Esileht Tööelu, raha ja seadused. Haiguslehe mõju preemiale

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 30 )

Teema: Haiguslehe mõju preemiale

Postitas:

Kas see on tänapäeval tavaline praktika, et preemia on seotud töötatud päevade arvuga? Preemia moodustab üsna suure summa palgast ja kui näiteks haiguslehel olla, siis väga suur osa preemiast jääb saamata. Justkui karistus millegi eest, mis enda kontrollile ei allu.

+5
-16
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei ole küll ise mitte kunagi preemiat saanud (ja minu töökohas on see väga tavapärane praktika), aga minu ettekujutuses on preemia midagi sellist, millega tunnustatakse eriti häid töötulemusi, mis ettevõttele kasu toovad. Haiguslehel olles ei saa inimene kahjuks üldse tööd teha ja kõlab üsna loogiliselt, et siis pole ka preemiat millegi eest maksta.

+18
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Preemia määratakse juhatuse/juhi poolt selle eest ja sellises suuruses nagu nemad õigeks peavad. Ettevõtted on ju väga erinevad ja ei ole “tavalist praktikat”.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga kas see oleks sinu meelest õiglane, kui sama palju preemiat saaksid nii aastaringi töölkäijad kui ka haiguslehel olijad? Diivanil pikutamise eest tõesti ei peaks preemiat saama, mis siis et see pikutamine pole omal vabal tahtel. Teiste suhtes oleks see lihtsalt ebaaus.

+14
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

räägid sa lisatasust (lepingus enamasti arvestamise tingimused kirjas ja sõltub tõesti töötatud päevadest), või preemiast (ebaregulaarne, käskkirjaga määratakse kindel summa nt eelmise aasta heade tulemuste eest)?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas see on tänapäeval tavaline praktika, et preemia on seotud töötatud päevade arvuga? Preemia moodustab üsna suure summa palgast ja kui näiteks haiguslehel olla, siis väga suur osa preemiast jääb saamata. Justkui karistus millegi eest, mis enda kontrollile ei allu.

mis asi see preemia on 🙂 Preemiat antakse hästi tehtud töö eest. Kui sa olid haige, siis ei saa sulle ju preemiat anda, et olid hästi tublilt haige.

Kunagi ammu ühes asutuses anti staazi pealt.

+7
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meil ka iga aasta jõulupreemiat makstud, pea sama suur summa kui kuupalk. Hetkel 4. kuud lehel, aga kopsaka summa sain siiski, kuna ülejäänud aastast olin tubli ja üritavad motiveerida mitte lahkuma.

+7
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu arust loogiline, et ei saa preemiat, kui ei käi tööl. Preemia on heade töötulemuste eest, mida sa ekstra teed oma tavapärasele tööle. Aga kui tööl üldse pole, mille eest siis preemia. Kui keegi otsustab niisama maksta, muude asjade eest maksta, siis on see täiesti tööandja enda asi, kuidas ta otsustab, kaevata pole küll millegi üle. Meil näiteks ei maksta üldse preemiat, tööta nii hästi kui tahad ja see on ka töötandja enda asi.

+6
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meil ka iga aasta jõulupreemiat makstud, pea sama suur summa kui kuupalk. Hetkel 4. kuud lehel, aga kopsaka summa sain siiski, kuna ülejäänud aastast olin tubli ja üritavad motiveerida mitte lahkuma.

Võimalik, et tööle naastes saad töölepingu lõpetamise ja see oligi hea töö eest. Keegi ei vaja töötajat, kes tööl ei käi. Nagu tead, kui aasta jooksul 4k lehel olla, saab töölepingu lõpetada.

+5
-12
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Veidi kummaline tõesti. Minu töökohtades on alati kõigile preemiat makstud, staazi ja ametikoha alusel muidugi, aga kui eesmärgid on saavutatud, saavad kõik. Ei vaadata, et Mati oli 14 päeva haiguslehel ja Mari 10 päeva, maksame Matile vähem.

+3
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meil on võimalisel tulemustasu, mille suurus sõltub töötaja panusest. Loogiline, et arvesse võetakse viimasel aastal töötatud päevad. Suurema palgaga töötajad saavad ka suurema tulemustasu.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Veidi kummaline tõesti. Minu töökohtades on alati kõigile preemiat makstud, staazi ja ametikoha alusel muidugi, aga kui eesmärgid on saavutatud, saavad kõik. Ei vaadata, et Mati oli 14 päeva haiguslehel ja Mari 10 päeva, maksame Matile vähem.

Nojah, 10 vs. 14 muidugi. Aga kui oleks 10 vs. 180? Siis võtaks sama suur preemia juba kukalt kratsima.

 

Eks see töötajast endast sõltumine või mittesõltumine on ka täpselt selline mitme otsaga asi. Teema autori kohta ma muidugi ei tea, aga nii üldiselt. Ma olen perearst ja näen seda lehtede asja iga päev. Enamik inimesi on n-ö keskmised ja adekvaatsed, aga võrdlemisi palju on ka äärmusi: ühed, kes iga hinna eest pigem liiga vara tööle pressivad ja teised, kes iga pisimagi asjaga tahaks kuude kaupa lehel istuda ja keda iga jumalakord peab pika puuga tööle tagasi nüguma, iga kord sada häda, kust ikka veel on tsipake paha ja mille pärast ühelgi juhul ei saa minna. No tüüpiline näide mõni sagedane lihtsapoolne lõikus (ja eeldusel, et paraneb komplikatsioonideta). No just täna mul oli. Enamik patsiente küsib sama opi järel 7-8 päeva haiguslehte, see on ka adekvaatne. Mõnd entusiastipeab tagasi hoidma, et ta kohe järgmisel päeval pärast oppi (füüsilisele) tööle tagasi ei ründaks. Ja nüüd mul jälle üks neist patsientidest, kes iga nohuga tahaks 3-4 nädalat lehel istuda,  no ei saa teda kuidagi tagasi kontoritööle. Ikka veel siit valutab ja pikalt istudes hakkab kõhus nagu korraks torkima ja üldse väsimus ja tahaks ikka korralikult taastuda jne jutt. Suure sundimisega sain ta nüüd uuest nädalast tööle, lihtsalt ütlesin lõpuks, et rohkem enam lehte ei pikenda, on juba taastumisaega olnud küll. TVL aeg kokku 37 päeva. See eelnev jutt ei pruugi absoluutselt teema autori kohta käia, aga lihtsalt näitena, et mõnel juhul sõltub ikka küll inimesest ka, kui palju ta lehel on.

 

Teema autori küsimuse vaatepunktist (ma pole kunagi varem sellele nii mõelnud) on veel eriti huvitav, kuidas peaks preemiat maksma neile, kes on pikalt lehel olnud tööalase läbipõlemise tõttu. Mõni vääriks tõtt-öelda küll topeltpreemiat, et on ebainimlikele töötingimustele ja -õhkkonnale oma tervise ohvriks toonud (ainult et need asutused üldjuhul preemiaid ei maksa). Aga teine on täiesti tavalistes või isegi heades tingimustes töiselt läbi põlenud — ega seegi ole tema süü, aga kas see just tööandja poolt premeerimist väärt on, kui inimene ühel või teisel põhjusel oma tööd teha ei suuda? Kui õhustik ja töötingimused on head, on töise läbipõlemise taustaks kõige sagedamini see, kui patsient tunneb, et tööülesanded ei ole talle võimetekohased …

 

Ehk kokkuvõttes, asjaolusid teadmata ei saa mingeid üldistusi teha.

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Preemia on lisa ju, palgakärbe oleks karistus. Mis vahet seal on, kas allub enda kontrollile või mitte, võib ju olla, et nt müügitulemuste eest saab preemiat. Aga haige töötaja ei teinud müüki, seega tema ei saa. Eks see olene firmast ja vahel ka sõltubki töötaja olulisusest ning sellest, mille järgi täpsemalt preemiat makstakse üldse. Kui töötaja liiga kaua peab haiguse tõttu töölt eemal olema, on isegi seaduse järgi võimalik, et temaga lõpetatakse tööleping, mis sest, et haigus polnud ju tema süü.

See 22.54 käo näiteks toodud nohuga 4 nädalat kodus olla tahtev isik võib ka muidugi olla läbipõlenud, aga arvab, et füüsilisi sümptomeid võetaksee tõsisemalt kui vaimseid. Töötaja võib ka läbi põleda, kui töö on halvasti korraldatud ja ühele töötajale langebki seetõttu liiga suur koormus ja vastutus.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Veidi kummaline tõesti. Minu töökohtades on alati kõigile preemiat makstud, staazi ja ametikoha alusel muidugi, aga kui eesmärgid on saavutatud, saavad kõik. Ei vaadata, et Mati oli 14 päeva haiguslehel ja Mari 10 päeva, maksame Matile vähem.

Eriti tore on see, et staaži alusel makstakse. Kas 10 aastat töötanud töötaja teeb rohkem tööd kui 5 aastat töötanu või 2 aastat töötanu? Pigem on vastupidi, langetakse mugavustsooni ja tehakse nii palju kui hädapärast vajalik.

Meil saavad kõik võrdselt, no ülemus saab ilmselt rohkem, aga eks tema vastutus on ka suurem. Ja kui oled haiguslehel või puhkusel, siis saad vastavalt tööpäevadele vähem. Preemiat makstakse kõigile proportsionaalselt vastava perioodi eest. Meil selline töö, et ei saa täpselt ühe või teise inimese panust välja arvutada, mõni laisk teeb ilmselt vähem ja mõni entusiast rohkem.

+2
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tavapärane praktika on, et preemia on seotud heade töötulemustega (st. mitte igaüks ei saa seda, vaid saavadki need kelle panus on olnud rohkem kui oodatud). Seega jah, olenevalt positsioonist võib see olla seotud tööl käidud päevadega, seatud eesmärkide ületamisega, millegi erakordse kordasaatmisega ettevõte heaks jne. Ilmselt, kui keegi on haiguslehel, siis peab keegi teine asendama ka teda ehk tegema lisaks oma tööle ka haiguslehel oleva inimese töö. Enamasti kompenseeritakse see mingis summas ja kui mitte lisapalgaga siis nt. preemiana, et ikkagi seda inimest tunnustada ja motiveerida.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Veidi kummaline tõesti. Minu töökohtades on alati kõigile preemiat makstud, staazi ja ametikoha alusel muidugi, aga kui eesmärgid on saavutatud, saavad kõik. Ei vaadata, et Mati oli 14 päeva haiguslehel ja Mari 10 päeva, maksame Matile vähem.

Eriti tore on see, et staaži alusel makstakse. Kas 10 aastat töötanud töötaja teeb rohkem tööd kui 5 aastat töötanu või 2 aastat töötanu? Pigem on vastupidi, langetakse mugavustsooni ja tehakse nii palju kui hädapärast vajalik.

Meil saavad kõik võrdselt, no ülemus saab ilmselt rohkem, aga eks tema vastutus on ka suurem. Ja kui oled haiguslehel või puhkusel, siis saad vastavalt tööpäevadele vähem. Preemiat makstakse kõigile proportsionaalselt vastava perioodi eest. Meil selline töö, et ei saa täpselt ühe või teise inimese panust välja arvutada, mõni laisk teeb ilmselt vähem ja mõni entusiast rohkem.

Et see, kes rabab puhkust võtmata ja haigena tööl käies, annab suurema panuse? Tõeliselt motiveeriv ja vastutustundlik ettevõte!

+4
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Et see, kes rabab puhkust võtmata ja haigena tööl käies, annab suurema panuse? Tõeliselt motiveeriv ja vastutustundlik ettevõte!

Jah, loomulikult on sellise inimese tööpanus suurem kui tema nädalate kaupa haiguslehel olnud kolleegil.

+8
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Et see, kes rabab puhkust võtmata ja haigena tööl käies, annab suurema panuse? Tõeliselt motiveeriv ja vastutustundlik ettevõte!

Jah, loomulikult on sellise inimese tööpanus suurem kui tema nädalate kaupa haiguslehel olnud kolleegil.

See kisub juba absuriks. Vo see, kes oli kuu aega haiguslehel panustab ülejäänud kuudel palju rohkem, kui mitte kunagi puhkav, unehäiretega ja stressis töötaja.

+2
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Et see, kes rabab puhkust võtmata ja haigena tööl käies, annab suurema panuse? Tõeliselt motiveeriv ja vastutustundlik ettevõte!

Miks sa arvad, et meil inimesed puhkust ei võta ja haigena tööl käivad ning stressis ja magamata on?

Seda, kas keegi panustas veidi rohkem või keegi veidi vähem, tõesti mõõta ei saa. Pigem tekiks rahulolematus, kui ülemus hakkaks oma subjektiivse arvamuse järgi hindama, et tema tegi rohkem ja saab suurema preemia ja teine ei tee rohkem kui minimaalaselt vajalik. Samas kui see esimene võib oma iga liigutust ülemusele ette kandmas käia ja see   märkamatu teine teeb vaikselt palju rohkem tööd ära. Mulle tundub igatahes võrdselt õiglasem ja kui keegi vahepeal tööl ei olnud, siis jäigi tema panus antud töösse väiksemaks. Ja haigena meil tööl käia pole lubatud, pigem võetakse ise tervisepäev, et mitte päris haigeks jääda kui mingi tõbi kipub kallale tulema.

Aga et pikem staaž ja rohkem preemiat, see mulle õiglane ei tundu, kui just preemia aluseks olev projekt juba aastaid kestnud pole, et mõni on algusest peale projekti juures olnud ja teine alles veidi enne lõppu liitunud. Aga sellisest preemiast teemaalgataja vist ei rääkinud, pigem ikka kuu-, kvartali- või aastapreemiast.

+1
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meil oli küll osaliselt seotud tulemustasu saamine haiguspäevade arvuga. Kui ikka üle poole aastast oldi haiguslehel, siis tulemustasu ei saanud. Niimoodi jäigi üks kolleeg ilma (ta oli terve kalendriaasta jooksul kokku 8 kuud töövõimetuslehel). Teised tegi tema töö ka ära ega saanud selle eest mingit lisatasu.

Samas tööandja väga näpuga järge ei aja – paarinädalased haigestumised käivad siiski eluga kaasas ja ka tihti hoolduslehel olevad lapsevanemad saavad siiski tulemustasu.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Et see, kes rabab puhkust võtmata ja haigena tööl käies, annab suurema panuse? Tõeliselt motiveeriv ja vastutustundlik ettevõte!

Miks sa arvad, et meil inimesed puhkust ei võta ja haigena tööl käivad ning stressis ja magamata on?

Seda, kas keegi panustas veidi rohkem või keegi veidi vähem, tõesti mõõta ei saa. Pigem tekiks rahulolematus, kui ülemus hakkaks oma subjektiivse arvamuse järgi hindama, et tema tegi rohkem ja saab suurema preemia ja teine ei tee rohkem kui minimaalaselt vajalik. Samas kui see esimene võib oma iga liigutust ülemusele ette kandmas käia ja see märkamatu teine teeb vaikselt palju rohkem tööd ära. Mulle tundub igatahes võrdselt õiglasem ja kui keegi vahepeal tööl ei olnud, siis jäigi tema panus antud töösse väiksemaks. Ja haigena meil tööl käia pole lubatud, pigem võetakse ise tervisepäev, et mitte päris haigeks jääda kui mingi tõbi kipub kallale tulema.

Aga et pikem staaž ja rohkem preemiat, see mulle õiglane ei tundu, kui just preemia aluseks olev projekt juba aastaid kestnud pole, et mõni on algusest peale projekti juures olnud ja teine alles veidi enne lõppu liitunud. Aga sellisest preemiast teemaalgataja vist ei rääkinud, pigem ikka kuu-, kvartali- või aastapreemiast.

Väideti siin ju, et need, kes puhkust ei võta, saavad suurema preemia.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Et see, kes rabab puhkust võtmata ja haigena tööl käies, annab suurema panuse? Tõeliselt motiveeriv ja vastutustundlik ettevõte!

Ei öeldud seda, aga preemiat saab siiski tööalaste tulemuste eest.
Sinu arvates peaks lihtsalt tööl käimise eest preemiat saama või? Selle eest makstakse palka.

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Et see, kes rabab puhkust võtmata ja haigena tööl käies, annab suurema panuse? Tõeliselt motiveeriv ja vastutustundlik ettevõte!

Jah, loomulikult on sellise inimese tööpanus suurem kui tema nädalate kaupa haiguslehel olnud kolleegil.

See kisub juba absuriks. Vo see, kes oli kuu aega haiguslehel panustab ülejäänud kuudel palju rohkem, kui mitte kunagi puhkav, unehäiretega ja stressis töötaja.

Kuu aega haiguslehel olnud töötaja töö peab ka keegi ära tegema ja paljudes kohtades asendamist ei tasustata. Jah, peab küll pikalt haiguslehel olija teistest vähem preemiat saama.

Ja absurd on sinu enda loogika,  et pikalt haiguslehel olnu on värske ja väljapuhanud ning panustab tööle tulles teistest rohkem.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sinu arvates peaks lihtsalt tööl käimise eest preemiat saama või? Selle eest makstakse palka.

Tööl käimise eest ei peaks mitte midagi saama. Palka makstakse ikka töö tegemise eest.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tööl käimise eest ei peaks mitte midagi saama. Palka makstakse ikka töö tegemise eest.

Hea, et sa niigi arvad. Siin arvavad osad, et puhkuse eest peaks preemiatki saama.

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Väideti siin ju, et need, kes puhkust ei võta, saavad suurema preemia.

Mitte et kes puhkust ei võta, vaid need kes antud ajavahemikul ei puhanud (mille eest preemiat maksti, oli see siis mingi projekti valmimiseks kulunud aeg või kasvõi kalendrikuu), saavad rohkem preemiat kui need, kes osa ajast puhkasid.

Meil pannakse aasta alguses puhkusegraafikud paika, vajadusel saab hiljem ka puhkust lisada kui pole oma kõiki puhkusepäevi ära kasutanud, aga siis peab juba tööde tähtaegadega arvestama.

No näiteks ma ütlen, et soovin puhata 2 nädala juulis ja 2 nädalat augustis, kolleeg soovib ainult 2 nädalat mais ja ülejäänu jätab reservi, et võib-olla tekib mingi hea idee. Ja siis saab firma teostamiseks mingi projekti, mis kestab juuli algusest augusti lõpuni. Projekt saab edukalt valmis, firmal on lisaraha et töötajatele preemiat maksta. Loogiline, et kolleeg, kes juba mais puhkas, nüüd enam juulis ega augustis puhkust ei saa, sest töö on ju vaja ära teha. Minu puhkuseplaanid olid juba varem paigas, seega mina saan oma puhkuse, aga panustan sellesse projekti kolleegiga võrreldes 50% vähem ja samavõrra saan vähem ka preemiat. No võib-olla olen mina veidi usinam töötaja ja kolleeg chatib mõnikord sõbrannadega facebookis, aga seda keegi mõõta ei saa. samas võib kolleeg olla jälle veidi kiirem ja mina pikaldasem, samuti ei saa mõõta. Või tulen mina välja mingi mõttega, mis aitab töö lõppkokkuvõttes kiiremini valmis teha. Meil ei saa tööpanust nii täpselt mõõta, oluline on lõpptulemus.

+1
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Elementaarne, et preemiat makstakse väga heade töötulemuste korral (nii üksikisiku, kui ettevõtte vaates) ning haiguslehel või puhkusel oldud aja eest seda ei saa! Paljudes ettevõttetes ei maksta seda võrdselt ka kõikidele samadel positsioonidel töötavatele inimestele vaid arvestatakse tegeliku panusega ja nö tagumiktundide täisistujad ei pruugi ka kogu aeg tööl käies midagi saada.

Mulle tundub selline asi küll igati õiglane.

+3
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Raha ei tule  nö seina seest, Preemia aluseks saab olla ainult müük. sest ükskõik millest me räägime ikka on tegemist müügiga. Müüsid rohkem, kallima hinna eest, kauplesid välja suurema hinna ostjalt – kõige selle eest on lootust preemiale. Kõik muu on soovmõtlemine. Kahjuks on üsna palju inimesi nii üleval kui all kelle jaoks raha tuleb nö seina seest

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma õnneks töötan ettevõttes, kus soositakse seda, et töötajad puhkavad ja laevad ennast, samuti on suhtumine, et haige inimese koht on kodus, mitte tööl. Kedagi preemiast seetõttu ilma ei jäeta, kui ettevõtte eesmärgid täidetakse, on kõigile ette nähtud ka preemia. Tundub, et see süsteem sobib kõigile ja viilimist ei toimu, sest preemiat on makstud igal aastal jõulude ajal.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tean ettevõtteid, kus saadakse nn aastapreemiat enne jõule, kõigile makstakse kuupalk. Samuti mõnes firmas ka jaanipäevaks kuupalk.
Tean ettevõtteid, kus makstakse preemiat jõulude paiku kindel protsent töötasust – töötasu hulka arvestatakse ainult töö eest teenitud tasu, haigus- ja hoolduslehel oldud aeg jääb välja, samuti puhkusel oldud aeg, loeb ainult teenitud palk, sellest siis arvutatakse juhtkonna poolt määratud protsent.
Tean ettevõtteid, kus makstakse nt mais eelmise aasta tulemuste põhjal TLs kokkulepitud tasu aastaaruande alusel.
Ja loomulikult on mitmeid firmasid, kus saadakse preemiat ka kuu/kvartalipõhiselt iga isiku mõõdetava tööpanuse järgi (nt tükitöö arvestus) või projektipõhiselt, kuidas iganes on kokku lepitud või juhtkond ise otsustab.
Mitte mingit üldist reeglit pole.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 30 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Haiguslehe mõju preemiale