Näitan 10 postitust - vahemik 1 kuni 10 (kokku 10 )

Teema: Elu PCOSiga

Postitas:
Kägu

Tere kõigile!

Minu lugu algas ammu, mensid olid alati ebaregulaarsed, kuid nooruki eas keegi väga ei jälginud. Hiljem günekoloogi juures sain diagnoosi: politsüstilised munasarjad ja “ravi” OK-ga, mille tagajärjel kaal suurenes üsna oluliselt. Mina oli noor, rumal ja usaldasin arste. Jätsin OK ära siis, kui hakkasid ilmuma üsna tugevad tursed. Mensid olid harva ja verirohked, hakkasid kasvama üleliigsed karvad. Järgmine arst tegi mulle põhjalikumad uuringud ja pani diagnoosi PCOS ja insuliiniresistentsus. Määras spironolaktooni ja metformiini. Spirono kõrvaltoimete tõttu oli ära jäetud, metformiini kasutasin umbes pool aastat, kuid erilist mõju ei märkanud. Paar aasta tagasi tehti mulle munasarja drillingu, kuid see ei aitanud. Üks kord oli proovitud ka Letrozoliga stimulatsioon ja rasedaks ei jäänud. Praegu võtan metformiini ja kasutan progesterooni selleks, et tsükkel oleks vähemalt stabiilne. Elan oma hädaga ja lootust ei ole. Viimane võimalus on muidugi IVF, kuid ma ei taha hetkel riskida. Tahaks kõigepealt ülekaalust lahti saada. Tüdrukud PCOSiga palun andke nõu, kuidas te selle haigusega elate? Tavalised dieedid meiesugustele ei sobi. Paar kuud proovisin madala süsivesikutega dieeti, kuid see on üsna piinlik. Siis, kui algab töö ja korralik stress, ei saa enam salati peal istuda. Andke nõu.
Ja teine küsimus ka: kuidas te võitlete üleliigse karvaga? Mis meetod sobib paremini, kas elektroepilatsioon või laser ka sobib? Olen üsna väsinud ise eemaldama (kasvab peamiselt alalõua peal), eemaldan igapäevaselt pintsetiga, nahk on ärritunud, karv kasvab tihti sisse.

Tänan vastuste eest. Olge terved

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Minul samuti PCO, vanuseks 27a. Diagnoositi, kui olin umbes 21-22a. Triipe püüdsime aktiivselt 5 aastat, mille sisse jäi üksainus peetumine ja see oli kõik. Tegin ka selle 5 aasta sees läbi LAP operatsiooni, munajuhade läbipuhumise, 3 IVF-i mis olid tulemusteta. Arsti seletuseks, miks IVF-id ei õnnestunud oli see, et munarakud on kehva kvaliteediga PCO pärast. Lisaks oli mul ka üks 10kilo ülekaalu. Hakkasin igapäevaselt jalutamas käima umbes 7km igapäev, jälgisin ka natukene toitumist, aga seda mitte niiväga. Lõpuks olin 68kg oma 169cm juures, mis oli minujaoks enamvähem ok. Viimane IVF katse oli enne talve, kui see jälle tulemust ei andnud, leppisime viljatusraviarstiga kokku, et hetkel enam IVF-e ei tee hetkel. Hakkasin võtma Letrozoli ja hoidsin oma kaalu 68kg juures, käisin jalutamas edasi ja lihtsalt elasin, võtsin ka metforiini üle kahe aasta kokku. Lõpuks 5-dal letrozoli võtmise kuul sain positiivse rasedustesti. Rõõm oli niii suur! Hetkel siis 11+3 ja loodan seekord eduka lõpuni jõuda!

Tean hästi, mida tunned! Minul oli neid enesehaletsemise hetki palju. Aga elasin päev korraga ja kui nägin juba väikest kaalulangust, leidsin omale nö nagu uue hobi, millega tegeleda. Ja sain oma mõtetest ka eemale. Siinkohal veel mainin ära, et kunagi kaalusin ka 93kg. Toitumiskavasid pole kunagi kasutanud.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Mul ka PCO. Eluaeg olnud väga ebaregulaarsed tsüklid, aga enne rasestuda proovimist võtsin pikalt beebipille, mis oli ka arsti soovitus. Mulle need sobisid, kõrvalmõjusid polnud. Mul muid sümptomeid peale punnide näol ei ole, kaal on normaalne, varem oli isegi kerge alakaal, liigset karvakasvu ka pole, seega sellega ei oska kahjuks aidata. Need punnid on muidugi suhteliselt häirivad, tulevad peamiselt lõuajoonele, nahaalused ja valusad, pole ise ka lahendust leidnud sellele probleemile.
Esimest korda proovisin rasestuda 33-aastaselt, võttis aega aasta, selle sisse jäi ka 3 tsüklit letrozoli+progesterooniga ovulatsiooni stimuleerimist, mis ei toiminud. Tsükkel oli selle aasta sees minu kohta üllatavalt regulaarne, 30-35 päeva, aga ma olen suhteliselt kindel, et igal kuul ovulatsiooni ei toimunudki. Arst läks pärast kolmandat stimuleerimist puhkusele ja ütles, et tagasi tulles hakkame IVF-i proovima. Kuna mul oli letrozoli veel alles, siis võtsin ikkagi tsükli alguses neid tablette 5 päeva, lisaks inofolicut ja kasutasin ka ovulatsioonitestereid ning õnnestus rasedaks jääda. Nüüd ootan juba teist last ja seekord jäin rasedaks esimesel katsel. Kusjuures, kui esimest korda triipe püüdes ei olnud mul aimugi, kas ja millal mul ovulatsioon toimus, siis teist last proovides olid juba väga selged märgid. Keha õpib 😊

Soovin sulle jõudu!

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mul ka pcos. Last pyydnud yle 3a. 10a sõin rasestumisevastaseid tablette ja ei saanud arugi, et mul midagi viga on. 28a hakkasime triipe taga ajama. Letrozole + inovo + inofolic abiga sain raseduse, mis katkes. Sama combo + ovitrelle süst sain raseduse, mis peetus. Nüüd 7 kuud metformiini ja tulemust pole olnud.
Kaal normaalne aga karvad on tihedad ja tumedad. Nyyd viimase aastaga on lõua otsa hakanud karvad tulema, suu nurkades olid ammu karvad. Mina vahatan näo pealt ja epileerin ulejäänud keha. Kasutan juba paar kuud ka Phillipsi Lumea Prestige IPL-i ja mulle tundub, et nt kätel, kus oli kyll tume ja tihe aga samas õhuke karv, toimib ipl väga hästi aga nt suunurkades ja kaenla all, kus karv on tugevam – ma pole väga midagi aru saanud. Samas ma pole nii järjepidev ka, kui peaks. Lisaks on ylahuule kohal tumedam nyyd – nagu hakkaks pigmendilaigud tulema. Ma ei tea, kas see on praegu päikesest või ongi pigmendilaigud. Mu sõbrannal, kellel pole pcos, on ka mingi phillipsi ipl, pmt poole odavam, ja ta oli eelmine suvi sellega mega rahul, ytles, et karvade mure pmt olematu. Ma julgen soovitada ipl-i. Kui järjepidev oled (kuni soovitud tulemuseni peaks iga 2 nädala tagant yle käima) siis näed kindlasti tulemust.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

On täiesti olemas PCOSi dieet, mis iseenesest on väheste süsivesikutega dieet, palju taimset, head valgud ja rasvad: https://www.mypcoskitchen.com/my-pcos-diet-cheat-sheet/ üks näide. Piimatooted ja tühjad süsivesikud on põhiline, mida vähendada. Jah, pcos on paljus insuliini ainevahetushäire ja mingis mõttes vastand diabeedile, aga PCOS suurendab väga hilisema II tüübi diabeeti haigestumise riski- http://www.viljatus.ee/naiste-viljatuse-abc/naiste-viljatuse-pohjused/polutsustiliste.html ma muidugi arvan, et sa oled selle ammu läbi lugenud. Karvakasvu mul pole ja olin nn sale pcosikas, aga akne oli ja eriti hulluks läks tsükliga asi pärast pillide kasutamist. Ei oleks tohtinud niigi jamade hormoonidega veel süneeteiliste hormoonidega jamada.
On olemas ka toidulisand 5-chiro-inositool (meil müüdav kallis Inofolic või mis ta oli on vähemtõhus tavaline inositool ja lisaks sünteetiline foolhape- liiga kallis hind, kui mõlemad komponendid on tegelikult ebakvaliteetsed oma toimelt), tasub tellida kas amazonist või iherist või mõnelt uk lehelt. Ja et oleks folaat, mitte foolhape. Näiteks suht suvaliselt valitud: https://www.amazon.co.uk/Inositol-Chromium-Supplement-Capsules-Fertility/dp/B07W66ZT7K/ref=sr_1_17?dchild=1&keywords=5-chiro-inositol&qid=1593472904&sr=8-17 on sama hind 45 päeva jaoks kui Inofolicul ca 10-20 päeva jaoks (paljud soovitavad 2 pakki päevas, pakis on 20 pakikest ja maksab 18.-).

Mulle mõjus kõige paremini laparoskoopiline munasarjade drillimine, mõju oli hea ja pikk. Ravimitega õnnestus vahetevahel ilusa ov saada ja metformiini sõin ja 2-3X500mg, selle mõju ilmneb pikapeale. Kõige paremini töötab metformiin just koos dieediga, sest süsivesikurikas toit teeb kõhu lahti ja muud hädad.
Lapse saime siiski ivf teel- minu saime pika ravimisega “jonksu”, arsti sõnad olid,e t kui poleks mehepoolset viljatust, oleks ma ammu rase. Teine laps tuli ise, kiiresti ja ilma triipe püüdmatagi (olime juba uue ivf aja kinni pannud, sest ei hakanud proovimagi)- no järelikult ravis sünnitus viljatusediagnoosist terveks nii minu kui mehe 😀 Eks enne ivfi tuleb muidugi kasutada kõiki muid meetodeid ja kui mehega on kõik korras, siis keskenduda sinu ravile. Ja nüüdseks peale 2 sünnitust on tervest pcosist saanud ainult halb mälestus, mitte mingit hormoonijama enam ei eksisteeri 10a.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Tänan südamest vastuste eest! Andsite mulle natuke lootust ja infot!

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Küsin veel, mis skeemi järgi te Inofolicu või Inovot kasutate? Kas lihtsalt iga päev?

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Inofolicut soovitas viljatusraviarst mul 2x päevas juua. Üks hommikul, teine õhtul. Kokku jõin ma seda vähemalt 7-8 kuud igapäev.
Inovo on tablett ja seda võetakse 1x päevas.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Mul on (ilmselt) küll vaid PCO, mitte PCOS, sest ainukeseks sümptomiks on ebaregulaarsed menstruatsioonid ja polütsüstilised munasarjad ultrahelis.

Kasutasin 20. eluaastate alguses minipille, mis olid muidu toredad, aga pärast nendest loobumist ei taastunud tsükkel mitu aastat. Kuna planeerisime last, proovisin tsükli stimuleerimist. Teine ring õnnestus, jäin rasedaks ja sündis terve laps. Teine laps tuli esimese proovimisega, kolmas samuti. Kõik kolm rasedust on olnud vanuses 23-29 eluaastat, nii et ei lükanud laste saamist viimasele hetkele.

Ravimeid võtnud ei ole, sest insuliinitundlikkus on mul väga hea (uuritud), ülekaalust hoidun aktiivsete pingutustega ning trenni teen ka regulaarselt. Trenn ja süsivesikutega mitteliialdamine on PCOSi ohjeldamisel väga olulised, samuti tervislikus kehakaalus püsimine. Muidugi ei tee rasketel juhtudel elustiilimuutustega imet, aga kindlasti on abi. Kahe viimase lapsega jäin rasedaks just siis, kui treenisin korraliku koormusega.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kirjutan ka siis oma loo. Pcos diagnoositi 16 aastaselt. Rasestuda proovinud kuskil 20dast eluaasast. Siis käisin 24selt munasarja drillimisel ja paar kuud peale seda õnnestus rasestuda tänu duphastonile ja serophenile. Siis käisin eelmine aasta 27 aastaselt kontrollis ja ütles et pigem on mikrotaüstid nüüd aga rasedaks siiski ei jäänud. Nüüd see aasta aprillis oli kuidagi siin imelik olla ja tegin testi ja voilaa rase aga kahjuks katkes see rasedus. Samal ajal kui katkes tuli uus rasedus mis samuti kahjuks püsima ei jäänud. Kui kontrolli läksin kas kõik on ilusti välja tulnud ütles arst et temajaoks on need täiesti normaalsed munasarajad. Isegi ei saa aru kuidas on võimalik 28 aasatselt et asi läheb korda. Kirjutas siis ainult duphastoni et toetada limaskesta paksust. Ehk õnnestub varsti ka teine laps saada 🙂 ainuke asi mis on kõik nende aastate jooksul teistmoodi on see et kui esimesest last ootasin jätsin suitsetamise maha. Ei tea kas see mõjutab kuigi lugenud selle kohta et ka suitsetamine tekitab pcos. Karvkasv jumal sellele ei taha üldse mõeldagi. 😀 pinsetid ziletid jne 😀

0
0
Please wait...

Näitan 10 postitust - vahemik 1 kuni 10 (kokku 10 )