Täpsustan veel kord: see ebakindluse koht oli võetud samast artiklist, mille link on ülalpool. Väidetakse tõesti, et kui oled ebakindel ega tea, millal plaksutada, siis parem ära kohe iga pausi ajal aplodeerima hakka, vaid vaaata, mida teevad (ehk) kogenumad kontserdi- või ooperikülastajad. Ei mingit halvustamist, sorry.
Selles artiklis oli kohe täpselt nii kirjas?
Aga kui sa tõesti nii ebakindel oled, siis plaksuta alles siis, kui teised plaksutavad.
Et “kui sa tõesti nii …”? Vaevalt. Püüad praegu oma viga heastada. Tänan muidugi selle eest, aga sa võinuks lihtsalt öelda, et vabandad ning võtad selle varjundi tagasi.
Küsin siis konkreetsed küsimused, ehk neile tuleb vastuseid:
1) Kas dirigendile plaksutatakse ka teise ja kolmanda vaatuse alguses? Rahvas alati plaksutab, kuid dirigent ei tee sellest välja ning muusikud hakkavad mängima, seega justkui nad ei sooviks plaksutamist.
2) Kas meie kultuuriruumis on kombeks plaksutada ka juhul, kui peale väärt aariat või tantsustseeni kohe tegevus edasi läheb ning plaksutamine sõidaks järgmisele esinejale sisse? Kumba artistid ise hindavad, kas vaikust või alati ja igas olukorras plaksutamist? Ja no arusaadav, et igal artistil võib olla oma arvamus, aga kas on mingi üldine hea tava?
3) Kas etenduse lõpus püsti tõusmisest on saamas harilik viisakus, mitte pole see enam erilise kiituse märk? Minu arust tõustakse põhjendamatult tihti püsti, ka tavaliste etenduste puhul, mis minule erilist elamust ei toonud.
Loodetavasti ei hakka keegi rohkem jaurama sellest, et pole mingit etiketti jne. On selge, et etikett on olemas, isegi kui meile meeldib uskuda, et oleme jube emotsionaalsed ja spontaansed. Väga halb oleks, kui etiketti poleks.
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt 06.01 23:55; 07.01 00:03; 07.01 00:20; 07.01 12:09; 07.01 18:58; 07.01 19:23; 07.01 22:22; 07.01 23:46;