Esileht Koolilaps Erinev turvalisuse tagamine

Näitan 20 postitust - vahemik 1 kuni 20 (kokku 20 )

Teema: Erinev turvalisuse tagamine

Postitas:
Kägu

Tere!

Kuidas teie olete toiminud, kui lapse sõbra peres on väga erinev suhtumine laste turvalisusse?

Nimelt on meie algkooliealisel tütrel sõbranna, kelle vanemad on nö vanakooli vanemad, kelle arvates ei ole turvavarustus oluline, sest “varem kasvasid kõik lapsed niisama”.

Sõbrannal ei ole kunagi olnud turvatooli, kiivrit rattasõiduks (ka mitte elektritõuksi jaoks, 1.klassi lapsel!) jne. Muidu ma ei teeks välja, minu laps võib ju erinevalt sõbrannast kiivri pähe panna (kuigi kuulen pidevalt etteheiteid lapse poolt, et miks tema peab seda või toda kasutama, X küll ei pea!), aga mind häirib, kui hüpatakse mitmekesi nende pool batuudil, millel puudub turvavõrk. Jah, ilmselt midagi ei juhtu, aga kui juhtub? Ei taha ju ometi lastel batuudil hüppamist ära keelata…

Huvitav on veel see, et sõbranna vanemate näol on tegemist korralike ja arukate inimestega, kellele läheb väga korda see, millisena nende pereelu väljastpoolt paistab.

+14
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Selle jutu peale, et miks mina pean kiivrit kasutama kui teised ei pea, saab väga konkreetselt öelda, et kui sina oma pea lõhki lööd, siis mina pean sinuga haiglas istuma, mitte teiste lastega, ja võib-olla teiste laste vanematel on aega ja tahtmist nendega haiglas istuda, aga minul ei ole, ja sellepärast sina kannad kiivrit.

+12
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Turvatool ja kiiver ei ole mitte põhimõtte küsimus, vaid nende kasutamine on seadusega reguleeritud ja nõutud.

+23
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vanemate vanus ei puutu siin asjasse. Näiteks minu vanaema (jutt 1970.ndatest), kes mind enamasti hoidis, suhtus lapse turvalisusesse tõsiselt, mõnikord liigagi tõsiselt. Enne kooliiga ei jäetud mind kordagi omapäi ja näiteks ujuma ei lubatud meie peres üksi minna kuni 18.eluaastani.

Ma ise olen oma lastele õpetanud, et tuleb kanda jalgrattakiivrit. Samas lapse sõbra ema, kes on minust palju  noorem, oma kuueaastaselt seda kiivrit küll ei nõudnud ja seetõttu tekkisid ka meil oma lapsega tülid, et miks tema peab kiivrit kandma kui sõber ei pea. Eks siis tuli teha selgitustööd.

See on tegelikult laiem probleem – oma last tuleb maast madalast õpetada, et ei pea ahvima järele külalapsi, vaid tuleb talitada nii, nagu oma peres reeglid (ja seadus ka, kui jutt turvatoolist või kiivrist).

Samas on üks mu lapse sõpradest jällegi teise äärmusse kalduv – nt ei lubanud ema tal kuni teismeeani üksinda isegi kodukandi poes jäätist ostmas käia. Leidis, et see pole turvaline, äkki tuleb pojale veel mõni hulkuv koer vastu vms, ja imestas, kui minu 10-aastane kodukandi poest üksi jäätist ostmas käis.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aitab see, kui laps jääb kiivrita sõidul politseile vahele. Kui saavad politseist kõne,küll siis õpivad.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina olen ka selgitanud, miks kiivrit on tarvis. Ja kui vahel laps osutab, et miks x ei kanna, siis olen ka öelnud, et temal on oma vanemad, aga teie olete minu lapsed. Mina tahan, et kui te juhuslikult rattaga kukute, siis ei saaks jäädavat tervisevigastust. Seni pole rohkem vastu vaieldud, aga mul nad ka noored alles, 7-ja 5-aastased.

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See on ka selge, et teisi (just täiskasvanuid)  nii lihtsalt ümber ei õpeta. Lihsam on oma lapsele (järjepidevalt aegade algusest) enda reeglid selgeks teha ja loota, et siiski enda kasvatusmõju on suurem, kui sõprade või teiste eeskuju.

Olen öelnud oma lapsele juba väikeeast peale, et teiste laste murede, vaevade, probleemidega ja vastutusega tegelevad nende vanemad, mina  tegelen oma lapse eest vastutamisega ja sellest tulenevalt on minul ka oma reeglid, suunamised jne. Ilmselt on abiks olnud ka see, et ma ei nõua üldsõnaliselt mingi kellegi ettekirjutatud  reegli täitmist, vaid  miks mulle on see või teine oluline. Me oleme pidevalt arutanud õnnetuste puhul ootamatust (tavaliselt ette ei hüüa, et saaks vahetult enne seda kiivrit pähe panna vms) ja mis võimalused on endal siiski  ennetavalt enda heaks teha, kui juhtub  ühel hetkel mitu  kehva asja korraga (ise ikkagi mingil määral tähelepanematu ja vastaspool ka ei jõua enam reageerida, et üldse midagi ei juhtuks või  vastupidi vastaspool korraldab jama ja ise ei jõua reageeridagi) ja juhtub õnnetus.

Õnneks ma päris lähedat kehva kogemust ei tea, aga töö kaudu tuttava sugulasest lapsega juhtus just (mu lapse väikelapse eas) selline õnnetus, kus sisuliselt see üks kord polnud kiivrit ja juhtus õnnetus ja nii kehvalt, et laps kukkus peaga vastu äärekivi . Muud väga viga ei saanudki, aga sellest pea otsesest kokkupõrkest kiviga piisas, et …

Sama näiteks autos turvavööga. Ega seda ei pane me autos peale, et saame äkki avastamisel trahvi, vaid ikka selle pärast, et vaatamata enda korralikule liikmemisele on ikka ja jälle vaja kellegi kummalise liikluskäitmise pärast järsemalt pidurdada vms. Oleme ka üle elanud lapsega avarii, kus kõrvalteelt  autojuht ette tuli. Ei tahaks mõeldagi, mis oleks juhtunud väikelapsega, kes oleks ilma turvatoolita ja rihmadeta autos olnud. Kusjuures laps mäletab seda avariid ja peale seda ei vaidlustanud/ei vaidlusta ühtegi korda turvavöö pealepanekut ja tean, et (kaugsõidu)bussi oli ta  tihti see üks vähestest, kes turvavöö peale pani.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina oma lastele olen seletanud, miks turvavarustust tegelikult kasutama peab. Mitte sellepärast, et politsei võib trahvi teha (või et mul ei ole aega haiglas istuda, khmm), vaid sellepärast, et see päriselt võib päästa sinu elu või hoida ära rasked vigastused. Kui satud autoavariisse, siis ilma turvavarustuseta võid surma saada või eluks ajaks ratastooli või täiesti voodihaigeks jääda. Jalgrattaga ilma kiivrita sõites võid kukkudes pea ära lüüa ja surma saada või eluks ajaks ajukahjustuse. Pole eriti ahvatlevad variandid. Ja ise võid olla väga osav ja tähelepanelik jalgrattur, aga kusagilt võib suurel kiirusel tulla näiteks mõni purjus tegelane elektritõuksiga, kes sulle selja tagant ootamatult otsa sõidab. Autoga samamoodi, liiklus on hulle täis, sellest kahjuks ei piisa, et ise oled kaine ja mõistlik. Ma tean ise ka lähikonnast mõnda kurva lõpuga õnnetust, olen nendest ka lastele rääkinud.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu poeg õppis neljaselt kaherattalisega sõitmise selgeks. Nagu poisid ikka, kihutas täiskiirusel mäest alla ja kukkus. Lõpetas peapõrutusega lastehaiglas. Mind võttis tõsiseks see, kui haiglast tulles mees näitas kiivrit, see oli pealt täiesti ribadeks. Ma ei taha mõeldagi, kui tal kiivrit poleks olnud..

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mulle on jäänud mulje, et Eestis on kiivri kandmine täitsa valehäbi. Ma elan Soomes ja siin õnneks lapsed panevad kiivrid pähe ilma valehäbita just vanemate eeskujul.

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma leian samuti, et eeskuju on tunduvalt mõjusam kui sõnad. Ei ole täiskasvanu ka ootamatu õnnetuse eest kaitstud.

Paneme ise ka kiivrid pähe!

 

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Turvatool ja kiiver ei ole mitte põhimõtte küsimus, vaid nende kasutamine on seadusega reguleeritud ja nõutud.

Ütledki lapsele, et sina oled seadusekuulekas kodanik ja ei mingit vastuvaidlemist lapse poolt! Minu laps kannab titest peast kiivrit. Praegu 16 ja võiks ka ilma sõita, aga miskipärast paneb kiivri pähe.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Muide, minu lastel olid ka kelgumäel ja uisutades rattakiivrid peas. Ja neid ootamatuid kukkumisi ikka tuli…

Vaatasin kord filmi, kus räägiti vaimse tervise häiretest täiskasvanueas sportlastel, ka nende enesetappudest. Filmis sisaldusid ka intervjuud arstidega, kes selgitasid, et sportimise käigus saadud tugevad löögid pähe võivad avaldada mõju aastakümnete pärast.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kiivri ja turvatooliga on tegelikult lihtne, aga mida teha sõprade juures oleva võrguta batuudiga?!

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

näiteks ujuma ei lubatud meie peres üksi minna kuni 18.eluaastani.

Kõik muu jutt loogiline aga püüan seda ette kujutada kuidas gümnaasiumi ealine laps käib koos emme ja issiga ujumas, päriselt? Narrimist ei tulnud kui laps/noor kunagi sõpradega üksi ujuma ei tohtinud minna?

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kiivri ja turvatooliga on tegelikult lihtne, aga mida teha sõprade juures oleva võrguta batuudiga?!

Lapsele tuleb selgitada selle ohtlikust ja lisada, et kui ta väga tahab, siis servas ei hüppa – ainult keskel ja eimingeid saltosid.

 

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Batuudi turvavõrk on petlik turvalisus. Aastaid tagasi kukkus üks meie laste sõpradest hooga vastu võrku hüpates läbi võrgu. Siis rääkisimegi tuttavate meedikutega ja sealt tuligi tagasiside, et kooliealiste laste puhul oleks parem, kui seda võrku polegi – tekib valeturvatunne ja nii need vigastused tekivadki. Päikese käes pleekinud võrk on rabe. Peale seda võtsime maha nii võrgu kui ka võrgupostid ja ei ole ükski trikke õppiv laps veel sealt mööda hüpanud või maha kukkunud. Kiiver ja autosõiduks vajalik turvavarustus on aga asjad, milleta läbi ei saa. Jah, 30 aastat tagasi polnud turvavarustust, kuid ega siis ka iga *** autot endale ei soetanud ja autostumisega hädas olnud.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

näiteks ujuma ei lubatud meie peres üksi minna kuni 18.eluaastani.

Kõik muu jutt loogiline aga püüan seda ette kujutada kuidas gümnaasiumi ealine laps käib koos emme ja issiga ujumas, päriselt? Narrimist ei tulnud kui laps/noor kunagi sõpradega üksi ujuma ei tohtinud minna?

Eee… kas koolis ikka lugema oled õppinud? Ma ju kirjutasin, et ei tohtinud “üksi” minna… Pole kordagi nimetatud ei vanemaid ega sõpru! 17-aastane käis koos sõpradega ujumas nii palju kui hing ihkas. Muide, minu klassiõde uppus 16-aastasena üksinda ujuma minnes. Ta oligi täiesti üksi – ei pereliikmeid, ei sõpru kaasas. Nagu lahkamine näitas, oli talle ilmselt kramp jalga löönud, ehmatusest tõmbas vett kopsu ja oligi läinud. Mitte kedagi polnud, kes oleks tal silma peal hoidnud, sõpragi mitte.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kiiver kiivriks, küsimus on ju üldisem.
Kuidas toimida… eks ongi keeruline. Lapse turvaluses tagamine on ikkagi tema enda vanema ülesanne. Ka kui laps on kellelgi teisel külas. Sisetunne ütleb, kui palju oma laps saad usaldada juhiseid järgima, teistelt vanematelt ilmselgelt ei saa eeldada põhimõtete muutmist.
Ehk õpetada-selgitada-korrata lapsele turvalisuse asju.
Aga ilma turvatoolita, kuidas see võimalik on? Kuskil pikematel sõitudel üldse ei käida?
Hällist läks otse pepualusele istuma? Ei kujuta ette, kuidas vanem suudab vaadata pisikest mudilast autoistmel suurte rihmade all loksumas ilma, et kõhe tunne ei tekiks.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Üldse ei saa aru, miks ei võiks kiiver kõigile, vanusest hoolimata, kohustuslik olla. Eestlastega ju muidu ei saa. Minu laps kandis ilusti kiivrit ja nii, kui seadus enam ei kohusta, enam ei kanna, tee või tina.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 20 postitust - vahemik 1 kuni 20 (kokku 20 )


Esileht Koolilaps Erinev turvalisuse tagamine