Esileht Ilu ja tervis geenitestide tegemine, kui peres on vähki

Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )

Teema: geenitestide tegemine, kui peres on vähki

Postitas:

Alles sain teada, et üks sugulane sai vähidiagnoosi, ema ja vanaema on samuti vähki surnud.
Mõtlen teha päriliku vähi eelsoodumusega seotud geenide kohta testi, aga nagu kõhklen. Mida teeksite teie ja kui olete teinud – siis kus?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Igas inimeses on kõik vähikombinatsioonid olemas. Igas peres sureb keegi vähki.

+1
-11
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 09.12 22:24; 18.12 22:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuigi mul on lähisugulased (ema, isa, õde) vähki surnud, siis mina mingeid geeniteste tegema ei hakka. Mida see teadmine mulle annab? Pigem kardan ma seda, et kui geenitest näitabki midagi, siis hakkan seda vähki ootama ja endale ise “külge kutsuma”. Geneetiline soodumus on ainult üks osa vähi tekkimise juures. Väga palju saab ise ära teha, kui elad tervislikult, toitud teadlikult, liigud, tegeled stressi juhtimisega, väldid kantserogeene nii keskkonnas kui toidus. Olen teemat põhjalikult uurinud. Ei ole päris nii, et kui geneetiliselt on määratud, siis pääsu pole. Elangi tervislikult ja käin ka korrapäraselt arsti juures ja ei muretse liiga palju.

+7
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui ema ja vanaema surid mõlemad samasse vähki ja noorena, siis laseks küll kontrollida tihti. Nt rinnavähi puhul annab rinnad eemaldada, kui oht on suur ja seda on naised ka teinud. Aga kui ühel üks ja teisel teine ja kaugel sugulasel kolmas vähk, siis .. no kui inimese eluiga oleks 200 aastat, sureks kõik inimesed vähki.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuigi mul on lähisugulased (ema, isa, õde) vähki surnud, siis mina mingeid geeniteste tegema ei hakka. Mida see teadmine mulle annab? Pigem kardan ma seda, et kui geenitest näitabki midagi, siis hakkan seda vähki ootama ja endale ise “külge kutsuma”. Geneetiline soodumus on ainult üks osa vähi tekkimise juures. Väga palju saab ise ära teha, kui elad tervislikult, toitud teadlikult, liigud, tegeled stressi juhtimisega, väldid kantserogeene nii keskkonnas kui toidus. Olen teemat põhjalikult uurinud. Ei ole päris nii, et kui geneetiliselt on määratud, siis pääsu pole. Elangi tervislikult ja käin ka korrapäraselt arsti juures ja ei muretse liiga palju.

Kas su ema, isa ja õde ei elanud tervislikult?
See on õige, et enamus pahaloomulisi kasvajaid on juhuslikud. Aga mida annaks geenitesti tegemine? Mulle sellises olukorras annaks teadmise, et mul ei ole geneetiliselt suuremat tõenäosust saada vähki või kui midagi leitakse, siis annaks see mulle võimaluse regulaarselt vastavates kontrollides käia. Kõiki kontrolle siiski regulaarsel (pere)arsti külastusel ei tehta. Aga otse loomulikult ei ole geenitestide tegemine mingi kohustus ja on iga inimese vaba valik.
Teemaalgataja puhul kui tegu on ema ja emaema ja emapoolse sugulasega ja sama liiki vähiga, siis oleks geenitestil mõtet ja ilmselt on olemas näidustus saatekirjale geneetikule.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 09.12 22:57; 19.12 11:34;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ei minu ega abikaasa sugulastest pole keegi vähki surnud (ega seda põdenud). on surdud insulti ja infarkti.

+3
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui näiteks oleks tegemist rinnavähiga, et ema ja vanaema mõlemad sellesse surnud, siis mina tahaks küll teada, kas mul on geneetiline soodumus. Siis saaks kasvõi 1-2 korda aastas mammograafias käia või lasta rindu ultraheliga kontrollida.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuigi mul on lähisugulased (ema, isa, õde) vähki surnud, siis mina mingeid geeniteste tegema ei hakka. Mida see teadmine mulle annab? Pigem kardan ma seda, et kui geenitest näitabki midagi, siis hakkan seda vähki ootama ja endale ise “külge kutsuma”. Geneetiline soodumus on ainult üks osa vähi tekkimise juures. Väga palju saab ise ära teha, kui elad tervislikult, toitud teadlikult, liigud, tegeled stressi juhtimisega, väldid kantserogeene nii keskkonnas kui toidus. Olen teemat põhjalikult uurinud. Ei ole päris nii, et kui geneetiliselt on määratud, siis pääsu pole. Elangi tervislikult ja käin ka korrapäraselt arsti juures ja ei muretse liiga palju.

Suvaline vähk pole muidugi pärilik. Aga teatud tüüpi rinna- ja munasajavähki tingib geenimutatsioon, mille puhul on haigestumise tõenäosus 80%.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mõlemad vanemad surid vähki ja lasin teha geenitesti. Mul on suur tõenäosus vähki haigestuda.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.12 06:08; 18.12 21:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mõlemad vanemad surid vähki ja lasin teha geenitesti. Mul on suur tõenäosus vähki haigestuda.

Nii, ja mida see teadmine “suur tõenäosus” annab? Täitsa huvi pärast küsin.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mõlemad vanemad surid vähki ja lasin teha geenitesti. Mul on suur tõenäosus vähki haigestuda.

Nii, ja mida see teadmine “suur tõenäosus” annab? Täitsa huvi pärast küsin.

Kui nt tekib mingi terviserike, mis ei möödu, siis on alust nõuda täiendavaid uuringuid ja saada varakult jaole ähvardavale ohule.
Olla enese suhtes tähelepanelik.
Mitte võtta head tervist enesestmõistetavalt.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.12 06:08; 18.12 21:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mittemööduva terviserikke puhul tehakse kõigile täiendavaid uuringuid.

+1
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 09.12 22:24; 18.12 22:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mõlemad vanemad surid vähki ja lasin teha geenitesti. Mul on suur tõenäosus vähki haigestuda.

Nii, ja mida see teadmine “suur tõenäosus” annab? Täitsa huvi pärast küsin.

Kui nt tekib mingi terviserike, mis ei möödu, siis on alust nõuda täiendavaid uuringuid ja saada varakult jaole ähvardavale ohule.

Olla enese suhtes tähelepanelik.

Mitte võtta head tervist enesestmõistetavalt.

Neist geenitestidest pidi ju ka välja tulema, mis sorti vähi suhtes on risk kõrgem. Ja siis peaks ikka vastava arsti juures regulaarselt kontrollis käima, mitte mingit müstilist terviseriket ootama. Sest vähi puhul on ennetamine või varajases staadiumis ravimine tunduvalt tulemuslikum kui hilisemas. Aga terviserikked ja hädad tekivad alles siis kui kasvaja on juba organismis levima hakanud.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 09.12 22:57; 19.12 11:34;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teemaalgataja, kus sa neid geeniteste kavatsesid teha ? Mingi netilehekülg ?

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )


Esileht Ilu ja tervis geenitestide tegemine, kui peres on vähki