Esileht Tööelu, raha ja seadused. Eraisikutest laenuandjad Facebookis

Näitan 4 postitust - vahemik 1 kuni 4 (kokku 4 )

Teema: Eraisikutest laenuandjad Facebookis

Postitas:
Kägu

Kas ja kes teostab nende tegevuse üle järelvalvet? Ametlikud krediidiasutused on kohustatud kontrollima laenusoovija maksevõimekust st erinevaid toetusi ei loeta sissetulekuks ning teovõimelisust. Samuti on olemas piirmäär, palju võib olla maksimaalselt intress.

Nende Facebooki “ärihaidel” koosneb terve nende Facebooki sein ja erinevad võlgnike grupid “võlgniku motivatsioonipakett nr ..”- idest, kus siis on ka välja toodud vestlused võlgnikega. Enamasti on neis summad varjatud, aga ükskord õnnestus ühte ka näha, kus olid summad avalikud. Laenati siis 100 eurot kuu aja peale ja tagasi tuli maksta 300 eurot. Usun, et umbes samasse suurusjärku jäävad kõik need intressid.

Kui hakata neid vestlusi lugema, selgub sealt, et 90% neist võlgnikest elab toetustest ja/või miinimumpalgast ja selle juurde 3+ alaealist last. Tihti, kui vaadata võlgniku Facebooki profiili, saab sealt kohe aru, et tegemist on lihtsameelse või lausa erivajadusega inimesega, kes ei saa päris täpselt aru, milline vastutus on laen. Viimati pandi üles üks ema ja tütar, kes mõlemad teevad Eestlaste kolmnurgas laive, Facebooki pildid on täis mingeid raame ja südameid jms ehk selge on see, et vaimselt terved nad ei ole.

Esiteks ei saa ma aru, mis kohaga need ärihaid mõtlevad. Maksejõuline ja täie mõistuse juures olev laenaja ei lähe võõra eraisiku juurde 100 eurot laenama, et maksta 300 eurot tagasi. Kas on siis tore oma raha taga ajada? Teiseks ei ole minuarust ka eetiline erivajadusega ja lihtsameelseid inimesi sõna otseses mõttes ära kasutada.

+12
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kuna tegemist on äriga, siis peaksid olema maksud makstud äritegevuselt. Saada nimed maksuametisse. Kui need ärikad maksud ka äramaksavad, siis ega kasu väga suur polegi. Kui nad juba teevad äri, siis peavad nad tegema seda ametlikult.

+5
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Eks nad poevad selle taha, et annavad oma laene eraisikutena ja neile justkui see regulatsioon ei kohaldu. Tegelikult aga kohaldub küll, eriti siis kui seda tehakse pidevalt ja sellelt tulu teenides.  Siin on kaks võimalust neil laenuandjatel:

1. Jäädki eraisikuks, kes laenu annab, aga sellisel juhul sa ei saa tulu teenida. Ehk siis kui 100 eurot laenad, siis 100 sulle ka tagasi makstakse või

2. Saad tulu, aga siis tuleb ka vastavalt registreerida oma äritegevus, taotleda tegevusluba Finantsinspektsioonilt ja registreerida end majandustegevuseregistris.

Aga sellist asja ei saa olla, et teenin aga tulu, aga ilma tegevusloata, ilma registreeringuta..

+7
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Olen sotsiaaltöötaja ja see väga suur probleem. Nende isehakanud laenuandjate puhul tõesti igasugune kontroll puudub ja mitu eestkostel või vaimupuudega inimest on “laenu võtnud” ilma et nad ise arugi oleks saanud. Kui KOV eestkostja, lähme sellisel juhul loomulikult kohtusse, kuid tihti eestkostjad ka eakad vanemad kes ei saa sellest susteemistki aru. Krediidiasutusega lihtsam, kui annavad ise eestkostega inimese nimele laenu siis ise ka vastutavad (oleme kohtus ka võidu saanud).

+1
0
Please wait...

Näitan 4 postitust - vahemik 1 kuni 4 (kokku 4 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Eraisikutest laenuandjad Facebookis