Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )

Teema: Elatis

Postitas:
Kägu

Tere. Palun seletage, kuidas asjad siis tegelikult peavad olema? Minul tütar sai nüüd 11 klassi jaanuaris 18. aastaseks ja lapse isa hakkas tütre kontole kandma 200.-. Eelnevalt aga maksis minu kontole 250.-, nii nagu seadusega ette nähtud. Kas tal on õigus nii maksta?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Jah. Laps on täiskasvanu nüüd, sina pole enam ta eeskostja ja mees sullw raha andma ei pea.
Eks sa pea üüri jaoks nüüd tütrelt raha küsima.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

alimendid on vanemale, et last üleval pidada. mitte lapsele taskurahaks.
lapsevanem maksab ju üüri, ostab süüa, riideid. kas laps hakkab nüüd emale maksma?
alimente peab maksma kuni 21, kui laps õpib. ei mingit 18. ja kui isa ei ole nõus maksma, siis tuleb hagi esitada. taskuraha võib ta lapsele niisama ka igakuiselt maksta.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Kõik õige. Lapse 18.aastaseks saamisel on laps täisealine ning ema ei ole enam tema eestkostja. Täisealisel lapsel on õigus kuni 21.aastaseks saamiseni elatisele, kui ta õpib ning see elatis on õige maksta lapse, mitte lapse teise vanema kontole, va juhul, kui laps ise soovib, et vanem kannaks elatise teise vanema kontole. Üüriraha tulebki küsida otse täisealiselt lapselt endalt.

Please wait...
Postitas:
Kägu

alimendid on vanemale, et last üleval pidada. mitte lapsele taskurahaks.

lapsevanem maksab ju üüri, ostab süüa, riideid. kas laps hakkab nüüd emale maksma?

alimente peab maksma kuni 21, kui laps õpib. ei mingit 18. ja kui isa ei ole nõus maksma, siis tuleb hagi esitada. taskuraha võib ta lapsele niisama ka igakuiselt maksta.

alates 18aastaseks saamisest on laps täisealine ning isa peabki elatise maksma otse lapse kontole, sest elatise saajaks on täisealine ise, mitte enam teine lapsevanem. kuidas ema ja laps seda edasi jagavad, on nende asi. millisele 18aastasele ostab ema riideid???
täisealise elatisel ei ole miinimumsummat ning 200 eurot on täiesti ok summa. kui lapsele summa ei sobi, siis pöördub kohtusse laps, mitte enam lapsevanem. teemaalgataja lapse isa käitub täiesti seaduslikult ning väärib veel kiitustki, et erinevalt paljudest teistest jätkab vabatahtlikult täisealise lapse toetamist, kuigi võiks oodata, kas laps hakkab temalt kohtu kaudu elatist nõudma või mitte.
https://juura.wordpress.com/tag/elatis-taisealisele/

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Perekonnaseaduse järgi on vanematel ülalpidamiskohustus oma laste suhtes. Lapse ülalpidamiskohustusest vabaneb vanem vaid erandlikel asjaoludel (perekonnaseadus § 102 lg 2).

Elatis on lapse ülalpidamiseks makstav raha. Kui vanemad lähevad lahku või vanem lapse kasvatamises ei osale ega last rahaliselt ei toeta, on lapsel õigus saada vanemalt kohtu otsusel igakuiselt elatist ehk nn alimente vähemalt pool valitsuse kehtestatud kuupalga alammäära. Kui last kasvatava vanema või teise vanema varanduslik seisund või lapse vajadused muutuvad, võib esitada kohtule hagiavalduse elatise suuruse muutmiseks.

Ülalpidamist on õigustatud lisaks alaealisele lapsele saama ka täisealine laps, kes omandab põhi-, kesk- või kõrgharidust või õpib kutseõppe tasemeõppes, kuid mitte kauem kui 21-aastaseks saamiseni. Lisaks on täisealine laps õigustatud elatist saama, kui ta vajab abi ega ole võimeline ennast ise ülal pidama.

mitte kuskil pole kirjas, et maksma peab lapse kontole!!!
jah, kui laps läheb elama ühikasse, teise linna, olen nõus et maksta tuleks lapsele.
meil see vaidlus ära vaieldud, ja kohtutäituri poolne ütlus oligi, et seniks kuni laps elab emaga st. minuga siis tuleks maksta mulle, mitte lapsele. kes arvaks, et see on kommiraha. paar tuttavat samuti sama asjaga pöördunud kuskile, samuti saanud sama vastuse. seega, kui isa tahab maksta lapsele taskuraha, lasku käia…. see kes last üleval peab, see peab saama ka elatist, mis on lapse ülevalpidamiseks makstav raha.
kõik

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Perekonnaseaduse järgi on vanematel ülalpidamiskohustus oma laste suhtes. Lapse ülalpidamiskohustusest vabaneb vanem vaid erandlikel asjaoludel (perekonnaseadus § 102 lg 2).

Elatis on lapse ülalpidamiseks makstav raha. Kui vanemad lähevad lahku või vanem lapse kasvatamises ei osale ega last rahaliselt ei toeta, on lapsel õigus saada vanemalt kohtu otsusel igakuiselt elatist ehk nn alimente vähemalt pool valitsuse kehtestatud kuupalga alammäära. Kui last kasvatava vanema või teise vanema varanduslik seisund või lapse vajadused muutuvad, võib esitada kohtule hagiavalduse elatise suuruse muutmiseks.

Ülalpidamist on õigustatud lisaks alaealisele lapsele saama ka täisealine laps, kes omandab põhi-, kesk- või kõrgharidust või õpib kutseõppe tasemeõppes, kuid mitte kauem kui 21-aastaseks saamiseni. Lisaks on täisealine laps õigustatud elatist saama, kui ta vajab abi ega ole võimeline ennast ise ülal pidama.

mitte kuskil pole kirjas, et maksma peab lapse kontole!!!

jah, kui laps läheb elama ühikasse, teise linna, olen nõus et maksta tuleks lapsele.

meil see vaidlus ära vaieldud, ja kohtutäituri poolne ütlus oligi, et seniks kuni laps elab emaga st. minuga siis tuleks maksta mulle, mitte lapsele. kes arvaks, et see on kommiraha. paar tuttavat samuti sama asjaga pöördunud kuskile, samuti saanud sama vastuse. seega, kui isa tahab maksta lapsele taskuraha, lasku käia…. see kes last üleval peab, see peab saama ka elatist, mis on lapse ülevalpidamiseks makstav raha.

kõik

loe terve seadus läbi
alaealise puhul majandab elatisega lapsevanem kui lapse seaduslik esindaja. kui laps saab täisealiseks, siis on tema ise enda esindaja ning võib soovi/vajaduse korral kasvõi mõlemalt vanemalt endale elatist nõuda, kuid ka tal endal on kohustus enda ülalpidamisse panustada
juristi vastus analoogsele küsimusele http://www.vastused.ee/loe/oigus/perekonnaoigus/15471/kas-isa-voib-lapse.html

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Perekonnaseaduse järgi on vanematel ülalpidamiskohustus oma laste suhtes. Lapse ülalpidamiskohustusest vabaneb vanem vaid erandlikel asjaoludel (perekonnaseadus § 102 lg 2).

Elatis on lapse ülalpidamiseks makstav raha. Kui vanemad lähevad lahku või vanem lapse kasvatamises ei osale ega last rahaliselt ei toeta, on lapsel õigus saada vanemalt kohtu otsusel igakuiselt elatist ehk nn alimente vähemalt pool valitsuse kehtestatud kuupalga alammäära. Kui last kasvatava vanema või teise vanema varanduslik seisund või lapse vajadused muutuvad, võib esitada kohtule hagiavalduse elatise suuruse muutmiseks.

Ülalpidamist on õigustatud lisaks alaealisele lapsele saama ka täisealine laps, kes omandab põhi-, kesk- või kõrgharidust või õpib kutseõppe tasemeõppes, kuid mitte kauem kui 21-aastaseks saamiseni. Lisaks on täisealine laps õigustatud elatist saama, kui ta vajab abi ega ole võimeline ennast ise ülal pidama.

mitte kuskil pole kirjas, et maksma peab lapse kontole!!!

jah, kui laps läheb elama ühikasse, teise linna, olen nõus et maksta tuleks lapsele.

meil see vaidlus ära vaieldud, ja kohtutäituri poolne ütlus oligi, et seniks kuni laps elab emaga st. minuga siis tuleks maksta mulle, mitte lapsele. kes arvaks, et see on kommiraha. paar tuttavat samuti sama asjaga pöördunud kuskile, samuti saanud sama vastuse. seega, kui isa tahab maksta lapsele taskuraha, lasku käia…. see kes last üleval peab, see peab saama ka elatist, mis on lapse ülevalpidamiseks makstav raha.

kõik

Me saame aru, et sa tead valesti, aga pole vaja end jätkuvalt lolliks teha. Ok?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

13. Täisealiseks saanud lapse puhul tekib vanemal PKS § 97 p 2 või p 3 järgi ülalpidamiskohustus üksnes juhul, kui on täidetud ka muud seaduses sätestatud tingimused. Nõudeid saab täisealine laps esitada kohustatud vanema vastu aga ise, st laps saab ise otsustada, kas ta esitab täisealiseks saamisel elatisenõude vanema vastu või mitte. PKS § 97 p 2 järgne elatisenõue on iseseisev nõue, mitte nö PKS § 97 p 1 järgse nõude jätk.

riigikohtu lahend https://www.riigiteataja.ee/kohtulahendid/fail.html?id=206132503

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

meil see vaidlus ära vaieldud, ja kohtutäituri poolne ütlus oligi, et seniks kuni laps elab emaga st. minuga siis tuleks maksta mulle, mitte lapsele. kes arvaks, et see on kommiraha. p

See pole isa süü, et sina ei suuda oma täisealisele lapsele selgeks teha, et tema vanuses võiks oma raha eest osta muudki peale kommi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

mitte kuskil pole kirjas, et maksma peab lapse kontole!!!
jah, kui laps läheb elama ühikasse, teise linna, olen nõus et maksta tuleks lapsele.
meil see vaidlus ära vaieldud, ja kohtutäituri poolne ütlus oligi, et seniks kuni laps elab emaga st. minuga siis tuleks maksta mulle, mitte lapsele. kes arvaks, et see on kommiraha. paar tuttavat samuti sama asjaga pöördunud kuskile, samuti saanud sama vastuse. seega, kui isa tahab maksta lapsele taskuraha, lasku käia…. see kes last üleval peab, see peab saama ka elatist, mis on lapse ülevalpidamiseks makstav raha.
kõik

Isa kirjutab selgitusse “elatis” ja pole mingit vaidlust. Küll aga võib täisealine laps nõuda elatist ka emalt.
Tundub, et osadele emadele tuleb üllatusena, et nad ei ole 18-aastase lapse eestkostjad. Või ei tea nad seda mis vanusest loetakse inimene täiskasvanuks?

Please wait...
Postitas:
Kägu

mitte kuskil pole kirjas, et maksma peab lapse kontole!!!

jah, kui laps läheb elama ühikasse, teise linna, olen nõus et maksta tuleks lapsele.

meil see vaidlus ära vaieldud, ja kohtutäituri poolne ütlus oligi, et seniks kuni laps elab emaga st. minuga siis tuleks maksta mulle, mitte lapsele. kes arvaks, et see on kommiraha. paar tuttavat samuti sama asjaga pöördunud kuskile, samuti saanud sama vastuse. seega, kui isa tahab maksta lapsele taskuraha, lasku käia…. see kes last üleval peab, see peab saama ka elatist, mis on lapse ülevalpidamiseks makstav raha.

kõik

Isa kirjutab selgitusse “elatis” ja pole mingit vaidlust. Küll aga võib täisealine laps nõuda elatist ka emalt.

Tundub, et osadele emadele tuleb üllatusena, et nad ei ole 18-aastase lapse eestkostjad. Või ei tea nad seda mis vanusest loetakse inimene täiskasvanuks?

Seega võib 18-aastaselt nõuda iseenda ülalpidamist?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Seega võib 18-aastaselt nõuda iseenda ülalpidamist?

Täpselt nii. Ja kui 18 aastane ei saa seaduses nimetatud põhjustel iseenda ülalpidamiseks vajalikku sissetulekut teenida, siis nõuab ta välja elatise oma mõlemalt vanemalt.

Enne ultimaatumite ja nõuete esitamist tuleks aga ise aru saada ja ka noorele selgeks teha, et see on võimalus suhteliselt turvaliselt põhjalikult selgeks teha, mis tal tegelikult eluks vaja on ja mis see maksab.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Aitäh vastajatele. Olen siis rahul meie olukorraga 🙂

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )