Esileht Tööelu, raha ja seadused. FB laenugrupid

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 79 )

Teema: FB laenugrupid

Postitas:
Kägu

Kas mitte ükski seadus ei kehti neile? Praegu maadlen juhtumiga, kus anti äsja 18 aastaseks saanud kerge vaimupuudega erikoolis käivale noorele laenu ja nüüd need “ärikad” pressivad küll vanavanematelt ja muudelt sugulastel seda raha välja. Noore eestkostja hoopis KOV. Ähvardasid noort ka kohtutäituriga, tahaks näha kuidas nad KOVi kohtusse annavad. Ja kuuldavasti ei ole see üldse ainuke juhtum.

+7
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tuleb KOVi sotsiaaltöötajat olukorrast informeerida. Laenuandja oleks tohtinud teha laenulepingu antud juhul KOV esindaja kui eestkostjaga. Eestkostetavaga tehtud laenuleping on oma olemuselt kehtetu, sest eestkostetaval on piiratud teovõime nagu alaealiselgi. KOVi esindaja saab lepingu tühistamist nõuda ja nii tulebki teha.

+15
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tuleb KOVi sotsiaaltöötajat olukorrast informeerida. Laenuandja oleks tohtinud teha laenulepingu antud juhul KOV esindaja kui eestkostjaga. Eestkostetavaga tehtud laenuleping on oma olemuselt kehtetu, sest eestkostetaval on piiratud teovõime nagu alaealiselgi. KOVi esindaja saab lepingu tühistamist nõuda ja nii tulebki teha.

KOVi on loomulikult teavitatud. Kuna eraisikutest laenuandjatega, siis nad mõtlevad vist et neile seadused ei kehti ja muudkui ähvardavad edasi (kui te ei maksa paneme teid kõiki petturitena netti üles jne). Noore vanaema juba infarkti äärel kuna saab ka väga tungivad telefonikõnesid

+6
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja kes selle raha maha laristas?

Või laenu ei peagi tagasi maksma?

Või kuudas inimesed peaks teadma, et keegi on eestkoste all?

+9
-11
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja kes selle raha maha laristas?

Või laenu ei peagi tagasi maksma?

Või kuudas inimesed peaks teadma, et keegi on eestkoste all?

Sorry aga milline täie mõistusega inimene üldse annab 18 aastasele koolilapsele laenu kellel ei ole sissetulekut? Laenufirmad vähemalt kontrollivad tausta ja võtavad vastutuse, kui laenavad nö kõlbmatule inimesele. See noor ei mõista korralikult isegi raha väärtust, kuid kontot ja dokumenti omab. Ilmselgelt koolis keegi aitas tal seda laenu küsida ja koos löödi ka raha laiaks (võeti 300 euri ja tagasi nõutakse 900!) kuna ta ise vaimselt nii võimekas ei ole.

+17
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Või kuudas inimesed peaks teadma, et keegi on eestkoste all?[/quote]

Kui keegi laenab kellegi, siis võiks ju ID kaarti näha küsida. Piiratud teovõimega isiku kaardil on allkirja koha peal 3 rukkilille märki, sest isikul allkirjaõiguspuudub. Nii saabki teada.

+13
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja kes selle raha maha laristas?

Või laenu ei peagi tagasi maksma?

Või kuudas inimesed peaks teadma, et keegi on eestkoste all?

küsid dokumenti. seal on märgistus peal, kui on eestkoste all.

Aga noor vanaema blokkigu numbrid ära ja teeb politseile avalduse ahistamise osas.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Või kuudas inimesed peaks teadma, et keegi on eestkoste all?

Kui keegi laenab kellegi, siis võiks ju ID kaarti näha küsida. Piiratud teovõimega isiku kaardil on allkirja koha peal 3 rukkilille märki, sest isikul allkirjaõiguspuudub. Nii saabki teada.

[/quote]
Ei saa. Mina nt kuulen sest esimest korda. Poleks ealeski seda teadnud.

+7
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Või kuudas inimesed peaks teadma, et keegi on eestkoste all?

Kui keegi laenab kellegi, siis võiks ju ID kaarti näha küsida. Piiratud teovõimega isiku kaardil on allkirja koha peal 3 rukkilille märki, sest isikul allkirjaõiguspuudub. Nii saabki teada.

Ei saa. Mina nt kuulen sest esimest korda. Poleks ealeski seda teadnud.

[/quote]
Ja tundub et need laenuandjad samuti ei teadnud seda sest ID  kaarti täitsa küsiti ja vist pidi ennast ID kaardiga isegi pildistama. Aga ju siis tõesti ei ole see nii laialtlevinud info.

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vanaema vastaku, et kui veel kord helistavad – teeb politseisse avalduse ahistava jälitamise kohta.

Aga see tehing on tühine.

TaÜS § 11.  Piiratud teovõimega isiku mitmepoolne tehing

(1) Piiratud teovõimega isiku poolt seadusliku esindaja eelneva nõusolekuta tehtud mitmepoolne tehing on tühine, välja arvatud, kui seaduslik esindaja tehingu hiljem heaks kiidab. Kui isik on muutunud pärast tehingu tegemist teovõimeliseks, võib ta tehingu ise heaks kiita.

(2) Kui seaduslik esindaja on andnud tehingu tegemiseks nõusoleku või tehingu heaks kiitnud, siis eeldatakse, et nõusolek või heakskiit kehtib ka kõigi tehingu ja selle täitmisega seotud toimingute ja tahteavalduste suhtes.

(3) Piiratud teovõimega isiku tehtud tehing, mille see isik on teinud seadusliku esindaja eelneva nõusolekuta või hilisema heakskiiduta, kehtib, kui:

1) tehingust ei teki isikule otseseid tsiviilkohustusi;

2) isik täitis tehingu vahenditega, mille andis talle selleks otstarbeks või vabaks kasutamiseks tema seaduslik esindaja või viimase nõusolekul kolmas isik.

(4) Kui piiratud teovõimega isik on teinud tehingu seadusliku esindaja eelneva nõusolekuta, võib tehingu teine pool teha seaduslikule esindajale ettepaneku tehing heaks kiita. Heakskiit on kehtiv, kui see on avaldatud ettepaneku tegijale.

(5) Kui seaduslik esindaja ei avalda heakskiitu kahe nädala jooksul, arvates käesoleva paragrahvi lõikes 4 nimetatud ettepaneku saamisest, siis loetakse, et ta ei ole tehingut heaks kiitnud.

(6) Tehingu teine pool võib oma tehingu tegemisele suunatud tahteavalduse tagasi võtta, kui piiratud teovõimega isikul ei olnud tehingu tegemiseks seadusliku esindaja eelnevat nõusolekut ja tehingu teine pool ei teadnud ega pidanudki teadma, et isik on piiratud teovõimega. Sel juhul loetakse, et tahteavaldust ei ole tehtud. Pärast seda, kui seaduslik esindaja on tehingu heaks kiitnud, ei saa tehingu teine pool oma tahteavaldust tagasi võtta.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja ka tühise tehingu puhul tuleb aluselt saadu tagastada.

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Või kuudas inimesed peaks teadma, et keegi on eestkoste all?

Kui keegi laenab kellegi, siis võiks ju ID kaarti näha küsida. Piiratud teovõimega isiku kaardil on allkirja koha peal 3 rukkilille märki, sest isikul allkirjaõiguspuudub. Nii saabki teada.

Ei saa. Mina nt kuulen sest esimest korda. Poleks ealeski seda teadnud.

[/quote]

Siin ju konks ongi. Kui tegemist oleks korrektse ning seadusliku laenuettevõttega, siis nemad on tõenäoliselt kursis seadusandluse ning muu taolisega. Need isehakanud FB gruppides tegutsevad laenuandjad ei viitsi nähtavasti end kurssi viia ja sõlmivad lepinguid kõikidega, kes vähegi konksu otsa jäävad. Isiklikult arvan, et natuke paras nendele, sest seaduse silmis tõesti on selline tegevus lubamatu ning laenatud raha jääb kättesaamatuks nendele.

+14
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja ka tühise tehingu puhul tuleb aluselt saadu tagastada.

Jah, aga on ju vahe, kas tagastad 300 eurot või 900 eurot.

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja ka tühise tehingu puhul tuleb aluselt saadu tagastada.

Aga kes see peab antud juhul siis? KOV kohe kindlasti ei maksa, noorel endal ei ole raha ja miks peaksid sugulased maksma kes asjaga seotud polnud? Kui ka asi kohtusse läheks, siis ei peaks ilmselt keegi tagasi maksma kuna tehing oli õigustühine.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui ka asi kohtusse läheks, siis ei peaks ilmselt keegi tagasi maksma kuna tehing oli õigustühine.

Tühise tehingu puhul taastatakse algne olukord, mis oli enne tehingu tegemist – laenusumma tuleb tagastada, intresse mitte (TsÜS, pt 5 – tehingu kehtetus).

+11
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei saa. Mina nt kuulen sest esimest korda. Poleks ealeski seda teadnud.

Kuidas saab sellist asja mitte teada?

+1
-15
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas saab sellist asja mitte teada?

Mina ka ei teadnud. Kust ma peaksin sellist asja teadma, kui mul tutvusringkonnas ei ole piiratud teovõimega inimesi? Ja isegi kui näiteks töökaaslane ongi piiratud töövõimega, siis pole mul mingit põhjust vaadata ta ID-kaarti.

+12
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas saab sellist asja mitte teada?

Mina ka ei teadnud. Kust ma peaksin sellist asja teadma, kui mul tutvusringkonnas ei ole piiratud teovõimega inimesi? Ja isegi kui näiteks töökaaslane ongi piiratud töövõimega, siis pole mul mingit põhjust vaadata ta ID-kaarti.

Mul ka ei ole ühtegi piiratud teovõimega tuttavat inimest. Minu arvates on see selline tavaline üldteadmine. Selleks ei peagi mingit isiklikku kokkupuudet olema.

Mis see töökaaslase ID-kaardi vaatamine teemasse puutub? Jutt käib ju teadmisest, et teovõimetul inimesel puudub allkirjaõigus ning allkirja asemel on kolm rukkilille.

Kui mõni lapeohtu noor seda ei tea, siis on veel kuidagi arusaadav, aga kui seda ei tea vähegi mingit silmaringi omav täiskasvanu…?

0
-16
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui ka asi kohtusse läheks, siis ei peaks ilmselt keegi tagasi maksma kuna tehing oli õigustühine.

Tühise tehingu puhul taastatakse algne olukord, mis oli enne tehingu tegemist – laenusumma tuleb tagastada, intresse mitte (TsÜS, pt 5 – tehingu kehtetus).

Jah aga siin on küsimus et kelle vastu kohtusse minna? Eestkostel olevat inimest ei saa kohtusse anda ning KOViga ei ole mingit eelnevat olukorda taastada.
Ja päriselt ka, kui raha on kulutatud ning kulutaja on teovõimetu, kes siis peaks selle tagasi maksma? KOV käib enne 10 aastat kohut kui maksab.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas saab sellist asja mitte teada?

Mina ka ei teadnud. Kust ma peaksin sellist asja teadma, kui mul tutvusringkonnas ei ole piiratud teovõimega inimesi? Ja isegi kui näiteks töökaaslane ongi piiratud töövõimega, siis pole mul mingit põhjust vaadata ta ID-kaarti.

Mul ka ei ole ühtegi piiratud teovõimega tuttavat inimest. Minu arvates on see selline tavaline üldteadmine. Selleks ei peagi mingit isiklikku kokkupuudet olema.

Mis see töökaaslase ID-kaardi vaatamine teemasse puutub? Jutt käib ju teadmisest, et teovõimetul inimesel puudub allkirjaõigus ning allkirja asemel on kolm rukkilille.

Kui mõni lapeohtu noor seda ei tea, siis on veel kuidagi arusaadav, aga kui seda ei tea vähegi mingit silmaringi omav täiskasvanu…?

 

Mina iseenesest tean, kuid kui ma oleksin FB laenuandja, siis ma ei oleks selle peale tulnud. Nüüd, kui sa ütlesid, tekkis see “aga muidugi!” moment.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas saab sellist asja mitte teada?

Mina ka ei teadnud. Kust ma peaksin sellist asja teadma, kui mul tutvusringkonnas ei ole piiratud teovõimega inimesi? Ja isegi kui näiteks töökaaslane ongi piiratud töövõimega, siis pole mul mingit põhjust vaadata ta ID-kaarti.

Mul ka ei ole ühtegi piiratud teovõimega tuttavat inimest. Minu arvates on see selline tavaline üldteadmine. Selleks ei peagi mingit isiklikku kokkupuudet olema.

Mis see töökaaslase ID-kaardi vaatamine teemasse puutub? Jutt käib ju teadmisest, et teovõimetul inimesel puudub allkirjaõigus ning allkirja asemel on kolm rukkilille.

Kui mõni lapeohtu noor seda ei tea, siis on veel kuidagi arusaadav, aga kui seda ei tea vähegi mingit silmaringi omav täiskasvanu…?

Kui inimesel kaob ootamatult teovõime (trauma haigus), ei võeta temalt vanu dokumente ära ega anta uusi. Nii et ka piiratud teovõimega inimesel võib vabalt olla allkirjaga id- kaart ja pass.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas saab sellist asja mitte teada?

Mina ka ei teadnud. Kust ma peaksin sellist asja teadma, kui mul tutvusringkonnas ei ole piiratud teovõimega inimesi? Ja isegi kui näiteks töökaaslane ongi piiratud töövõimega, siis pole mul mingit põhjust vaadata ta ID-kaarti.

Mul ka ei ole ühtegi piiratud teovõimega tuttavat inimest. Minu arvates on see selline tavaline üldteadmine. Selleks ei peagi mingit isiklikku kokkupuudet olema.

Mis see töökaaslase ID-kaardi vaatamine teemasse puutub? Jutt käib ju teadmisest, et teovõimetul inimesel puudub allkirjaõigus ning allkirja asemel on kolm rukkilille.

Kui mõni lapeohtu noor seda ei tea, siis on veel kuidagi arusaadav, aga kui seda ei tea vähegi mingit silmaringi omav täiskasvanu…?

Kui inimesel kaob ootamatult teovõime (trauma haigus), ei võeta temalt vanu dokumente ära ega anta uusi. Nii et ka piiratud teovõimega inimesel võib vabalt olla allkirjaga id- kaart ja pass.

Ma ei tea kuidas muidu on, aga need kes KOVi eestkoste alla satuvad, saavad ka kohe uue dokumendi. See nõue tuleb juba seadusest (kuid kehtib KOV puhul, muidu ei tea) ja just selle et KOV saaks kiirelt vajadusel inimese eest asju korraldada

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui inimesel kaob ootamatult teovõime (trauma haigus), ei võeta temalt vanu dokumente ära ega anta uusi. Nii et ka piiratud teovõimega inimesel võib vabalt olla allkirjaga id- kaart ja pass.

Kas mina väitsin vastupidist? Reageerisin vaid sellele, et on inimesi, kes pole kuulnudki kolmest rukkilillest.

0
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas saab sellist asja mitte teada?

Mina ka ei teadnud. Kust ma peaksin sellist asja teadma, kui mul tutvusringkonnas ei ole piiratud teovõimega inimesi? Ja isegi kui näiteks töökaaslane ongi piiratud töövõimega, siis pole mul mingit põhjust vaadata ta ID-kaarti.

Mul ka ei ole ühtegi piiratud teovõimega tuttavat inimest. Minu arvates on see selline tavaline üldteadmine. Selleks ei peagi mingit isiklikku kokkupuudet olema.

Mis see töökaaslase ID-kaardi vaatamine teemasse puutub? Jutt käib ju teadmisest, et teovõimetul inimesel puudub allkirjaõigus ning allkirja asemel on kolm rukkilille.

Kui mõni lapeohtu noor seda ei tea, siis on veel kuidagi arusaadav, aga kui seda ei tea vähegi mingit silmaringi omav täiskasvanu…?

Aga kust sa tead? Ja ära plära mingist üldteadmisest. See ei ole üldteadmine.

+10
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga kust sa tead? Ja ära plära mingist üldteadmisest. See ei ole üldteadmine.

No just. Kus sellest nii palju kirjutatud on, et kõik inimesed peaksid  teadma?
Ma pole kunagi sellist ID-kaarti näinud ega mitte midagi kuulnud kolmest rukkilillest.
Küsisin – ei mu abikaasa, lapsed, sugulased ega tuttavad tea kah. Kas praegu räägitakse sellest koolis/ülikoolis? Mujal ju mitte.

+7
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga kust sa tead? Ja ära plära mingist üldteadmisest. See ei ole üldteadmine.

No just. Kus sellest nii palju kirjutatud on, et kõik inimesed peaksid teadma?

Ma pole kunagi sellist ID-kaarti näinud ega mitte midagi kuulnud kolmest rukkilillest.

Küsisin – ei mu abikaasa, lapsed, sugulased ega tuttavad tea kah. Kas praegu räägitakse sellest koolis/ülikoolis? Mujal ju mitte.

Aga kas keegi teist on isehakanud FB laenuhai? On elementaarne, et riskide maandamiseks tehakse sihtgrupi eritunnused enne endale selgeks.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga kas keegi teist on isehakanud FB laenuhai? On elementaarne, et riskide maandamiseks tehakse sihtgrupi eritunnused enne endale selgeks.

Ei, laenamisega ei tegele. Aga siin väideti, et see on üldteadmine ja imestatakse, et mõni pole kuulnudki.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas saab sellist asja mitte teada?

Mina ka ei teadnud. Kust ma peaksin sellist asja teadma, kui mul tutvusringkonnas ei ole piiratud teovõimega inimesi? Ja isegi kui näiteks töökaaslane ongi piiratud töövõimega, siis pole mul mingit põhjust vaadata ta ID-kaarti.

Kas sul tõesti pole tutvusringkonnas mitte ühtki alaealist, ei lapsi, õdesid-vendi? Õhegi lapseID kaarti sa pole iialgi näinud ega taotlenud? Lapsevanemad teavad seda küll. Kuna alaealised on piiratud teovõimega, siis nendegi ID-kaardil on 3 rukkilille sellel kohal kus sinu kaardil (kui sa ise pole piiratud teovõimega) on allkiri

+3
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas saab sellist asja mitte teada?

Mina ka ei teadnud. Kust ma peaksin sellist asja teadma, kui mul tutvusringkonnas ei ole piiratud teovõimega inimesi? Ja isegi kui näiteks töökaaslane ongi piiratud töövõimega, siis pole mul mingit põhjust vaadata ta ID-kaarti.

<p style=”text-align: left;”>Kas sul tõesti pole tutvusringkonnas mitte ühtki alaealist, ei lapsi, õdesid-vendi? Õhegi lapseID kaarti sa pole iialgi näinud ega taotlenud? Lapsevanemad teavad seda küll. Kuna alaealised on piiratud teovõimega, siis nendegi ID-kaardil on 3 rukkilille sellel kohal kus sinu kaardil (kui sa ise pole piiratud teovõimega) on allkiri

Kui see lihtsalt nii oleks siis oleks need kolm rukilille lastel seal ju täisealiseks saamiseni, minu praktika on näidanud, et need on seal kuni laps õpib ise oma perekonnanime sinna kuidagi allkirjana kritseldama, kas sellest hetkest siis tunnistatakse alaealine teovõimeliseks ka siis kui ta on näiteks 8 aastane? Ilmselgelt ei pruugi seda teada inimene kes ei ole varem piiratud teovõimega inimesega kokku puutunud.</p>

+5
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teovõmeline ei ole see, kes juba oskab allkirja kirjutada, see pole kriteerium. Mõni piiratud teovõimega sik võib väga kenasti  allkirja kirjutada.

Teovõimeline on üldjuhul 18öaastane isik. Alla selle piiratud teovõimega ehk tema eest vastutab kuni täisealiseks saamiseni seaduslik esinaja ( lapsevanem, KOV, kohtu poolt seatud muu eestkostja). Erandjuhul saab kohus teovõimet laiendada, see pigem erijuht.  Tsiviilseadustiku üldosa seaduses on  päris arusaadavalt kirjutatud, ei pea juristiharidusega olema.

 

 

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 79 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. FB laenugrupid