Esileht Pereelu ja suhted Haige vajadus koguda

Näitan 30 postitust - vahemik 61 kuni 90 (kokku 103 )

Teema: Haige vajadus koguda

Postitas:

See oli ju üks näide. Ma tõesti ei tea ja ei soovigi teada, mida ta selle õliga edasi teeb. Põlema igal juhul ei pane ja kanalisatsiooni loomulikult ka ei kalla. Kuidas see teemasse puutub?

Lihtsalt jagasin soovitust, kuidas õliga on mõistlikum toimetada ilma kausse rikkumata. Ohtlike jäätmete hulka tuleb ta viia niikuinii, kui vähegi keskkonnast hoolid. Ja purke tavaliselt jääb majapidamises üle ka niikuinii.

No tänan, aga ma arvan, et mu mees ei vaja su soovitusi. Ta on vägagi keskkonnateadlik inimene. Muide, ka sina või sinu mees kogute siis ju rämpsu (selle teema valguses ja kriteeriumite järgi) … purke ja aknapesuvedeliku kanistreid, vaevalt et teil alati just siis see kanister või purk tühjaks saab, kui vaja õli lasta 🙂

+12
-8
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 14 korda. Täpsemalt 15.08 18:59; 15.08 20:30; 15.08 22:55; 15.08 23:15; 16.08 11:10; 16.08 15:32; 16.08 16:44; 16.08 17:00; 16.08 18:52; 16.08 22:17; 16.08 22:49; 16.08 23:21; 17.08 00:13; 17.08 10:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

No tänan, aga ma arvan, et mu mees ei vaja su soovitusi. Ta on vägagi keskkonnateadlik inimene. Muide, ka sina või sinu mees kogute siis ju rämpsu (selle teema valguses ja kriteeriumite järgi) … purke ja aknapesuvedeliku kanistreid, vaevalt et teil alati just siis see kanister või purk tühjaks saab, kui vaja õli lasta ????

No purke ma kogun tõesti, sest ma tegelen muuseas ka hoidistamisega 🙂 Just eile võtsin oma “rämpsu” hulgast 4 purki ja marineerisin neisse kurke. Aegajalt, kui purke liiga palju saab, viin klaasi kasti või jagan laiali kellegi, kes minust rohkem hoidistab. Aga selle aknapesuvedeliku nõuga on lihtne. Ma tean, et kevadel tuleb murutraktori ja rollerite õlivahetus. seega talve lõpus mõne viimase kanistri jätan tõesti selleks otstarbeks alles. Konkreetne eesmärk konkreetseks ajaks. Aga sina paku järgmine kord mehele purki, kui ta su korralikku kaussi tahab õli jaoks võtta. Jääb kauss rikkumata.

+4
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 16.08 16:40; 16.08 16:50; 16.08 17:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen 43-aastane ja suurema osa oma elust olen olnud koguja.
Lapsepõlves mitte, see oli mul muretu. Siis aga tuli talongiaeg ja meie perekonda laastas see rängalt. Talonge jagus, aga kaupa mitte. Osadele nagu jagus rohkem. Mu vanematele oli see raske ja murelik aeg. Selle perioodi lõppedes sai minust puberteediealine koguja. Kogusin ühte kappi tulevase elu tarbeks olmeasju, tarbekaupa. Käterätikuid, lusikaid, kausse, voodipesu, jne. See andis mulle nagu kindlustunnet.
Tagantjäreletarkusena arvan, et raske aeg vallandas minus pesitsenud koguja.
Oma perekonna lõin mehega, kes elas tänases päevas. Ema-isa hoole alt astusin ellu, kus valitses suhteline ja pisteline vaesus. Kõike mu senikogutust läks vaja, meil polnud millegi ostmiseks raha, samas sai seda mõttetuste peale omajagu laristatud. Mu kogumine sai muudkui hoogu juurde – tekid, padjad, tassid, karbid… Jah, tühjad karbid, võikarbid, juba hakkasin pahna ka alal hoidma. Periooditi viskasin enamuse kolast minema, mingil hetkel alustasin kogumisega jälle otsast. Lapse sünniga sai alguse riiete kogumine. Kui kooselu 15 aastat hiljem otsa sai, hakkasin varuma ka toitu.
Jah, ma olen vaadanud saiaklõpatseid selle pilguga, et korjaks kõik kokku, jäätisepulki kogusingi. Beebitoidupurke, et nii nunnu oleks moos sisse panna, aga kui moosi tegin, siis panin ikka suurematesse purkidesse. Kuna armastan lagedamat elamist, siis asjade kogumisega päris nurka end ei mänginud – kui kappidesse ei mahtunud, siis hakkasin otsast jälle vähendama. Aga siiski pidi asju varuks olema, see oli minu tagala ja turvatunne. Lõngad, heegelnõelad, niidirullid, isegi piimakanistrid, juhuks kui peaks kuskilt vett tooma või kuskile vett viima. Kuhu ja miks?? Täielik narrus, hooti sain sellest aru, aga hooti mitte.
Abiellusin mehega, kes sai kiirelt aru, et mul on vahelduva eduga kogumiskiiks, tema ütles, et ma ei pea enam muretsema ja varuma, küll tema juba hoolitseb, et kõik oleks olemas sel hetkel kui asja reaalselt vaja on. Mõned aastad läksid siiski mööda vahelduvvarumise tähe all, aga üha sagedamini hakkasin asju sorteerima ja ära viskama, ilma et uusi asju peale oleks tulema hakanud. Uus mees toetas omaalgatuslikult ka mu last eelmisest kooselust ja selle nägemine võttis mu pinged täiesti maha. Pahna viskasin viimseni minema, edasi juba müüsin maha “igaks juhuks” asjad, siis need, mida kasutasin üliharva. Viimasena andsin ära riided, mida ei kandnud. Ja tunnistasin endale, et see kogumine on tõesti haiglaslik. Juba hulk aastaid viskan/annan/müün ära kõike, ei pane midagi hoiule. Kuigi käsi vahel nõksatab pakendiprügi kohal, et “oot, seda šašlõkiämbrit võiks vaja minna, paneks autosse, kui äkki pohlametsa satun”, aga siis tuleb mõistus koju ja ütleb, et ei satu niisama juhuslikult kuskile ja ämber läheb prügisse.
Rõõmus ja stabiilne elu hoiab selle haiglasliku kogumise üsna kontrolli all ja eks ma ise proovin hoolega vanu mustreid muuta.
Kolme erandiga.
1) luban endale mõistlikkuse piires lastele soodusmüükidelt ette varuda riideid ja jalanõusid, aga mitte rohkem kui kahe suuruse jagu. See süsteem toimib päris hästi ja mulle meeldib, hea muretu on. Mõne asja saab küll kasutamatult maha müüa, aga tavaliselt läheb ikka täkkesse.
2) mõne kuu jagu toiduaineid ja esmatarbekaupu võib varuks olla. Selle kiidab abikaasa ka heaks, pealegi ma ei hullu enam ega tassi kuhjade kaupa tatart ega WC-paberit kokku.
3) raha. Korjan digikassasse ja laste arvetele. Aga mitte paaniliselt ega koonerdades. Niipalju ma ennast juba tunnen, et saan aru, kuidas rahasummade kasv kasvatab mu rahulolu ja turvatunnet veelgi, aga ohjan ennast ja ei hakka hullunult kõike kõrvale panema. Luban endale elu juba täna, mitte ei varu tundmatu ja võimaliku raske tuleviku tarbeks.
Loomulikult ma pelgan, et vanana või saatuselööke saanuna võin muutuda kogujaks, kes koju prahi sisse käike teeb ja kes magab pahnapesas, aga samas loodan, et probleemi teadvustamine praegu aitab mul tulevikus normaalne olla. Viimastel aastatel on kodus meeldivalt lage küll ja vahel suunan isegi meest asju vähendama. Ta on hea teenäitaja olnud, müts maha tema ees.

+33
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eks see sõltub sellest ka, kaua sa hoiad neid asju alles, enne kui kasutama hakkad. 10a (suvaline näide) hoida vana katkist kastrulit igaks juhuks ja siis avastada, et saaks koerale jooginõuks anda on minu arust liiga pikk aeg. Ma kujutan ette, et selline asi annab kogujale veel kinnitust ka, et tema teguviis kõikide asjade alles hoidmisel on õige.

Mina ei ole küll see, kellega sa räägid, aga:

Kes oled sina, et teise eest otsustada, kui pikk aeg asja säilitamise jaoks on liiga pikk? Säilitaja enda jaoks on see ju täpselt paras.

Tema teguviis asjade alles hoidmisel on õige – tema jaoks. Sina säilitad oma asju nii kaua, kuni on õige – sinu jaoks.

Teemaalgatus ei olegi ühe üksiku katkise asja alles hoidmisest, vaid sellest, kui selliseid igaks juhuks hoitavaid asju on terve elamine täis, nii et pole enam ruumi eladagi ja pärast peavad lähedased seda pahna lahendama hakkama.

+6
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 15.08 22:59; 15.08 23:44; 16.08 16:01; 16.08 18:03; 16.08 18:20; 16.08 19:28; 16.08 22:37; 16.08 23:12; 16.08 23:57; 17.08 00:47; 17.08 09:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

meie ostsime 9 aastat tagasi kogujatest abielupaari maja. koguja-meespool oli lahkunud, aga proua oli elus. proua ei tulnud enam iseseisvalt toime, üks tütardest võttis ta enda juurde elama ning proua müüs maja meile. kommentaari kirjutan sellepärast, et proua kolis oma kodust tütre juurde pool aastat enne majamüüki ning kodust ära kolides, jäi ilma kõigist kogutud asjadest. keegi ei käinud neid asju hiljem proua jaoks küsimas, järelikult proua oli võimeline uues elukohas ka ilma nende asjadeta toime tulema.
kui maja ostsime, siis proua lapsed lasksid oma vanemate kogutud prügi konteinerites ära viia.
meie aga leidsime veel viiel järgneval suvel aias kaevates, maa sisse peidetud asju: purke naeltega, autokumme, taldrikuid, mõned karahvinid. mis majja ja garaaži ei mahtunud, oli hoiule pandud maa alla.

+14
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ja pärast kauusi või kastrulisse laskmist teeb ta selle õliga mida? Valab kanalisatsiooni? Teeb lõket? Meil lastakse õli keeratava kaanega purkidesse, suletakse purgid korralikult ning viikase ohtlike jäätmete kogumispunkti. Kui õli väljalaskmiskoht on liiga madalal, nii et purki lasta ei saa, siis võetakse aautoa kanapesuvedeliku kanister, lõigatakse keskelt pooleks, lastakse sinna ja sealt valatakse siis purki. Milleks teda kaussi või kastrulisse valada, sellest ma küll aru ei saa. Neid ei saa ju nii sugleda, et kannataks transportida ja lahtise õliga ei ole ju midagi teha.

See oli ju üks näide. Ma tõesti ei tea ja ei soovigi teada, mida ta selle õliga edasi teeb. Põlema igal juhul ei pane ja kanalisatsiooni loomulikult ka ei kalla. Kuidas see teemasse puutub?

Eks see sõltub sellest ka, kaua sa hoiad neid asju alles, enne kui kasutama hakkad. 10a (suvaline näide) hoida vana katkist kastrulit igaks juhuks ja siis avastada, et saaks koerale jooginõuks anda on minu arust liiga pikk aeg.

Kui sul on koht, kus asju hoida, siis miks on 10 aastat liiga pikk aeg? Kõik on ju suhteline. Kui on tühje kuure, kus erinevaid esemeid korralikult riiulitel või nagide või kastides hoida nii, et miski ei hallita ega mädane, siis kus on probleem? Oma asi ju rohkem.

Aga siis sa ju oledki selline koguja nagu teemaalgatuses räägitakse ???? ega asi pole ainult kogumise viisis, vaid ikka selles ka, mida kogutakse. Kui sul on nö vorstinahad korralikult riiulis ja katalogiseeritud, siis see pole sellegipoolest ok.

Minu vanavanematel oli konkreetselt nii, et kuur, kus asju hoiti, oli ise lagunemas ja oleks võinud ära lammutada selle, aga ei saanud, sest see oli ju “vajalikke” asju täis, mida kunagi ei kasutatud.

Ehk siis minu hinnangul, kui sa jätad katkise ämbri alles, et teha sellest õue lillepott, siis see on minu arust ok, aga kui sa jätad katkise ämbri ja järgmised 40 katkist ämbrit igaks juhuks kuuri alla ilma konkreetse eesmärgita, siis see on haiglane kogumine.

+16
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 15.08 22:59; 15.08 23:44; 16.08 16:01; 16.08 18:03; 16.08 18:20; 16.08 19:28; 16.08 22:37; 16.08 23:12; 16.08 23:57; 17.08 00:47; 17.08 09:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ehk siis minu hinnangul, kui sa jätad katkise ämbri alles, et teha sellest õue lillepott, siis see on minu arust ok, aga kui sa jätad katkise ämbri ja järgmised 40 katkist ämbrit igaks juhuks kuuri alla ilma konkreetse eesmärgita, siis see on haiglane kogumine.

Aga miks sa kaks äärmust välja tood? On ka keskmine osa. Kui jätad alles ilma eesmärgita kaks katkist ämbrit, siis see ei ole mõttetu kogumine, sest (vähemalt minu elus) on vägagi reaalne, et mul on neid millalgi vaja, mis sellest, et riiulisse paneku hetkel ma veel ei tea, millal ja milleks.

Minu vanavanematel oli konkreetselt nii, et kuur, kus asju hoiti, oli ise lagunemas ja oleks võinud ära lammutada selle, aga ei saanud, sest see oli ju “vajalikke” asju täis, mida kunagi ei kasutatud.

See on ju hoopis teine olukord ning selles majapidamises ju pole tegelikult ruumi neile asjadele.

Aga siis sa ju oledki selline koguja nagu teemaalgatuses räägitakse ????

Ei, selge-selge, et sa nii arvad, see on ju esimesest hetkest aru saada. Jätad poti kuuri, oled koguja. Viskad ära, oled õige. Lihtne 😀 Lapsevanni oleks ka tegelikult pidanud ära viskama, sest seda kuuri pannes ma ju ei teadnud, et kahe aasta pärast meid õunamahla tegemise vaimustus tabab ning hea on vannis õunu pesta. Muidugi on pahasti ka, et ma olen alles hoidnud korgiga klaaspudeleid, oleks ikka pidanud ära viskama ning õunamahla tegema hakates neid hoopis poest ostma.
Ole nüüd ikka mõistlik selle lahterdamisega, onju. Piir ettenägelikkuse ja kogumise vahel on ikka hoopis teises kohas kui seal, kus sina arvad. Ei pea teadma täpset tulevast funktsiooni esemele, teatava elukogemuse baasilt on võimalik enam-vähem arvata, mis asju vaja võib minna.

+13
-7
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 14 korda. Täpsemalt 15.08 18:59; 15.08 20:30; 15.08 22:55; 15.08 23:15; 16.08 11:10; 16.08 15:32; 16.08 16:44; 16.08 17:00; 16.08 18:52; 16.08 22:17; 16.08 22:49; 16.08 23:21; 17.08 00:13; 17.08 10:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga miks sa kaks äärmust välja tood? On ka keskmine osa. Kui jätad alles ilma eesmärgita kaks katkist ämbrit, siis see ei ole mõttetu kogumine, sest (vähemalt minu elus) on vägagi reaalne, et mul on neid millalgi vaja, mis sellest, et riiulisse paneku hetkel ma veel ei tea, millal ja milleks.

Ma olen enam kui kindel, et inimesel, kes jätab igaks juhuks kaks katkist ämbrit alles, ei ole need ainukesed sellised asjad ja pärast surma saavad tema lapsed ka samasuguse teema perekooli teha. Loomulikult kui inimene teeb hoidiseid, siis selleks otstarbeks purkide/pudelite kohtumine ei ole haiglane, aga igaks juhuks kahe katkise ämbri ja sarnaste asjade alles jätmine ikkagi on. Kahjuks sa ise sellest aru ei saa ja pärast sinu surma vaatavad su lapsed sinu kogutut ilmselt sama pilguga nagu TA.

Minu vanavanematel oli konkreetselt nii, et kuur, kus asju hoiti, oli ise lagunemas ja oleks võinud ära lammutada selle, aga ei saanud, sest see oli ju “vajalikke” asju täis, mida kunagi ei kasutatud.

See on ju hoopis teine olukord ning selles majapidamises ju pole tegelikult ruumi neile asjadele.

No ma kirjutasin, et nad hoidsid asju ka teisel korrusel. Kuna nad elasid kahekesi ja esimesel korrusel, siis võiks ju öelda, et majas oli neile asjadele ruumi küll ja veel, aga ruumi olemasolu ei õigusta pahna alleshoidmist.

Meenub veel üks lugu lapsepõlvesõbrannast, kelle pere elas koos vanavanematega. Neil oli endal 3 last peres. Elasid nii, et nende 5-liikmeline pere elas esimesel korrusel kahes toas – lapsed ühes toas ja vanemad elutoas ja vanavanemad teisel korrusel kahekesi neljas toas. Ühtegi tuba nad noore pere jaoks loovutada ei saanud, sest kuhu nad siis oma asjad oleksid pannud?! Ühest küljest oli tegemist vanavanemate majaga ja oligi nende otsustada see, aga teisest küljest sa lased oma lapse perel elada nii kitsastes tingimustes oma asjade armastuse tõttu. Minu jaoks arusaamatu.

+10
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 15.08 22:59; 15.08 23:44; 16.08 16:01; 16.08 18:03; 16.08 18:20; 16.08 19:28; 16.08 22:37; 16.08 23:12; 16.08 23:57; 17.08 00:47; 17.08 09:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu vanaisa viimastel aastatel vanuses 94-96, ka korjas oma korterisse kõike endale huvitavat, mida sai. Kuna käisime iga päev, siis vaikselt saime välja toimetatud. Õnneks ta sööki ei korjanud, ainult toole, elektroonikat ja raamatuid. Kaks tooli on mul seni alles, mis ta Õismäe ehitamise algul sealt kuskilt tänavalt leidis prügikasti juurest. Spets kõpitses muidugi.

Mina aga ostan teatud teemaga pabersalvrätte hullunult, olen öö otsa ebays jms kohtades oksjonitel istunud ja vahetult enne lennuki väljumist taksoga veel kuskil pudupoes käinud. Võin osta neid ka viimase raha eest. Mul on neid umbes 600 erinevat pilti, kolmes erinevas suuruses. Samas ma kasutan neid, see pole seisev kogu. Otsast kasutan, otsast ostan.

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 16.08 20:08; 16.08 20:24; 18.08 11:18; 27.08 15:53; 27.08 20:24; 31.08 19:21;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kusagilt on meelde jäänud, et nii teevad roti aastal sündinud inimesed (1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008). Tõsi?

Kõik rotid muidugi ei kogu. Lihtsalt kogujate seas olevat rotte suhteliselt palju.

Minu eelmine abikaasa, kadunuke, oli roti aasta vähk. Kõi võimalust oli, siis võttis mingi asja kaasa ja tuli külg ees koju. Ideaalne – alati tuli koju. Ideaalne – alati tõi midagi vajalikku majapidamisse. Õnneks temal seda päris sodi korjamise kommet küll polnud, aga samas, kui sõber kolis ja tahtis näiteks vana aga villase vaiba välja visata, läks tõi selle ära, lõikas tükkideks, tegi servad korda, puhastas ja pesi ning tegi koertele nendest pesad. Sama sõbra katkise sangaga suurest keedupotist tegi ägeda roostevabast terasest nõu, kus grillitarvikuid hoida – sangad maha, läikima, grillmajja seisma ja valmis.

+7
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 16.08 20:08; 16.08 20:24; 18.08 11:18; 27.08 15:53; 27.08 20:24; 31.08 19:21;
To report this post you need to login first.
Postitas:

No vot, näe, kes siin eespool arvas, et keegi ei tauni lihtsalt vanade asjade alleshoidmist, kui neid saab kasutada või on mälestusesemed ???? Taunivad ikka küll ja lahterdavad ja diagnoosivad mis kole. Sest nad teavad, kuidas on õige – vana kastrul tuleb ära visata ning järgmisel päeval või nädalal või kuul minna poodi ning osta see õige, paberitega toidukauss.

Sul pidi ju olema majatäis kingitud joogikausse, miks sa siis veel poodi pead minema?

+7
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 16.08 11:02; 16.08 21:56; 27.08 19:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sul pidi ju olema majatäis kingitud joogikausse, miks sa siis veel poodi pead minema?

No loomulikult olen ma ju ka need kingitud kausid ära visanud, eksole. Et õigesti käituda 😀 Ja siis lähen ostan uued.

Ma olen enam kui kindel, et inimesel, kes jätab igaks juhuks kaks katkist ämbrit alles, ei ole need ainukesed sellised asjad ja pärast surma saavad tema lapsed ka samasuguse teema perekooli teha.

Noh, ma pakun, et sa ei peaks end eksimatuks pidama. Minu puhul see küll paika ei pea, et ma metsikuid koguseid asju kogun või koguma hakkan. Aga mis ma ikka siin patran, sa ju tead paremini nii seda, mida ma alles hoida tohin kui kõike muud minu harjumustest.

+3
-8
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 14 korda. Täpsemalt 15.08 18:59; 15.08 20:30; 15.08 22:55; 15.08 23:15; 16.08 11:10; 16.08 15:32; 16.08 16:44; 16.08 17:00; 16.08 18:52; 16.08 22:17; 16.08 22:49; 16.08 23:21; 17.08 00:13; 17.08 10:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sul pidi ju olema majatäis kingitud joogikausse, miks sa siis veel poodi pead minema?

No loomulikult olen ma ju ka need kingitud kausid ära visanud, eksole. Et õigesti käituda ???? Ja siis lähen ostan uued.

Ma olen enam kui kindel, et inimesel, kes jätab igaks juhuks kaks katkist ämbrit alles, ei ole need ainukesed sellised asjad ja pärast surma saavad tema lapsed ka samasuguse teema perekooli teha.

Noh, ma pakun, et sa ei peaks end eksimatuks pidama. Minu puhul see küll paika ei pea, et ma metsikuid koguseid asju kogun või koguma hakkan. Aga mis ma ikka siin patran, sa ju tead paremini nii seda, mida ma alles hoida tohin kui kõike muud minu harjumustest.

Ma tõesti ei tea rohkem sinu alles hoitud asjadest, kui need, mis sa siin oled üles loetlenud, aga su mees kurjustab sinuga pidevalt selliste asjade alles hoidmise pärast, seega tema vast teab paremini. Kujutad ette, et teemaalgataja ja teiste kommentaarides toodud näidete puhul on need kogujad ise ju samuti arvanud, et nemad on ettenägelikud ja mõistlikud inimesed, mitte kogujad. Ja peavad oma lähedasi hoopis ebamõistlikeks, kes käsivad täiesti korralikke asju ära visata.

+7
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 15.08 22:59; 15.08 23:44; 16.08 16:01; 16.08 18:03; 16.08 18:20; 16.08 19:28; 16.08 22:37; 16.08 23:12; 16.08 23:57; 17.08 00:47; 17.08 09:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu vanemad on ka sellised. 75-aastased, vaestest oludest pärit. Nemad ise eriti juurde ei too, aga midagi ära ka ei viska ja eks elu jooksul ole seda kraami ikka kogunenud. Emal on veel selline kiiks, et kui talle mõni uus asi kinkida, siis ta seda ei kasuta. Paneb kappi ära, hoiab paremateks päevadeks. Aga enamasti üldse unustab, et selline asi talle toodi, kui see on kuhugi kapi tahanurka topitud. Näiteks ma olen talle mitu ilusat uut, kaasaegset salli kinkinud, aga tema kannab mingeid vanu, nõukaaegseid. Servad narmendavad ja halb lõhn on juures. Või siis aluspesu. Olen talle viinud uusi aluspükse, aga kui pesunööri vaatan, ripuvad seal ikka mingid nõelutud õudukad. Ma ei teagi, kas ta toppis minu toodud kappi ja unustas, või need on temale lihtsalt liiga ilusad?
Kuna kõik kapid on riideid tihkelt täis topitud, siis ongi selline seisnud lõhn kõigel juures.

+11
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

…, aga su mees kurjustab sinuga pidevalt selliste asjade alles hoidmise pärast, seega tema vast teab paremini.

Võib olla nüüd väike arutlus või argumendid, et miks sa arvad, et just mu mees teab paremini, mitte mina? Ehk et miks sa eeldad, et mu mehel on õigus, kui soovib eset ära visata, mitte minul, kui ma hindan, et eset võib vaja minna? Veider mõtteviis sul. Moodsalt öeldes lausa seksistlik. Aga tead, head ööd.

+6
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 14 korda. Täpsemalt 15.08 18:59; 15.08 20:30; 15.08 22:55; 15.08 23:15; 16.08 11:10; 16.08 15:32; 16.08 16:44; 16.08 17:00; 16.08 18:52; 16.08 22:17; 16.08 22:49; 16.08 23:21; 17.08 00:13; 17.08 10:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

…, aga su mees kurjustab sinuga pidevalt selliste asjade alles hoidmise pärast, seega tema vast teab paremini.

Võib olla nüüd väike arutlus või argumendid, et miks sa arvad, et just mu mees teab paremini, mitte mina? Ehk et miks sa eeldad, et mu mehel on õigus, kui soovib eset ära visata, mitte minul, kui ma hindan, et eset võib vaja minna? Veider mõtteviis sul. Moodsalt öeldes lausa seksistlik. Aga tead, head ööd.

Ma ju kirjutasin, et mina ei teagi, mida sa hoiad, aga su mees teab. Ja see, et kas mees teab sinust paremini või mitte – koguja seisukoht ju saabki olla ainult see, et alles hoidmine on õige.

Kokkuvõttes mul vahet polegi ju, lihtsalt su lähedastest kahju, kes kunagi kõiki neid asju revideerima peavad hakkama.

+3
-7
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 15.08 22:59; 15.08 23:44; 16.08 16:01; 16.08 18:03; 16.08 18:20; 16.08 19:28; 16.08 22:37; 16.08 23:12; 16.08 23:57; 17.08 00:47; 17.08 09:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ju kirjutasin, et mina ei teagi, mida sa hoiad, aga su mees teab. Ja see, et kas mees teab sinust paremini või mitte – koguja seisukoht ju saabki olla ainult see, et alles hoidmine on õige.

Mhmh. Ja koguja seisukoht on ju vale, per se. Mees teab 🙂

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 14 korda. Täpsemalt 15.08 18:59; 15.08 20:30; 15.08 22:55; 15.08 23:15; 16.08 11:10; 16.08 15:32; 16.08 16:44; 16.08 17:00; 16.08 18:52; 16.08 22:17; 16.08 22:49; 16.08 23:21; 17.08 00:13; 17.08 10:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ju kirjutasin, et mina ei teagi, mida sa hoiad, aga su mees teab. Ja see, et kas mees teab sinust paremini või mitte – koguja seisukoht ju saabki olla ainult see, et alles hoidmine on õige.

Mhmh. Ja koguja seisukoht on ju vale, per se. Mees teab ????

Aga mõtle sellele, sa tood oma kodurahu ohvriks vanade katkiste asjade alleshoidmise nimel. Isegi kui sul oli mõne asja osas õigus, läkski vaja seda kastrulit aasta ja vanni kahe aasta pärast, kas see on seda väärt? Inimesed on siin kirjutanud, et plaanivad sellisest kogujast lahkuminekut. Mina isiklikult poleks sellise kolikogumisega nõus isegi siis, kui kõik need asjad kunagi kauges tulevikus kasutust leiavad.

+7
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 15.08 22:59; 15.08 23:44; 16.08 16:01; 16.08 18:03; 16.08 18:20; 16.08 19:28; 16.08 22:37; 16.08 23:12; 16.08 23:57; 17.08 00:47; 17.08 09:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga mõtle sellele, sa tood oma kodurahu ohvriks vanade katkiste asjade alleshoidmise nimel.

Kuidas see teemasse puutub? Luba, et ma otsustan oma kodurahu üle ikka ise. Minul ega mu abikaasal olulist, tähtsat probleemi pole (konflikte esineb igas pereelus), küll aga paistab sinul selle teemaga probleem olema.

+3
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 14 korda. Täpsemalt 15.08 18:59; 15.08 20:30; 15.08 22:55; 15.08 23:15; 16.08 11:10; 16.08 15:32; 16.08 16:44; 16.08 17:00; 16.08 18:52; 16.08 22:17; 16.08 22:49; 16.08 23:21; 17.08 00:13; 17.08 10:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga mõtle sellele, sa tood oma kodurahu ohvriks vanade katkiste asjade alleshoidmise nimel.

Kuidas see teemasse puutub? Luba, et ma otsustan oma kodurahu üle ikka ise. Minul ega mu abikaasal olulist, tähtsat probleemi pole (konflikte esineb igas pereelus), küll aga paistab sinul selle teemaga probleem olema.

Sa ise ütlesid, et mees kurjustab ja õiendab sinuga sellepärast.

Mul on probleem sellega, et see, kuidas sa enda tegevusi kirjeldad, viitab samasugusele haiglaslikule kogumisele nagu teemapüstituses, aga sa ei taha seda tunnistada, vaid nimetad ennast lihtsalt ettenägelikuks inimeseks. Samamoodi nagu siin teemas toodud kogujad oma tegevust õigustavad, aga reaalsus on pärast nende surma konteinerite viisi prügi. Su mehe õiendamine puutub asjasse, sest tema elab sinuga koos ja tema jaoks on see ju ilmselgelt probleem, kui ta sinuga sel teemal õiendab ja kurjustab.

Muud probleemi mul polegi, kogu aga edasi

+6
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 15.08 22:59; 15.08 23:44; 16.08 16:01; 16.08 18:03; 16.08 18:20; 16.08 19:28; 16.08 22:37; 16.08 23:12; 16.08 23:57; 17.08 00:47; 17.08 09:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Õnneks temal seda päris sodi korjamise kommet küll polnud, aga samas, kui sõber kolis ja tahtis näiteks vana aga villase vaiba välja visata, läks tõi selle ära, lõikas tükkideks, tegi servad korda, puhastas ja pesi ning tegi koertele nendest pesad. Sama sõbra katkise sangaga suurest keedupotist tegi ägeda roostevabast terasest nõu, kus grillitarvikuid hoida – sangad maha, läikima, grillmajja seisma ja valmis.

Sellist teguviisi ei nimetata mitte prahi kogumiseks, vaid taaskasutuseks. Kas tõesti on oluline, et ta need koerapesad ja grillitarvikute nõu oleks poest ostnud? Siin teemas kaldutakse juba kogumiskire vastasseina – tarbimushullusesse. Jätta katkine ämber alles, et teha sellest õue lillepott, pole mitte hädapärast OK, vaid on aruka, loova ja mõistlikkuse piires tarbiva inimese teguviis. Tarbimishull viskab kõik minema ja siis läheb ostab poest kõik uued asjad. Natuke tervet talupojamõistust võiks ikka alles olla, mitte siin üritada selgeks teha, et koera joogikausiks kõlbab ainult poest ostetud uus “korralik” joogikauss, millel on kleeps kirjaga “koera joogikauss”. Ühtegi muud anumat sel eesmärgil kasutada ei tohi. Ajuvaba juba. Ja ei, ma ei räägi 47st katkisest ämbist, ma räägin mõnest katkisest ämbrist – eriti kui ilmselgelt on tegu inimesega, kel mõte jookseb ja oskab vanu asju taaskasutada, ilma et neil silt “lillepott” või “õunte pesemise vann” tingimata peal peaks olema.

+14
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 16.08 15:00; 17.08 00:52; 17.08 00:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on probleem sellega, et see, kuidas sa enda tegevusi kirjeldad, viitab samasugusele haiglaslikule kogumisele nagu teemapüstituses, aga sa ei taha seda tunnistada, vaid nimetad ennast lihtsalt ettenägelikuks inimeseks.

Sorry et ma siin personaalses vestluses nüüd sõna võtan, aga kas sa tõsimeeli usud, et vaidled siin oma isikliku ema või vanaema või mõne muu sugulasega, kelle rämpsu sa mingil hetkel koristama pead hakkama? Või kuidas muidu puutub sinusse, kas sulle eeldatavalt võõras inimene sinu tõdesid tunnistab või mitte? Maailmas on kindlasti miljoneid inimesi, kelle arvamused ja tõed on risti vastupidised sinu omadele, kas lähed kõigi nende peale samamoodi närvi, et nad sinuga ühel nõul pole ja ei mõtlegi “tunnistada”, et just sinul on õigus? Võta vabamalt.

+5
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 16.08 15:00; 17.08 00:52; 17.08 00:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Päris hea teema, naerda saab ka vahepeal.
Minu vanemad on üle 80. Samuti rasket elu näinud, mõlemad vaesest perest pärit, sõjaaja üle elanud lapsena. Olid tavalised nõukaaegsed kodanikud, ei mingeid juhtivaid töökohti ega tasuvaid tutvusi. Kui tuli krooniaeg, kaotas isa kõik, mis ta suure vaevaga meie, laste jaoks kogunud oli (raha siis). Praegu peale pensioni muid sissetulekuid pole.
Ja nemad samuti väldivad tarbimishullust. Väga palju asju on alles hoitud, mida võib vaja minna, millest midagi teha saab, mida võib veel kasutada… Kui see minu teha oleks, viskaksin ka üle poolte asjade minema. AGA ma olen ka ära näinud, et tõepoolest võib mitmeid asju vaja minna. Ka mina ei poolda üha uute ja uute asjade ostmist (tunnistan, olen kitsivõitu). Siiski ma ei ütleks, et mu isal kogumismaania oleks. Ma diagnoosi ei loobiks, aga ma kaldun arvama, et tema kodu näeks vist küll samasugune välja nagu siin varem lingitud piltidel, kui ta üksi peaks elama. Ja seda isegi mitte niivõrd asjade kogumise pärast, vaid puhtalt lohakuse pärast. Ta lihtsalt pole võimeline enda järelt koristama, asju ilusti hoidma, neid korralikult ära panema. Temal on küll oht diagnoosiga kogujaks saada, kui kombineerida kolm asja: tema elukogemused, iseloom ja korratus. Muuseas, ka tema on rotiaasta vähk… Talle midagi selgeks ei tee. Ja samas pole ta paha inimene, lihtsalt ta pole hea suhtleja. Aga ta on mu isa ja minu heaks palju teinud, ja ma armastan teda. Sellepärast püüan ka lihtsalt aidata ema nende kodu korrashoidmisega ja olen lppinud, et kord tuleb päev, mil pean ka hakkama hulka asju ära viskama.
Ja ma pigem leian ka, et ma ei pea viskama ära nt ema kapis hoitud nõukaajal ostetud, kasutamata korralikku voodipesu, et siis hingehinnaga uued osta. Milleks? Ma võtan sealt kapist uue linase voodilina. Ja neid katkisi plekk-kausse või vanu kastruleid on tõesti väga hea anda isale tööriistakuuri naelte ja mutrite hoiustamiseks. Ei tea, kas mind ootab ka diagnoos?

+11
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Need, kes on hädas, et kingi uusi asju palju tahad – ikka kasutab vana – aitab see nõks: kui viid, võta kohe kasutusse. Ämmal oli ilgelt vana veekeedukanna, isoleerpaelaga parandatud. Ostsime uue, võtsime kohe pakist välja, mees kiirustas ka, et tahaks kuuma teed juua. Vana kann pandi muidugi tallele, et võib veel vaja minna, sinna kus seisab ka vana kineskoobiga telekas. Lauatelefon oli ajast ja arust, ostsime uue ja mees pani kohe ka üles.
Riietega on muidugi jama lugu, endagi vanaema lappis ja paikas pidevalt riideid, ema käis ikka ütlemas, et sul on kapis 3 uut öösärki, mis sa kannad neid vanu ega sa surnuaeda neid kaasa ei võta.

+11
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 15.08 13:54; 15.08 14:16; 16.08 11:15; 17.08 08:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Õnneks temal seda päris sodi korjamise kommet küll polnud, aga samas, kui sõber kolis ja tahtis näiteks vana aga villase vaiba välja visata, läks tõi selle ära, lõikas tükkideks, tegi servad korda, puhastas ja pesi ning tegi koertele nendest pesad. Sama sõbra katkise sangaga suurest keedupotist tegi ägeda roostevabast terasest nõu, kus grillitarvikuid hoida – sangad maha, läikima, grillmajja seisma ja valmis.

Sellist teguviisi ei nimetata mitte prahi kogumiseks, vaid taaskasutuseks. Kas tõesti on oluline, et ta need koerapesad ja grillitarvikute nõu oleks poest ostnud? Siin teemas kaldutakse juba kogumiskire vastasseina – tarbimushullusesse. Jätta katkine ämber alles, et teha sellest õue lillepott, pole mitte hädapärast OK, vaid on aruka, loova ja mõistlikkuse piires tarbiva inimese teguviis. Tarbimishull viskab kõik minema ja siis läheb ostab poest kõik uued asjad. Natuke tervet talupojamõistust võiks ikka alles olla, mitte siin üritada selgeks teha, et koera joogikausiks kõlbab ainult poest ostetud uus “korralik” joogikauss, millel on kleeps kirjaga “koera joogikauss”. Ühtegi muud anumat sel eesmärgil kasutada ei tohi. Ajuvaba juba. Ja ei, ma ei räägi 47st katkisest ämbist, ma räägin mõnest katkisest ämbrist – eriti kui ilmselgelt on tegu inimesega, kel mõte jookseb ja oskab vanu asju taaskasutada, ilma et neil silt “lillepott” või “õunte pesemise vann” tingimata peal peaks olema.

Minu jaoks on siin vahe selles, kas koertel oli neid asemeid vaja, kas grillianumat oli vaja, kas õue oligi plaan panna lillepotid ja otsiti sobivaid. Siis on see muidugi mõistlik taaskasutus. Aga kui jätta kõik vanad ja katkised asjad igaks juhuks alles ja võtta veel teistelt peredelt juurdegi, et siis neile rakendust hakata otsima alles, siis see viitab ikkagi kogumismaaniale. Taaskasutust ise pooldan, aga ei salliks sellist olukorda, kus on terve kuur, õu, toad, kapid, panipaigad vms taaskasutust ootavaid projekte täis.

+13
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 15.08 22:59; 15.08 23:44; 16.08 16:01; 16.08 18:03; 16.08 18:20; 16.08 19:28; 16.08 22:37; 16.08 23:12; 16.08 23:57; 17.08 00:47; 17.08 09:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Taaskasutust ise pooldan, aga ei salliks sellist olukorda, kus on terve kuur, õu, toad, kapid, panipaigad vms taaskasutust ootavaid projekte täis.

Aga siis rahunegi nüüd maha ning lase oma teadvusse ka see detail, mida mitu korda juba rõhutanud olen – minul ei ole miski midagi täis, jätan alles mõned vanad asjad, mida enamasti ka kasutada oskan. Kui ei oska, viskan hiljem minema. See, et mu mees tahaks kõik kohe ära visata, ei tähenda, et minul on kogumishullus, mida ma ei tunnista, vaid et temal on kogumisfoobia – nagu tundub olema sulgi. Kordan veelkord: mõistlikul määral ette mõtlemine ja esemete säilitamine, mida võiks vaja minna, ei ole midagi taunitavat ega naeruväärset.

Ja ei, ma ei räägi 47st katkisest ämbist, ma räägin mõnest katkisest ämbrist – eriti kui ilmselgelt on tegu inimesega, kel mõte jookseb ja oskab vanu asju taaskasutada, ilma et neil silt “lillepott” või “õunte pesemise vann” tingimata peal peaks olema.

No just.

+7
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 14 korda. Täpsemalt 15.08 18:59; 15.08 20:30; 15.08 22:55; 15.08 23:15; 16.08 11:10; 16.08 15:32; 16.08 16:44; 16.08 17:00; 16.08 18:52; 16.08 22:17; 16.08 22:49; 16.08 23:21; 17.08 00:13; 17.08 10:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

või need on temale lihtsalt liiga ilusad?

ma arvan, et just nii. Sageli vanemad naised, kes tegelikult armastavad väga ilusaid asju, tunnevad, et see pole nende jaoks vms ja kannavad oma jubedaid asju. Mina viskasin ema jubeda pesu minema ja panin asemele uued. Stiil on sama.
See, kes uue kannu ostis – no mis sa sest vanast sinna jätsid, tõstnud ukse taha ja viid minema. Me sõbrannaga viskasime paar aastat tagasi igivanad sulepadjad nii ära, et tema mees (kes ei taha midagi ära visata) ei näinud. Siiani pole ta märganud, et neid patju pole.

+7
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.08 11:25; 18.08 10:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Õnneks temal seda päris sodi korjamise kommet küll polnud, aga samas, kui sõber kolis ja tahtis näiteks vana aga villase vaiba välja visata, läks tõi selle ära, lõikas tükkideks, tegi servad korda, puhastas ja pesi ning tegi koertele nendest pesad. Sama sõbra katkise sangaga suurest keedupotist tegi ägeda roostevabast terasest nõu, kus grillitarvikuid hoida – sangad maha, läikima, grillmajja seisma ja valmis.

Sellist teguviisi ei nimetata mitte prahi kogumiseks, vaid taaskasutuseks. Kas tõesti on oluline, et ta need koerapesad ja grillitarvikute nõu oleks poest ostnud? Siin teemas kaldutakse juba kogumiskire vastasseina – tarbimushullusesse. Jätta katkine ämber alles, et teha sellest õue lillepott, pole mitte hädapärast OK, vaid on aruka, loova ja mõistlikkuse piires tarbiva inimese teguviis

Jah, arvan sama. Mina olengi see postitaja, kelle mees nii tegi. See oli küll aeg-ajalt tüütu ja mõni projekt venis pikaks. Teinekord oli ndal aega mingi kola keset õue, enne kui ta sellest selle asja valmis meisterdas, mida plaanis. Aga ma vihkan raiskamist (asjade raiskamist just) ja taaskasutan meeleldi.

+2
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 16.08 20:08; 16.08 20:24; 18.08 11:18; 27.08 15:53; 27.08 20:24; 31.08 19:21;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Näiteks mina keeldusin ära viskamast ühte vana katkise varrega roostevaba potti. Mees kurjustas ja õiendas, aga aasta pärast võtsime koera ning see kastrul on ideaalne veeanum koerale õue. Miks ma peaksin eraldi mingi jooginõu ostma, kui ma saan minna kuuri ja sealt võtta? Ja selliseid konflikte on meil mehega ikka aeg-ajalt, kus tema tahab kõikvõimalikke purke ja karpe ära visata, mina alles hoida – reeglina aga kasutangi ma neid varsti kuskil. Seega pole ka päris nii, et üldse midagi hoida ei tohi.

Ja kui koera poleks võtnud, seisaks katkine kastrul siiamaani kuuris, et “äkki läheb vaja”?

On olemas selline asi nagu loomingulisus. Loomingulised inimesed suudavad kasutatud mittevajalikust esemest teha midagi, mis on vajalik. Või siis lihtsalt kasutada eset sellel otstarbel, mille jaoks seda tehtud pole.

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapsepõlves vaesust ja igasugust ebastabiilsust näinuna hoian ka asjadest ja rahast kinni. See justnagu loob turvalisust, et mõni asi ei muutu, on püsiv.

Olen siin tunnetuslikult nooremate hulgast (40 a.), aga ma ei salli, et kogu aeg kõik muutub, pöörleb, keerleb. Mul läheb süda pahaks kui sellele mõtlen.

Hoian asju seetõttu pikalt kasutuses, (ei raatsi ühtegi toimivat asja ära visata) sest see näib mulle stabiilsusena, ehk ongi. Mingis mõttes erineb rämpsu kogumisest, teise jaoks ongi see…

Ma jällegi ei salli paljusid tänapäeva koduasju – maitsetud, lähevad ruttu katki, paljud asjad ei tööta seal poeriiulilgi sellena, milleks ta sinna pandud, odav plastmaasiuputus- sõltuvalt nimest müüakse erinevate hindadega – paljuski üks ja sama rämps. Pidevalt peab neid välja vahetama, samamoodi üks pidev tagaajamine. (Jah, teine teema juba… )

Mulle ei meeldi poodides, ma tunnen end seal sarnaselt, nagu mõni oma kolikogujast vanaema juures (kui sa saad aru, millest enamus asjad koosnevad, kui lagunevad ja missugune saast oma olemuselt. Paljud asjad on kohe rämps).

Riidepoed on seda rämpsu täis, pesed 3 x ja asi ei toimi enam. Mõni ütleks, osta siis kvaliteetsemat… ma ostangi, aga need poed siiski eksisteerivad…

Paljuski seetõttu hoian kõige rohkem raha. Juba 18 aastasena on mul seda jagunud ja ma ei tea mida tähendab palgapäevast palgapäevani elamine. Suurt osa asju ma poodidest ei taha. Ostan ja googeldan välja selle, mis võiks tõesti maksimaalselt kesta, hinda ei vaata.

Kogu aeg olen mõtelnud, mis tegevusega raha juurde saaks – materjalide ära (taas ära)kasutamine, müümine… et seda rämpsu veid vähem ringleks (ei, ma ei proovi maailma muuta, vaid oma pisikest panust anda).

Vaatan asju, materjale selle pilguga, et mida ägedat ja eeskätt vajalikku neist teha annaks – riideid, puujuppe, liiste, oksi, no absolutselt kõike, ka saiakoti kinnitusklõpse. Ei, selle asemel siiski neid traadijupikesi, mis mõne uue tehnikavidina juhtme ümber krutitud. Ja kogun ka ehk veidi liiģa palju (kindlaid) materjale – hea põhjendusega, see on mu töö.

Kolides tundsin eelpool kirjeldatud ündroomi… Sealt peale teen regulaarselt sügavatel riiulitel, kappides, ruumides suurpuhastust, organiseerin asju ümber ja võtan kasutusse. Selle käigus tekib ka olukordi, kus ära visatavate kuhjade vahel looklevad rajad, kuni saab lahendatud. Ja siis algab vaikselt uuesti ????????

+11
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.08 09:02; 26.08 09:46;
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 61 kuni 90 (kokku 103 )


Esileht Pereelu ja suhted Haige vajadus koguda