Esileht Koolilaps Erimenüüga laps

Näitan 17 postitust - vahemik 31 kuni 47 (kokku 47 )

Teema: Erimenüüga laps

Postitas:
Kägu

Kui mu laps käis lasteaias, siis vaatasin menüü üle ja andsin oma söögi kaasa neil pävadel, kui toit ei sobinud (unaallergia oli). Näiteks oli kartuli salat (võis eeldada nii muna, kui majoneesi), siis tegin kodus lapsele salati kaasa.

Minul keelati see lasteaia poolt ära. Pidi olema mingi Terviseameti nõue, et ei tohi lapsele oma toitu kaasa panna. See oli kaks aastat tagasi.

Twrviseamet ei saa sellist asja keelata, kui lapsel on diagnoositud toidutalumatus,  allergia vms. Lasteaed tuli igati vastu ja kui juhtus, et olin unustanud – siis kombineerisid ise, et laps saaks söödud.

Tervisekaitsenõuded toitlustamisele koolieelses lasteasutuses ja koolis

paragr. 5 lg 8 – tervislikel põhjustel teisiti toituva lapse toitlustamine korraldatakse tulenevalt tervishoiutöötaja soovitustest ning koostöös lapsevanema ja lasteasutuse pidajaga, tagades määruse lisa 1 kohase lapse vanuserühmale ettenähtud toiduenergia- ja toitainetevajaduse ning osakaalu toidukordade ajal. Usulistel põhjustel või lapsevanema veendumuste tõttu teisiti toituvate laste toitlustamises võib teha muudatusi vastavalt lapsevanema soovile kooskõlas tervisekaitsenõuetega.

Ma saan aru nii, et kui on tervislikel põhjustel siis peab võimaldama teisiti söömise, usulistel või vanema veendumuste korral võib.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sellise sündroomi puhul ma siiski pakiks ise seda toitu kaasa. Sa ise kirjutad ka, kui raske on nuputada, mida kaasa panna. Niisamuti nagu teie jaoks on tülikas pead murda, on see tülikas ka koolisöökla töötajatele. Kuivõrd koolitoidu menüü on vähemalt minu lapse koolis terve nädal või rohkemgi ette teada, siis saad ju selle järgi sättida.

Mina lepiks näiteks sellega, et mu laps siis sööbki riisi, tatart, kartulit ilma selle loomse osata. Meil on a eraldi puu- ja juurviljalett, kus saaks ise võtta mida soovib. Salatikauss ka kõigile vabalt võtmiseks. Seega väga suurt probleemi ei näeks, kui kool mingeid aedviljakotlette ei hakka sealihakotlettide asemel valmistama. Supipäeval oleks muidugi kehvem olukord. Aga küllap peaksin siis ise mingi toidu karpi panemiseks leiutama.

Ja tegelikult ma tean küll, mis tunne on, kui on laps, kes koolitoitu süüa alati ei saa. Aga see ongi meie pere probleem eelkõige. Mu lapse klassis on veel mitmeid eritoidul lapsi. On gluteenitalumatust, piimatalumatust, veganeid niikuinii- ja nad igaüks siis tõstavad (võ lasevad tõsta) omale seda, mida süüa saavad. Mõni sööbki sis ainult kartulit. Ja teised lapsed ei imesta ega minesta, sest paljud lapsed, kes saaks kõike süüa – söövad ikkagi ainult kartulit ja keelduvad kastmest või lihast. See on laste hulgas tavaline, et süüakse paljast kartulit, riisi, makarone vms

Kooli tulevad portsjonid sisse ühelt suurelt toitlustusettevõtjalt, kes pakub oma klientidele väga erinevaid erimenüüsid (toitlustab ka haiglaid jne). Veganportsjonid on neil tootevalikus, isegi gluteenivaba vegan, suhkruvaba vegan jne on. Koolis lastakse toit lihtsalt soojaks. Ka koolisööklas ei saada aru, miks neil nii keeruline on tagada lapsele sobilikku toitu kui haiglatele tagavad nad näteks väga paljudele patsientidele erinevad toidud ja need on koguaeg muutumises olenevalt sellest kes millises palatis ja millises tervislikus seisukorras parasjagu on.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sellise sündroomi puhul ma siiski pakiks ise seda toitu kaasa. Sa ise kirjutad ka, kui raske on nuputada, mida kaasa panna. Niisamuti nagu teie jaoks on tülikas pead murda, on see tülikas ka koolisöökla töötajatele. Kuivõrd koolitoidu menüü on vähemalt minu lapse koolis terve nädal või rohkemgi ette teada, siis saad ju selle järgi sättida.

Mina lepiks näiteks sellega, et mu laps siis sööbki riisi, tatart, kartulit ilma selle loomse osata. Meil on a eraldi puu- ja juurviljalett, kus saaks ise võtta mida soovib. Salatikauss ka kõigile vabalt võtmiseks. Seega väga suurt probleemi ei näeks, kui kool mingeid aedviljakotlette ei hakka sealihakotlettide asemel valmistama. Supipäeval oleks muidugi kehvem olukord. Aga küllap peaksin siis ise mingi toidu karpi panemiseks leiutama.

Ja tegelikult ma tean küll, mis tunne on, kui on laps, kes koolitoitu süüa alati ei saa. Aga see ongi meie pere probleem eelkõige. Mu lapse klassis on veel mitmeid eritoidul lapsi. On gluteenitalumatust, piimatalumatust, veganeid niikuinii- ja nad igaüks siis tõstavad (võ lasevad tõsta) omale seda, mida süüa saavad. Mõni sööbki sis ainult kartulit. Ja teised lapsed ei imesta ega minesta, sest paljud lapsed, kes saaks kõike süüa – söövad ikkagi ainult kartulit ja keelduvad kastmest või lihast. See on laste hulgas tavaline, et süüakse paljast kartulit, riisi, makarone vms

  • Kooli tulevad portsjonid sisse ühelt suurelt toitlustusettevõtjalt, kes pakub oma klientidele väga erinevaid erimenüüsid (toitlustab ka haiglaid jne). Veganportsjonid on neil tootevalikus, isegi gluteenivaba vegan, suhkruvaba vegan jne on. Koolis lastakse toit lihtsalt soojaks. Ka koolisööklas ei saada aru, miks neil nii keeruline on tagada lapsele sobilikku toitu kui haiglatele tagavad nad näteks väga paljudele patsientidele erinevad toidud ja need on koguaeg muutumises olenevalt sellest kes millises palatis ja millises tervislikus seisukorras parasjagu on.

Vahest sellepärast, et selle eritoidu maksumus on suurem. Koolitoidu hanke võitja on ju kõige odavama hinna pakkuja. Vaevalt ta tahab selle olematu hinna eest veel midagi eraldi pakkuda.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sellise sündroomi puhul ma siiski pakiks ise seda toitu kaasa. Sa ise kirjutad ka, kui raske on nuputada, mida kaasa panna. Niisamuti nagu teie jaoks on tülikas pead murda, on see tülikas ka koolisöökla töötajatele. Kuivõrd koolitoidu menüü on vähemalt minu lapse koolis terve nädal või rohkemgi ette teada, siis saad ju selle järgi sättida.

Mina lepiks näiteks sellega, et mu laps siis sööbki riisi, tatart, kartulit ilma selle loomse osata. Meil on a eraldi puu- ja juurviljalett, kus saaks ise võtta mida soovib. Salatikauss ka kõigile vabalt võtmiseks. Seega väga suurt probleemi ei näeks, kui kool mingeid aedviljakotlette ei hakka sealihakotlettide asemel valmistama. Supipäeval oleks muidugi kehvem olukord. Aga küllap peaksin siis ise mingi toidu karpi panemiseks leiutama.

Ja tegelikult ma tean küll, mis tunne on, kui on laps, kes koolitoitu süüa alati ei saa. Aga see ongi meie pere probleem eelkõige. Mu lapse klassis on veel mitmeid eritoidul lapsi. On gluteenitalumatust, piimatalumatust, veganeid niikuinii- ja nad igaüks siis tõstavad (võ lasevad tõsta) omale seda, mida süüa saavad. Mõni sööbki sis ainult kartulit. Ja teised lapsed ei imesta ega minesta, sest paljud lapsed, kes saaks kõike süüa – söövad ikkagi ainult kartulit ja keelduvad kastmest või lihast. See on laste hulgas tavaline, et süüakse paljast kartulit, riisi, makarone vms

Kooli tulevad portsjonid sisse ühelt suurelt toitlustusettevõtjalt, kes pakub oma klientidele väga erinevaid erimenüüsid (toitlustab ka haiglaid jne). Veganportsjonid on neil tootevalikus, isegi gluteenivaba vegan, suhkruvaba vegan jne on. Koolis lastakse toit lihtsalt soojaks. Ka koolisööklas ei saada aru, miks neil nii keeruline on tagada lapsele sobilikku toitu kui haiglatele tagavad nad näteks väga paljudele patsientidele erinevad toidud ja need on koguaeg muutumises olenevalt sellest kes millises palatis ja millises tervislikus seisukorras parasjagu on.

Siin ilmselt ongi see hanke teema: kui hankesse pole kohustust tagada erimenüüd sisse kirjutatud, siis see toitlustaja seda tegema ei pea ja ei tee ka, sest see on nende jaoks lisakulu. Haiglate hangetes on erimenüü sisse kirjutatud ja hinnapakkumises arvesse võetud.

Mina pöörduksin õiguskantsleri poole. Seal nad menetlevad kaebust kuni 30 päeva ja edasi tulevad suunised, kes kus mida ette peaks võtma kuni selleni välja, kas seadusandja peaks tegema ettekirjutused koolitoidu hanke tingimustesse. Kui see erimenüü vajadus on ikka nii tõsine ja pikaaegne, siis tasub võimlemist. Õiguskantslerile avaldust tehes ei pea sa teadma juriidikat ega midagi, piisab sellest, et kirjutad, et sinu tõsise diagnoosiga laps jääb igapäevaselt ilma ühest toidugrupist – valkudest ja küsid, kas selline lapse eripäraga mittearvestamine ei ole lapse õigustega vastuolus. Võid viidata ka sellele, et toitlustaja menüüs on sovivad valikud tegelikult olemas. Seadustes ja määrustes ja hanketingimustes kaevavad nad ise.

https://www.oiguskantsler.ee/et/avaldus-%C3%B5iguskantslerile

 

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Viide läks kuidagi puudulikult.

Googelda “avaldus õiguskantslerile”

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui mu laps käis lasteaias, siis vaatasin menüü üle ja andsin oma söögi kaasa neil pävadel, kui toit ei sobinud (unaallergia oli). Näiteks oli kartuli salat (võis eeldada nii muna, kui majoneesi), siis tegin kodus lapsele salati kaasa.

Minul keelati see lasteaia poolt ära. Pidi olema mingi Terviseameti nõue, et ei tohi lapsele oma toitu kaasa panna. See oli kaks aastat tagasi.

Twrviseamet ei saa sellist asja keelata, kui lapsel on diagnoositud toidutalumatus, allergia vms. Lasteaed tuli igati vastu ja kui juhtus, et olin unustanud – siis kombineerisid ise, et laps saaks söödud.

Tervisekaitsenõuded toitlustamisele koolieelses lasteasutuses ja koolis

paragr. 5 lg 8 – tervislikel põhjustel teisiti toituva lapse toitlustamine korraldatakse tulenevalt tervishoiutöötaja soovitustest ning koostöös lapsevanema ja lasteasutuse pidajaga, tagades määruse lisa 1 kohase lapse vanuserühmale ettenähtud toiduenergia- ja toitainetevajaduse ning osakaalu toidukordade ajal. Usulistel põhjustel või lapsevanema veendumuste tõttu teisiti toituvate laste toitlustamises võib teha muudatusi vastavalt lapsevanema soovile kooskõlas tervisekaitsenõuetega.

Ma saan aru nii, et kui on tervislikel põhjustel siis peab võimaldama teisiti söömise, usulistel või vanema veendumuste korral võib.

Siin on ju selges maakeeles kirjas et toitlustamine toimub koostöös lapsevanema ja lasteasutuse pidajaga.

Tegelikkuses tähendab see seda et lapsevanem paneb lapsele eritoidu kaasa ja lasteasutus võimaldab seda tarbida.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meil on väga väike kool. Lapse kohta on päevane summa minimaalne ja selle raha eest saab ainult suuri koguseid teha. Meie koolis on ka 1 laps, kes ei saa suurt midagi süüa, aga 2€ eest päevas ei saa talle lihtsalt erimenüüd pakkuda. Paki oma toit kaasa.

Päevasumma pole kuskilt ette antud vaid toitlustaja vähempakkumise tulemus, millega nad keskmiselt peavad ära majandama.

Vähegi normaalsetes lepingutes on eritoit arstitõendi alusel ette nähtud ning selle maksumus pole oluline (toitlustaja risk ja eelnev ülesanne neist teadlik olla).

Mulle ajas kohaliku toitlustaja juhataja alguses sama jama ning üritas suunata, et viiks lapsele toidu ise kooli (nagu seni oligi olnud). Lisaks neil polevatki vahendeid eritoidu valmistamiseks.

Peale omavalitsuega suhtlemist paar päeva hiljem olid olemas nii vahendid kui vajalik toit.

+3
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Huvitav, et kui mõni hakkab veganiks, tehakse talle eritoit ja kui mõnel on meditsiiniline vastunäidustus, siis pakkigu vanem toit kaasa? Tegelikult nagu???

Selle veganiga ei juhtu midagi, kuid erimenüü vajadusega lapsega juhtub.

+3
-3
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Sellise sündroomi puhul ma siiski pakiks ise seda toitu kaasa. Sa ise kirjutad ka, kui raske on nuputada, mida kaasa panna. Niisamuti nagu teie jaoks on tülikas pead murda, on see tülikas ka koolisöökla töötajatele. Kuivõrd koolitoidu menüü on vähemalt minu lapse koolis terve nädal või rohkemgi ette teada, siis saad ju selle järgi sättida.

Mina lepiks näiteks sellega, et mu laps siis sööbki riisi, tatart, kartulit ilma selle loomse osata. Meil on a eraldi puu- ja juurviljalett, kus saaks ise võtta mida soovib. Salatikauss ka kõigile vabalt võtmiseks. Seega väga suurt probleemi ei näeks, kui kool mingeid aedviljakotlette ei hakka sealihakotlettide asemel valmistama. Supipäeval oleks muidugi kehvem olukord. Aga küllap peaksin siis ise mingi toidu karpi panemiseks leiutama.

Ja tegelikult ma tean küll, mis tunne on, kui on laps, kes koolitoitu süüa alati ei saa. Aga see ongi meie pere probleem eelkõige. Mu lapse klassis on veel mitmeid eritoidul lapsi. On gluteenitalumatust, piimatalumatust, veganeid niikuinii- ja nad igaüks siis tõstavad (võ lasevad tõsta) omale seda, mida süüa saavad. Mõni sööbki sis ainult kartulit. Ja teised lapsed ei imesta ega minesta, sest paljud lapsed, kes saaks kõike süüa – söövad ikkagi ainult kartulit ja keelduvad kastmest või lihast. See on laste hulgas tavaline, et süüakse paljast kartulit, riisi, makarone vms

  • Kooli tulevad portsjonid sisse ühelt suurelt toitlustusettevõtjalt, kes pakub oma klientidele väga erinevaid erimenüüsid (toitlustab ka haiglaid jne). Veganportsjonid on neil tootevalikus, isegi gluteenivaba vegan, suhkruvaba vegan jne on. Koolis lastakse toit lihtsalt soojaks. Ka koolisööklas ei saada aru, miks neil nii keeruline on tagada lapsele sobilikku toitu kui haiglatele tagavad nad näteks väga paljudele patsientidele erinevad toidud ja need on koguaeg muutumises olenevalt sellest kes millises palatis ja millises tervislikus seisukorras parasjagu on.

Vahest sellepärast, et selle eritoidu maksumus on suurem. Koolitoidu hanke võitja on ju kõige odavama hinna pakkuja. Vaevalt ta tahab selle olematu hinna eest veel midagi eraldi pakkuda.

Kirjutasin varem ka, et olen pakkunud varianti kõik kulud ise maksta. Kasvõi kohvikuhinnaga iga päev. Nad lihtsalt ei tule vastu. Õiguskantslerile kirjutamise mõte on hea! Teen seda kohe homme. Olen vist liiga kaua olnud hall hiireke, kes üritab mingile sõbralikule kompromissile jõuda. Muudkui istun ja ootan nurgas, nii piltlikult öeldes. Võib-olla jalgu trampima ja nõudma minnes oleks esimese nädala lõpuks lapsel toit olemas olnud, aga minus ei ole seda soont.

+3
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Päevasumma pole kuskilt ette antud vaid toitlustaja vähempakkumise tulemus, millega nad keskmiselt peavad ära majandama. Vähegi normaalsetes lepingutes on eritoit arstitõendi alusel ette nähtud ning selle maksumus pole oluline (toitlustaja risk ja eelnev ülesanne neist teadlik olla).

Mulle ajas kohaliku toitlustaja juhataja alguses sama jama ning üritas suunata, et viiks lapsele toidu ise kooli (nagu seni oligi olnud). Lisaks neil polevatki vahendeid eritoidu valmistamiseks.

Peale omavalitsuega suhtlemist paar päeva hiljem olid olemas nii vahendid kui vajalik toit.

Väga huvitav kogemus sellel käol.

Ühesõnaga, toitlustaja oli esialgu lihtsalt mugav. Kui osutus, et nii lihtsalt ei õnnestu eritoidu tegemisest pääseda, siis hakati tegutsema.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Uuri, kes on toitlustaja lepingu sõlminud. Meil on ühine tellimus kõigile koolidele ja korraldab omavalitsus. On ka mõni erimenüül laps, kelle jaoks on menüü järgimine elu küsimus, neile on sobiv toit tagatud ja see on kirjas ka lepingus toitlustajaga.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Alpha-gal syndrome

See sündroom puudutab ainult imetajate liha, seega kana ja kala saab süüa.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas koolis pakutakse iga päev kõigile lastele ainult riisi? Ei tahaks uskuda. Kartulit, tatart jms tohib laps ju süüa.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Alpha-gal syndrome

See sündroom puudutab ainult imetajate liha, seega kana ja kala saab süüa.

See on väga lihtsustatud arusaam asjast. AG võib olla tugeva reaktsiooniga ka teatud kalaliigi vastu, samuti piimatoodete vastu. Rääkimata lihast toodetud maitseainete vastu. Nt puljong, mida kasutatakse juurviljade keetmisel või lisaained, mida on süstitud kanasse ja mis on pärit teiselt loomalt. Isegi želatiinist võib tekkida anafülaktiline šokk.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Alpha-gal syndrome

See sündroom puudutab ainult imetajate liha, seega kana ja kala saab süüa.

  • See on väga lihtsustatud arusaam asjast. AG võib olla tugeva reaktsiooniga ka teatud kalaliigi vastu, samuti piimatoodete vastu. Rääkimata lihast toodetud maitseainete vastu. Nt puljong, mida kasutatakse juurviljade keetmisel või lisaained, mida on süstitud kanasse ja mis on pärit teiselt loomalt. Isegi želatiinist võib tekkida anafülaktiline šokk.

Sellisel juhul ei julgeks ma ka erimenüü alusel last toitlustada, et eksib kokk või satub vale asi lapse söögi sisse ning on oht lämbumisele.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Alpha-gal syndrome

See sündroom puudutab ainult imetajate liha, seega kana ja kala saab süüa.

  • See on väga lihtsustatud arusaam asjast. AG võib olla tugeva reaktsiooniga ka teatud kalaliigi vastu, samuti piimatoodete vastu. Rääkimata lihast toodetud maitseainete vastu. Nt puljong, mida kasutatakse juurviljade keetmisel või lisaained, mida on süstitud kanasse ja mis on pärit teiselt loomalt. Isegi želatiinist võib tekkida anafülaktiline šokk.

Sellisel juhul ei julgeks ma ka erimenüü alusel last toitlustada, et eksib kokk või satub vale asi lapse söögi sisse ning on oht lämbumisele.

Täiesti nõus – ei saa loota, et toitlustaja kõigi selliste peensustega ilmtingimata arvestada oskab.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ju siis tegu on gluteeni ja piimatalumatusega. No aga pakutakse ju GV variante toiduks! Iseasi, kui see on ühekülgne. Ja ongi ühekülgne, sest piirid seal hind ja köögi võimekus, aga olemas ta ju on.

Kui on valikut, siis koolilaps ehk oskab ise omale valida need asjad, mis sobivad (kui on makaronid ja tatar, siis tatra ja õlisalati jne), midagi ikka leiab. Kui sulle ei sobi pakutav menüü, siis tuleb lapsele toit termosega kaasa panna. Mu GV ja lehmapiimatalumatusega laps käib juba mitu aastat koolis oma termosega, sest 95% juhtudest on menüüs ainult asjad, mis sisaldavad emba-kumba ja mul on lihtsam juba arvestada eos selle toiduvalmistamisega, kui jahtida neid päevi, et äkki midagi ikka sobib. Nt termoses on gv makaronitoit (lihapallid, vorsti või munaga), omlett, eelmise õhtu ühepajatoit, plov  vms.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 17 postitust - vahemik 31 kuni 47 (kokku 47 )


Esileht Koolilaps Erimenüüga laps