Esileht Ajaviite- ja muud jutud Filmist “Risttuules” laenatud mõte

Näitan 29 postitust - vahemik 1 kuni 29 (kokku 29 )

Teema: Filmist “Risttuules” laenatud mõte

Postitas:
Kägu

Tsiteerin vabas vormis:

“Kui abikaasa kaotanud inimene on lesk ja vanama kaotanud laps on orb – kes siis on lapse kaotanud vanem? Kas sellist sõna on üldse olemas?”

Mõtteid?

+8
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Pole tõesti. Aga eks see on vist põhjustatud keele kujunemisest ja ajaloost- laste suremine on olnud aastasadu nii tavaline, et eraldi sõna lapse kaotanud vanema kohta pole peetud vajalikuks välja mõelda. Enamikel inimestel oli see kogemus ja korduvalt. Taluperre sündis 8-10 last, täiskasvanuks sai neist 2-3.

+16
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Aga eks see on vist põhjustatud keele kujunemisest ja ajaloost- laste suremine on olnud aastasadu nii tavaline, et eraldi sõna lapse kaotanud vanema kohta pole peetud vajalikuks välja mõelda.

No ei tea, selle loogika järgi poleks ju ka sõnu “lesk” ega “orb”, sest igas abielus jääb keegi leseks ning orvud olid ka tol ajastul väga harilikud.

+12
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Aga eks see on vist põhjustatud keele kujunemisest ja ajaloost- laste suremine on olnud aastasadu nii tavaline, et eraldi sõna lapse kaotanud vanema kohta pole peetud vajalikuks välja mõelda.

No ei tea, selle loogika järgi poleks ju ka sõnu “lesk” ega “orb”, sest igas abielus jääb keegi leseks ning orvud olid ka tol ajastul väga harilikud.

Ma jah pakkusin suht huupi, pole ei ajaloolane ega keeleteadlane.

Suhtestaatus on varasemalt alati väga oline olnud. Et oleks kõigile teada, kas tegu on vallalise, abielus või lesestunud inimesega. Orbusid muidugi oli, kuid siiski vähem, kui lapse(d) kaotanud vanemaid.

+6
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

ikka ema või isa.

+5
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Vanarahvas oli pragmaatiline. Orvuks või leseks jäämisel oli enamikele inimestele otsene majanduslikku toimetulekut  halvendav mõju. Orvuks, muide, nimetati ikka alaealisi vanemateta inimesi. Orvuks jäädakse elukaare jooksul siiski vaid üks kord, leseks jäämine polnud ka asi, mida väga palju kordi läbi teha.
Lapsi oli inimesel palju ja alati võis veel mõne saada.

+5
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

orb : orvu : orbu ‘vanemateta laps; laps, kelle üks vanematest on surnud’
← soome orpo ‘orb, vaeslaps’
Laenatud kirjakeelde keeleuuenduse ajal. Soome tüvi on indoiraani laen, ← algindoiraani *arbha-s, mille vasted on vanaindia árbha-ḥ ‘väike, nõrk, noor’, ladina orbus ‘orb; lesk’; tüvel on vasteid ka teistes soome-ugri keeltes.

lesk : lese : leske ‘surma läbi abikaasata jäänud isik’
○ lõunaeesti läsk
● Salatsi liivi lešť ‘lesk’
vadja lehtši ‘lesk’
soome leski ‘lesk’
isuri leski ‘lesk’
Aunuse karjala ľeski ‘lesk’
lüüdi lešk ‘lesk’
vepsa ľeśk ‘lesk’
Läänemeresoome tüvi.

Inglisekeeles on olemas sõna vilomah.

See tuleneb sanskriti keelest ja tähendab oma sisult looduse korra  vastu olema

+1
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Orvuks, muide, nimetati ikka alaealisi vanemateta inimesi.

Mina tean ka nii, aga kooli kokkutulekul sattusin rääkima klassivennaga, kes ütles mulle kurvalt, et ta on orb. Jäin siis mõtlema, et kuidas küll, sest teadsin, et see mees kaotas oma vanemad siis, kui ta oli ca 30-aastane. Eks ta siis vist mõtles, et kui vanemad on surnud, siis on inimene igal juhul orb.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Eks ta siis vist mõtles, et kui vanemad on surnud, siis on inimene igal juhul orb.

Jah, nii on, perekoolikas.

Et see sinu poollollakas klassivend ongi absoluutse tõe allikas.
Ja selle tõega kannatab isegi perekoolis vehkida.

0
-15
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina tean ka nii, aga kooli kokkutulekul sattusin rääkima klassivennaga, kes ütles mulle kurvalt, et ta on orb. Jäin siis mõtlema, et kuidas küll, sest teadsin, et see mees kaotas oma vanemad siis, kui ta oli ca 30-aastane. Eks ta siis vist mõtles, et kui vanemad on surnud, siis on inimene igal juhul orb.

Inimesed kasutavad sõnu vahel ka ülekantud või laiendatud tähenduses – see ei tähenda, et nad tähendust ei tea. Kuidas su klassivennaga, pole muidugi aimugi.

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Orvu tähendus on ikka selles, et on kaotanud nii öelda loomulikud ülalpidajad ja kasvatajad, mis mõjutas otseselt käekäiku. ehk orvustaatus andis sulle ühiskonnas teatud õigusi  – saada ülalpidamist kelleltki teiselt. Sealt ka orbudekodud ja ristivanemate kohustused ja nii edasi.
Täiskasvanud iseseisev inimene küll orb ei ole. Kas nimetame siis kogu vanuripõlvkonda in corpore orbudeks?

+9
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Eks ta siis vist mõtles, et kui vanemad on surnud, siis on inimene igal juhul orb.

Jah, nii on, perekoolikas.

Et see sinu poollollakas klassivend ongi absoluutse tõe allikas.

Ja selle tõega kannatab isegi perekoolis vehkida.

Mine võta palderjani või midagi. Kuumus pole  hea, võib-olla väike jääkott laubale?

+9
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Inimesed kasutavad sõnu vahel ka ülekantud või laiendatud tähenduses – see ei tähenda, et nad tähendust ei tea. Kuidas su klassivennaga, pole muidugi aimugi.

Teda tundes, siis tean, et ta ei kasutanud seda sõna ülekantud tähenduses.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Täiskasvanud iseseisev inimene küll orb ei ole.

Kes väitnud on, et on? Aru ma ei saa, kust see arutelu siia teemasse üldse tekkis.

Teda tundes, siis tean, et ta ei kasutanud seda sõna ülekantud tähenduses.

Ok.Kui teda nii hästi tunned, siis ei peaks sa ju vast ka imestama, kui ta sõnade tähendusi täpselt ei tea.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Tsiteerin vabas vormis:

“Kui abikaasa kaotanud inimene on lesk, ja vanama kaotanud laps on orb – kes siis on lapse kaotanud vanem? Kas sellist sõna on üldse olemas?”

Mõtteid?

Olen käinud üsna paljudel matustel, kus vanemad matavad lapse. Seda tsitaati halatakse absoluutselt igal viimsel kui korral juba aastakümneid. Mingeid mõtteid ei tekita, stampväljend.

+4
-8
Please wait...

Postitas:
Kägu

Inglisekeeles on olemas sõna vilomah.

See tuleneb sanskriti keelest ja tähendab oma sisult looduse korra vastu olema

See on pigem liialdus, et vilomah on inglise keeles “olemas”.  Alles oli (või on käimas) petitsioon selle sõnaraamatutesse saamiseks. Aga, nagu ka teemaalgatus näitab, vajadus sellise termini järele on olemas. Seega eestikeelse sõna kasutuselevõtt oleks mõistlik. Jah, emaks ja isaks jäävad need vanemad küll (nagu üks inimene eespool mainis), aga nad on erilised emad ja isad. Nii, nagu ka orb on kellegi laps, aga tal on ka teistmoodi kogemus/staatus, mille kohta ongi termin “orb”.

0
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ok.Kui teda nii hästi tunned, siis ei peaks sa ju vast ka imestama, kui ta sõnade tähendusi täpselt ei tea.

Ei imestagi. Selle teemaga seoses tuli lihtsalt meelde see klassivenna jutt:)

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

kes siis on lapse kaotanud vanem? Kas sellist sõna on üldse olemas?”

Ta on endiselt see, kes ta oli.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Vanemate inimeste jaoks on sõnal “orb” siiski laiem tähendus. Mitu vanamemme ütles mulle kaastunnet avaldades peale mu ema matuseid (olin 30+), et olen nüüd orb. Ehk et vanasti oli ema kaotus inimese jaoks vast laiamõõtmelisem.

+4
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Vanemate inimeste jaoks on sõnal “orb” siiski laiem tähendus. Mitu vanamemme ütles mulle kaastunnet avaldades peale mu ema matuseid (olin 30+), et olen nüüd orb. Ehk et vanasti oli ema kaotus inimese jaoks vast laiamõõtmelisem.

Pigem ei teadnud su vanamemme selle sõna õiget tähendust.

+4
-5
Please wait...

Postitas:
Kägu

orb : orvu : orbu ‘vanemateta laps; laps, kelle üks vanematest on surnud’

Ka sõnal “laps” on laiem tähendus:  kellegi järglane, poeg v. tütar (oma vanemate suhtes). Seega pole kindel, et siin ainult alaealist last mõeldakse.

Vanemate inimeste jaoks on sõnal “orb” siiski laiem tähendus.

Olen minagi sellist laiemat tähendust kuulnud ja ei arva, et see tuleb tähenduse mittetundmisest.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Tsiteerin vabas vormis:

“Kui abikaasa kaotanud inimene on lesk, ja vanama kaotanud laps on orb – kes siis on lapse kaotanud vanem? Kas sellist sõna on üldse olemas?”

Mõtteid?

Olen käinud üsna paljudel matustel, kus vanemad matavad lapse. Seda tsitaati halatakse absoluutselt igal viimsel kui korral juba aastakümneid. Mingeid mõtteid ei tekita, stampväljend.

Väga kuri kommentaar.
Oli vaja tulla siia oma “teadmisi” tulistama ja teemat halvustama?
Mina võtsin mõtte filmist, taoliste matustega kogemused puuduvad. Ehk ei peaks sinagi neil osalema kui see tuju nii viletsaks teeb?

+6
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

kes siis on lapse kaotanud vanem? Kas sellist sõna on üldse olemas?”

Ta on endiselt see, kes ta oli.

On, aga küsiti spetsiaalset sõna.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Tsiteerin vabas vormis:

Mõtteid?

Miks katk sinu tutvusringkonnas ringi käib või elad kusagil Aafrika külas?

0
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina võtsin mõtte filmist, taoliste matustega kogemused puuduvad. Ehk ei peaks sinagi neil osalema kui see tuju nii viletsaks teeb?

Imelik on kellelegi ette heita, et matused neil tuju viletsaks teevad.

+1
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Nii palju võiks ometi emotsionaalset intelligentsust omada, et suuta ette kujutada, mis tunne on laste matustel osaleda ja et see ei ole üritus, kus osalemist valida saab ja kuhu ei jäeta minemata, sest “teeb tuju viletsaks”.

+3
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Nii palju võiks ometi emotsionaalset intelligentsust omada, et suuta ette kujutada, mis tunne on laste matustel osaleda ja et see ei ole üritus, kus osalemist valida saab ja kuhu ei jäeta minemata, sest “teeb tuju viletsaks”.

Niipalju võiks tõesti aru saada, et vaimset võimekust omav inimene ei tule oma viletsat tuju teiste peale välja kallama.
Usun, et paljud meist on matustel käinud, aga ainult see inimene pidas vajalikuks oma “emotsionaalset intelligentsust” väljendada.

+2
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Niipalju võiks tõesti aru saada, et vaimset võimekust omav inimene ei tule oma viletsat tuju teiste peale välja kallama.

Usun, et paljud meist on matustel käinud, aga ainult see inimene pidas vajalikuks oma “emotsionaalset intelligentsust” väljendada.

Kust otsast see kuri ja halvustav kommentaar on? Hoopis sina plärtsud siin inetult, peaksid oma probleemiga tegelema.

Ja üleüldse igat jaburust ei maksa teemaks keerata. Samahästi võiks küsida, kes on vanavanema/õe/venna/sõbra/täditütre/lehmalellepoja/koera/kuldkala kaotanud inimene.

+3
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Niipalju võiks tõesti aru saada, et vaimset võimekust omav inimene ei tule oma viletsat tuju teiste peale välja kallama. Usun, et paljud meist on matustel käinud, aga ainult see inimene pidas vajalikuks oma “emotsionaalset intelligentsust” väljendada.

Ei saa öelda, et see kommentaar just vaimset võimekust ja emotsionaalset intelligentsust näitab.

0
-1
Please wait...

Näitan 29 postitust - vahemik 1 kuni 29 (kokku 29 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Filmist “Risttuules” laenatud mõte