Esileht Tööelu, raha ja seadused. Eluasemelaenu ennetähtaegne maksmine

Näitan 25 postitust - vahemik 1 kuni 25 (kokku 25 )

Teema: Eluasemelaenu ennetähtaegne maksmine

Postitas:
Kägu

Mida teeksite minu olukorras?
Hetkel on laenujääk 80 000. Sain elukindlustuse kaudu suurema summa ning kui nüüd hoolega lisaks koguma hakata, saaksin 5 aasta pärast laenu tagasi makstud. 25 aastat peaksin muidu veel laenu maksma. Elan lapsega kahekesi ja see annaks kindlasti kindlustunnet, kui laenu enam kaelas ei oleks.

Teine variant oleks hakata ennast harima investeerimisvaldkonnas ja paigutada see raha investeeringutesse. Samas investeerimine alati riskiga seotud ja kas see üldse ära tasuks.

Please wait...
Postitas:
Kägu

mina maksaks laenu esimesel võimalusel tagasi

Please wait...
Postitas:
Kägu

Miks veel 5 aastat oodata? Maksad praegu osa tagasi, võid teha uue graafiku, nt kas lühem periood või väiksem summa. Maksad vähem, saad ju samas ülejääva laenuosa säästma hakata

Please wait...
Postitas:
Kägu

Variant on maksta osa summast tagasi ja teha uus graafik. Mina juurde koguma ei hakkaks laenu tagastamiseks vaid lihtsalt niisama paneks kõrvale. Kes seda teab mis selle 5 aasta jooksul muutuda võib.
Oletada võib, et kui nii pikk aeg veel maksta, siis praegu igakuisest summast on intress päris tuntav osa. Pöördu panka ja uuri, igakuine jääksumma intress peaks selle maksega ka muutuma, saaksid sellest panga toetamise osast lahti. Lisaks loe lepingut, seal on kindlasti kirjas enneaegse tagastamise tingimused. Mõni tahab selle eest eraldi tasu, mõni mitte. Minu laenupank näiteks ei nõua intressi tasumist kui 3 kuud kavatsusest etteteatada.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Laenust on hea vaba olla küll, aga kuna palgad tõusevad ja raha väärtus ikkagi langeb siis juba nt 5 a pärast ütleme praegu näiteks laenumakse 200 eurot on palju vähem rahakotile käiv kui hetkel. Juba selle tõttu kui võimalik mõtleks ma pigem investeerimisest (nt üürikorter) või vähemalt panna raha end koguma (võrdle teenitavaid protsente).

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma paneks väikse osa rahast säästukontole n-ö mustadeks päevadeks ja ülejäänu kannaks eluaseme kontole. Võimalusel teeksin lepingu ümber: kuumakse jääb samaks, aga maksmistähtaeg lüheneb. Kui pank selle eest suurt teenustasu tahab, siis maksaksin edasi pangatingimustel – iga kuu oluliselt väiksem summa ja paneksin raha kõrvale.
Iga aasta hakkaksin tegema sissemakse eluaseme laenu.
Niimoodi laenu varem tagasi makstes ei ole suur teenustasu, 3-4 eurot ja kuu hiljem raha läheb maha

Please wait...
Postitas:
Kägu

Variant on maksta osa summast tagasi ja teha uus graafik. Mina juurde koguma ei hakkaks laenu tagastamiseks vaid lihtsalt niisama paneks kõrvale. Kes seda teab mis selle 5 aasta jooksul muutuda võib.

Oletada võib, et kui nii pikk aeg veel maksta, siis praegu igakuisest summast on intress päris tuntav osa. Pöördu panka ja uuri, igakuine jääksumma intress peaks selle maksega ka muutuma, saaksid sellest panga toetamise osast lahti. Lisaks loe lepingut, seal on kindlasti kirjas enneaegse tagastamise tingimused. Mõni tahab selle eest eraldi tasu, mõni mitte. Minu laenupank näiteks ei nõua intressi tasumist kui 3 kuud kavatsusest etteteatada.

Igas pangas on ennetähtaegse tagastamise tingimused samad. Milleks heietada millestki “minu laenupangas on nii…”?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Igas pangas on ennetähtaegse tagastamise tingimused samad. Milleks heietada millestki “minu laenupangas on nii…”?

näiteks sellepärast https://kodustiil.postimees.ee/4332271/eluasemelaenu-ennetahtaegne-tagastamine-on-muutunud-paindlikumaks

Please wait...
Postitas:
Kägu

näiteks sellepärast https://kodustiil.postimees.ee/4332271/eluasemelaenu-ennetahtaegne-tagastamine-on-muutunud-paindlikumaks

Ära vaidle minuga! Ma olen laenuhaldur olnud väga kaua aega ja tean täpselt kõiki tagastamise tingimusi. Alates 01.07.2011 on need ühesugused kõikides EL pankades. Ehk siis üle Euroopa Liidu on kõik seadusega reguleeritud. Tõsi, osades pankades on võimalik internetipanga iseteeninduduses veel soodsamalt laenu tagastada.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tõsi, osades pankades on võimalik internetipanga iseteeninduduses veel soodsamalt laenu tagastada.

See ju tähendabki, et on erinevates pankades erinevalt.
Kahtlustan, et see ühtne õigusakt räägib sellest, kui pikk võib olla etteteatamisaja nõue maksimaalselt, sellest laenuvõtjale kasulikumaid lahendusi võib pank ikka pakkuda.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Oleneb, mis Sinu jaoks on esmatähtis. Kui hingerahu, siis maksaksin saadud summa otsekohe pangale ja pingutaksin, et laen Sinu soovitud 5 aastaga maksutud saaks.
Kui talud veidi riski, siis vaata oma laenu intressi – kas see on suurem või väiksem kui inflatsioon. Näiteks minu laenu intress on ca 0,7 % ja kui seda inflatsiooniga võrrelda ning võtta arvesse, et eluasemelaenu intressilt saab TM tagastuse, siis on mul selgelt kasulik laenu võimalikult pikalt maksta. Sain ka 4 aastat tagasi ootamatult suurema summa raha ja otsustasin selle investeerida. Siiani olen oma investeeringult teeninud rohkem, kui eluaseme laenu pealt intressi maksan ja inflatsiooni ületanud. Kahe lapse üksikema.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui osad rahaga midagi muud teha ka kas kasvama panna või kasvõi hoida samal tasemel, siis ei maksaks.
Lepingu muutmine maksab, ehk mitte palju, paarsada eurot, laenuintress võib muutuda – sellist soodsat tingimust, kui mingi aeg tagasi, sa laenu iial ei saa. Raha läheb kogu aeg odavamaks, inflatsioon on keskmiselt 4% aastas, intressid, kuigi jah, seda on vähe, saab tagasi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga räägitakse ju kogu aeg euribori peatsest tõusust, mis selle laenuintressi tunduvalt kallimaks teeks. Mina maksaksin igatahes laenu tagasi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga kui suur on intress? Mul on 2,4% – üsna suur ja 20 aastaga maksaksin ainuüksi intressiks üsna suure summa. Vahepeal maksin üle poole laenust tagasi – kuumakse vähenes 3x. Eelmisel aastal maksin aastaga laenu koos intressidega 1440 eurot tagasi – aga intress sellest moodustas rohkem kui 500 eurot – seega laenu maksin reaalselt tagasi vähem kui 1000 eurot aastas.
Laenujääk on 20 000 eurot, koos intressidega on vaja maksta kokku 27 000 eurot. Kui tagastaksin ka ülejäänud laenu ennetähtaegselt, siis hoiaksin intresside pealt kõvasti kokku.

Please wait...
Postitas:
Kägu

eks pead ikka ise otsustama. mõtlema sellele, millised on sinu laenuintressid, millest need sõltuvad (fikseeritud intress, vaid euribor või mingi nende kombinatsioon) ja mis tüüpi laenulepinguga sul tegu on. aga ka sellele, kuhu ja mismoodi saaksid investeerida selle suure summa muul moel. samuti mõtle oma vanuse peale.

meil oli omal sarnane olukord. kindlustus maksis korraga väga suure summa (autoõnnetus). kuna tollal olid laenu intressid (Euribor tollal üle 4,5%) veel üsna kõrged, laen oli võetud 20ks aastaks (olime jõudnud 3a maksta) ja me isegi ei teadnud, kuidas me edaspidi peaksime toime tulema, kui mees õnnetusest äkki ei taastugi, siis me otsustasime saadud kindlustussumma kasutada laenu erakorraliseks tagasimakseks. seoses sellega toodi ka meie laenulepingu lõpptähtaeg 7a ettepoole ja kuna meil oli tegu võrdse põhiosaga laenuga, kus intressid sõltuvad konkreetsest laenujäägi seisust, siis selle erakorralise laenujäägi tagasimakse tõttu võitsime väga suure summa intresside arvelt, mida maksma ei pidanud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Maksaksin laenu tagasi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ära vaidle minuga! Ma olen laenuhaldur olnud väga kaua aega ja tean täpselt kõiki tagastamise tingimusi. Alates 01.07.2011 on need ühesugused kõikides EL pankades. Ehk siis üle Euroopa Liidu on kõik seadusega reguleeritud. Tõsi, osades pankades on võimalik internetipanga iseteeninduduses veel soodsamalt laenu tagastada.

Kas siis selles viidatud loos kirjutatu on vale?
“Eluasemelaenu ennetähtaegselt tagastamise protsess on pankades erinev. Swedbankis kaasneb näiteks laenu ennetähtaegse, osalise või täieliku tagastamisega ennetähtaegse tagastamise tasu. AS LHV Pank pakub seda võimalust aga tasuta.” Et Swedbanki eluasemelaenud valdkonnajuhti ei maksa uskuda?

Aga teemaalgatajale: mina kasutaksin ka võimalust oma laenukoormust leevendada. Kui olemasolev summa oleks nii suur, et selle eest saaks kohe välja makstes soetada väikese üürikorteri, siis teeksin seda – eriti kui eeldatav üürisumma kataks igakuise laenumakse. Aga et üürikorteriga kaasnevad aegajalt siiski ka lisakulutused, siis ehk oleks siiski mõistlikum kasutada seda kohe laenu tagasimakseks koos laenuperioodi lühendamisega. Tuleb muidugi arvestada, et igasugune lepingumuudatus tähendab ka päris korralikke lisakulutusi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

on ikka lambad koos…
osaline ennetähtaegne tagastamine EI MUUDA lepingut (intress jääb samaks, lepingutasusid ei lisandu), muutub ainult kuumakse, väiksemaks.
oleneb laenutingimustest aga üldjuhul on kodulaen nii odav, et seda on lollus ennetähtaegselt tagasi maksta. kodulaenu intressist väiksemat tootlust on 10+ aasta perspektiivis peaaegu võimatu saavutada kui raha tuimalt kõige odavamasse ja laiema kattega fondi visata.
80k laen on suurusjärgus 320€ kuumaksega.
muidugi kui palk on 500€/kuus ja järsku kukub 50k kätte siis võiks osa ära maksta, jääb edaspidi palgast natuke vorsti jaoks ka järgi..

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

on ikka lambad koos…
osaline ennetähtaegne tagastamine EI MUUDA lepingut (intress jääb samaks, lepingutasusid ei lisandu), muutub ainult kuumakse, väiksemaks.

tänud “komplimendi” eest.
kui teada tahad, siis vähemalt meil tehti eluasemelaenu aja jooksul (kokku siis ca 13a) vähemalt 5 lepingumuudatust.
Iga kord, kui oli vaja midagi muuta, tuli lepingule eraldi lisa (pealkirjaga lepingu muudatus):
tuli siis, kui ostutehingu kuupäev muutus (müüjast tingitud asjaoludest), siis kui peale vana korteri müüki osa raha tagastasime (kuigi see võimalus oli tegelikult lepingus juba kokku lepitud algselt), muudatus tuli seoses enetähtaegse osalise tagatamisega, muudatus tuli isegi kroonidelt eurodele üleminekuga (enne eesti panga baasintress, pärast euribor) jne jne

mind täitsa huvitab, kas sa ise üldse oled eluasemelaenu võtnud, et niimoodi väidad? Eestis on hulgaliselt erinevaid panku, igal pool on eri laenutingimused. sa ei saa teisi lammasteks nimetada ainult sellepärast, et mõni pank käitub teistmoodi, kui sa ette kujutad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

https://www.swedbank.ee/private/credit/loans/home?language=EST

“Kas laenusumma ennetähtaegse tagastamise korral on vaja lepingut muuta?
Kui tagastate kogu laenusumma ennetähtaegselt (olenemata sellest, kas olete vara müünud või mitte), ei ole lepingut üldjuhul vaja muuta. Lepingu muudatus võib kaasneda siis, kui tagatiseks olev vara on seotud ka mõne teise laenulepinguga.

Kui tagastate osa laenusummast, sõltub asjaajamine sellest, kas soovite lisaks muuta ka laenuperioodi või vabastada ühe tagatise.

Laenusumma osaline tagasimaksmine ilma muude muudatusteta toimub laenulepingu lisata, sellest on vaja ainult panka teavitada. Arvestada tuleb siiski laenulepingus kokku lepitud ennetähtaegse tagastamise tasuga.”

Please wait...
Postitas:
Kägu

https://www.seb.ee/laen-ja-liising/kodulaen/kodulaen/eraisikutega-solmitavate-kinnisvaraga-tagatud-laenulepingute

9.Ennetähtaegse tagasimaksmise tingimused, sealhulgas etteteatamistähtaeg ja tasud.

Hüpoteegiga tagatud laenu tagastamisel fikseerimata intressimäära kehtivusperioodil on leppetasu maksimaalne suurus võrdne tagastatavalt laenu osalt tagastamise päeval kehtiva intressimäära alusel arvestatud kolme kuu intressiga. Vähemalt kolmekuulise etteteatamise korral leppetasu ei ole.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui osad rahaga midagi muud teha ka kas kasvama panna või kasvõi hoida samal tasemel, siis ei maksaks.

Lepingu muutmine maksab, ehk mitte palju, paarsada eurot, laenuintress võib muutuda – sellist soodsat tingimust, kui mingi aeg tagasi, sa laenu iial ei saa. Raha läheb kogu aeg odavamaks, inflatsioon on keskmiselt 4% aastas, intressid, kuigi jah, seda on vähe, saab tagasi.

Kui laen on seotud ujuva intressiga (euriboriga), siis osalisel tagastamisel ei ole vaja maksta lepingu muutmise tasu paarsada eurot. Ja laenu intress ei muutu.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kas siis selles viidatud loos kirjutatu on vale?
“Eluasemelaenu ennetähtaegselt tagastamise protsess on pankades erinev. Swedbankis kaasneb näiteks laenu ennetähtaegse, osalise või täieliku tagastamisega ennetähtaegse tagastamise tasu. AS LHV Pank pakub seda võimalust aga tasuta.” Et Swedbanki eluasemelaenud valdkonnajuhti ei maksa uskuda?

Vale ei ole midagi. Mina ütlesin seda, et laenu osalise või täielikku tagastamise tingimusi reguleerib seadus. Ja see seadus kohaldub kõikidele EL pankadele. Seadus annab teada, mis on maksimaalne määr, mida võib pank laenuvõtjalt küsida. Ehk siis, ei ole võimalik, et ühes pangas küsitakse ennetähtaegse tagastamise tasuks kuue kuu tasumata jäänud intressid või nõutakse kuuekuulist etteteavitamist. Ja teises pangas on ennetähtaegse tagastamise tasu kolme kuu intressid või on vaja kolmekuulist etteteavitamist. Maksimummäärad on kõikide EL pankades samad. Aga alati on võimalik pangal pakkuda kliendile ka täitsa tasuta või soodustingimustel laenu tagastamist.

Ei saagi täpselt aru, mida sina minu jutus valeks pead?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Eluasemelaen SEBist intressiga 0,42 + euribor – see oli ka buumiajal väga madal intress, mille saamine ei olnud lihtne, kuid läbirääkimiste küsimus. Paari aasta eest arutasin pangas nii täielikku kui osalist enneaegset tagasimakset, ka käesoleva kinnisvara müüki ja uue ostmist. Haldur soovitas mul hoiduda pangast nii kaugele kui võimalik, sest sellist lepingut tahtvat pank iga kliendi muutusesoovi korral muuta. Mõtted läksid üle, peaaegu nullintress on juba pikka aega ja veidi kummaline.
Teemaalgatajale on aga eespool head nõu antud. Mina julgeks ka teise likviidsesse kinnisvarasse investeerida. Eeldusel, et elukindlustuse summa ei ole hiiglaslik ja teemaalgataja kinnisvarateemas end liialt koduselt ei tunne, soovitaks tüüpkorterit – Lasnamäe, Mustamäe, Annelinn, Männimäe – sellistele keskmises korras kinnisvaradele on veel kaua üüri- ja müügiturgu. Ka kasvab laps ja tahab ehk oma kodu. Samas võiks teemaalgataja usaldusväärsema maakleriga rääkida või mujalt infot ammutada – kas tüüpkorterite hinnad ei ole aruka investeeringu tegemiseks juba liialt kõrgele kruvitud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Eluasemelaen SEBist intressiga 0,42 + euribor – see oli ka buumiajal väga madal intress, mille saamine ei olnud lihtne, kuid läbirääkimiste küsimus. Paari aasta eest arutasin pangas nii täielikku kui osalist enneaegset tagasimakset, ka käesoleva kinnisvara müüki ja uue ostmist. Haldur soovitas mul hoiduda pangast nii kaugele kui võimalik, sest sellist lepingut tahtvat pank iga kliendi muutusesoovi korral muuta. Mõtted läksid üle, peaaegu nullintress on juba pikka aega ja veidi kummaline.

Laenu osalisel tagastamisel ei muudeta intressi. See jääb samaks. Marginaali muudetakse muude lepingu muudatuste puhul. Näiteks, kui tahad lisatagatist või kaassaajat vabastada, laenuperioodi pikendada jne.

Kui oleksid tahtnud kinnisvara müüa, siis poleks ka pidanud lepingu muutmise tasu maksma. Küll aga oleks müügi korral pandud su hea intressiga laenuleping kinni. Ja uue kinnisvara ostmiseks oleksid pidanud taotlema uut laenu, millele enam nii head intress kindlasti ei antaks.

Please wait...
Näitan 25 postitust - vahemik 1 kuni 25 (kokku 25 )

Esileht Tööelu, raha ja seadused. Eluasemelaenu ennetähtaegne maksmine