selgeks teha.

Minu lapse on täna teismelised juba. Lasteaias olid kõrgharidusega õpetajad/kasvatajad ei  näinud küll selleks mingitki vajadust. Mingitki nn algharidust nad lasteaiastei saanud. Mustreid joonistasin mina nendega, tähti tunda ja kirjutama õppisin mina nendega, häälima ja edasi lugema samuti. Lasteaias öeldi, et meil on nii palju nõrku lapsi ja see ei ole ettenähtud temale. Ei lähe ju tüübiga vaidlema. Eelkool ja said katsetega kooli sisse. Ise ei olma ma pedagoogilist haridust. Vaja lihtsalt oma lastega tegeleda ja neid armastada

+2
-7
Please wait...

Postitas:
AmandaRosaalie

Palun ära demagoogitse. Said aru küll. Maju ütlesin selgesti, et personali on tarvis kiirkorras ette valmistada. Või mida pakud? Vene lapsed eesti lasteaeda, rühmad poole suuremaks? Siis lasevad viimasedki lasteaiaõpetajad jalga.

Mina ei demagoogitse. Sina aga küll. Sina olid see, kes teatas, et “Sellisel kujul ei saa sellega ükski normaalne, enesetapukalduvusteta eestlane nõus olla.”. Ja keeldud põhjendmast, millest selline liialdav hinnang. Või millest see pakkumine, et Eesti lasteaiad üle koormatakse? Keegi ei taha ju vene lasteadu kinni panna.

Jah, otse loomulikult tuleb personali ette valmistada. Kohe sel sügisel kõigile eesti keelt mitte piisaval tasemel oskavatele lasteaiaõpetajatele ja ka abiõpetajatele kohustuslikud eesti keele kursused. Töötasu sõltuvaks nende keeleoskuse tasemest. Eesmärgiks siis see, et 2027. aastaks oskaks enamus neist eesti keelt piisaval tasemel, et eesti keelse õppega jätkata. See nõuab raha, loomulikult. Aga ma olen väga kindel, et see raha on palju olulisem paigutus, kui valimatu lastetoetuse tõstmine kõigile. Vähmalt mina maksumaksjana eelistan küll, et mu maksuraha läheks pigem sellele, et kõik Eestis elava lapsed saaksid algusest peale eestikeelse hariduse. Kui sellele, et soojamaareisile lennanud pere saaks eraldi hotellitoa lastele võtta.

Ja ikkagi, kus sa ensetapukalduvust näed? Mis õigustus oli neil vastuhääletanutel, miks nad ei taha võrdseid võimalusi kõigile Eestis elavatele lastele? Miks ei võimaldata mõne teise koduse keelega lastele eestikeelset õpet?

+9
-2
Please wait...

Postitas:
alma

Mis õigustus oli neil vastuhääletanutel, miks nad ei taha võrdseid võimalusi kõigile Eestis elavatele lastele? Miks ei võimaldata mõne teise koduse keelega lastele eestikeelset õpet?

Kopin siia Henn Põlluaasa selgituse: Vene lasteaedu ei viidud seadusega üle eesti keelele, nagu avalikkusele räägiti, ainult õppetöö muudeti osaliselt eestikeelseks, kõik muu toimuks edasi ikka vene keeles. Mis aga kõige hullem, alatum ja täiesti vastuvõtmatu – Reformierakond kirjutas sinna sisse võimaluse muuta kõik eestikeelsed lasteaiad ja rühmad 50% ulatuses vene- või muukeelseteks sh. õppetöö, andes selleks täieliku voli ja otsustusõiguse kohalikule omavalitsusele. Mis te arvate, mis juhtuks sellisel juhul Ida-Virumaal, Narvas, Tallinnas jne?

+3
-14
Please wait...
Postitas:
AmandaRosaalie

Kopin siia Henn Põlluaasa selgituse: Vene lasteaedu ei viidud seadusega üle eesti keelele, nagu avalikkusele räägiti, ainult õppetöö muudeti osaliselt eestikeelseks, kõik muu toimuks edasi ikka vene keeles. Mis aga kõige hullem, alatum ja täiesti vastuvõtmatu – Reformierakond kirjutas sinna sisse võimaluse muuta kõik eestikeelsed lasteaiad ja rühmad 50% ulatuses vene- või muukeelseteks sh. õppetöö, andes selleks täieliku voli ja otsustusõiguse kohalikule omavalitsusele. Mis te arvate, mis juhtuks sellisel juhul Ida-Virumaal, Narvas, Tallinnas jne?

Hästi. Mingigi põhjendus. Nüüd järgmine küsimus, mis on seaduseelnõudele muudatusettepanekute tegemise eesmärk? Kas ainus eesmärk on tõesti obstruktsioon? Kas ei võiks seda nii vahelduse mõttes kasutada hoopis selleks, milleks see ette nähtud on, ehk algse eelnõu parendamiseks? Niisiis, miks see hääletati maha, kui oleks selle asemel võinud hoopis vastavad muudatusettepanekud teha ning see seadus normaalsel kujul vastu võtta?

+9
-3
Please wait...

Postitas:
siisike

Ma ka nüüd vaatsin seda eelnõud. Kuulge see alushariduse seaduse tekst on tõesti selline et tekitab küsimusi, mis saab piirkondades kus eestikeelsne elanikond ei ole valdavas enamuses. Lg 1 ühtleb nagu üsna selgelt, samas lg 3  annab asjale hoopis teise mõtte – vähemalt 50% – aga ülejäänud 50%?

§ 6. Õppekeel

(1) Lasteaia õppekeel alates kolmeaastastest lastest on eesti keel. Õppe- ja kasvatustegevuse läbiviimiseks eesti keeles peab igas rühmas olema vähemalt üks eesti keelt valdav täistööajaga õpetaja.

(2) Kohaliku omavalitsuse üksus tagab kõikidele lastele võimaluse käia eesti õppekeelega lasteaias või lasteaiarühmas.

(3) Lasteaia pidaja otsusel ja olles kuulanud ära hoolekogu arvamuse, võib lasteaias või rühmas lisaks eesti keelele kasutada teist õppekeelt või teisi õppekeeli, kui on olemas selles keeles õppe- ja kasvatustegevuse läbiviimiseks vajalikul tasemel õppekeelt valdav õpetaja ning kehtestatud õppe- ja kasvatuskorraldus, mille järgi eesti õppekeelt kasutatakse rühmas vähemalt 50 protsendi ulatuses iganädalasest õppe- ja kasvatustegevuse ajast. Lasteaia õppekavas sätestatakse teine õppekeel või teised õppekeeled ning fikseeritakse nendes keeltes läbiviidava õppe- ja kasvatustegevuse ajaline maht.

+3
-3
Please wait...

Postitas:
Seliiina

Seepärast, et Keskerakonnal rusikas taskus sügeles ja oli vaja lastetoetuse mahahääletamise eest vastu anda. Ei jäänud enam võhma asjalikult mõelda ja Ekrel pole sellise asja peale kunagi ajusid olnud, et midagi reaalselt PARANDADA kritiseerimise ja mahatampimise asemel. Et rahvuskonservatiivne erakond hääletab eestikeelse lasteaia vastu, no pole sõnu. Tühja neist põhimõtetest, kui on vaja oma räpaseid poliitmänge lüüa. Ja Põlluaasal on päris vaba tõlgendus eelnõu tekstist, uutest uudistest jälle? Vastutus kov jaoks on alati olemas olnud, kuna lasteaiad ja koolid ON KOV haldusalas. Ei meeldi, et omavalitsus peab soovijale leidma kiiremini koha, et ei peagi last enam kohe sünnitusmajast välja saades lasteaiajärjekorda panema, sest muidu on asi lootusetu? Lasteaiaõpetajate kõrgharidusenõue on juba aastaid ja tegelikult võiks seda tõesti lõdvendada (ning abiõpetajad ei peaks olema nui neljaks keskharidusega, sest nii näruse palga juures on neid niigi raske leida). Paberist palju olulisem on konkreetse inimese sobivus lastega töötamiseks, aga seda ei taga ei kesk- ega kõrgkoolidiplom iseenesest.  Selgelt on kirjas, et omavalitsus PEAB tagama soovijatele eestikeelse hariduse ja muukeelses PEAB ka olema vähemalt 50% eestikeelne. Kes muud välja loeb, see viljeleb demagoogiat. Või ei oska lugeda, valige ise.

Ja selline seaduse tekst seadustab ka nt inglisekeelsed ja rahvusvahelised muu õppekeelega lasteaiad, mitte ainult vene. Ja 50% eestikeelne on parem kui 0% eestikeelne, nagu praegused vene lasteaiad on.

+17
-6
Please wait...
Postitas:
AmandaRosaalie

Ma ka nüüd vaatsin seda eelnõud. Kuulge see alushariduse seaduse tekst on tõesti selline et tekitab küsimusi, mis saab piirkondades kus eestikeelsne elanikond ei ole valdavas enamuses. Lg 1 ühtleb nagu üsna selgelt, samas lg 3 annab asjale hoopis teise mõtte – vähemalt 50% – aga ülejäänud 50%?

§ 6. Õppekeel

(1) Lasteaia õppekeel alates kolmeaastastest lastest on eesti keel. Õppe- ja kasvatustegevuse läbiviimiseks eesti keeles peab igas rühmas olema vähemalt üks eesti keelt valdav täistööajaga õpetaja.

(2) Kohaliku omavalitsuse üksus tagab kõikidele lastele võimaluse käia eesti õppekeelega lasteaias või lasteaiarühmas.

(3) Lasteaia pidaja otsusel ja olles kuulanud ära hoolekogu arvamuse, võib lasteaias või rühmas lisaks eesti keelele kasutada teist õppekeelt või teisi õppekeeli, kui on olemas selles keeles õppe- ja kasvatustegevuse läbiviimiseks vajalikul tasemel õppekeelt valdav õpetaja ning kehtestatud õppe- ja kasvatuskorraldus, mille järgi eesti õppekeelt kasutatakse rühmas vähemalt 50 protsendi ulatuses iganädalasest õppe- ja kasvatustegevuse ajast. Lasteaia õppekavas sätestatakse teine õppekeel või teised õppekeeled ning fikseeritakse nendes keeltes läbiviidava õppe- ja kasvatustegevuse ajaline maht.

Ja miks sa ignoreerid lõiget 2? See ütleb ju selgelt, et kõigil lastel on võimalus käia eesti õppekeelega rühmas. See, kui erandkorras lubatakse mõnes rühmas ka teist keelt kuni 50% ulauses kasutada, ei muuda ju lõiget 2 olematuks. Kui lapsevanem soovib lapsele eesti õppekeelega rühma, siis on kohaliku omavalitsuse kohustus seda tagada. Kui mõni rühm ka on 50% muus keeles, siis sinna lähevad ainult need lapsed, kelle vanemad seda soovivad. Võibolla saab seda kõike paremini sõnastada, kui hetkel ses tekstis on, aga seda siis tehtagugi muudatusettepanekutega. Mitte ärgu lükatagu täiesti mõistlikku algatust lihtsalt tagasi. Jonn ja veneastamine on selle asja nimi, mida selle tagasilükkamisega tehti.

+18
-5
Please wait...
Postitas:
alma

Ja selline sedause tekst seadustab ka nt inglisekeelsed ja rahvusvahelise õppekeelega lasteaiad, mitte ainult vene. Ja 50% eestikeelne on parem kui 0% eestikeelne, nagu praegused vene lasteaiad on.

Aga eestlasele nt Ida-Virumaal ei jää võimalustki oma last eestikeelsesse lasteaeda panna. Ja nii jääb seal eestlasi veel vähemaks. Rühmade avamine jääb KOV-i otsustada, aga kes on need otsustajad seal? Ikka venelased põhiliselt. Ei ole mina veel aru saanud, miks siin EKRE-t venemeelsuses süüdistatakse.

+4
-16
Please wait...

Postitas:
AmandaRosaalie

Aga eestlasele nt Ida-Virumaal ei jää võimalustki oma last eestikeelsesse lasteaeda panna. Ja nii jääb seal eestlasi veel vähemaks.

Miks ei jää? Kui lapsevanem soovib oma last panna eesti õppekeelega lasteaeda, siis on vallal ka see kohustus.

See, et samal ajal on hoolekogul õigus otsustada rühm pooleldi venekeelsena hoida, ei muuda ju seda kohustust. Kui on eesti keelse lasteaia soovijaid, peab omavalitsus eesitkeelse õppe ka tagama. Kui vaja, tehakse üks rühm eestikeelsena ja teises siis hoolekogu otsusel 50% vene keelne. Aga mingit õigust sundida last sinna pooledi venekeelsesse rühma ju ei ole.

+14
-3
Please wait...
Postitas:
FeedMe

Ma ei saa olla ainuke, kes on märkand, et EKRE suunal on kriitika pm ainult stiili ja grammatika pihta, aga mitte midagi sisulist kriitikutel öelds ei ole?

Miks see lastetoetus sellist hüsteeriat tekitab, nagu Mailis Reps oleks seitse kohvimasinat koju viinud ja autojuhiga k..?

Kuidas inimesed nii pikalt nii pinnapealsed saavad olla? Teil igav ei hakka nii?

+5
-18
Please wait...

Postitas:
FeedMe

rahvuskonservatiivne erakond hääletab eestikeelse lasteaia vastu

Nad soovisid, et sõnastus korrigeeritakse, et seadust mitut moodi mõtestada ei saaks. Muudatust lubati, aga ei viidud läbi, ja nii ta maha hääletatigi.

Aa eks seal käinud ka poliitilised manöövrid.

+4
-14
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 61 kuni 90 (kokku 269 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud EKREIKE ikke all tagasi