Esileht Tööelu, raha ja seadused. Euribori tõusuga seotud kodulaenu tagasimakse suurenemine

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 76 )

Teema: Euribori tõusuga seotud kodulaenu tagasimakse suurenemine

Postitas:
Kägu

Kuidas teie asjast olete aru saanud, mismoodi nüüd see tänane Euribori tõus kodulaenu maksjaid mõjutab?

Meil on oktoobris ja aprillis pangal õigus intressi muuta, kas see tähendab, et nüüd oktoobrist on siis suurem makse? Lugesin lepingust, et pank pole muutusest isegi kohustatud teavitama. Et ainus õigus, mis mul on, on maksta laen tagasi ennetähtaegselt, kui mulle nende muudatus ei sobi. Samas ju uue graafiku peavad ikka nad saatma? Kas keegi on juba saanud?

0
-19
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minul muutus automaatselt ja mingit teavituse ei saadetud.

Ma ei usu, et iga 6k tagant täna enam mingi uus graafik saadetakse. Kõik on ju internetipangast jälgitav ja kätte saadav.

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas teie asjast olete aru saanud, mismoodi nüüd see tänane Euribori tõus kodulaenu maksjaid mõjutab?

Meil on oktoobris ja aprillis pangal õigus intressi muuta, kas see tähendab, et nüüd oktoobrist on siis suurem makse? Lugesin lepingust, et pank pole muutusest isegi kohustatud teavitama. Et ainus õigus, mis mul on, on maksta laen tagasi ennetähtaegselt, kui mulle nende muudatus ei sobi. Samas ju uue graafiku peavad ikka nad saatma? Kas keegi on juba saanud?

Kuidas sulle üldse laenu anti, kui sa põhiasjadest aru ei saa?
Laenu osamaksed arvutatakse pangamarginaalist ja euriborist. Euribor on tõusnud juba juunikuust alates, enne seda oli 10-11 aastat miinuses, mistõttu ei muutunud tagasimakse summad. Laenu tagasimaksegaafik muutub iga kuue kuu tagant, pangamarginaalile liidetakse kehtiv euribor (vist eelmise päeva seis).
Pank saadab sulle lihtsalt uue graafiku, midagi kooskõlastama sinuga ei pea, sest te olete selle tingimuse laenu võttes juba kooskõlastanud (laenuleping). Ja iga päev saab keegi oma graafiku, sest inimesed võtavad laenu erinevatel aegadel ja erinevates summades. Kui täna saad marginal + 1,354% euribor, siis võid arvestada, et järgmine graafik võib tulla juba 2% euriboriga ja eurodes summa kasvab.
Siit saad jälgida euribori seisu
https://www.euribor-rates.eu/en/

+18
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meil on oktoobris ja aprillis pangal õigus intressi muuta, kas see tähendab, et nüüd oktoobrist on siis suurem makse?

Jah, seda see tähendab. Pangal mitte ei ole õigus, vaid see arvutataksegi sinu baasintressile juurde. Baasintress ei muutu, Euribor lisandub sinna ja nagu siin keegi eelnevalt mainis, siis see on aastaid miinuses olnud, mistõttu võrdsustatakse see nulliga ja seetõttu siiani oledki maksnud ainult pangaga kokku lepitud intressi järgi.

Mul on leping 12k Euriboriga ja olen hetkel täitsa rahul, kuna muutus ära enne kui praegusele tasemele tõusis ja seetõttu rahakotile see tõus suurt põntsu ei pane, muidugi kõik muud hinnatõusud juurde annab ikka kokkuvõttes tunda. Hetkel oleks asi juba päris nutune, 12 kuu Euribor juba peaaegu +2. Eks näis, mis seis aasta pärast on.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Et ainus õigus, mis mul on, on maksta laen tagasi ennetähtaegselt, kui mulle nende muudatus ei sobi. Samas ju uue graafiku peavad ikka nad saatma? Kas keegi on juba saanud?

Miks sa arvad, et sel põhjusel on laenu õigus ühepoolselt lõpetada? See ei ole ju errakorraline muutus, vaid teil lepingu sõlmimisel kokku lepitud – intressimäär muutub iga 6 kuu tagant vastavalt Euriborile.
Graafikuid paberil ei saadeta mu teada aastaid juba. Näed seda internetipangas.
Ja sa ei tea ette seda uut intressimäära ning makset. See fikseeritakse konkreetsel muutumise kuupäeval.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mulle on ikka igal aastal saadetud uue hinnaga graafik, maksnud olen 10 aastat, selle aja jooksul on see jõudnud muutuda küll natuke. Kardinaalselt erinev see nüüd vaevalt sul tuleb, st et tagasimakse ei muutu sul topelt suuremaks.

Mulle saadetakse uus laenugraafik meili peale, vanasti sain postiga. Saab ka vaadata internetipangast.

+1
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lugesin lepingust, et pank pole muutusest isegi kohustatud teavitama. Et ainus õigus, mis mul on, on maksta laen tagasi ennetähtaegselt, kui mulle nende muudatus ei sobi. Samas ju uue graafiku peavad ikka nad saatma? Kas keegi on juba saanud?

Euribori tõus ei olegi ju sinu laenulepingu muudatus. See, et su laenumakse on seotud euriboriga, on ju sul laenulepingus ilusti kirjas. Samuti on ka see kirjas, mis kuupäevadel euribor sinu lepingus muutub. Ja see on ju aastakümneid teada tõde, et euribor on muutuv suurus. See, et see vahepeal oli aastaid miinuses, oli laenu maksjate jaoks lihtsalt õnn.

Seega, miks sa arvad, et pank peab sind nüüd eraldi teavitama, et su euribor muutub? See info on sul juba olemas – sinu laenulepingus.

Reaalset, kehtivat laenu tagasimaksegraafikut näed sa ju koguaeg oma internetipangas. Miks pank peaks sulle veel kuidagi eraldi postitama?

+20
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mulle saadetakse uus laenugraafik meili peale, vanasti sain postiga.

Mis pangas nii vanamoeliselt asju aetakse?

+11
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas sulle üldse laenu anti, kui sa põhiasjadest aru ei saa? Laenu osamaksed arvutatakse pangamarginaalist ja euriborist. Euribor on tõusnud juba juunikuust alates, enne seda oli 10-11 aastat miinuses, mistõttu ei muutunud tagasimakse summad. Laenu tagasimaksegaafik muutub iga kuue kuu tagant, pangamarginaalile liidetakse kehtiv euribor (vist eelmise päeva seis). Pank saadab sulle lihtsalt uue graafiku, midagi kooskõlastama sinuga ei pea, sest te olete selle tingimuse laenu võttes juba kooskõlastanud (laenuleping). Ja iga päev saab keegi oma graafiku, sest inimesed võtavad laenu erinevatel aegadel ja erinevates summades. Kui täna saad marginal + 1,354% euribor, siis võid arvestada, et järgmine graafik võib tulla juba 2% euriboriga ja eurodes summa kasvab. Siit saad jälgida euribori seisu https://www.euribor-rates.eu/en/

Jutt muidu õige, aga ikka konkreetse kuupäeva (mil lepingu järgi on euribori muutmise kuupäev) seisuga arvutatakse uus kuumakse. Kui euribori muutmise päev on näiteks 1. oktoober, siis täpselt 1. oktoobri seisuga euribori järgi tuleb uus kuumakse. Ainult juhul, kui euribori ülevaatamise päev satub nädalavahetusele (või pühade päevale), siis arvestatakse sellele eelneva tööpäeva euriboriga.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Et ainus õigus, mis mul on, on maksta laen tagasi ennetähtaegselt, kui mulle nende muudatus ei sobi.

Sa ikka tegid endale selgeks euribori riski kui laenu võtsid? Kas laenuhaldur tõesti ei seletanud? Meil isegi notar seletas üle.

See ei ole ju lepingu muudatus, see on laenulepingusse sisse kirjutatud. Lootsid lihtsalt, et kui euribor tõuseb siis sa lihtsalt ei nõustu ja nii jääbki?

+16
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei saa ka aru, mis muudatusest sa räägid. Sul on laenuleping, mis ütleb, et baasintress on selline ja selle lisandub 6 kuu (või 12 kuu) euribor. Ja kirjas on ka see, mis kuupäevadel su euribor muudetakse. Ja laenugraafikut saad jooksvalt netipangas vaadata.

Minul näiteks on need euribori muutmise kuupäevad 10. juuli ja 10. jaanuar. Olen siiani vist laenu algusest peale (6 aastat tagasi) saanud 0-euriboriga laenu, st ainult baasintress oli kogu intress minu jaoks. Sellles juulis siis esimest korda lisandus reaalselt ka väike protsent. Õnneks  juulis alles algas see tõus peale, nii et minul on nüüd kuni jaanuarini baasntress+0,322. Elan üle. Teadsin ju kogu aeg, et mingiil hetkel võib euribor ja sellega ka minu makstav intress tõusta. See mul tegelikult elu jooksul teine eluasemelaen. Esimese võtsin millagi 2002 vist ning sellel oli alguses euribor päris kõrge, kui ma õigesti mäletan, siis kuskile 3 kanti oli. Nii et praegune 0,3 on ikka veel väike.. Eks näis, mis jaanuaris saab.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis pangas nii vanamoeliselt asju aetakse?

Seda saad ise valida, kuidas või kas sa teavitust saada tahad. Ju mul siis on jäänud linnuke selle koha peale, et meili teel teavitused. Mul konto mitmes pangas, ühes olen valinud hoopis SMSi teavituse kanaliks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis pangas nii vanamoeliselt asju aetakse?

Seda saad ise valida, kuidas või kas sa teavitust saada tahad. Ju mul siis on jäänud linnuke selle koha peale, et meili teel teavitused. Mul konto mitmes pangas, ühes olen valinud hoopis SMSi teavituse kanaliks.

Milleks selline topeltteavitus? Internetipangas on see ju koguaeg olemas. Miks seda eraldi saadetuna mugavam vaadata on?

 

+2
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Milleks selline topeltteavitus? Internetipangas on see ju koguaeg olemas. Miks seda eraldi saadetuna mugavam vaadata on?

Sest saab vaadata, kui tuleb. Panka ei satu vahest kuude viisi.

+3
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Panka ei satu vahest kuude viisi.

Äkki siis võtad selle minuti ja “satud” sinna, kui sind midagi huvitab. On ikka naljakaid inimesi olemas.

+7
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Äkki siis võtad selle minuti ja “satud” sinna, kui sind midagi huvitab. On ikka naljakaid inimesi olemas.

Et muudkui käin vaatamas, kas miskit on saadetud, selle asemel, et seda meililt lugeda, kui saadetakse? Ise oled naljakas. Miks ma oma asjad keerulisemaks peaksin tegema?

+6
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Pangad saadavad ju nüüd pangateateid, äppiga viskab kohe ette kui tuleb.

+2
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minul olid euribori muutmise kuupäevad 1.jaanuar ja 1.juuli. Teatis tuli meilile ja sinna oli märgitud ka uue kuumakse kogusuurus (st põhiosa ja intress koos). Uut graafikut eraldi ei saadetud, seda sai internetipangas ise vaadata.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Milleks selline topeltteavitus? Internetipangas on see ju koguaeg olemas. Miks seda eraldi saadetuna mugavam vaadata on?

Sest saab vaadata, kui tuleb. Panka ei satu vahest kuude viisi.

Vau! Sa oma rahaasjadel siis ei hoia üldse silma peal? Mingeid tehinguid ei tee?

+5
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on kodulaen Swedbankis ja internetipangas on näha tagasimakse graafik. Eelmine kord pandi intress paika mais ja uus rehkendus tuleb novembris.  Euribor on muutumises iga päev, aga kodulaenu puhul enamasti vaadatakse euribori 2x aastas ja arvutatakse kogu tagasimaksegraafik ringi vastavalt euriborile sel ajahetkel. Mul on päris suur laen ja ilmset hüppab makse 1000 eurolt umbes 1250le. 250 eurot lisakulu iga kuu. Samas on inflatsioon minu võla väärtust mõtteliselt palju kahandanud ja kinnisvara väärtus palju tõusnud nende 5 aastaga, mis ostmisest möödas on.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Samas on inflatsioon minu võla väärtust mõtteliselt palju kahandanud ja kinnisvara väärtus palju tõusnud nende 5 aastaga, mis ostmisest möödas on.

Kui sa müüa ei plaani, siis pole ju mingit vahet, mis su kinnisvara väärtus on. Aga 250 lisaeurot iga kuu maksta on tuntav summa vast isegi sulle.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Äkki siis võtad selle minuti ja “satud” sinna, kui sind midagi huvitab. On ikka naljakaid inimesi olemas.

Et muudkui käin vaatamas, kas miskit on saadetud, selle asemel, et seda meililt lugeda, kui saadetakse? Ise oled naljakas. Miks ma oma asjad keerulisemaks peaksin tegema?

Ilmsel oled veidi tehnikakauge? Muidugi võid meilile ka saata lasta, kui see sulle kuidagi lihtsam tundub. Või alse kasvõi paberkujul koju saata, on ehk veel kindlam. Aga lihtsalt infoks. Ei, sa ei pea muudkui vaatamas käima, mis su hetke intress on. Piisab sellest, et vaatad korra oma laenul olevaid kuupäei, millal sul intessi muudetkase j akäid siis neil aegadel vaatamas.  Aga muidugi, kui  sul on mugavam meilidega majandada, siis palun, sinu valik. Veidi kiviaegne küll, aga eks igale oma.

+1
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis te materdate inimest, kellel tulevad teavitused meilile. Minu meelest on see ka mugav. Pangast mul küll teavitusi pole tellitud, pole tulnud selle peale,  aga kuna on veel sada muud kohta, kust neid teavitusi võib oodata, on minusuguse udu jaoks parim viis näha kõike ühes kohas õigeaegselt meili peal (teavitused lasteaiast/koolist, erinevatest keskkondadest, kus tegutsen jne). Kõik meilid tulevad kokku telefoni rakendusse.

 

+10
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Milleks selline topeltteavitus? Internetipangas on see ju koguaeg olemas.

Üks asi on teavitus, et nüüd summad muutuvad, teine asi on see, et internetipanka minnes sa pead selle graafiku vaatamiseks selle sealt siiski eraldi üles otsima. Mina ei mäleta täpselt millal need summad mul seal muutuvad, on olnud küll hea vaadata, et näe nüüd on niipalju ja nüüd on niipalju. Mul on 10 aastase perioodi jooksul tagasimakse summa kõikunud kuu lõikes nii umbes 20-25 eurot.

Kui mulle saadetakse poole aasta jooksul üks teavitusmeil, mis selles sinu arust nii jube hirmsat on, et ahhetama võtab?

+7
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis te materdate inimest, kellel tulevad teavitused meilile. Minu meelest on see ka mugav. Pangast mul küll teavitusi pole tellitud, pole tulnud selle peale, aga kuna on veel sada muud kohta, kust neid teavitusi võib oodata, on minusuguse udu jaoks parim viis näha kõike ühes kohas õigeaegselt meili peal (teavitused lasteaiast/koolist, erinevatest keskkondadest, kus tegutsen jne). Kõik meilid tulevad kokku telefoni rakendusse.

Sest see on risustamine. Kui sul on graafik internetipangas koos laenulepinguga olemas, siis miks peaks seda veel eraldi smsi teel saatma, meilile saatma, postiga koju saatma? Digiprügi on täiesti olemasolev nähtus. Selle tekkimist annab ära hoida.

+3
-14
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sest see on risustamine. Kui sul on graafik internetipangas koos laenulepinguga olemas, siis miks peaks seda veel eraldi smsi teel saatma, meilile saatma, postiga koju saatma? Digiprügi on täiesti olemasolev nähtus. Selle tekkimist annab ära hoida.

Sinu trollimine siin foorumis on suurem risustamine.

+16
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sinu trollimine siin foorumis on suurem risustamine.

Mina ei trolli, vaid vastan teemale täpselt nagu sinagi.

Tee omale sõna “trollimine” selgeks enne, kui sõna võtad.

+2
-11
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Milleks selline topeltteavitus? Internetipangas on see ju koguaeg olemas. Miks seda eraldi saadetuna mugavam vaadata on?

Sest saab vaadata, kui tuleb. Panka ei satu vahest kuude viisi.

Vau! Sa oma rahaasjadel siis ei hoia üldse silma peal? Mingeid tehinguid ei tee?

Vastupidi, rikkad inimesed ei kai kindlasti iga päev internetipangas sees, selleks, et veenduda, kas ikka saab poodi minna.

Mida ma seal kontrollin täpsemalt?

Aktsiate juurde ostuga ootan, sest hinnad kukuvad veelgi, siis on tõesti põhjust korra panka logida ja ostud sooritada.

Laene pole.

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mulle ka meeldib, kui teavitused tulevad meilile. Mul ei tule pähegi pidevalt erinevatesse iseteenindustesse sisse logida, väga hea, kui saan meili, et mu kodukindlustus või auto ülevaatus hakkab lõppema, teate prügiveo kuupäevade kohta või uue laenumaksete graafiku. Eriti, kui teade puudutab mõnd mu firmat. Elu palju mugavam.

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vastupidi, rikkad inimesed ei kai kindlasti iga päev internetipangas sees, selleks, et veenduda, kas ikka saab poodi minna. Mida ma seal kontrollin täpsemalt? Aktsiate juurde ostuga ootan, sest hinnad kukuvad veelgi, siis on tõesti põhjust korra panka logida ja ostud sooritada. Laene pole.

Sa ülekandeid ei tee üldse? Ei hoia silma peal oma raha liikumistel – no näiteks, et ei oleks valesid kandeid?

Mul on juhtunud päris mitu korda topeltbroneeringuid, mida on olnud vaja tühistada. Samuti on mul krediitkaardi kontolt olnud valesid tehinguid, mida mina ei ole teinud. Kui ma kord kuus internetipangas käiksin, siis jääksid sellised asjad ilmselt märkamata, sest tehinguid on mul väga palju.

Mida puutub siia rikkus? Kui inimene nii püstirikas on, siis ei peaks ta ka seda märkama ja sellest numbrit tegema, kui kodulaenu makse mõnikümmend eurot tõuseb. See on ju teada igale inimesele, et hetkel euribor tõuseb ning laenu- ning liisingumaksed suurenevad. Miks rikkal inimesel on vaja seda infot lisaks veel meili peale saada, mis on üldteada tõde?

+4
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 76 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Euribori tõusuga seotud kodulaenu tagasimakse suurenemine