Esileht Ajaviite- ja muud jutud Emosse jooksmise kultuur paneb peast kinni haarama

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 62 )

Teema: Emosse jooksmise kultuur paneb peast kinni haarama

Postitas:
Kägu

Ma ei tea, milline peaks olema teavitustöö, mille jaoks täpselt on olemas erakorralise meditsiini osakond. On olnud artikleid, Roald tegi saate järjekorras istujatega, kus valdav enamus istus lihtsalt niisama, räägitakse kiirabi aja raiskamisest, kuid mulle tundub, et see lihtsalt ei jõua tavainimeseni.

Perearstide selts teinud lihtsasti arusaadava juhendi, millal pöörduda emosse ja millal perearsti juurde, kes ei ole kindel, palun: https://perearstiselts.ee/patsiendile/patsiendi-infomaterjalid/227-perearst-vs-emo-taeiskasvanud/file

Ootan esimest last ja liitusin beebigrupiga hoolimata nende mainest ja tundub, et sama kiirelt pean sealt jalga laskma. Siin mõned stiilinäited, millistes olukordades rasedad peavad ainuõigeks erakorralise meditsiini osakonda pöördumiseks.

NB! Teema tehtud aruteluks kuidas suurendada inimeste teadlikkust ja rõhutada emo (ja ka kiirabi) esmast põhimõtet.

“mina käisin eile Emos kontrollis kuna eelmine öö oli liigutused tugevamad kui muidu”

“Käisin ka samal põhjusel paar päeva tagasi kontrollis. Kõik oli korras”

“Viljandi Emo vist rasedate puhul jätab soovida ja mulle on soovitatud minna otse sünnitusosakonda”

“Kui sûda ei anna rahu mine kontrolli. Ei ole olemas põhjuseta jooksmist sest kui sinu sûda ei ole rahul siis see on piisav põhjus”

“Minu ämmakas ütles eile iivelduse kohta, et kui aeg-ajalt iiveldab lõpus, pole hullu. Aga kui vahepeal järgi ei anna, tasuks end ikkagi näitama minna”

Dialoog “Mul surub ka täiega vaagnasse,selline tunne,et lihtsalt ronib välja 😂 kõht on ka alla vajunud.” – “kontrolli pole plaanis minna ? 🙂 “

Emo on vältimatu abi, mitte südamerahu saamiseks kui loode liigutab teistmoodi või sümfüüsivalu muutub hullemaks!

Please wait...
Postitas:
Kägu

“Kui sûda ei anna rahu mine kontrolli. Ei ole olemas põhjuseta jooksmist sest kui sinu sûda ei ole rahul siis see on piisav põhjus”

Masendav. Ja siis see “rahutu südamega” tulevane emme tekitab seal rahumeeles järjekorda.

Please wait...
Postitas:
Kägu

nuh… olles ühest lapsest ilma jäänud, ütlen, et mina jookseks ka teatud olukordades. Rasedad ei käi ju üldises EMOs, vaid naistenõuandla omas.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ehh, mul kutsus alluv endale kiirabi, et tal vererõhk kõrge ja halb olla. Ligi 40-ne naisterahvas. Küsimuse peale, palju siis oli, vastas et 130. Mu kiiraabi kutsumise keeld jäi kahjuks hiljaks. Juba oli jõudnud väljakutse teha (jumal teab, mida häirekeskusesse kokku luuletas). Lõpptulemus oli see, et kiirabi tuli, tegi mõõtmise ja soovitas perearstile pöörduda. Seda sama rääkisin algusest peale ka mina.
MASENDAV 😩 kiirabi pani mitukümmend eurot selle väljakutse peale magama kuna ühel oli lihtsalt pohmell ja tahtis koju

Please wait...
Postitas:
Kägu

Inimesed jooksevad emosse seetõttu, et need MMSi ärikad on neile öelnud, et perearstid pole usaldusväärsed. Keskmine eestlane usub ju kõike, mida “sõbrad” talle räägivad.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Nii harva, kui lapsed on mul haigeks jäänud, on meie perearst alati kuskil puhkusereisil. Polegi muud varianti, kui emosse minna. See perearstisüsteem on üldse üks igavene jura.

Please wait...
Postitas:
Kägu

minul on lausa 2x juhtunud nii, et lähen ravi tn perearstile ja… ta saadab mu edasi kõrvalmajja EMOsse.
korra istusin seal kokku 6h, kuigi minu meelest oleks võinud ka perearst ise mind kohe mu murtud jalaga otse röntgenisse saata, aga tema väitis, et “kord on kord”, värske traumaga PEAB minema emosse. ja siis kui emost sain paberi, et on tõesti luumurd, siis oli muidugi juba ammu hilisõhtu käes ning perearst koju läinud. alles järgmisel päeval avas perearst emo paberi põhjal mulle haiguslehe emos käigu kuupäevast alates.
minu meelest jabur.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Olen küll nõus, et emosse pöördutakse tihtipeale liiga väikeste asjadega, kuid sinu pahameel rasedate suhtes on kohati ebaõiglane. Selleks ongi rasedatele(ja muude naistehädadega) eraldi emo, rasedus ei puutu kuidagi tavalisse emosse ega ka perearsti. Sa ei tea ka tausta. Esmarasedusega võib iga pisiasi kahtlane tunduda, eriti kui laps on ennast kaua oodata lasknud. Võib-olla on aga hoopis varasemalt mitu rasedust katkenud, võib-olla oli alguses katkemise oht. Neid põhjuseid on veel ja veel. Ja nagu ma juba ütlesin, siis tavalist emo see ju ei puuduta, perearst rasedat ei vaata ja ämmaemanda vastuvõtuni on võib-olla terve kuu aega.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Olen küll nõus, et emosse pöördutakse tihtipeale liiga väikeste asjadega, kuid sinu pahameel rasedate suhtes on kohati ebaõiglane. Selleks ongi rasedatele(ja muude naistehädadega) eraldi emo, rasedus ei puutu kuidagi tavalisse emosse ega ka perearsti. Sa ei tea ka tausta. Esmarasedusega võib iga pisiasi kahtlane tunduda, eriti kui laps on ennast kaua oodata lasknud. Võib-olla on aga hoopis varasemalt mitu rasedust katkenud, võib-olla oli alguses katkemise oht. Neid põhjuseid on veel ja veel. Ja nagu ma juba ütlesin, siis tavalist emo see ju ei puuduta, perearst rasedat ei vaata ja ämmaemanda vastuvõtuni on võib-olla terve kuu aega.

olen ise mitu korda nö rasedate emos käinud ja seal iga kord rõhutati, et parem tule ilmaasjata, kui jätad tulemata, see on teine asi, pole sama, mis tava-emo.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma leian, et kui tunned ennast ikka halvasti ja olukord on kahtlane, siis ikka pole patt emosse minna. Õhtuti kella 16-17 aeg enam perearsti pole ju võimalik kätte saada, et kontrolli minna.
Raseduse puhul tuleb eriti oma sisetunnet kuulata. Käisin esimest last oodates ITK perekoolis, kus rôhutati, et esimese sünnitusega läheb ikka 8h vähemalt, et enne ei ole vaja siia tulla! Puhake kodus jne. Jumal tänatud, et ma iseenda sisetunnet usaldasin ja kohe peale esimesi valusid kontrolli kiirustasin, sest esimene laps sündis reaalselt 2 tunniga.

Please wait...
Postitas:
Kägu

tuttav meedik rääkis, kuidas “rasedate emosse” tuli öösel 2 ajal noor paarike, imik turvahälliga kaasas. sünnitusest napp kuu möödas ja nendel suur isu seda vanainimeste asja teha, aga tahtsid enne veenduda, et naisel kõik korras ja paranenud. kas nüüd valearst oleks kena ja vaataks üle…

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Mis te arvate, et ka naistekliinikutes on niipalju günekolooge ja ämmaemandaid tööl, et jätkub hüpohondrikele, günekoloogilistele tõsistele pöördujatele ja sünnitustubadesse. Keegi ikka kannatab.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Töötan osalise tööajaga Tallinnas ja osaliselt oma kodulinnas. Perearst on kodulinnas. Jäin Tallinnas haigeks ja selgus, et selleks, et saada haiguslehte pean pöörduma EMO’sse ja fikseerima haigestumise, kuna haiguslehe andmiseks peab perearst mind isiklikult nägema. Mul on kõrge palavik, köha-nohu jne – ja siis peaks sellisena linna teise otsa vedama. Õnneks on mõistev ülemus ja tööluusi kirja ei pannud. Pärast perearst ütles, et see on suureks probleemiks paludele, kes töötavad-õpivad teises linnas.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Töötan osalise tööajaga Tallinnas ja osaliselt oma kodulinnas. Perearst on kodulinnas. Jäin Tallinnas haigeks ja selgus, et selleks, et saada haiguslehte pean pöörduma EMO’sse ja fikseerima haigestumise, kuna haiguslehe andmiseks peab perearst mind isiklikult nägema. Mul on kõrge palavik, köha-nohu jne – ja siis peaks sellisena linna teise otsa vedama. Õnneks on mõistev ülemus ja tööluusi kirja ei pannud. Pärast perearst ütles, et see on suureks probleemiks paludele, kes töötavad-õpivad teises linnas.

helistasid perearstile, kirjeldasid, et sul on kõrge palavik jne, ningt tema nõudis sellisena sul vastuvõttu kohale ilmumist?
raske uskuda.

kui sinu haigestumine kestis alla nädala, siis oligi ülemusel kasulikum mõistev olla. palka sa haige oldud aja eest vast ju ei saanud.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Perearsti sõnul ei tohi enam haiguslehte anda, kui nad ei ole patsienti näinud. Kuna tegemist oli ilmse viirusega – oleks tähendanud see haigest peast ca 130 km kaugusele sõitmist.
Töövõimetuslehe andmekoosseis ja pabervorm ning töövõimetuslehe registreerimise, väljakirjutamise ja haigekassale edastamise tingimused ja kord
parar.5
(1) Haigusleht kirjutatakse välja «Ravikindlustuse seaduse» § 51 lõike 1 punktides 1–3 ja 5 nimetatud kindlustusjuhtumi korral töövabastuse alguskuupäeval pärast haige läbivaatust ja terviseseisundi ning ajutise töövõimetuse kajastamist tervishoiuteenuse osutamist tõendavates dokumentides määruse § 4 lõikes 4 nimetatud sotsiaalministri määrusega kehtestatud korras.

Leidsin selle korra ka ja ongi nii kirjas, et enne haiguslehte ei saagi, kui arst on su läbivaadanud. Kas nüüd hakkavad arstid kodus käima?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga kui perearsti järjekord on 1.5 nädalat? Valu vm ägeda haigussümptomiga ma ju ei oota 1.5 ndl. Samas ma ei lähe ka EMO-sse. Googeldan ja üritan ise hakkama saada. Aga mõnes mõttes õige et minnakse. See näitab, et perearstisüsteem on mäda. Selle asemel et teha teavituskampaaniat, et inimesed ei läheks EMO-sse esimese hooga, võiks tegeleda põhjusega MIKS minnakse.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Endalgi au tunda üht paanika-jaanikat, kes lapse iga väiksema kriimu või puugiga emo ukse taha ronib. Ise veel rõõmustab ka, “hea ikka, et me mustakal kohe siin emo lähedal elame!”

Aga no, mis sel kodusel emmel paremat teha on.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Perearsti sõnul ei tohi enam haiguslehte anda, kui nad ei ole patsienti näinud. Kuna tegemist oli ilmse viirusega – oleks tähendanud see haigest peast ca 130 km kaugusele sõitmist.

Töövõimetuslehe andmekoosseis ja pabervorm ning töövõimetuslehe registreerimise, väljakirjutamise ja haigekassale edastamise tingimused ja kord

parar.5

(1) Haigusleht kirjutatakse välja «Ravikindlustuse seaduse» § 51 lõike 1 punktides 1–3 ja 5 nimetatud kindlustusjuhtumi korral töövabastuse alguskuupäeval pärast haige läbivaatust ja terviseseisundi ning ajutise töövõimetuse kajastamist tervishoiuteenuse osutamist tõendavates dokumentides määruse § 4 lõikes 4 nimetatud sotsiaalministri määrusega kehtestatud korras.

Leidsin selle korra ka ja ongi nii kirjas, et enne haiguslehte ei saagi, kui arst on su läbivaadanud. Kas nüüd hakkavad arstid kodus käima?

selles ei ole mitte midagi uut. sama sõnastus oli juba ka 2002 aasta määruses
ka koduvisiitide teema vaieldi juba toona selgeks.
viirushaiguse ägedas faasis ei nõua mõistlik perearst inimese kohale ilmumist.
telefonitsi pöördumine registreeritakse ja vajadusel avatakse töövõimetusleht.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Rasedatest saan veel kuidagi aru, kui ei käida mõttega, et ohh mul äe aeg nii kaugel, tahaks juba tibu näha uh-s. Ja selliseid ka on.
Küll aga olen näinud EMOs inimesi, kes on varba ära löönud ja jubedal kombel läks küüs siniseks ning tahaks ruttu abi saada. Ja teine kontingent on need, kes tulevad vaprusevärinatega emosse, et ruttu halvast enesetundest lahti saada.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Käisin EMOs 3 nädalat tagasi ja nägin seda seltskonda.
Oli pühapäeva õhtu 8 paiku ja enamuse kontingendi moodustasid noored tursked mehed. Ühel oli jalal haav (2 kuud vana), siis tuli üks Kalamaja tüüp sinna – alla 30-aastane mees, kes isegi haiglas sees ei võtnud oma soni peast ära, jalas plätud paljaste varvastega. Olla laupäeval puid ladunud ja üks puu olla veerenud talle pöidla peale ja nüüd on küüne alt sinine ja üldse olla tal tal VÄGA valus.
Ei kommentaari.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina olen ka näinud, et mõni istub ja ootab seal lihtsalt VALUVAIGISTIT! Mine apteeki ja osta. Enamus ajast ka istuvad seal peamiselt räpase välimusega kodutud kes on liigselt alkoholi tarbinud või nt katkise pea või käega. Ise hoian emost võimalusel nii kaugele kui võimalik, sest see tundub mulle nii räpane ja baktereid täis koht. Lapsega ei tahaks üldse uksest sisse astudagi. Rasedusega tuleb minna ikka sünnitusosakonda kontrolli mitte emosse!
Üldse mulje on jäänud, et inimesed tänavalt on nagu:” kle mul pea valutab, käime emost ka läbi!”

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kuskil kirjutas, et Cambridge’i hertsoginna rasedusmeeskonda kuulusid 2 sünnitusarsti, 2 ämmaemandat, 3 anestesioloogi, 3 kirurgiliste oskustega meditsiinitöötajat, 4 lastearsti jne. Kogu see grupp kohtus regulaarselt, oli pidevalt valvel ega tohtinud alkoholi tarvitada.

Pole ise EMOs käija, sest seal liigub palju viirusi. Ärevaid inimesi siiski mõistan ning pakuks, et tuleb lisada perearste ning tekitada valveperearstikabinetid öiseks-õhtuseks ajaks ja nädalavahetuseks nii nagu on valveapteegid.

Please wait...
Postitas:
Kägu

parar.5

selles ei ole mitte midagi uut. sama sõnastus oli juba ka 2002 aasta määruses

ka koduvisiitide teema vaieldi juba toona selgeks.

viirushaiguse ägedas faasis ei nõua mõistlik perearst inimese kohale ilmumist.

telefonitsi pöördumine registreeritakse ja vajadusel avatakse töövõimetusleht.

Et mõistlik arst rikub seadust või tegutseb mõne muu õigusakti vastaselt??? Kui tegemist on nt kindlustusjuhtumiga, siis jääb arst süüdi, kui alustas haiguslehte ilma patsienti läbi vaatamata.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Lugesin just Kakumäe tragöödia kohta, et lapsed olid öösel ärganud, oksendanud ja nutnud, aga vanemad siiski miskipärast EMOsse ei pöördunud. Äkki nad arvasid ka, et tühiasi, läheb ise üle ja ei maksa EMOt tülitada.
Mis teha, inimesed ei suuda alati adekvaatselt hinnata, mis on tõsine tervisehäda ja mis mitte.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Lugesin just Kakumäe tragöödia kohta, et lapsed olid öösel ärganud, oksendanud ja nutnud, aga vanemad siiski miskipärast EMOsse ei pöördunud. Äkki nad arvasid ka, et tühiasi, läheb ise üle ja ei maksa EMOt tülitada.

Mis teha, inimesed ei suuda alati adekvaatselt hinnata, mis on tõsine tervisehäda ja mis mitte.

Kuule, koheselt öösel EMOsse pöördumise ja järgmisel õhtul kell 18 kiirabi kutsumise vastu jääb nii hea lahmakas aega, et oleks piisanud laste majast väljaviimisest ja maja tuulutamisest.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kuule, koheselt öösel EMOsse pöördumise ja järgmisel õhtul kell 18 kiirabi kutsumise vastu jääb nii hea lahmakas aega, et oleks piisanud laste majast väljaviimisest ja maja tuulutamisest.

Aega oleks olnud küll, aga kust pidid vanemad tulema selle peale, et tegemist lõhnatu vingugaasi mürgitusega. Paljud viirused algavad samamoodi ning selle vastu tuulutamine ja majast välja viimine ei aita. Antud juhul oleks EMOsse pöördumisest ilmselt abi olnud, olenevalt muidugi arstide kompetentsusest vingugaasimürgitust ära tunda. Se, et lastel tekkisid nähud täpselt üheaegselt, oleks pidanud olema ohu märk.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Et mõistlik arst rikub seadust või tegutseb mõne muu õigusakti vastaselt??? Kui tegemist on nt kindlustusjuhtumiga, siis jääb arst süüdi, kui alustas haiguslehte ilma patsienti läbi vaatamata.

enamik arste rikub pidevalt mõnd seadust, sest muidu ei jääks neil inimeste ravimiseks üldse aega. see paberitöö, mida erinevad seadused arstidele kohustuseks teevad, võtaks rohkem aega kui ühele inimesele koos läbivaatusega ette on nähtud.
ei kujuta ette, kui kõik arstid gripihooajal kõik palavikuga haigus/hoolduslehe tahtjad vastuvõtule kamandavad, et neil lihtsalt ise temperatuuri mõõta. arstide vastuvõtt on tavaliselt 4 tundi päevas, normaalne oleks 3-4 inimest tunnis.
praegusel ajal on haiguslehe võtmine rikka inimese lõbu, vaene ja keskmine ei saa endale seda luksust lihtsalt lubada, et niisama haiguslehte võtta, sest kaotatav summa eelarves annab kohe tunda. pigem on probleem selles, et haigena käiakse tööl teisi nakatamas ja saadetakse ka haiged lapsed lasteaeda, sest rahaliselt pole võimalik koju jääda

Please wait...
Postitas:
Kägu

Selles loos on nii palju küsimärke, nii vähe infot on selle kohta, mis tegelikult juhtus. Tahtsin öelda, et kui lapsed öösel ärkavad, nutavad ja tunnevad end ilmselgelt väag halvasti, siis EMOsse pöördumine oleks üsna õigustatud olnud.

Minu meelest ei tohiks ühta patta panna kolmepäevase haavaga täisjõus mehi, valuvaigisite soovijaid ja muidu pisiprobleemidega täiskasvanuid, ja murelikke lapsevanemaid. Rasedate ja väikelaste puhul ei tohiks riske võtta.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Se, et lastel tekkisid nähud täpselt üheaegselt, oleks pidanud olema ohu märk.

oksendamine ja halb enesetunne võib olla ka toidumürgituse või kõhugripi tunnuseks ning vingumürgituse peale ei tulegi, kui tegemist on näiliselt ohutu süsteemiga majaga. pigem hakkaks ma sellises olukorras pingsalt mõtlema, et mida ja kus me õhtul sõime, kas seal võis miskit roiskunut olla.

Please wait...
Postitas:
Kägu

enamik arste rikub pidevalt mõnd seadust, sest muidu ei jääks neil inimeste ravimiseks üldse aega. see paberitöö, mida erinevad seadused arstidele kohustuseks teevad, võtaks rohkem aega kui ühele inimesele koos läbivaatusega ette on nähtud.

ei kujuta ette, kui kõik arstid gripihooajal kõik palavikuga haigus/hoolduslehe tahtjad vastuvõtule kamandavad, et neil lihtsalt ise temperatuuri mõõta. arstide vastuvõtt on tavaliselt 4 tundi päevas, normaalne oleks 3-4 inimest tunnis.

praegusel ajal on haiguslehe võtmine rikka inimese lõbu, vaene ja keskmine ei saa endale seda luksust lihtsalt lubada, et niisama haiguslehte võtta, sest kaotatav summa eelarves annab kohe tunda. pigem on probleem selles, et haigena käiakse tööl teisi nakatamas ja saadetakse ka haiged lapsed lasteaeda, sest rahaliselt pole võimalik koju jääda

Siis oleks arstide poolt korrektne öelda, et kuna neil pole aega patsiente vastu võtta, võivad inimesed rahulikult gripi ja muude viirusnähtudega tööl käia, vastasel korral on tegemist silmakirjalikkusega. Perearst valib muuseas ise selle, kui pikk tema patsientide nimistu on. Ta ei pea sinna enam patsiente juurde võtma, kui ta ei saa hakkama.

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 62 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Emosse jooksmise kultuur paneb peast kinni haarama