Esileht Lapse ootamine Gripi- ja läkaköhavaktsiin rasedana

Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )

Teema: Gripi- ja läkaköhavaktsiin rasedana

Postitas:
Kägu

Kui teie 3. trimester on jäänud sügisperioodi, kas olete end vaktsineerinud gripi/läkaköha vastu? Loen hea meelega nii poolt- kui vastuargumente, millest teie lähtusite otsuse tegemisel; võib-olla isegi enam sellest huvitab lihtsalt statistika (ei leidnud, et rasedate kontekstis seda teemalt laialdaselt foorumites arutatud oleks; kui eksin, on lingid teretulnud).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei teinud. Lähtusin oma sisetunde järgi. Nüüd rasedusest 8 aastat möödas ja ikka ei ole teinud. Grippi põdenud ei ole.
Vaktsiinivastane ka ei ole. Laps on kõik riikliku kava omad saanud.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Gripi vastu kavatsen peagi vaktsineerida, kas kukub II või III trimestrisse, veel pole otsustanud.

Läkaköha kahjuks ei jõudnud õigeaegselt uuesti vaktsineerida (ega keegi ju täiskasvanutele meelde ei tuleta, et oleks aeg uueks ringiks) ning põdesin selle 2 a tagasi läbi ning siiralt – ei soovita mitte kellelegi. Nõrgestas organismi nii põhjalikult, et tuli lõpuks mitu kuuri antibiootikume järjest teha, sest lisaks läkaköhale jäin bronhiiti ning ca poole aasta pärast tundsin ennast alles jälle normaalselt.

+5
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, vaktsineerisin gripi vastu. Suuresti ka sellepärast, et laps saaks ka antikehad. Olen alati end gripi vastu vaktsineerinud.

+5
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu 2. ja 3. jäävad sügis-talveperioodi ja on plaanis gripi vastu vaktsiin teha. Ei ole mõtet ajatuid riske võtta kui rasedama peaksin gripi saama, sest rasedad põevad seda palju raskemalt ning see on otseselt ohuks beebile. Lisaks teadmine, et minu aktikehad kaitsevad beebit tema esimestel elukuudel mil ta on kõige haavatavam, on samuti oluline argument.

Läkaköhale aga ausalt öeldes ei ole isegi mõelnud, sest keegi sellest ju kusagil ei räägi. Aga kui arst soovitab, siis teen ka selle.

+4
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Pole kunagi gripi vastu vaktsineerinud, kuigi töötan klienditeeninduses. Pole midagi siiani juhtunud ca 10 aastat.

Rasedana ei vaktsineeri kohe kindlasti.

+12
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu 2. ja 3. jäävad sügis-talveperioodi ja on plaanis gripi vastu vaktsiin teha. Ei ole mõtet ajatuid riske võtta kui rasedama peaksin gripi saama, sest rasedad põevad seda palju raskemalt ning see on otseselt ohuks beebile. Lisaks teadmine, et minu aktikehad kaitsevad beebit tema esimestel elukuudel mil ta on kõige haavatavam, on samuti oluline argument.

Läkaköhale aga ausalt öeldes ei ole isegi mõelnud, sest keegi sellest ju kusagil ei räägi. Aga kui arst soovitab, siis teen ka selle.

(TA) Tänan mõtteid jagamast ja nõus, et juttu on kuidagi vähe; minul just soovitaski arst vastuvõtul mõlema vaktsiini peale mõelda. Koju jõudes ja tausta uurides ei leidnud eestikeelselt internetimaastikult just kuigi palju infot – mõned artiklid ja paar teemapuudutust foorumites. Sellest järeldasin, et kas on a) ilmselge, et kõik vaktsineerivad või b) ilmselge, et keegi ei vaktsineeri; aga hetkel paistab, et reaalsus ei ole nii must-valge:)

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina plaanin vaktsineerida ennast mõlema haiguse vastu. 3. trimester langeb just sügis-talve peeioodile.

Huvitav, et dr Šoisi juures maksavad sellised vaktsiinid 75 eurot ehk päris kallid.

V.

+3
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

(TA) Teema lõpetuseks uurisin veidi viimase aja (2018-2021) ametlikku statistikat haigestumiste osas, jätan ka siia paar kommentaari, kui keegi peaks veel selle teema kohta infot otsima. Andmed siit: https://www.terviseamet.ee/et/nakkus-haigused/tervishoiutootajale/nakkushaigustesse-haigestumine

Läkaköha

  • Esinemissagedus on väga madal: 2018 – 69 juhtu, 2019 – 135, 2020 – 44.
  • 2021. aasta senine trend annab alust arvata, et nakatumine on languses: 2021-07 seisuga aasta algusest kokku 7 juhtu, võrdluseks sama periood 2020. aastal 37 juhtu.

Gripp

  • Gripi osas järelduste tegemiseks tuleb ilmselgelt arvesse võtta koroonat; kui hetkel lihtsalt numbreid uurida, siis gripi kõrghooajaks võib pidada perioodi jaanuarist märtsini. 2020. aastal oli sellel perioodil 4059 juhtu, 2019. aastal 10 574 juhtu, 2018. aastal 11 164 juhtu. Võrdluseks 2021 jaanuar-märts oli 25 gripijuhtu.
  • Aastased kogujuhtumite arvud: 2018 – 14 300 juhtu, 2019 – 11 668, 2020 – 4198.
0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

(TA) Teema lõpetuseks uurisin veidi viimase aja (2018-2021) ametlikku statistikat haigestumiste osas, jätan ka siia paar kommentaari, kui keegi peaks veel selle teema kohta infot otsima. Andmed siit: https://www.terviseamet.ee/et/nakkus-haigused/tervishoiutootajale/nakkushaigustesse-haigestumine

Läkaköha

  • Esinemissagedus on väga madal: 2018 – 69 juhtu, 2019 – 135, 2020 – 44.
  • 2021. aasta senine trend annab alust arvata, et nakatumine on languses: 2021-07 seisuga aasta algusest kokku 7 juhtu, võrdluseks sama periood 2020. aastal 37 juhtu.

Gripp

  • Gripi osas järelduste tegemiseks tuleb ilmselgelt arvesse võtta koroonat; kui hetkel lihtsalt numbreid uurida, siis gripi kõrghooajaks võib pidada perioodi jaanuarist märtsini. 2020. aastal oli sellel perioodil 4059 juhtu, 2019. aastal 10 574 juhtu, 2018. aastal 11 164 juhtu. Võrdluseks 2021 jaanuar-märts oli 25 gripijuhtu.
  • Aastased kogujuhtumite arvud: 2018 – 14 300 juhtu, 2019 – 11 668, 2020 – 4198.

Need koroonapiirangud tegelikult pärsivad igasugu muude viiruste levikut ka, sest pööratakse suuremat tähelepanu hügieenile, distantseerumisele ja kui varem oli suhteliselt tavaline, et talveperioodil inimesed ühistranspordis pidevalt näkku köhisid, siis nüüd tänu maskidele ja koroonale naljalt ikka kedagi köhimas enam ei näe.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Arvatakse, et piirangute kadumisefa, hakkab grippi nakatumine ikkagi kasvsma see aasta:  https://tervis.postimees.ee/7329202/teadlased-sel-aastal-tuleb-gripp-hooga-tagasi?fbclid=IwAR338oW4QAZmGqOFQ5Rn7pFp1cnLQaujcvLeQgDvphaJYkd31H-uJInPRkA#_ga=2.63997743.1067644140.1630424814-1500751839.1630424814

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kes soovib ennast gripi vastu vaktsineerida, siis ITK-s on avatud registreerimine.

Registreerimisel öeldi, et vaktsiin sobib rasedatele (al 3. kuust).

https://www.itk.ee/patsiendile/kliinikud/sisekliinik/gripivastane-vaktsineerimine-nelja-gripituvega-vaktsiin

V.

 

+4
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olen arst ning kõigi kolme rasedusega olen ennast lasknud gripi vastu vaktsineerida. Läkaköha, lastehalvatuse ja teetanuse lisasüstid täiskasvanuna olen samuti lasknud teha, süstide aeg ei langenud raseduse ajale, vaid paar kuud enne seda. Uute dooside aeg on alles 8 aasta pärast.

Soovitan nendes valdkondades kuulata antud valdkonna spetsialiste ehk arste ja teadlasi, mitte klienditeenindajatest hobiepidemiolooge, kes “usaldavad oma sisetunnet”. Kui te lähete arsti juurde, ei looda te ju, et arst “usaldaks oma sisetunnet” ja määraks suvalise ravi, sest tuju oli hetkel selline.

+14
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sain täna, 34.nädalal, gripisüsti. Kuna beebi sünnib hooajal, siis soovisin, et ka tema saaks vajalikud antikehad.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Gripi vastu olen end vaktsineerinud mõlema raseduse ajal. Teise raseduse ajal käisin vaktsineerimiskoolitusel, kus sain teada, et rasedatele soovitatakse teha läkaköha vaktsiin kolmandal trimestril, et beebi saaks vastavad antikehad. Kuna omal oli ka teetanuse revaktsineerimine vaja teha, siis saigi nii otsustatud. Kui oma naistearstilt vaktsiini retsepti küsisin, siis vastas ta, et oi mina küll ei tea ja pigem ikka ei ja blääblä. Panin endale aja kliinikumi infektsioonarstile ja sain oma sutsu kätte.

Vaktsiinile mingeid kõrvaltoimed ei tekkinud ja lapsed terved 🙂

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tegin eile läkakoha vaktsiini (32. ndl). Kõrvalmõjusid ei 0le. Nüüd on hea tunne, et beebi saab vastavad antikehad.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olen samuti arst. Gripi vastu olen vaktsineerinud 12 a järjest igal sügisel, sh mõlema raseduse ajal. Läkaköha vastu tookord veel niimoodi ekstra ei soovitatud (mul on väiksem laps juba kohe 6 a). Oma peaga isegi kaalusin, aga tookord perearsti kaudu polnud üldse võimalik täiskasvanut läkaköha vastu vaktsineerida, ainult lastele mõeldud difteeria-teetanuse-läkaköha vaktsiinid olid saadaval. Ehk siis oleks pidanud ekstra nakkuskliinikusse vaktsineerima minema. Seejuures difteeria-teetanus oli mul just 1,5 a enne esimest rasedust tehtud. Ja jäi kuidagi sinnapaika, ei ajanud seda asja edasi. Kui praegu rase oleksin, siis kindlasti laseksin läkaköha vaktsiini ka ära teha. Ja 2022 kevadel, kui mul saab difteeria-teetanuse viimasest doosist 10 a täis ja vaja on korrata, maksan kindlasti ise (ainult difteeria-teetanuse vaktsiini saab ka täiskasvanu tasuta) ning lasen teha koos läkaköha komponendiga vaktsiini.

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu beebi sündis jaanuaris ja otsustasin end oktoobris või novembris vaktsineerida, et ka beebi oleks esimestel kuudel kaitstud. Esimese lapse ootuse ajal põdesin grippi 3. trimestril ja 3 nädalt olin sisuliselt voodis, täielikuks taastumiseks kulus veel aega, tööle tagasi enam ei jõudnudki minna. Lapsega oli kõik korras, aga hiljem oli tema piimahammastel puuduliku emailiga triibud või laigud ja juba 3-aastasel lapsel pidi hambaauke ravima. Ma ei tea, kas see oli seotud gripi põdemisega või mitte, kuid teistel lastel pole midagi taolist olnud. Õnneks jäävhammastel tuli email normaalne.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tänan teemaalgatajat selle teema loomise eest, sest hea on lugeda teiste kogemusi. Olen ise just segaduses, mida gripivaktsiinist arvata. Varem ei ole lasknud gripivaktsiini teha ja olen õnneks ka gripist pääsenud, kuid nüüd ei tea, kas rasedana selle vastu vaktsineerida või mitte. Kõige aktiivsemal gripileviku perioodil on teine trimester.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina lasin teha nii läkaköha kui ka gripivaktsiini, et laps saaks antikehad. Sündis igati tervena ja ei ole siiani mingeid probleeme esinenud.

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Infoks veel, et gripi vastu vaktsineerimine on ohutu ükskõik millises raseduse trimestris WHO andmetel. Eestis soovitatakse vaktsineerida gripi vastu enne 28.raseduse nädalat. Kui statistikast rääkida, siis gripp võib olla ka aladiagnoositud, kuna paljud põevad grippi kergemal kujul ilma arstile jõudmata. Küll aga võib rasedana gripi põdemine lootele pöörumatuid kahjusi tekitada.

Läkaköha vastu revaktsineerimisel rasedatel kasutatakse Eestis hetkel difteeria-teetanus-läkaköha vaktsiini (Boostrix) al. 27. rasedusenädalast.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Infoks veel, et gripi vastu vaktsineerimine on ohutu ükskõik millises raseduse trimestris WHO andmetel. Eestis soovitatakse vaktsineerida gripi vastu enne 28.raseduse nädalat. Kui statistikast rääkida, siis gripp võib olla ka aladiagnoositud, kuna paljud põevad grippi kergemal kujul ilma arstile jõudmata. Küll aga võib rasedana gripi põdemine lootele pöörumatuid kahjusi tekitada.

Läkaköha vastu revaktsineerimisel rasedatel kasutatakse Eestis hetkel difteeria-teetanus-läkaköha vaktsiini (Boostrix) al. 27. rasedusenädalast.

 

Who andmetel on kõik vaktsiinid ohutud. Ometi on näiteks minul vaktsiinikahjustusega laps kodus. Sa ei tea iialgi kuidas mingi aine sulle või lootele mõjub. Mitte iialgi. Sest inimeste kehad on erinevad.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )


Esileht Lapse ootamine Gripi- ja läkaköhavaktsiin rasedana